"W bezpiecznym żyjesz kraju”. Polskie książki, prasa i biblioteki Poznania lat Wielkiej Wojny - Artur Jazdon

Z publikacji dowiadujemy się o poznańskich edytorach i książkach będących w ich ofercie wydawniczej, wydawnictwach ciągłych, cenzurze, a także księgarzach, sprzedaży oraz o bibliotekach i czytelnictwie. Prasa z czasu Wielkiej Wojny przynosiła wiele szczegółowych i ciekawych wiadomości. Wycinki ubarwiają treść i pozwalają lepiej poznać codzienność tamtego czasu. Całości dopełniają publikowane wówczas sprawozdania, pamiętniki, współczesne opracowania dotyczące historii Poznania w latach wojny, a także bogaty materiał ikonograficzny.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 3 dni
1918. Od rewolucji do powstania. KMP 3/2018

Tom poświęcony przełomowym wydarzeniom roku 1918, dla uczczenia stulecia polskiej niepodległości i rocznicy wybuchu zwycięskiego powstania wielkopolskiego. Jego pierwsza część przybliża listopadowe wydarzenia związane z falą niemieckiej rewolucji, która otworzyła drogę grudniowemu zrywowi Wielkopolan. Teksty zebrane w drugiej części „Kroniki” omawiają zaangażowanie Polaków – ludzi i rozmaitych struktur – reprezentujących różne wyobrażenia i postawy służące ostatecznie polskiemu zwycięstwu. Część ostatnia rozlicza się z tym, co po powstaniu pozostało, i w jaki sposób była i jest pielęgnowana pamięć o nim.
Dostępność: na wyczerpaniu
300 lat Bambrów w Poznaniu. Wkład małych wspólnot migracyjnych w dziedzictwo kulturowe Polski

Publikacja jest wyrazem pamięci kulturowej o trwaniu lokalnych wspólnot. Twórcy książki zadbali o to, by zaprezentować nie tylko kulturę i dziedzictwo Bambrów, którzy od trzystu lat współtworzą społeczność Poznania, ale i innych grup posiadających podobne doświadczenie migracji: Wilamowian, Kosznajdrów i Olendrów. Mimo że książka ma charakter naukowy, napisana została w sposób przystępny i bez wątpienia zainteresuje szeroki krąg odbiorców, zarówno zafascynowanych historią Bambrów i Poznania, jak i zajmujących się tematyką mniejszości, tożsamości czy migracji.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 24 godziny
300 lat razem. Poznańscy Bambrzy - Magdalena Mrugalska-Banaszak

Bogato ilustrowana publikacja albumowa prezentująca rodziny bamberskie przybyłe do Poznania w XVIII wieku, ich losy oraz role w dziejach miasta. Poznańscy Bambrzy porwą Czytelnika w sentymentalną podróż, pokazując rodzinne tradycje, opowiadając o historii oraz smutkach i radościach dnia codziennego.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 24 godziny
Album rodzinny Rogera Sławskiego. Historie Ziołeckich, Sławskich i Czaplów - Krystyna Sławska-Pawłowska

Ilustrowana archiwalnymi fotografiami i dokumentami opowieść o tytułowym Rogerze i o wybranych członkach rodziny Ziołeckich, Sławskich i Czaplów. Unikatowa wędrówka w czasie obejmująca 150 lat, podczas których poznajemy ich w domowych wnętrzach, gabinetach, europejskich kurortach i atelier fotografów. Książka zainteresować może miłośników „dawnych dobrych czasów”, szukających informacji o przedstawicielach poznańskich i wielkopolskich rodzin, tych zasłużonych i tych mniej znanych.
Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 24 godziny
Bambrzy. KMP 2/2019

W 2019 roku mija 300 lat, odkąd pierwsi Bambrzy przybyli do Wielkopolski – 1 sierpnia 1719 roku władze Poznania wydały dokument lokacyjny dla osadników spod Bambergu, którzy dotarli do wsi Luboń należącej wtedy do miasta. W ciągu następnych dziesięcioleci koloniści zamieszkali w kolejnych wsiach miejskich – w Dębcu, Boninie, Ratajach, Wildzie, Górczynie i Jeżycach. Byli katolikami – taki był warunek władz Poznania, które ich tu sprowadziły, by zasiedlić zrujnowane i wyludnione w wyniku wojen i klęsk wsie. O 300-letniej obecności Bambrów w Poznaniu i jego okolicach opowiada najnowszy tom „Kroniki Miasta Poznania”.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 48 godzin
Biała kalia - Magda Mrugalska

