1918. Od rewolucji do powstania. KMP 3/2018
Tom poświęcony przełomowym wydarzeniom roku 1918, dla uczczenia stulecia polskiej niepodległości i rocznicy wybuchu zwycięskiego powstania wielkopolskiego. Jego pierwsza część przybliża listopadowe wydarzenia związane z falą niemieckiej rewolucji, która otworzyła drogę grudniowemu zrywowi Wielkopolan. Teksty zebrane w drugiej części „Kroniki” omawiają zaangażowanie Polaków – ludzi i rozmaitych struktur – reprezentujących różne wyobrażenia i postawy służące ostatecznie polskiemu zwycięstwu. Część ostatnia rozlicza się z tym, co po powstaniu pozostało, i w jaki sposób była i jest pielęgnowana pamięć o nim.
Dostępność: na wyczerpaniu
Barokowe kościoły wielkopolski Album polsko-angielski - Piotr Maluśkiewicz
W książce zaprezentowano 102 murowane kościoły barokowe znajdujące się na terenie województwa wielkopolskiego. Pięknie wydana publikacja, kilkaset profesjonalnych fotografii, zwięzłe i rzeczowe opisy w języku polskim i angielskim.
Dostępność: brak informacji
Blokowiska KMP 4/2018
Tom poświęcony fenomenowi blokowisk. Pierwsza część zawiera solidne, naukowe refleksje m.in. na temat genezy i historii powstawania poznańskich osiedli, opisy koncepcji przestrzennych, artykuły o sposobach budowy i technologicznych rozwiązaniach. Bloki dla wielu z nas kojarzą się z pierwszym mieszkaniem, miejscem dzieciństwa, dorastania, życia rodzinnego – w publikacji nie mogło więc zabraknąć wspomnień mieszkańców i ich subiektywnego spojrzenia na toczące się na osiedlach życie codzienne. Ważne miejsce w tej „Kronice” zajmują też artykuły traktujące przestrzeń blokowisk jako pole do działalności kulturalnej czy omawiające sposoby aktywizacji mieszkańców, ich pasje i literacką twórczość.
Dostępność: brak towaru
32,50 zł
Głogowska I. KMP 3/2019
Szeroka panorama problemów omówionych w obu tomach „Kroniki” poświęconych ul. Głogowskiej oddaje dynamiczny portret tej ulicy.
Artykuły w nich zawarte oprócz wiedzy z urbanistyczno-architektonicznych przemian miasta i rozwoju produkcyjno-handlowego przybliżają historie wybranych miejsc i osób, dając obraz zawodowych i finansowych karier, których materialną pozostałością są wzniesione tu budynki.
W pierwszym z dwóch tomów znalazły się mi.in. teksty o szkołach, których stała – niezależna od historycznych uwarunkowań i reorientacji funkcjonalnej topografii miasta – obecność w tej części Poznania to jeden z poważniejszych dowodów na ciągłość miejskich zadań ulicy.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 24 godziny
Głogowska II. KMP 4/2019
Szeroka panorama problemów omówionych w obu tomach „Kroniki” poświęconych ul. Głogowskiej oddaje dynamiczny portret tej ulicy.
Artykuły w nich zawarte oprócz wiedzy z urbanistyczno-architektonicznych przemian miasta i rozwoju produkcyjno-handlowego przybliżają historie wybranych miejsc i osób, dając obraz zawodowych i finansowych karier, których materialną pozostałością są wzniesione tu budynki.
W tomie drugim przedstawiony został m.in. pejzaż gastronomiczny ul. Głogowskiej, który współcześnie jest mniej wyrazisty niż dawniej, kiedy oprócz funkcjonującej do dziś Złotej Kaczki działały restauracje Hortex, Pireus, sławna Magnolia czy legendarna wręcz Adria.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 24 godziny
Inżynierowie KMP 1/2020
Trudno bez inżynierów wyobrazić sobie nie tylko współczesną cywilizację, ale i nasze codzienne życie. Inżynier to przede wszystkim praktyk, ale także wynalazca, konstruktor, obywatel świata techniki, człowiek twórczego umysłu. Mosty, drogi, budynki, urządzenia i maszyny, infrastruktura komunalna, nowe technologie i innowacje nie powstałyby bez udziału tej grupy zawodowej. Kolejny tom „Kroniki Miasta Poznania” poświęcony został właśnie inżynierom, przypomina ich sylwetki, drogę zawodową i dokonania. Ich aktywność zawodowa i twórcze zaangażowanie z pewnością warte są docenienia i szerokiej popularyzacji.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 48 godzin
Kiekrz, Strzeszyn, Podolany KMP 3/2013
Trzy dzielnice lub raczej osiedla dzieli praktycznie wszystko. Najogólniej Kiekrz to ośrodek wodno-żeglarski, Strzeszyn – osiedla domów szeregowych, Strzeszynek – plaża i kąpielisko, Podolany – dzielnica magazynów. Karkołomne zadanie scalenia ich w jednym tomie kwartalnika ułatwiła topografia i… natura. Dawne wsie i osady dyskretnie i niepostrzeżenie połączyło nacierające ze wschodu miasto, nie pozostawiając im wyboru. Pozostali za to ludzie, których rodziny mieszkają tu od pokoleń. Ich wyborem jest pamięć o przodkach, dawnych mieszkańcach tych terenów, którą dzielą się z każdym, którego to ciekawi i pasjonuje. Z ich pomocą powstał ten tom.
Dostępność: brak towaru
49,90 zł
KKS Lech Poznań KMP 1/2022
Lech Poznań. Dwa słowa, za którymi kryją się: sportowa rywalizacja, wielka kibicowska pasja i jeden z najważniejszych wyznaczników poznańskiej oraz wielkopolskiej tożsamości. „Kronika Miasta Poznania” nie mogła wobec tego fenomenu przejść obojętnie. Zwłaszcza w roku obchodów stulecia Kolejorza. W jubileuszowej „Kronice” przeczytamy m.in. o dębieckich korzeniach klubu, jego ludziach, sukcesach i kibicach. Przed kilkunastoma już laty znawca historii Lecha Jan Rędzioch stwierdził: „Prawdziwa miłość do swojej drużyny prowadzi przez poznanie jej dziejów”. Nasza publikacja to poznawanie właśnie umożliwia.
Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 48 godzin
KMP 3/2022 Cztery pory roku. Wiosna, lato
Wiosna, lato – w ich rytmie toczy się życie miasta i jego mieszkańców. Artykuły zebrane w tym tomie „Kroniki Miasta Poznania” opowiadają o wydarzeniach, które odcisnęły piętno na historii Poznania i wpłynęły na jego rzeczywistość, jak Maj 1946, Sierpień 1980. Ale też o tych powtarzalnych, które są charakterystyczne dla jednej z pór roku, jak Kaziuki, dzień wagarowicza, majówki, Noc Muzeów, Poznań Poetów, juwenalia, Jarmark Świętojański, Parada Sobótkowa, festiwal Malta.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 48 godzin