
Antroponimia Kielecczyzny I połowy XIX w. na przykładzie nazwisk mieszkańców parafii Daleszyce odnotowanych w księgach metrykalnych z lat 1826-1830 - Agata Łojek

Praca dobrze wpisuje się w badania nad dziedzictwem kulturowym regionu. Autorkę cechują niezwykła akrybia filologiczna i dobry warsztat naukowy. Publikacja pracy, poza jej walorami poznawczymi, może przyczynić się do rozbudzenia zainteresowań przeszłością Daleszyc i okolic, zaowocować kolejnymi pracami.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 3 dni
Cech piekarzy i handel chlebem w Krakowie w okresie nowożytnym - Marcin Gadocha

Autor przedmiotem swojej monografii uczynił dzieje krakowskiego cechu piekarzy, przedstawionego w kontekście handlu chlebem w całej krakowskiej aglomeracji. Jest to dzieło bardzo interesujące.
Dostępność: brak towaru
30,00 zł
Diaspora żydowska na Bliskim Wschodzie oczami sefardyjskiego podróżnika Beniamina z Tudeli - Anna Katarzyna Dulska

Celem książki jest ukazanie sytuacji żydów na chrześcijańskim i muzułmańskim Bliskim Wschodzie takiej, jaką w drugiej połowie XII wieku oglądał Beniamin z Tudeli podczas swej wędrówki, na tle jurydycznego uregulowania statusu ludności żydowskiej w prawodawstwie poszczególnych krajów. Rozprawa nie ma jednak charakteru czysto komparatystycznego; nie pretenduje do udzielenia odpowiedzi na pytanie, pod czyim panowaniem – chrześcijańskim czy muzułmańskim – żydom żyło się lepiej. Zmierza natomiast do wykazania prawdziwości tezy o istnieniu głębokiego rozdźwięku między literą prawa a jego nieskutecznością, zarówno na niekorzyść, jak i na korzyść ludności żydowskiej.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 3 dni
Dwanaście miesięcy w objęciach figur i kapliczek przydrożnych. Ziemia myślenicka i okolice Tom 1 - Stanisław Szczepan Cichoń

Dwanaście miesięcy w objęciach figur i kapliczek przydrożnych - obejrzyj film promujący album
Dostępność: brak towaru
36,00 zł
Idze, idze bajoku... Rzecz o krakowskim Zwierzyńcu - Katarzyna Siwiec

Jak kadry ze starego filmu przewijają się w książce krajobrazy, architektura i ludzie wywodzący się ze starej dzielnicy Krakowa - Zwierzyńca.
Jakże pięknie maluje autorka klimaty królewskiego miasta, kontrastujące z jego dzisiejszym rozszalałym obliczem. Te obrazy niosą spokój, ukojenie, wywołują tęsknotę za tym, czego już właściwie nie ma. Za życiem według (jakichś) zasad, za szlachetnością, za tym, co już w naszym pięknym Krakowie całkowicie zanikło.
Dostępność: brak towaru
36,00 zł
Krakowskie Pismo Kresowe. Rocznik 1/2009

Chociaż nie istnieje taka dyscyplina naukowa jak "kresoznawstwo", pojęcie to najpełniej oddaje cel niniejszego periodyku. Ma on przedstawić interdyscyplinarne spojrzenie na Kresy, zarówno z perspektywy historycznej, socjologicznej, kulturoznawczej, literaturoznawczej, jak i innych dziedzin naukowych: politologii, historii sztuki, etnologii czy religioznawstwa.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 48 godzin
Krakowskie Pismo Kresowe. Rocznik 11/2019. Zbiory pogalicyjskich archiwów, bibliotek i kolekcji

Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 48 godzin
Krakowskie Pismo Kresowe. Rocznik 12/2020. Pogranicza codzienności

Dwunasty tom „Krakowskiego Pisma Kresowego” dotyka zagadnień związanych z szeroko rozumianą codziennością na pograniczu etnicznym, jakim były ziemie wschodnie dawnej Rzeczypospolitej, zarówno w trakcie jej istnienia, jak i po upadku.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 48 godzin



