Menu

Parafia św. Jana Bosko w Poznaniu na tle uwarunkowań polityczno-religijnych 1945-1989 - Zofia Leitgeber

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 48 godzin
Cena: 59,90 zł 59.90
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Autor:  Zofia Leitgeber
Wydawnictwo:  Pallottinum
Rok wydania: 2021
Oprawa: twarda, szyta
Liczba stron: 400
Format: B5
Numer ISBN: 9788370149109

 

Publikacja bogato ilustrowana: liczne fotografie, wykresy, mapy, faksymilia.

 

Książka stanowi rozwinięcie pracy magisterskiej, napisanej pod kierunkiem prof. dr hab. Doroty Skotarczak, obronionej 22 października 2018 r. w ówczesnych strukturach Wydziału Historycznego UAM.

Zarówno promotor prof. dr hab. Dorota Skotarczak, jak i recenzent prof. dr hab. Stanisław Jankowiak w swych ocenach zasugerowali wykorzystanie pracy jako publikacji naukowej.

Część I książki to kompendium dziejów Kościoła w Polsce lat 1945-1989. O Kościele w PRL oraz zasługach Prymasów Polski Stefana Wyszyńskiego i Józefa Glempa, dla transformacji ustrojowej 1989 r., bez wojny domowej i rozlewu krwi.

Część II przedstawia Kościół poznański w PRL, z podziałem na rządy trzech arcybiskupów: Walentego Dymka, Antoniego Baraniaka (m.in. jego męczeństwo w warszawskiej katowni na Rakowieckiej) i Jerzego Strobę.

O tytułowej parafii św. Jana Bosko mówi część III książki oparta na setkach archiwaliów i historii mówionej. Do tej pory w literaturze przedmiotu nie było takiego opracowania.

Przy temacie parafii czasów PRL nie można pominąć opisu reżimowych uwarunkowań państwa, wdrażającego socjalizm m. in. na drodze walki z Kościołem. Tylko orientacja w tych zagadnieniach pozwoli zrozumieć, dlaczego starania o utworzenie winogradzkiej parafii i budowę świątyni trwały ponad 20 lat, a projekt architektoniczny musiał być dostosowany do prowadzenia posługi duszpasterskiej dla 40.000 wiernych.

Książka została przygotowana na 12 września 2021 r. - dzień beatyfikacji Stefana kardynała Wyszyńskiego.

Prymas Tysiąclecia to znacząca postać powojennych stosunków państwo-Kościół, czyli historii ściśle związanej z początkami tytułowej parafii. Obu tematów nie sposób rozdzielić. Powstająca wspólnota winogradzka jest zobrazowaniem dziejów katolicyzmu w komunistycznym reżimie - one natomiast tłumaczą, dlaczego rozwój lokalnych struktur kościelnych przebiegał tak, a nie inaczej.

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (1)

21 września 2021

Świetna książka (kupiłam ją w parafii, nie tutaj). Dla ludzi z Winograd to "kawał" lokalnej historii. Dla innych osób - przystępnie przedstawione dzieje Kościoła w PRL, a wtedy to znaczyło "dzieje narodu". Wg mnie treść ciekawa dla wszystkich, zarówno pamiętających te czasy PRL, jak i młodszych. Bardzo dobry styl, komunikatywny język. Książkę "się czyta" i dużo można się z niej dowiedzieć. Z jednej strony książka raczej naukowa (w części o parafii ogrom źródeł), z drugiej na pewno nie jest naukowym "gniotem" (co często można spotkać w tzw. naukowej literaturze przedmiotu). Zdania harmonijnie wypływają jedne z drugich, dzięki czemu czytanie jest przyjemnością (wszystko od razu się rozumie). Książka (moim skromnym zdaniem) jest napisana pięknym polskim językiem, bez dziwacznych wtrętów obcych. Polecam!

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
Nowości
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl