Praca organiczna i etos regionalny Wielkopolan - Kowalczyk Ryszard

Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 3 dni
Przechadzki po mieście - Marceli Motty (audiobook - 3 płyty + książeczka)

3 płyty + książeczka 40 str.
Audiobook popularnych "Przechadzek po mieście" autorstwa Marcelego Mottego w realizacji Małgorzaty Jańczak i Jana Felcyna. Ogromny zasób informacji o dziewiętnastowiecznym Poznaniu i jego mieszkańcach. Motty podczas spacerów obserwował, rozmawiał i skrzętnie notował swe spostrzeżenia. Autor w roli narratora oprowadza po Poznaniu fikcyjnego towarzysza spacerów, niejakiego pana Ludwika, barwnie opowiadając o mijanych miejscach, wspomina ludzi z nimi związanych i ich dokonania.
162 odcinki czytają na zmianę Andrzej Lajborek i Marek Klupś.
Dostępność: na wyczerpaniu
Przedwojenna Wilda. Najpiękniejsze fotografie - Magdalena Mrugalska-Banaszak

Zapraszamy na Wildę – dzielnicę Poznania wyraźnie odmienioną od pozostałych, robotniczo-przemysłową i wielkomiejską zarazem. Wilda kształtowała się przez stulecia. Przeżywała lata rozkwitu i gwałtownych upadków. Przechodziła przekształcenia własnościowe, demograficzne, gospodarcze i przestrzenne. Proponujemy państwu magiczną podróz w czasie. Warto pospacerować ulicami dzielnicy i przyjrzeć się wildeckiej architekturze, poznać ówczesnych mieszkańców, zobaczyć jak rozbudowują się zakłady Cegielskiego i co słychać na miejskim stadionie, być świadkiem powstawania nowej parafii księży zmartwychwstańców czy wreszcie wybrać się na pełną atrakcji Drogę Dębińską.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 48 godzin
Prześladowania religijne w Kraju Warty Represje wobec Polaków i duchowieństwa polskiego a polityka wyznaniowa rządu III Rzeszy 1939–1945 - Kasper Sipowicz

W Kraju Warty polityka III Rzeszy wobec księży i wiernych dwóch największych kościołów chrześcijańskich była szczególnie represyjna. Właśnie temu zagadnieniu poświęcona jest ta książka, której oryginalność polega na kompleksowym ujęciu tematu – losów Kościoła katolickiego i kościołów ewangelickich w Kraju Warty.
Dzięki dogłębnej analizie materiałów archiwalnych znajdujących się w zbiorach Instytutu Pamięci Narodowej, Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oraz w zbiorach Archiwum Państwowego w Łodzi – powstała unikalna praca. Jej niezmiernie istotnym elementem jest analiza represji stosowanych wobec środowiska polskich i propolskich pastorów ewangelickich jako następstwo ich antyfaszystowskiej, patriotycznej postawy.
Dostępność: brak towaru
39,90 zł
Robert i Róża. Niziołkowie z ulicy Pamiątkowej - Małgorzata Klunder

A na Pamiątkowej w Poznaniu nigdy nie pada deszcz! Róża i Robert, i ich wchodzące w dorosłość dzieci, to główni bohaterowie pierwszego tomu opowieści o rodzinie o wdzięcznym nazwisku Niziołek. Wszyscy czytają książki, a numerem jeden jest zdecydowanie Władca Pierścieni. Na przekór nadmiernej konsumpcji i wyścigowi szczurów, Niziołkowie oddychają atmosferą książek, żyją życiem bohaterów, toczą boje w ich imieniu, sami tworząc niezwykłą historię zwykłej, wielopokoleniowej rodziny.
Powtarzając za Autorką, śmiemy marzyć, że Niziołkowie podarują Wam odrobinę uśmiechu i wzruszeń, jednocześnie wnosząc do Waszych domów ciepło i ponadczasowe, niezmienne wartości. UWAGA! Zaraża miłością do... książek!
Dostępność: brak informacji
Rozwój sieci usług pocztowych oraz telegraficznych do roku 1920 w Poznaniu. Katalog znaków pocztowych i telegraficznych stosowanych w poznańskich urzędach pocztowych - Jan Urbanek

Katalog dla filatelistów i cenne źródło dla historyków, biografów i miłośników Poznania. Publikacja zawiera skatalogowane i opisane znaki pocztowe stosowane przez poznańskie urzędy pocztowe przy ekspedycji przesyłek i przewozie osób w okresie od 1756 do 1920 roku. Zapewne niewiele osób zajmujących się dziejami Poznania od XIX wieku do odzyskania niepodległości zdaje sobie sprawę, ile można wyczytać z datowników i stempli pocztowych, na ile wiadomości te są w stanie wyjaśnić i uściślić, a przede wszystkim zweryfikować prowadzone badania. Tego typu informacje są cennym źródłem dla badacza codziennego życia miasta i jego mieszkańców.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 48 godzin
Secesja w Poznaniu - Jan Skuratowicz, Magdalena Adamczewska, Piotr Walichnowski

Kluczem prezentacji poznańskiego wzornictwa secesyjnego są postacie architektów i współpracujących z nimi sztukatorów oraz próba uchwycenia specyfiki twórczości każdego z nich. Równie wiele uwagi jak wspaniałym poznańskim kamienicom poświęcono w tej książce pięknu detalu, w którym najpełniej odbija się styl secesyjny.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 48 godzin
Secesyjne domy przy ulicy Roosevelta - Małgorzata Podgórna

Seria Najpiękniejsze ulice Poznania ma pokazać wybrane, najbardziej wartościowe architektonicznie zespoły kamienic, ich historię i ciekawych mieszkańców.
Jako pierwsza ukazała się książka o zespole domów pomiędzy ulicami Dąbrowskiego, Roosevelta i Jeżycką powstałych około 1904 roku według projektów spółki architektów Hermanna Böhmera i Paula Preula dla spółdzielni urzędników niemieckich. Zespół ten uchodzi w oczach znawców za jeden z najlepszych przykładów poznańskiej secesji.
Książka ma ukazać niezwykłą urodę tych kamienic, w których zachowały się ciekawe klatki schodowe, stolarka schodów i drzwi, sztukaterie i witraże. Ma przywrócić ten zespół pamięci poznaniaków, którym ulica Roosevelta kojarzy się z książkami Małgorzaty Musierowicz.
Dostępność: brak towaru
29,00 zł
Sekrety Poznania - Zbigniew Kopeć

Zapierające dech w piersiach historie. Czytanie czas zacząć!
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 3 dni
Sekrety Poznania. Część 2 - Lucjan Moros

Każda dobra historia potrzebuje adrenaliny, dlatego nocą udamy się do mrocznej części miasta. Czy dowiemy się, kto ukradł plażę, gdzie szukać zaginionego pucharu Stanisława Szulca, co odnaleziono w jeziorze tajemnic Rusałka i pod domem przy ulicy Słupskiej 62? To tylko kilka wybranych sekretów, które ujawnia Lucjan Moros.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 3 dni
Skarby sztuki. Muzeum Narodowe w Poznaniu - opracowanie zbiorowe

Album prezentuje najcenniejsze obiekty Muzeum Narodowego w Poznaniu, które należy do najstarszych, największych i najważniejszych muzeów w Polsce. Gromadząc w swoich dziewięciu oddziałach ponad 300 tysięcy obiektów, jest miejscem przechowywania świadectw historii, symboli narodowej tożsamości i udziału w uniwersalnym dziedzictwie. Publikacja, przygotowania przez pracowników naukowych i kustoszy zbiorów, umożliwia zapoznanie się z historią muzeum i kolekcji szerokiej publiczności, ze szczególnym uwzględnieniem tych, którzy nie mogą odwiedzić muzealnych sal.
Dostępność: brak informacji
Specjalna księga gończa dla Polski. Sonderfahndungsbuch Polen - Maria Rutowska, Anna Ziółkowska

Opublikowanie przechowywanej w Instytucie Zachodnim w postaci mikrofilmu księgi gończej dla Polski zbiega się z obchodzoną w 2019 r. 80. rocznicą wybuchu drugiej wojny światowej. Dokument ten świadczy, iż przygotowując plan ataku na Polskę, III Rzesza przyjęła w nim eksterminacyjne cele wobec najbardziej aktywnych przedstawicieli narodu polskiego oraz polskiej inteligencji. Z całą bezwzględnością założenia te realizowała w 1939 r. po napaści na nasz kraj, pozbawiając życia najbardziej świadomą część narodu polskiego.
W publikacji znaleźć można nie tylko noty biograficzne wielu pomordowanych Wielkopolan, ale także unikatowe fotografie z tamtego okresu, będące dowodem na istniejące wówczas bezprawie. Przygotowywana przez Instytut Zachodni publikacja jest świadectwem pamięci o tych, którzy skazani byli na prześladowania i śmierć tylko dlatego, że mógł się wokół nich ogniskować opór zagrażający planom okupanta niemieckiego wobec Polski.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 48 godzin
Spódniczka ze starej podszewki - Urszula Ziober

W Spódniczce ze starej podszewki Urszula Ziober opisuje historię swojej babci, Janiny Nietupskiej. To opowieść o słonecznym dniu w domu na poznańskich Winogradach. O pełnej strachu podróży w nieznane. O przeraźliwym zimnie kazaskiego stepu. Wreszcie o nadziei.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 48 godzin
Studenci. KMP 2/2020

Ta „Kronika” jest ukłonem wobec wielu pokoleń studentów i studentek, którzy przez lata kształtowali wizerunek akademickiego Poznania. Oprócz części prezentującej wielowymiarowy obraz studenckiej braci uczącej się od ponad stu lat w naszym mieście tom zawiera teksty stanowiące zasadniczy ekskurs, którego kierunek wytyczają studenckie peregrynacje poznaniaków i poznanianek w latach poprzedzających narodziny Wszechnicy Piastowskiej, a także blok materiałów dotyczących poznańskich manifestacji ze studentami w roli głównej oraz lubiany przez naszych Czytelników dział wspomnieniowy.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 48 godzin
Szlak Piastowski. Przewodnik - Włodzimierz Łęcki

Odnowiony niedawno Szlak Piastowski jest z pewnością jedną z największych atrakcji turystycznych w Wielkopolsce, jak i w skali całego kraju. Poprzez Poznań, Gniezno, Trzemeszno i Kruszwicę prowadzi po najstarszych i najważniejszych zabytkach i obiektach dotyczących najwcześniejszej naszej historii. Region centralnej i północnej Wielkopolski to przecież kolebka naszej ojczyzny. Dzięki Szlakowi Piastowskiego poznajemy katedry w Poznaniu i Gnieźnie, ważny system obronno-pałacowy na wyspie lednickiej, najstarsze zabytki Kruszwicy, Mogilna i Strzelna. Nie może zabraknąć tu prehistorycznego Biskupina i wielkiego grodu w Gieczu.
Dostępność: na wyczerpaniu
Szneka z glancem, czyli elementarz gwary poznańskiej - Eliza Piotrowska

Książka edukacyjna skierowana do młodych poznaniaków, której celem jest omówienie i przybliżenie ważnego elementu dziedzictwa kulturowego – gwary poznańskiej – lokalnego języka, współcześnie nieco zapomnianego. Autorka, za pomocą opowiadań, wierszyków, historyjek i zabaw prezentuje słowa, zdania i najważniejsze zwroty gwarowe. W książeczce zawarte zostaną także informacje o lokalnych zwyczajach, świętach, potrawach itp. To na pewno interesujący materiał dydaktyczny dla nauczycieli i wychowawców oraz doskonała książka dla dzieci.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 3 dni
Szpital poznaniaków. 70 lat Szpitala im. Franciszka Raszei w Poznaniu - Paweł Cieliczko

Szpital Miejski im. Franciszka Raszei w Poznaniu obchodzi w 2023 roku 70. urodziny. Wydana z tej okazji książka jubileuszowa to opowieść o niezwykłych ludziach, w dużej mierze pracownikach szpitala, którzy tworzyli tę instytucję. Na kartach zapisano również historię naszego miasta widzianą z okien budynku przy ulicy Mickiewicza.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 3 dni
Śladami Bambrów - Anna Plenzler

Książka Anny Plenzler nie jest klasycznym przewodnikiem. To, bogato ilustrowana, opowieść o tym, co w sferze duchowej i materialnej pozostało po osadnikach z Bambergu przybyłych do Poznania w XVIII wieku, i po kolejnych pokoleniach ich potomków wrastających w poznańską społeczność, którą z czasem uznali za własną, pamiętając jednak o swoich korzeniach. Dzięki tej książce czytelnicy poznają ich dzieje, kulturę, tradycje, obyczaje, odnajdą bamberskie ślady w Poznaniu, poznają też Bamberg – miasto, w którym przed wiekami zaczęła się historia wielu poznańskich rodzin.
Dostępność: przedsprzedaż
Wysyłka w: 24 godziny