Intrygująca powieść kryminalna, której akcja rozpoczyna się w Poznaniu w pewne ciepłe lipcowe popołudnie 1908 roku. Lokatorzy kamienicy na poznańskiej Wildzie ustawiają się do pamiątkowego zdjęcia, nic nie zapowiada nadchodzącej tragedii...
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 48 godzin
Co hrabia porabia? Listy spod Góry Kościuszki - Łukasz Wierzbicki

Na kartach książki czytelnik poznaje przygody Pawła Edmunda Strzeleckiego, pochodzącego z podpoznańskiej Głuszyny podróżnika, który objechał niemal cały świat. Podczas podróży co kilka dni pisał listy do swojej ukochanej Adyny, w których opowiadał, co mu się przydarzało – budził go ptasi śmiech, odwiedził miejsce, gdzie diabeł robi siku, wszedł na górę, którą nazwał Górą Kościuszki, tańczył ze starą babcią, walczył o kangurzy ogon…
Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 3 dni
Collegium Maius w Poznaniu - Zenon Pałat

Monografia z serii „Zabytki Poznania” poświęcona Collegium Maius. Autorzy, Maciej Michalski i Zenon Pałat, prezentują dzieje powstania, architekturę, program ideowy oraz funkcjonalny siedziby pruskiej Komisji Kolonizacyjnej przy obecnej ul. Fredry w Poznaniu oraz historię gmachu od 1918 roku do współczesności. Na kartach książki omówiono przekształcenia, zmiany funkcji budynku, przebudowy, powojennej odbudowy oraz późniejszych remontów. Tekst jest bogato ilustrowany ikonografią archiwalną i zdjęciami współczesnymi Piotra Skórnickiego.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 48 godzin
Dawny Poznań. Fotografie Romana Stefana Ulatowskiego

Poznań lat 20. i 30. XX wieku na zdjęciach Romana S. Ulatowskiego – swoista podróż w czasie. Teka zawiera 10 unikatowych reprodukcji w odcieniu sepii, oprawionych w passe-partout oraz biografię twórcy i opisy poszczególnych prac (jęz.: pol., ang., niem.). Ekskluzywne wydawnictwo nawiązuje do tradycji wydawania w wytwornej formie zbiorów dzieł plastycznych jednego artysty lub ilustrujących określony temat. Teka to doskonały i efektowny prezent lub pamiątka mającą zarówno walor poznawczy jak i estetyczny. Każda fotografia stanowi samodzielną wartość, umożliwiając jej oprawienie i eksponowanie.
Dostępność: brak towaru
149,00 zł
Dzieje domowe albo opis przez dni osobliwszych dziejów i przypadków zdarzonych w Szkołach Wydziałowych Poznańskich

Dzieje domowe... obejmują krótki okres od września 1781 do stycznia 1793 roku. Jest to diariusz prowadzony w Szkole Wojewódzkiej, powołanej przez Komisję Edukacji Narodowej w dawnym Kolegium Jezuickim, bezpośredniej poprzedniczce słynnego gimnazjum ad sanctam Mariam Magdalenam. Zapiski przynoszą relacje z życia szkoły, a także wiadomości z miasta - o uroczystościach, remontach ratusza czy zamku, powodziach, wielkich mrozach ("do 22 stopnia podług ciepłomiaru p. Reaumera") i z kraju, np. o podpisaniu konfederacji w Targowicy.
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 5 dni
Dziś Powstanie. Opowieść graficzna o Powstaniu Wielkopolskim - Tomasz Tomaszewski, Witold Tkaczyk

Dziś Powstanie to opowieść o dwóch przyjaciołach, Antku i Franku, którzy zostali wciągnięci w wir zdarzeń rozgrywających się w Poznaniu i Wielkopolsce na przełomie 1918 i 1919 roku. Chłopcy stają się świadkami wydarzeń, które zmieniły bieg historii Polski. Oglądają kres pierwszej wojny światowej i rozpad armii zaborczej, są obecni podczas przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania, obserwują walki na ulicach miasta. Pomagają rannym powstańcom, roznoszą listy i meldunki, a wreszcie uczestniczą w zwycięskiej bitwie o lotnisko Ławica.
Komiks zawiera czterostronicowy aneks edukacyjny, opisujący przyczyny wybuchu i przebieg powstania.
Dostępność: brak towaru
27,50 zł
Enigma. Poznańskie ślady - Szymon Mazur (red.)

Autorzy, znani badacze tajemnic historii, piszą o nieznanych faktach, tajnych dokumentach, ważnych spotkaniach, a także o operacjach specjalnych, w czasie których zdobywano Enigmę. Impulsem do wydania publikacji było otwarcie Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu.
Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 48 godzin
Feliks Nowowiejski. Biography - Iwona Fokt

Obszerna biografia wybitnego polskiego kompozytora, wirtuoza organów, dyrygenta, pedagoga i społecznika. Książka opisuje jego losy od dnia narodzin na terenie zaboru pruskiego, przez studia w Berlinie, zdobywanie doświadczenia i nagród w Europie i na świecie, pracę artystyczną i społeczną w Krakowie, aż po ostatnie lata życia w Poznaniu. Autorka przedstawia też nowe fakty z życia F. Nowowiejskiego, wyjaśnia nieporozumienia i koryguje błędy w dotychczasowej wiedzy o jego życiu. Opowieść ilustrują archiwalne zdjęcia, dokumenty, rękopisy, afisze i wycinki prasowe.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 48 godzin
Franciszkanie na Górze Przemysła / Franciscan on Przemysł Hill - Anna Plenzler

Album (polsko-angielski) poświęcony historii kościoła Franciszkanów na Górze Przemysła w Poznaniu. Świątynia wzniesiona w drugiej połowie XVII wieku z zewnątrz prezentuje się niepozornie, ale wnętrze zaskakuje bogactwem dekoracji poświęconej przede wszystkim jej patronowi Antoniemu Padewskiemu, założycielowi zakonu św. Franciszkowi oraz Matce Boskiej. Kościół jest dziś także sanktuarium Matki Bożej w Cudy Wielmożnej, Pani Poznania, a pielgrzymów przyciąga do niego niewielki obraz Matki Bożej słynący z licznych uzdrowień.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 24 godziny
Fyrtle. Z życia poznańskich osiedli - praca zbiorowa

Historie o sąsiedzkich relacjach, o poczuciu bliskości z miejscem, w którym się żyje, o sprawach – czasem zabawnych, czasem trudnych – które pomagają budować tożsamość na lokalnych fundamentach. Wierzymy, że ta książka będzie stanowiła dobry pretekst do międzyfyrtlowej turystyki miejskiej.
Dostępność: brak towaru
36,50 zł
Głogowska II. KMP 4/2019

Szeroka panorama problemów omówionych w obu tomach „Kroniki” poświęconych ul. Głogowskiej oddaje dynamiczny portret tej ulicy.
Artykuły w nich zawarte oprócz wiedzy z urbanistyczno-architektonicznych przemian miasta i rozwoju produkcyjno-handlowego przybliżają historie wybranych miejsc i osób, dając obraz zawodowych i finansowych karier, których materialną pozostałością są wzniesione tu budynki.
W tomie drugim przedstawiony został m.in. pejzaż gastronomiczny ul. Głogowskiej, który współcześnie jest mniej wyrazisty niż dawniej, kiedy oprócz funkcjonującej do dziś Złotej Kaczki działały restauracje Hortex, Pireus, sławna Magnolia czy legendarna wręcz Adria.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 24 godziny
Góra Kościuszki - Radosław Nawrot

Pasjonująca, wielowątkowa i trzymająca w napięciu opowieść o Pawle Edmundzie Strzeleckim – podróżniku i badaczu, pionierze odkryć niezbadanej jeszcze Australii.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 3 dni
