Historia bractwa kurkowego w Poznaniu 1253-2021 - Paweł Redlarski

Historia poznańskiego bractwa strzeleckiego pokazuje, że obyczaje w nim ukształtowane, mimo upływu lat, nie przechodziły diametralnych zmian. Dzieje bractwa kurkowego w Poznaniu to nie rewolucyjne zmiany w czasach przełomów, a ciągła ewolucja. Zwyczaje były pielęgnowane przez następców, wzbogacane i zastępowane przez nowe formy spędzania wspólnie czasu, dostosowane do zmieniających się realiów społecznych, w których przyszło im działać. Mimo upływu ponad 750 lat jedno pozostaje niezmienne – strzelanie o tytuł króla, godność, którą otrzymywał najlepszy ze strzelców rywalizujących z okazji Zielonych Świątek.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 48 godzin
Historia Poznania - Przemysław Matusik (tomy 1-4 w etui)

Pierwsze tak obszerne i całościowe opracowanie dotyczące stolicy Wielkopolski i jej losów, począwszy od czasów najdawniejszych aż po współczesność. Jego autorem jest znany poznański historyk o wielkiej erudycji i fenomenalnej wręcz umiejętności opowiadania o przeszłości. Publikacja uwzględnia najnowsze badania i zróżnicowaną literaturę z zakresu historii i nauk pokrewnych, a w formie przekazu dostosowana jest do potrzeb szerokiego kręgu odbiorców.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 48 godzin
Hotel - Bartłomiej Marcinkowski

Grudzień 1918 roku, do Poznania przybywa Ignacy Paderewski, dając impuls wybuchowi powstania. Jednocześnie w mieście pojawiają się informacje o możliwym zamachu na życie pianisty. Władze młodego państwa polskiego wysyłają z odsieczą porucznika Karola Skałeckiego, który ma uratować przyszłego premiera. Książka przenosi nas do ogarniętego powstaniem miasta, w realistyczny sposób opisując jego ulice i mieszkańców. Autor przybliża czytelnikowi sytuację polityczną i militarną, ukazując kontekst historyczny dochodzenia przez Rzeczpospolitą do niepodległości i genezę grudniowego zrywu poznaniaków.
Dostępność: na wyczerpaniu
Inżynierowie KMP 1/2020

Trudno bez inżynierów wyobrazić sobie nie tylko współczesną cywilizację, ale i nasze codzienne życie. Inżynier to przede wszystkim praktyk, ale także wynalazca, konstruktor, obywatel świata techniki, człowiek twórczego umysłu. Mosty, drogi, budynki, urządzenia i maszyny, infrastruktura komunalna, nowe technologie i innowacje nie powstałyby bez udziału tej grupy zawodowej. Kolejny tom „Kroniki Miasta Poznania” poświęcony został właśnie inżynierom, przypomina ich sylwetki, drogę zawodową i dokonania. Ich aktywność zawodowa i twórcze zaangażowanie z pewnością warte są docenienia i szerokiej popularyzacji.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 48 godzin
Istnienie grać. Portret Ewy Wycichowskiej - Jagoda Ignaczak

Książka Istnienie grać. Portret Ewy Wycichowskiej to przekrojowe i wnikliwe podsumowanie artystycznego dorobku ponadprzeciętnie utalentowanej tancerki-primabaleriny, a z czasem przekraczającej kolejne granice i odkrywającej nowe przestrzenie w tańcu współczesnym choreograf, autorki ponad 70 spektakli, realizowanych w Polsce i na świecie. Biografia to także pełna humoru, dygresji i bon motów opowieść „zza kulis”, ukazująca nieznane fakty z życia (scenicznego i całkiem prywatnego) świętującej w tym roku 50-lecie debiutu Profesor.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 48 godzin
Jak widze… czyli na szage bez Pyrlandie - Waldemar Kurowski

Książka ta jest zbiorem około 150 felietonów napisanych gwarą poznańską. Uważny i dowcipny obserwator codziennego życia, jakim jest W. Kurowski, w zwięzłej formie komentuje nie tylko naszą codzienność, zwyczaje, śmiesznostki, nowości, ale obchodzące nas dyskusje o różnych sprawach. Teksty, pisane od 1995 r., mimo upływu czasu nie straciły na aktualności. Lektura felietonów z pewnością ubarwi rodzinne i towarzyskie spotkania, skłoni do wspomnień, a z pewnością dostarczy dużo śmiechu i humoru... nie wiemy przecież, że mówimy gwarą, kiedy „zakluczamy” drzwi lub kupujemy „nabierkę” czy „kawiorek”
Dostępność: duża ilość
Karykatury ludzi Poznania - Byczkowski Tytus

W albumie wydanym przez Agencję Reklamową i Wydawnictwo Amos oraz Wydawnictwo Miejskie znalazło się ponad dwieście karykatur. Bohaterami tego niezwykłego wydawnictwa są ludzie kochający Poznań i naszemu miastu potrzebni. Postacie elity społecznej, kulturalnej, naukowej i moralnej Poznania początku XXI wieku - ujęte kreską znakomitego poznańskiego grafika Tytusa Byczkowskiego.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 3 dni
Katalogi biskupów poznańskich - oprac. prof. Jacek Wiesiołowski

Wydane w serii Kronik Staropolskich Katalogi biskupów poznańskich to zbiór życiorysów kolejnych hierarchów zarządzających diecezją od X do XVIII wieku.
Noty poświęcone poszczególnym biskupom traktują o - często bardzo burzliwych - okolicznościach ich wyboru, pochodzeniu, dotychczasowej i dalszej karierze w hierarchii kościelnej; dostarczają informacji na temat pełnionych misji poselskich, fundacji i prac podejmowanych w katedrze, okoliczności śmierci i wystawienia pomnika nagrobnego lub epitafium.
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 5 dni
Kawaleryjski Poznań. Dzieje poznańskich oddziałów kawalerii i obraz kawaleryjskiego garnizonu II Rzeczypospolitej - Juliusz S. Tym

Czytelnik zainteresowany dziejami wojska oraz rozwojem Poznania jako organizmu miejskiego znajdzie w tej książce obraz tutejszego garnizonu okresu międzywojnia, w którym kawaleria odgrywała ważną rolę. Autor, nie unikając kontrowersji, oprócz procesu szkolenia i codzienności żołnierza, opisuje, jak oficerowie traktowali możliwość służby w Poznaniu, czym była ona dla szeregowych nierzadko pochodzących z Kresów Wschodnich, jakie warunki miał koń wojskowy, a także jak wyglądały relacje wojska z mieszkańcami. Książkę wzbogacają archiwalne fotografie i biogramy dowódców poznańskich oddziałów kawalerii.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 3 dni
KKS Lech Poznań KMP 1/2022

Lech Poznań. Dwa słowa, za którymi kryją się: sportowa rywalizacja, wielka kibicowska pasja i jeden z najważniejszych wyznaczników poznańskiej oraz wielkopolskiej tożsamości. „Kronika Miasta Poznania” nie mogła wobec tego fenomenu przejść obojętnie. Zwłaszcza w roku obchodów stulecia Kolejorza. W jubileuszowej „Kronice” przeczytamy m.in. o dębieckich korzeniach klubu, jego ludziach, sukcesach i kibicach. Przed kilkunastoma już laty znawca historii Lecha Jan Rędzioch stwierdził: „Prawdziwa miłość do swojej drużyny prowadzi przez poznanie jej dziejów”. Nasza publikacja to poznawanie właśnie umożliwia.
Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 48 godzin
Klatki schodowe w Poznaniu. Centrum, Jeżyce, Łazarz/The Staircases of Poznań - Zbigniew Zachariasik

Na kartach albumu pokazano niezwykłe klatki schodowe ukryte we wnętrzach budynków usytuowanych w trzech poznańskich dzielnicach – w Centrum, na Jeżycach i na Łazarzu. Takich miejsc jest w Poznaniu bardzo dużo, dlatego poprzez ten subiektywny przewodnik autor chciałby zachęcić miłośników miasta do własnych poszukiwań unikatowych wnętrz.
Publikacja polsko-angielska może być zarówno doskonałą pamiątką dla osób, które odwiedziły Poznań, jak i znakomitym prezentem zachęcającym do odwiedzenia stolicy Wielkopolski.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 48 godzin
Klub "Od nowa" 1958-1970 - praca zbiorowa

W latach 60. XX wieku, w głębokim PRL-u istniał w Poznaniu przy ul. Wielkiej Studencki Klub „Od nowa”. Działały w nim: galeria, czytana gazeta, klub filmowy, zespół jazzowy, kabarety i teatry. W ciągu dekady odbyło się tam kilkaset spotkań, dyskusji, wernisaży, przedstawień, koncertów, wieczorów poetyckich, kompozytorskich, recitali, odczytów, prelekcji, wykładów i zabaw. Dla poznańskich studentów klub był drugim, a niekiedy i pierwszym domem. W 1970 roku klub przeniesiono do zamku. Nigdy już nie odzyskał dawnego splendoru. Pozostała legenda. I pamięć uczestników tamtych wydarzeń.
Dostępność: brak informacji
Wysyłka w: 48 godzin
KMP 3/2022 Cztery pory roku. Wiosna, lato

Wiosna, lato – w ich rytmie toczy się życie miasta i jego mieszkańców. Artykuły zebrane w tym tomie „Kroniki Miasta Poznania” opowiadają o wydarzeniach, które odcisnęły piętno na historii Poznania i wpłynęły na jego rzeczywistość, jak Maj 1946, Sierpień 1980. Ale też o tych powtarzalnych, które są charakterystyczne dla jednej z pór roku, jak Kaziuki, dzień wagarowicza, majówki, Noc Muzeów, Poznań Poetów, juwenalia, Jarmark Świętojański, Parada Sobótkowa, festiwal Malta.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 48 godzin
Koleje Kronika Miasta Poznania 4/2013

Bez kolei i kolejarzy nie byłby możliwy skok cywilizacyjny Wielkopolski w 2. połowie XIX wieku. Wozami nie dowieziono by węgla, koksu, dźwigarów i rur ze Śląska. Można było teraz budować kamienice, sprowadzać maszyny do fabryk i wywozić wyprodukowane towary. Jak ponad 100 lat temu wyglądały poznańskie dworce, jak rozwijał się poznański węzeł kolejowy i kim byli ludzie, którzy tworzyli historię poznańskiego kolejnictwa dowiesz się z tego numeru Kroniki Miasta Poznania, opublikowanego przez Wydawnictwo Miejskie Posnania.
Dostępność: brak towaru
50,00 zł
Kolory Deszcza. Kuglarze - Krzysztof Deszczyński

Książka napisana lekkim i barwnym stylem, bogato ilustrowana zdjęciami, rysunkami i kopiami materiałów prasowych.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 48 godzin
