Autochromy. Małopolska - Tadeusz Rząca
Album przedstawia kolekcję fotografii autochromowych Tadeusza Rzący (1868-1928), prekursora fotografii barwnej w Polsce. Ten unikatowy zbiór ukazujący w kolorze świat początku wieku znajduje się w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie. Tekst wstępu wprowadza czytelnika w historię fotografii autochromowej i dokonania Tadeusza Rzący, a interesującym kontrapunktem dla prezentowanych zdjęć jest wywiad z Adamem Bujakiem, który w archiwalnych fotografiach Rzący odnajduje wspólnotę spojrzenia na piękno małopolskiego krajobrazu i zabytki Krakowa.
Dostępność: brak towaru
78,00 zł
Będę to fotografował w kolorach. Początek XX wieku na trójwymiarowych zdjęciach Stanisława Wilhelma Lilpopa
Do książki dołączone są specjalne okulary pozwalające obejrzeć zdjęcia trójwymiarowe umieszczone w publikacji.
Początek XX wieku na trójwymiarowych zdjęciach Stanisława Wilhelma Lilpopa to album niezwykłych zdjęć Stanisława Wilhelma Lilpopa (1863-1930), potomka znanej warszawskiej rodziny przemysłowców, założyciela miasta-ogrodu Podkowa Leśna i ojca Anny Iwaszkiewiczowej. Był on prawdopodobnie pierwszym polskim fotografem wykonującym kolorowe zdjęcia w technice autochromu. Z całą pewnością jako pierwszy w Polsce (w 1909 roku) wprowadził kolor do fotografii stereoskopowej. W publikacji znalazło się ponad 200 fotografii z lat 1908-1930, z czego ponad 80 w technice 3D. Znakomite pod względem artystycznym zdjęcia są również cennym zapisem życia towarzyskiego Warszawy, polowań oraz podróży (w tym słynnej wyprawy Lilpopa do Afryki). Zdjęcia Lilpopa świadczą o niewątpliwym talencie i umiejętności fotograficznego postrzegania rzeczywistości. Stanowią ciekawy zbiór – wszechstronny i znakomity pod względem artystycznym, a jednocześnie są cennym dokumentem dającym wyobrażenie o codziennym życiu i wydarzeniach historycznych pierwszych dziesięcioleci XX wieku.
Dostępność: brak towaru
75,00 zł
Białowieża. Carska rezydencja - Czestnych Swietłana, Kettering Karen
Nowe wydanie albumu "Białowieża, carska rezydencja" podzielone jest na trzy rozdziały. W pierwszym znalazły się cudem odnalezione fotografie przygotowane przez Z. Karasika dla carskiej rodziny. Drugi - to wydobyte z archiwów obrazki pałacu, jego otoczenia i wizyt carskiej rodziny w Białowieży. Wreszcie trzeci rozdział, poświęcony białowieskiej drodze żelaznej, zawiera zdjęcia budynków kolejowych, wagonów carskiego pociągu i wnętrz salonek. Obecnie autorki przygotowały drugie wydanie albumu, poprawione i uzupełnione o nowe fakty, dokumenty i fotografie. Dodany został rozdział o carskich salonkach, którymi car wraz z rodziną dojeżdżał do Białowieży. Te zdjęcia także nigdy jeszcze nie były publikowane. Tekst wzbogacony został o wersję angielską.
Dostępność: brak towaru
69,00 zł
Biebrza - Tomasz Kłosowski, Grzegorz Kłosowski
W albumie Biebrza przyrodę Biebrzańskiego Parku Narodowego pokazują Grzegorz i Tomasz Kłosowscy, którzy fotografują Biebrzę od 45 lat. Wybrali zdjęcia najlepsze w ich dorobku.
Nad Biebrzę przyjeżdżają ludzie z całego świata. Mogą zobaczyć jedną z ostatnich w Europie nieuregulowanych i niezmienionych przez człowieka rzek i to z bardzo dobrych punktów widokowych. Odwiedzający znajdą się w miejscach gdzie na horyzoncie nie ma żadnych zmian cywilizacyjnych. Mogą spotkać zwierzęta, które są rzadkością np. łosia, wilka, rysia, bataliona, wodniczkę.
W albumie znajdziecie Państwo zdjęcia unikalne, pokazujące piękno dzikiej i ciągle nieujarzmionej rzeki, a opisy zdjęć możemy czytać jak ciekawą opowieść o unikalnym, niepowtarzalnym i fascynującym świecie.
Dostępność: brak towaru
70,00 zł
Bieszczady Gorgany i Czarnohora w starej fotografii - Jan Łoziński
Tematem kolejnego album z serii FOTO RETRO jest piękno górskiej przyrody, a dokładniej polskich Bieszczadów i ukraińskiej Czarnohory, ukazane w kadrze wyjątkowych zdjęć z kolekcji Narodowego Archiwum Cyfrowego. Dzięki tym unikalnym fotografiom możemy zaobserwować, jak na przestrzeni lat zmieniał się urokliwy krajobraz wokół Tarnicy, Wielkiej Rawki, czy Howerli.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 48 godzin
Biżuteria świata - Elżbieta Dzikowska
Znana polska podróżniczka Elżbieta Dzikowska w swoim najnowszym bogato ilustrowanym albumie prowadzi czytelnika po różnych krajach świata, ukazując historię ozdób i biżuterii. Poznając poszczególne strony tej niezwykłej pozycji książkowej poznajemy także autorkę jako osobę przepełnioną pasją kolekcjonowania oryginalnej biżuterii. W albumie znajdziemy liczne opisy szlachetnych kamieni, akcenty polskiej biżuterii oraz sztukę współczesnych ozdób. Dużą zaletą dla tego dzieła są równoległe tłumaczenia wszystkich opisów na język angielski. Album przeznaczony dla każdej kobiety, która kocha biżuterię.
Dostępność: brak towaru
75,00 zł
Bogurodzicy Zawsze Wierni. Sanktuaria maryjne Kresów południowo-wschodnich - Pulnar Janusz
Oddajemy w ręce Czytelników bogato ilustrowany album o najpiękniejszych sanktuariach maryjnych Kresów południowo-wschodnich. Mamy nadzieję, że stanie się on niezapomnianą wędrówką, po czasem zapomnianych już miejscach i kościołach.
Dostępność: brak towaru
87,00 zł
Budownictwo drzewne i wyroby z drzewa w dawnej Polsce
Książka opatrzona jest dwustronicowym wstępem napisanym przez autora. Tom pierwszy zawiera 383 strony. Tom drugi to tylko 192 strony, ponieważ śmierć autora zatrzymała pracę przy encyklopedii na literze "L". Oba tomy wydane są w jednym woluminie.
Praca ta jest alfabetycznym spisem licznych i wspaniałych przykładów budownictwa drewnianego w dawnej Polsce " na jej kartach prezentowane są obiekty z Podlasia, Mazowsza, Litwy, Żmudzi, z pogranicza Podola i Wołoszczyzny, z Galicji, z Czerwonej Rusi, Poznańskiego, Grodzieńszczyzny i innych regionów. Autor opisuje także nieistniejące już obiekty z terenów Litwy, Podlasia, Mazowsza, Lubelszczyzny, Ukrainy, Żmudzi, Ziemi Sandomierskiej, Opatowskiej, Radomskiej itd.
Z. Gloger przedstawia w swojej książce dawne cerkwie drewniane, stare domy, chaty, dwory szlacheckie, pałace, stare pomniki przyrody, dzwonnice, kościoły, lamusy, krzesła, krzyże, kufry etc. Łącznie księga zawiera około 550 zdjęć, rysunków i rycin (m.in. świetne rysunki Z. Glogera oraz ryciny wg Jana Matejki).
Jest to praca o wyjątkowej wartości naukowej (etnograficznej i historycznej) z uwagi na fakt, iż większość prezentowanych obiektów nie przetrwała do naszych czasów.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 48 godzin
Bydgoszcz między wojnami. Opowieść o życiu miasta 1918-1939 - Pszczółkowski Michał
Poznaj historię miasta, które w latach międzywojennych miało zupełnie inne oblicze i było jednym z NAJciekawszych miejsc w Polsce. Poczuj klimat przedwojennej Bydgoszczy, odkryj NAJbardziej zadziwiające fakty z życia mieszkańców, przeczytaj NAJdziwniejsze ciekawostki. W poszczególnych rozdziałach zostały omówione NAJważniejsze aspekty życia miasta, m.in. przestrzeń miejska, architektura, handel, komunikacja, służba zdrowia, sztuka i nauka. Książka zawiera dokumenty, dane statystyczne, informacje adresowe oraz kilkaset NAJpiękniejszych fotografii.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 48 godzin
Cerkwie drewniane dawnej Galicji Wschodniej - Wojciech Walanus
Książka "Cerkwie drewniane dawnej Galicji Wschodniej" jest pierwszym tomem serii, w której publikowane będą wybrane, najcenniejsze fotografie ze zbiorów Fototeki Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego, jednego z najstarszych archiwów fotograficznych o profilu historyczno-artystycznym na ziemiach polskich (rok założenia 1884). Tom zawiera dwa naukowe eseje, autorstwa Piotra Krasnego i Wojciecha Walanusa.
Albumowi towarzyszy katalog, w którym zostały podane najważniejsze fakty historyczne dotyczące poszczególnych budowli (wraz z podstawową bibliografią) oraz szczegółowe informacje o fotografiach (technika, wymiary, datowanie, autorstwo, inskrypcje, znaki własnościowe itd.)
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 48 godzin
Cerkwie Galicji Wschodniej - Paweł Kusal, Stanisław Kryciński
Drewniana architektura cerkiewna Wschodniej Galicji jest zjawiskiem, które nie ma sobie równych w skali Europy.
Różnorodność typów i bogactwo form wprawia w zdumienie każdego, kto zapozna się z tym tematem. Szczególnie zachwycają się nim przybysze z krajów, gdzie buduje się z kamienia, a drewno służy głównie jako opał. Zachwycają, a jednocześnie dziwią, że można budować takie cuda, z tak nietrwałego materiału.
Rzeczywiście, pożary były plagą dziesiątkującą drewnianą architekturę sakralną, ale mimo to, do początku XX w. dotrwały setki przepięknych cerkwi, z których najstarsze sięgały początku XVI w. Później na cerkwie drewniane spadły inne nieszczęścia. Wiele bezcennych budowli rozebrano w związku z budową nowych – murowanych. Obie wojny światowe również zebrały swoje żniwo. Ciężki czas nastał, gdy tereny Galicji znalazły się pod panowaniem sowieckim. Znów najwyższej klasy świątynie rozpadały się pozbawione opieki lub były rozbierane.
W albumie zaprezentowano również niemniej fascynujące cerkwie murowane, od tych najstarszych z XIII–XIV w., po budowle dwudziestowieczne. Ten niezwykły świat galicyjskich cerkwi został utrwalony na fotografiach z okresu od ostatniej ćwierci XIX w., po koniec czwartej dekady XX w. Wiele z tych zdjęć przepadło lub znajduje się w nieznanych nam miejscach, jednak sporą ich część zebrał Paweł Kusal, znany kolekcjoner z Leska, który od wielu lat, z wielkim zaangażowaniem gromadzi ten bezcenny zbiór. Dzięki jego pasji możemy przedstawić świat, który w dużej mierze jest już bezpowrotnie utracony – świat drewnianych cerkwi Galicji Wschodniej.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 3 dni
Cerkwie i ikony Łemkowszczyzny - Jarosław Giemza
Monumentalna, wyjątkowa, jedyna taka książka Jarosława Giemzy!
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 3 dni
Cerkwie w Polsce południowo-wschodniej - Kamil Paluszek, Jarosław Giemza, Damian Nowak
To książka o pięknie i misterium cerkwi. Zostały w niej zaprezentowane fotografie niemal dwustu obiektów z tej części historycznej eparchii przemyskiej, która po II wojnie światowej znalazła się w granicach Polski oraz kilka świątyń położonych na południowym krańcu diecezji chełmskiej.
Dostępność: brak towaru
129,00 zł
Chłopskie budownictwo zagrodowe Kujaw w XIX wieku i pierwszej połowie XX wieku - Jan Święch
Chłopskie budownictwo zagrodowe Kujaw w XIX wieku i pierwszej połowie XX wieku to monografia, poświęcona chłopskiemu budownictwu zagrodowemu Kujaw, prezentuje całą złożoność jednego z najtrwalszych elementów kultury wsi, mającego kapitalny udział w tworzeniu krajobrazu kulturowego regionu. Jest to obraz dynamiczny, rejestrujący przeobrażenia budownictwa w okresie stu pięćdziesięciu lat, dodajmy, w regionie o szczególnej specyfice, wynikającej z trwającego ponad sto lat podziału pomiędzy państwa zaborcze Rosję i Prusy.
Dostępność: brak towaru
42,00 zł
Ciała groby i ikony - Sulikowska Aleksandra
Książka stanowi próbę ukazania kultu świętych w tradycji prawosławnej przez pryzmat funkcjonowania w niej ikon i relikwii. Skonstruowana jest wokół kategorii cielesności i różnych sposobów jej rozumienia: ascezy świętych, odrzucenia przez nich zmysłowości i czci dla ciał zmarłych. Autorka opisuje ikonografię świętych jako rozpiętą pomiędzy wydarzeniami z ich narodzin i śmierci, a także odnoszącą się do pośmiertnych dziejów relikwii świętych, ukazując w ten sposób problemy związane z relacjami pomiędzy kultem ikon a relikwii.
Dostępność: brak towaru
64,00 zł
Ciesielstwo polskie - Franciszek Kopkowicz
W książce naszkicowano rozwój konstrukcji oraz form architektonicznych budowli drewnianych na ziemiach polskich, podano podstawowe wiadomości o drzewach i o drewnie, opisano sprzęt i narzędzia ręczne i zmechanizowane do obróbki drewna. Szerzej opisano złącza ciesielskie, konstrukcje ścian, stropów, dachów oraz schodów, a ponadto rozwój i charakterystyczne cechy dachów polskich, zdobnictwo ciesielskie oraz prace konserwatorskie w zakresie budowli drewnianych. Książka przeznaczona jest dla inżynierów architektów, inżynierów i techników budowlanych oraz mistrzów ciesielskich pragnących pogłębić swe wiadomości zawodowe.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 3 dni
Drabina do nieba. Dzieje Różańca - Czesław Ryszka
Książka ta nie tylko pogłębia wiedzę na temat Różańca oraz historii, ale pomaga też wspiąć się „po drabinie” do nieba.
Dostępność: brak towaru
48,00 zł
Dwanaście miesięcy w objęciach figur i kapliczek przydrożnych. Ziemia myślenicka i okolice Tom 1 - Stanisław Szczepan Cichoń
Dwanaście miesięcy w objęciach figur i kapliczek przydrożnych - obejrzyj film promujący album
Dostępność: brak towaru
36,00 zł