Ksiądz Stanisław Streich – Błogosławiony męczennik za wiarę - ks. Wojciech Mueller

Tak bardzo wyczekiwana Uroczystość, która odbędzie się 24 maja 2025 r. na placu katedralnym w Poznaniu, da księżom kolejny wzór kapłana, który odznaczał się wiernością do końca swojemu powołaniu oraz troską o zbawienie ludzi. Wierni świeccy otrzymują wzór kapłana całkowicie im oddanego, przykładnego i gorliwego. Ogółowi ludzi zostaje natomiast ukazany człowiek, który nie bał się podjąć decyzji na całe życie i temu, na co się zdecydował, pozostał wierny, choć droga pracy kapłańskiej była trudna, wiedział, że za swoje duszpasterskie zaangażowanie może zapłacić najwyższą cenę.
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 3 dni
Książę Szaranek - Antoine de Saint Exupery + audiobook (przekład na gwarę poznańską Juliusz Kubel)

To co jezd nojwożniejsze, jezd do ócz nie do zobaczynio”. Brzmi znajomo? Ależ tak – to najbardziej znany cytat z „Małego Księcia” przetłumaczony na... gwarę wielkopolską. Ambitnego zadania przełożenia słynnej książki na gwarę podjął się mistrz poznańskiej mowy, pisarz i publicysta Juliusz Kubel.
„Książę Szaranek” z pewnością rozbawi wszystkich starszych i młodszych wielbicieli „Małego Księcia” (bo kto słyszał o „wężu boa, co śrutuje swoją ofiarę wew cołkiyj postaci”?), nie traci jednak nic z filozoficznego charakteru oryginału. Dla tych, którzy nie najlepiej radzą sobie z gwarą, autor przygotował specjalny słowniczek, a całość książki przeczytał na dołączonym audiobooku.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 48 godzin
Księga zjaw i duchów Wielkopolski - Jerzy Sobczak

Wielkopolska - jak się przekona Czytelnik - to nieprzebrana skarbnica rozmaitych przekazów, legend i podań o duchach, zjawach, biesach, upiorach, upiorzycach, strzygach, martwcach, południcach, pannach wodnych, czarownicach, czyli "ciotach" itp. Spośród naszych wielkopolskich duchów wiele znanych jest z imienia i nazwiska.
W książce tej przedstawiono niemal dziewięćdziesiąt wybranych miejsc w Wielkopolsce, nawiedzanych przez nieziemskie istoty. Zakładając, że wielu Czytelników zechce odwiedzić opisywane tutaj miejsca z nadzieją na emocjonujące spotkanie z duchem, Autor postanowił z tego opracowania uczynić coś w rodzaju miniprzewodnika po nawiedzanych zamkach, pałacach i dworach oraz innych miejscach tajemnych. Stąd w każdym rozdziale zawarta jest także garść danych historycznych oraz opisów najciekawszych obiektów, które w danym zakątku historycznej Wielkopolski zasługują na zwiedzenie.
Dostępność: brak towaru
27,50 zł
Kucharz wielkopolski - Marya Śleżańska (reprint wydania z 1892 r.)

Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 48 godzin
Kuchnia wielkopolska. Potrawy tradycyjne - Barbara Jakimowicz-Klein

Czy lubicie potrawy o wyjątkowej prostocie i niezapomnianym smaku? Jeśli tak, to dobrze trafiliście. W książce znalazły się przepisy zarówno na potrawy codzienne, jak i te przygotowane z okazji świąt i ważnych uroczystości. Są to przede wszystkim przepisy na potrawy charakterystyczne dla tradycyjnej kuchni wielkopolskiej. Niektóre, szczególnie interesujące receptury, pochodzą bezpośrednio ze starych ksiąg kucharskich, z zachowaniem oryginalnej pisowni i gwarowych określeń, zachęcając tym Państwa do kontynuowania tradycji kuchni wielkopolskiej.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 48 godzin
Kuchnia Wielkopolska. Potrawy tradycyjne - Barbara Jakimowicz-Klein

Czy lubicie potrawy o wyjątkowej prostocie i niezapomnianym smaku? Jeśli tak - to dobrze trafiliście. Książka ta w przystępny sposób przybliża jedną z ciekawszych kuchni w Polsce - kuchnię wielkopolską.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 48 godzin
Legenda o poznańskich koziołkach - Eliza Piotrowska

Co łączy koziołki i zegar? Kim był Mistrz Bartłomiej? Odpowiedzi na te i na wiele innych pytań dotyczących słynnego poznańskiego symbolu znajdzie młody czytelnik w książeczce autorstwa Elizy Piotrowskiej. Wierszowana i opatrzona rysunkami legenda adresowana jest do dzieci w wieku przedszkolnym oraz pierwszych klas szkoły podstawowej. Autorka dowcipnie przedstawia nie tylko historię koziołków, ale także postaci związanych z historią Poznania. Zawarte w Legendzie...wiadomości wzbogacą wiedzę dziecka i zachęcą do dalszego poznawania dziejów miasta i jego zabytków.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 24 godziny
Legenda o rogalach świętomarcińskich - Eliza Piotrowska

Kto pierwszy upiekł rogale świętomarcińskie? W jaki sposób zapoczątkowana przed wiekami tradycja przetrwała do czasów współczesnych? Odpowiedzi na te i na inne pytania dotyczące rogali znajdzie czytelnik w książeczce Elizy Piotrowskiej. Napisana wierszem i wspaniale zilustrowana legenda adresowana jest do dzieci w wieku przedszkolnym oraz pierwszych klas szkoły podstawowej. Dowcipnie przedstawia historię rogali świętomarcińskich, a także dzieje św. Marcina, jednego z patronów miasta, oraz przepis na wypiek tytułowego smakołyku. Zapraszamy do lektury, bo "To opowieść smakowita, kto jest głodny, niechaj czyta!"
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 48 godzin
Legendy poznańskie - Kwaśniewski Krzysztof

Bogaty, najpełniejszy zbiór podań i legend, a także anegdot i facecji z Poznaniem związanych. Obok popularnych, „sztandarowych” wręcz opowieści, znajdziemy w książce wiele historii wyjątkowych, będących zupełnym rarytasem, opatrzonych przy tym równie ciekawym komentarzem.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 3 dni
Lekarze zwierząt w powstaniu wielkopolskim - Włodzimierz Andrzej Gibasiewicz

W książce autor stara się przybliżyć udział lekarzy weterynarii w walkach o niepodległość ojczyzny. I we wszystkich swoich publikacjach pokazuje, że tak mała grupa zawodowa była niezwykle patriotyczna, oddana Rzeczypospolitej i godna podziwu i naśladowania. W ubiegłym roku ukazała się wcześniejsza publikacja Włodzimierza Gibasiewicza "Niepowtarzalni z Wielkopolski" opowiadająca losy lekarzy zwierząt, którzy polegli bądź zostali zamordowani w latach II wojny światowej. Nazwiska bohaterów tamtej książki upamiętniła Wielkopolska Izba Lekarsko-Weterynaryjna w postaci Tablicy Pamięci odsłoniętej w 2018 roku.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 48 godzin
Marianna i róże. Życie codzienne w Wielkopolsce w latach 1890 - 1914 z tradycji rodzinnej - Joanna Fedorowicz, Joanna Konopińska (oprawa twarda)

Marianna i róże to rodzaj pamiętnika napisanego przez autorki na podstawie zachowanego archiwum rodziny Malinowskich i Jasieckich, osiadłych w Wielkim Księstwie Poznańskim na przełomie XIX i XX wieku, oraz różnych źródeł historycznych dotyczących tego okresu. Są to przede wszystkim dzieje ziemiańskiej rodziny, jej zwyczajów, tradycji, "spisane" przez Mariannę z Malinowskich Jasiecką dla jej dzieci. Opisy codziennego bytowania rodziny wiążą się jednak z wypadkami o szerszym zasięgu. M. Jasiecka wspomina wydarzenia, którymi żyła Wielkopolska w dobie panowania pruskiego.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 3 dni
Meble Kowalskich . Ludzie i rzeczy - Jacek Kowalski

W tej książce znajdziecie Państwo opowieść, dokumenty, fotografie, echa mediów i sztuki, wreszcie rodzinne wspomnienia: o meblach nowoczesnych i stylowych, o środowisku artystów, o Poznaniu i o Kresach, bo Kowalscy to przecież rodzina wielkopolsko-kresowa.
MEBLE KOWALSKICH, wybitne osiągnięcie polskiego designu lat sześćdziesiątych, towarzyszyły milionom Polaków przez ponad trzy dekady. Wielu wciąż o nich pamięta. Jednak pokutuje przekonanie, że w popularnej nazwie chodziło o „ meble dla każdego”, bo przecież przysłowiowy „Kowalski” – to „każdy”. Tymczasem te Meble Kowalskich to rzeczywiście dzieło małżeństwa Kowalskich: Bogusławy i Czesława, poznańskich architektów wnętrz, którzy w 1962 roku wygrali konkurs na projekt mebli do małych mieszkań.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 3 dni
Mgnienia. Opowieści z lat 1918-1919 - Witold Bereś, Krzysztof Burnetko

11 listopada 1918 r. Polska odzyskuje niepodległość. Tego samego dnia w Compiègne zostaje podpisany rozejm pieczętujący klęskę Cesarstwa Niemieckiego w Wielkiej Wojnie. To fascynujący szkic historyczny o tym przełomowym dla dziejów Polski i Europy okresie, którego bohaterami są wizjonerzy nowego świata i przedstawiciele starego porządku, agenci tajni i jawni, spiskowcy, mężowie stanu i lokalni politycy, artyści i żołnierze, postaci wybitne i zwykli ludzie. Są tu i wielka polityka, i normalne życie, a osią tej opowieści o budowie Niepodległej są sprawy zaboru najrzadziej opisywanego – pruskiego.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 48 godzin
Miasto nie do Poznania - Filip Czekała

Filip Czekała raz jeszcze zaprasza nas do uczestnictwa w barwnej opowieści o najważniejszych symbolach Poznania i jego kultury, potwierdzając, że Pyrlandia to miejsce jedyne w swoim rodzaju, w którym zawsze coś jest do odkrycia.
Dostępność: brak towaru
36,50 zł
Mieszkanie w mieście. Poznań w kontekście europejskich reform mieszkaniowo-urbanistycznych - Hanna Grzeszczuk-Brendel

Książka przedstawia Poznań w kontekście europejskich reform mieszkaniowo-urbanistycznych w XIX i XX w. Przemiany zachodzące w architekturze mieszkaniowej ukazane zostały zarówno poprzez odwołania do wzorcowych przekształceń przestrzennych, np. Paryża, Wiednia czy Berlina, jak i w historii politycznej Polski. Pokazuje, jak struktura zabudowy oparta na sieci ulic poddaje się modyfikacjom zgodnie ze zmieniającymi się preferencjami użytkowników, różnorodnymi modelami życiowymi i obyczajami.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 48 godzin
Mity o Poznaniu - Marek Rezler

Poznaniacy mają prawo być dumni ze swojej przeszło tysiącletniej historii. Jednak wokół niej przez ostatnie lata narósł szereg niefortunnych mitów, uproszczeń i przeinaczeń. Wiele faktów uległo zapomnieniu.
Książka Marka Rezlera z mocnym uderzeniem trafia w istotę tych nieporozumień. Prostuje wykrzywione opinie, odświeża zapodziane wydarzenia, daje świadectwo o tym, że Poznań nie jest tylko nudnym, biznesowym miastem.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 48 godzin
Moje wspomnienia - Maria Aleksandra Smoczkiewiczowa

Niezwykle pasjonująca opowieść o przeżyciach autorki i jej najbliższych przedstawionych na tle panoramy wydarzeń, jakie miały miejsce w państwie polskim w ciągu XX wieku.
Jesteśmy świadkami przeżyć małej dziewczynki podczas podróży wielodzietnej rodziny pociągiem w 1919 roku do odradzającej się Polski. Otrzymujemy także dokładny opis systemu szkolnictwa w okresie międzywojennym i ówcześnie istniejących korporacji akademickich. Wiele miejsca Maria Aleksandra Smoczkiewiczowa poświęciła prezentacji doświadczeń, jakich doznała jej rodzina w trakcie II wojny światowej. Wprawnym okiem charakteryzowała także powojenne przemiany zachodzące w PRL.
Podstawę wydania Moich wspomnień Marii Aleksandry Smoczkiewiczowej stanowią przede wszystkim niepublikowane maszynopisy wspomnień, które powstały w latach 1991 i 1999–2001, a obecnie są przechowywane w Bibliotece Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.
Do publikacji zostały dołączone również relacje o latach nauki w Państwowym Liceum i Gimnazjum Żeńskim im. Generałowej Zamoyskiej i Poznańskim Konserwatorium Muzycznym w Poznaniu, które ukazały się wcześniej na łamach „Kroniki Miasta Poznania”.
Dostępność: brak towaru
35,00 zł
