Bieszczady. Morze niepamięci - Stanisław Kryciński

Książka poświęcona wędrówkom po miejscach i historii Bieszczadów.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 3 dni
Bieszczady. Przewodnik turystyczny - Stanisław Kłos

Autor - człowiek gór i wieloletni działacz organizacji turystycznych - ukazuje nam Bieszczady z zupełnie innej, znacznie szerszej perspektywy. Z niezwykłą pasja opisuje nie tylko piękno górskiego krajobrazu i dzikość przyrody, ale także skomplikowaną i tragiczną historię regionu, z którą splotły się losy niektórych miasteczek i wsi, w większości już nieistniejących. Podejmuje też temat pogranicza zarówno w zakresie kultury duchowej, jak i materialnej, snując opowieść o dawnych mieszkańcach gór (Łemkach i Bojkach), o zamkach, leśnych kolejkach, cennych kościołach, urokliwych cerkiewkach, nieistniejących synagogach, cudownych źródełkach i kapliczkach czy w końcu bieszczadzkich nekropoliach. Uzupełnieniem tekstu są współczesne i archiwalne fotografie oraz przedwojenne pocztówki. Książka zawiera również mapy, plany miast, rzuty architektoniczne i panoramy.
Dostępność: brak towaru
48,90 zł
Bieszczady. To, co najważniejsze - Łukasz Bajda

Bieszczady to nie tylko piękne góry, wciąż dzika przyroda, czy słynne Jezioro Solińskie, to także doliny i skryte w nich historie ich dawnych i obecnych mieszkańców. Książka ,,Bieszczady to co najważniejsze" to swoiste, subiektywne kompendium wiedzy o tych wciąż skrywający wiele tajemnic górach. To książka, w której każdy, zarówno ten kto zaczyna przygodę z Bieszczadami, jak i ten, który zna je na wylot znajdzie coś dla siebie. To fakty, sensacje i ciekawostki zebrane w przystępnej, bogato ilustrowanej formie. Publikacja została podzielona na 30 haseł, opowiadających między innymi o bieszczadzkich jeziorach, ochronie przyrody, wilkach i niedźwiedziach, wypale drewna i samym drewnie, koniach, parkach konnych i kowbojach, dawnych mieszkańcach Bojkach, Łemkach, Niemcach i Cyganach, nieistniejących wsiach, cerkwiach i kościołach, prymasie i papieżu w Bieszczadach, drogach i bezdrożach, kolejce, harcerzach, narciarstwie i szybownictwie, Straży Granicznej, UPA i więzieniach, kuchni, a w końcu o Marianie Hessie twórcy legendy o Biesie i Czadzie. Dr Łukasz Bajda (1986) to historyk, przewodnik beskidzki, od urodzenia związany z Bieszczadami. Autor licznych publikacji poświęconych przeszłości i atrakcjom turystycznym województwa podkarpackiego.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 48 godzin
Bieszczady. To, co najważniejsze - Łukasz Bajda

Bieszczady to nie tylko piękne góry, wciąż dzika przyroda, czy słynne Jezioro Solińskie, to także doliny i skryte w nich historie ich dawnych i obecnych mieszkańców.
Książka Bieszczady. To, co najważniejsze to swoiste, subiektywne kompendium wiedzy o tych wciąż skrywający wiele tajemnic górach.
Publikacja została podzielona na 30 haseł, opowiadających między innymi o bieszczadzkich jeziorach, ochronie przyrody, wilkach i niedźwiedziach, wypale drewna i samym drewnie, koniach, parkach konnych i kowbojach, dawnych mieszkańcach Bojkach, Łemkach, Niemcach i Cyganach, nieistniejących wsiach, cerkwiach i kościołach, prymasie i papieżu w Bieszczadach, drogach i bezdrożach, kolejce, harcerzach, narciarstwie i szybownictwie, Straży Granicznej, UPA i więzieniach, kuchni, a w końcu o Marianie Hessie twórcy legendy o Biesie i Czadzie.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 48 godzin
Biżuteria świata - Elżbieta Dzikowska

Znana polska podróżniczka Elżbieta Dzikowska w swoim najnowszym bogato ilustrowanym albumie prowadzi czytelnika po różnych krajach świata, ukazując historię ozdób i biżuterii. Poznając poszczególne strony tej niezwykłej pozycji książkowej poznajemy także autorkę jako osobę przepełnioną pasją kolekcjonowania oryginalnej biżuterii. W albumie znajdziemy liczne opisy szlachetnych kamieni, akcenty polskiej biżuterii oraz sztukę współczesnych ozdób. Dużą zaletą dla tego dzieła są równoległe tłumaczenia wszystkich opisów na język angielski. Album przeznaczony dla każdej kobiety, która kocha biżuterię.
Dostępność: brak towaru
75,00 zł
Blubry Heli przy niedzieli - Juliusz Kubel

Postać Starego Marycha wrosła w świadomość czytelników i słuchaczy, toteż gdy zakończył życie, pojawiła się pustka. Juliusz Kubel odpowiedział na zapotrzebowanie, rozejrzał się w otoczeniu Starego Marycha i zaprosił do opowieści jego dobrą znajomą. Tak powstały i trwają nadal Blubry Heli przy niedzieli, emitowane w radio i utrwalone na kartach książki. Hela bacznie obserwuje rzeczywistość (począwszy od 2001 roku aż do chwili obecnej), komentuje ją i bawi, tak jak Stary Marych. Do książki dołączona jest płyta CD z wersją audio wybranych gawęd.
Dostępność: brak towaru
25,00 zł
Bogurodzicy Zawsze Wierni. Sanktuaria maryjne Kresów południowo-wschodnich - Pulnar Janusz

Oddajemy w ręce Czytelników bogato ilustrowany album o najpiękniejszych sanktuariach maryjnych Kresów południowo-wschodnich. Mamy nadzieję, że stanie się on niezapomnianą wędrówką, po czasem zapomnianych już miejscach i kościołach.
Dostępność: brak towaru
87,00 zł
Bołszowce. Wspomnienie z dzieciństwa na Kresach - Andrzej Krzeczunowicz

„(…) namówiony przez młodzież, postanowiłem uzupełnić wrażenia z wycieczki rodzinnej opisem dnia codziennego w dworze w Bołszowcach w ostatnich latach przedwojennych. Przekazanie tych wspomnień młodszym pokoleniom jest o tyle ważne, że czasy te nigdy już nie powrócą zważywszy radykalną zmianę układów politycznych i społecznych, wiedza zaś o życiu i dokonaniach własnych przodków jest podstawą tożsamości każdej rodziny. Uzupełniłem to wszystko cofając się w przeszłość by dać choćby krótki obraz historii rodziny oraz wybiegając w przyszłość po to, aby czytelnik zdał sobie sprawę jaki los spotkał opisane tu osoby i majątki”.
Dostępność: brak towaru
44,00 zł
Boże Narodzenie. Ilustrowany przewodnik - ks. Andrzej Zwoliński

Znakomity autor z niezwykłą starannością rozłożył niemal na czynniki pierwsze wszystkie pojęcia związane z narodzinami Boga. Po jej przeczytaniu nie będziesz miał wątpliwości, kim był Baltazar, czym była Gwiazda Betlejemska, gdzie znajdowała się Grota Narodzenia, dlaczego dzielimy się opłatkiem, co symbolizuje wigilia, o co tak naprawdę chodzi w świątecznym czasie.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 3 dni
Brześć nad Bugiem. Podróż w czasie 1919-1939 - Andrzej Dołgowski

Miasto Brześć przeżyło wiele szturmów, pożarów i zniszczeń, żołnierze wielu armii znaleźli tu wieczny odpoczynek. W 1919-1920 roku toczyły się tu działania wojny polsko-bolszewickiej. W latach 1920-1939 Twierdza Brzeska odgrywała ważną rolę w systemie obronnym. Ale już w 1939 roku wpadła w ręce niemieckich najeźdźców, którzy zgodnie z paktem Ribbentop-Mołotow przekazali ją Rosjanom.
Album zawiera 180 unikalnych zdjęć z prywatnej kolekcji autora i 20 nowoczesnych zdjęć miejsc i przedmiotów, które uzupełniają historię. To jest podróż do miasta Brześć okresu międzywojennego i spojrzenie oczami świadków na obronę Twierdzy Brzeskiej 1939 r. W obiektywie fotografów okazują się znani ludzi tego czasu jak i również miejsca i tematy interesujące historyków. Spojrzenie na ważne miejsce polskiej pamięci i nie edytowana historia. Większość zdjęć została opublikowana po raz pierwszy.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 48 godzin
Brześć. 1000 lat w Europie - Witold Rucki

Subiektywne kompendium historii Brześcia – od początków jego istnienia po współczesność. Witold Rucki, wieloletni przewodniczący brzeskiego oddziału Związku Polaków Białorusi, pasjonujące losy miasta ukazał na tle ogólnoeuropejskich, a nawet ogólnoświatowych przemian.
Ta książka nie jest opracowaniem naukowym. To raczej refleksja człowieka związanego ze swoim miastem, czującego się małą, ale znaczącą cząstką wielorakich globalnych procesów. Refleksja Polaka, który trwał w swoim mieście, choć granica Polski została przesunięta, a zachowanie tożsamości narodowej nie było łatwe. Refleksja otwartego umysłu, gotowego oceniać swoje miejsce na świecie z różnych, pozornie odległych perspektyw, nie zważając na obowiązujące ograniczenia totalitarnego państwa.
Witold (Witalij) Rucki (1941-2018) – ur. w Berezie Kartuskiej mieszkaniec Brześcia. Z wykształcenia inżynier, aktywnie uczestniczył w życiu Polonii swojego miasta, m.in. prowadząc zajęcia z języka polskiego w ramach Polskiego Uniwersytetu Ludowego. W latach 1995-2005 był przewodniczącym brzeskiego oddziału Związku Polaków Białorusi.
Dostępność: brak towaru
32,00 zł
Brzozowa i okolica Zakliczyna nad Dunajcem. Obraz etnograficzny zbiór z lat 1897-1906. Część III - Jan Świętek

"Trzeci tom napisanej przed laty przez jana Świętka wszechstronnej monografii Brzozowej składa się z dwóch wiążących sie ze sobą części. Pierwsza z nich zawiera wykaz "rodów", tj. nazwisk mieszkańców Brzozowej i Policht, liczby i charakterystyke urodzin i zgonów w latach 1847-1897, a także opis podstawowych cech fizycznego wygladu brzozowian. Druga, obszerniejsza część przedstawia odnoszące się do spraw rodzinnych zwyczaje i pojęcia prawne, łącznie z majątkowymi i spadkowymi, a także dotyczące zatrudnianej w gospodarstwie służby, wynajmu pomocników, wspolniewykonywanych robót oraz spółek zawodowych".
Dostępność: brak towaru
33,00 zł
Brzozowa i okolica Zakliczyna nad Dunajcem. Obraz etnograficzny zbiór z lat 1897-1906. Część IV - Jan Świętek

Z Przedmowy
" Kolejny, IV tom monografii Świętka Brzozowa i okolica Zakliczyna nad Dunajcem, zawiera drugą część - Gromada i społeczeństwo, najobszerniej uwzględnionego w niej tematu: Zwyczaje i pojęcia prawne. Pierwsza z nich ogłoszona w tomie III - Rodzina, obejmuje ponad 160 stron druku, ta druga blisko 320, razem ponad 480 stron. Zasadniczą część obydwu opracował Świętek niewątpliwie na początku naszego stulecia, gdy skończył gromadzenie materiałów terenowych. Nie udało mu się całości dość szybko dopracować i wydać, odłożył to na czas późniejszy, który nadejść miał jednak dopiero teraz, pod koniec stulecia".
Dostępność: brak towaru
39,00 zł
Brzozowa i okolica Zakliczyna nad Dunajcem. Obraz etnograficzny zbiór z lat 1897-1906. Część V - Jan Świętek

"Na piąty, ostatni tom etnograficznej monografii wsi Brzozowa Jana Świetka składają się dwa tematy: mowa brzozowian oraz ich twórczość ustna. Opracowując pierwszy z nich autor "pokusił się tylko o przedstawienie ważniejszych właściwości" tej mowy, pozostawiając zawodowym gwaroznawcom dokładniejszą jej analizę. Sporo uwagi poświęcił jednak jej fonetyce, gramatyce, także sposobom wypowiadania się brzozowian".
Dostępność: brak towaru
29,00 zł
Bucket list. Podlasie i Suwalszczyzna. 150 nieoczywistych miejsc - Mikołaj Gospodarek

Podlasie i Suwalszczyzna to mieszanka dzikiej przyrody, wielokulturowości, sielskich pejzaży i bogatej historii. Południe regionu to przenikające się światy religii i natury. Dech w piersiach zapierają cztery wyjątkowe parki narodowe – Biebrzański, Białowieski, Wigierski i Narwiański. Wiele tu cerkwi i prawosławnych krzyży, gdzieniegdzie rozbrzmiewają religijne śpiewy. Na zachodzie rytm życia wyznaczają wody – rzeki i malownicze jeziora. Suwalszczyzna natomiast to sanktuarium ciszy, w którym nie brak łagodnych wzniesień i ludzi o gościnnych sercach.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 3 dni
Bulowice koło Kęt. Monografia wsi i parafii - Paweł Zięba

Paweł Zięba – na co dzień profesor nauk technicznych zatrudniony w Instytucie Metalurgii i Inżynierii Materiałowej Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. (...) Niniejsze opracowanie powstało nie w wyniku jego wybitnych zawodowych sukcesów, lecz jako efekt pozanaukowej pasji, którą jest genealogia.
Dostępność: brak towaru
55,00 zł
Bydgoszcz między wojnami. Opowieść o życiu miasta 1918-1939 - Pszczółkowski Michał

Poznaj historię miasta, które w latach międzywojennych miało zupełnie inne oblicze i było jednym z NAJciekawszych miejsc w Polsce. Poczuj klimat przedwojennej Bydgoszczy, odkryj NAJbardziej zadziwiające fakty z życia mieszkańców, przeczytaj NAJdziwniejsze ciekawostki. W poszczególnych rozdziałach zostały omówione NAJważniejsze aspekty życia miasta, m.in. przestrzeń miejska, architektura, handel, komunikacja, służba zdrowia, sztuka i nauka. Książka zawiera dokumenty, dane statystyczne, informacje adresowe oraz kilkaset NAJpiękniejszych fotografii.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 48 godzin
Były dancingi i grały orkiestry w mieście Łodzi. Opowieść o muzyce, knajpach i nocnym zyciu PRL-u - Jerzy Krzywik Kaźmierczyk

Książka zabierze Państwa w podróż do miejsc, doskonale znanych łodzianinowi w czasach PRL-u, w których grały najlepsze ówczesne orkiestry (m.in. "Bracia Łopatowskich", Krochmalskiego, "Braci Wander"). O godzinie jedenastej rano czytelnik będzie mógł posłuchać opowieści przy klezmerskim stoliku w "Grand Café", popołudnie spędzi na studiowaniu osobistego pamiętnika muzyka, by wieczorem obejrzeć niesamowity bal i posłuchać m.in. "La Cumparasita" w sali "Malinowej"...
Opowieść Jerzego Krzywika Kaźmierczyka jest pełna zaskakujących i zabawnych historii, obrazujących czasy, w których kwitła muzyka taneczna w mieście Łodzi.
Dostępność: brak towaru
25,90 zł
