Parafia św. Jana Bosko w Poznaniu na tle uwarunkowań polityczno-religijnych 1945-1989 - Zofia Leitgeber

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 48 godzin
Cena: 59,90 zł

Cena regularna:

59.90
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką:
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Autor:  Zofia Leitgeber
Wydawnictwo:  Pallottinum
Rok wydania: 2021
Oprawa: twarda, szyta
Liczba stron: 400
Format: B5
Numer ISBN: 9788370149109

 

Publikacja bogato ilustrowana: liczne fotografie, wykresy, mapy, faksymilia.

 

Książka stanowi rozwinięcie pracy magisterskiej, napisanej pod kierunkiem prof. dr hab. Doroty Skotarczak, obronionej 22 października 2018 r. w ówczesnych strukturach Wydziału Historycznego UAM.

Zarówno promotor prof. dr hab. Dorota Skotarczak, jak i recenzent prof. dr hab. Stanisław Jankowiak w swych ocenach zasugerowali wykorzystanie pracy jako publikacji naukowej.

Część I książki to kompendium dziejów Kościoła w Polsce lat 1945-1989. O Kościele w PRL oraz zasługach Prymasów Polski Stefana Wyszyńskiego i Józefa Glempa, dla transformacji ustrojowej 1989 r., bez wojny domowej i rozlewu krwi.

Część II przedstawia Kościół poznański w PRL, z podziałem na rządy trzech arcybiskupów: Walentego Dymka, Antoniego Baraniaka (m.in. jego męczeństwo w warszawskiej katowni na Rakowieckiej) i Jerzego Strobę.

O tytułowej parafii św. Jana Bosko mówi część III książki oparta na setkach archiwaliów i historii mówionej. Do tej pory w literaturze przedmiotu nie było takiego opracowania.

Przy temacie parafii czasów PRL nie można pominąć opisu reżimowych uwarunkowań państwa, wdrażającego socjalizm m. in. na drodze walki z Kościołem. Tylko orientacja w tych zagadnieniach pozwoli zrozumieć, dlaczego starania o utworzenie winogradzkiej parafii i budowę świątyni trwały ponad 20 lat, a projekt architektoniczny musiał być dostosowany do prowadzenia posługi duszpasterskiej dla 40.000 wiernych.

Książka została przygotowana na 12 września 2021 r. - dzień beatyfikacji Stefana kardynała Wyszyńskiego.

Prymas Tysiąclecia to znacząca postać powojennych stosunków państwo-Kościół, czyli historii ściśle związanej z początkami tytułowej parafii. Obu tematów nie sposób rozdzielić. Powstająca wspólnota winogradzka jest zobrazowaniem dziejów katolicyzmu w komunistycznym reżimie - one natomiast tłumaczą, dlaczego rozwój lokalnych struktur kościelnych przebiegał tak, a nie inaczej.

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (1)

21 września 2021

Świetna książka (kupiłam ją w parafii, nie tutaj). Dla ludzi z Winograd to "kawał" lokalnej historii. Dla innych osób - przystępnie przedstawione dzieje Kościoła w PRL, a wtedy to znaczyło "dzieje narodu". Wg mnie treść ciekawa dla wszystkich, zarówno pamiętających te czasy PRL, jak i młodszych. Bardzo dobry styl, komunikatywny język. Książkę "się czyta" i dużo można się z niej dowiedzieć. Z jednej strony książka raczej naukowa (w części o parafii ogrom źródeł), z drugiej na pewno nie jest naukowym "gniotem" (co często można spotkać w tzw. naukowej literaturze przedmiotu). Zdania harmonijnie wypływają jedne z drugich, dzięki czemu czytanie jest przyjemnością (wszystko od razu się rozumie). Książka (moim skromnym zdaniem) jest napisana pięknym polskim językiem, bez dziwacznych wtrętów obcych. Polecam!

Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl