Historia Poznania - Przemysław Matusik (tomy 1-4 w etui)

Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 48 godzin
Cena: 260,00 zł 260.00
Cena w innych sklepach: 289,00 zł
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Wydawnictwo: Miejskie Posnania
Format każdego tomu: 185 x 246
Liczba stron łączna: 1544
Oprawa: twarda + kartonowe etui
ISBN: 978-83-7768-266-1
Autor: Przemysław Matusik

współwydawcy: Fundacja Rozwoju Miasta Poznania, Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk

 

Pierwsze tak obszerne i całościowe opracowanie dotyczące stolicy Wielkopolski i jej losów, począwszy od czasów najdawniejszych aż po współczesność. Jego autorem jest znany poznański historyk o wielkiej erudycji i fenomenalnej wręcz umiejętności opowiadania o przeszłości. Publikacja uwzględnia najnowsze badania i zróżnicowaną literaturę z zakresu historii i nauk pokrewnych, a w formie przekazu dostosowana jest do potrzeb szerokiego kręgu odbiorców.

 

Tom I: Historia Poznania do 1793
Opowieść o staropolskim i przednowoczesnym Poznaniu, począwszy od okrytych mrokiem początków, a skończywszy na przejściu pod pruską władzę. Dzieje grodu na Ostrowie Tumskim, jednego z najznaczniejszych w państwie Piastów ośrodków władzy politycznej, militarnej i kościelnej. A także losy miasta lokowanego w 1253 r. na lewym brzegu Warty. Historia królewskiego Poznania, przez ponad trzysta lat pokoju świecącego blaskiem swej zasobności i gospodarczej prężności, potem doświadczającego druzgocących wojen, konfliktów, okupacji oraz niszczących zaraz i klęsk żywiołowych.
Liczba stron: 344

Tom II: Historia Poznania 1793–1918
Dzieje Poznania w przełomowym XIX w. Prusacy w końcu lat 20. przekształcili miasto w twierdzę, która na kilkadziesiąt lat
zahamowała jego rozwój, by dopiero na początku XX w. zlikwidować fortyfikacje i wznieść reprezentacyjną dzielnicę cesarską z neoromańskim zamkiem – rezydencją cesarza Wilhelma II. W tym rozwoju niemałą rolę odegrali Polacy, stawiając efektowne budowle w centrum, tworząc pierwsze muzeum, fundując nowoczesny teatr, rozwijając rynek polskich czasopism... Wybuch pierwszej wojny światowej całkowicie zmienił sytuację, otwierając przed Polakami i Poznaniem nowe perspektywy.
Liczba stron: 376

Tom III: Historia Poznania 1918–1945
Po roku 1918 następuje rozwój Poznania jako ośrodka naukowego i gospodarczego – z utworzeniem uniwersytetu, powołaniem do życia Targów Poznańskich oraz niezwykłym wydarzeniem, jakim była Powszechna Wystawa Krajowa w 1929 r. Osiągnięcia dwudziestolecia przekreśla wybuch wojny. Niemiecki okupant dokonuje zagłady społeczności żydowskiej, brutalnie wysiedla przedstawicieli poznańskich elit. Nazistowskie panowanie kończy ofensywa Armii Czerwonej
w styczniu 1945 r. i walka o miasto, która zdruzgotała historyczne dzielnice. Poznań wyzwolony z wojennego koszmaru jest już innym miastem.
Liczba stron: 360

Tom IV: Historia Poznania 1945–2016
Odradzający się po wojnie Poznań trudno godził się z nową rzeczywistością. Antykomunistyczny zryw 28 czerwca 1956 r.
na wiele lat uczynił z miasta symbol sprzeciwu wobec opresyjnego systemu. Jednocześnie po 1945 r. Poznań zyskuje nowy kształt. Zdruzgotane kwartały Starego Miasta zostają wykreowane na nowo, planiści zmieniają nawet przebieg Warty. Obok dawnych dzielnic powstają blokowiska tworzące nowe środowisko miejskiego życia. W okresie transformacji i III Rzeczpospolitej zmaga się z odpływem mieszkańców i deindustrializacją, a zarazem intensywnie modernizuje i… szuka własnej tożsamości.
Liczba stron: 464

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl