Menu

Edyta Stein. Życie św. Benedykty od Krzyża w dokumentach i fotografiach - Maria Amata Neyer OCD

Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 3 dni
Cena: 34,90 zł 34.90
Cena w innych sklepach: 40,00 zł
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Autor Maria Amata Neyer OCD
Wydawnictwo Wydawnictwo Karmelitów Bosych
Rok wydania 2022
Oprawa miękka ze skrzydełkami
Liczba stron 176
Numer ISBN 9788376046716

 

ostatnie egzemplarze - zapytaj o dostępność!

 

„Co nie leżało w moich planach, leżało w planach Bożych. Coraz żywsze staje się we mnie przekonanie, płynące z wiary, że gdy się patrzy na rzeczy po Bożemu – nie ma przypadków, że całe moje życie aż po najdrobniejszy szczegół jest z góry nakreślone w planach Bożej Opatrzności i że układa się przed wszystkowidzącym okiem Boga w doskonałą i sensowną całość. Wówczas zaczynam się cieszyć na światło chwały, w którym ma się odsłonić ta całość pełna sensu”.

Edyta Stein

„Bóg jest prawdą.
Kto szuka prawdy, szuka Boga,
choćby o tym nie wiedział”.
Edyta Stein

„Jako pierwszy cel Edyta Stein wyznaczyła sobie wolność. Przez długi czas była osobą poszukującą. Jej umysł niestrudzenie dociekał prawdy… Z zapałem przemierzała niełatwą drogę filozofii i dlatego została ostatecznie wynagrodzona: zdobyła prawdę. Trafniej można powiedzieć, że została zdobyta przez prawdę. Odkryła bowiem, że prawda ma na imię Jezus Chrystus. […] Święta Teresa Benedykta od Krzyża zrozumiała ostatecznie, że miłość Chrystusa i wolność człowieka są ze sobą splecione, ponieważ między miłością a prawdą istnieje wewnętrzna więź. Święta uczy nas na koniec, że droga miłości do Chrystusa prowadzi przez cierpienie. Kto naprawdę miłuje, nie cofa się przed perspektywą cierpienia…”.

Jan Paweł II
Homilia wygłoszona podczas kanonizacji

 

Każde życie ludzkie kryje w sobie tajemnicę, znajduje się w ciemności spraw niezgłębionych. Stąd też nie daje się przeniknąć myślą, chociaż badania historyczne i wyjaśnienia psychologiczne są nieodzowne dla każdej biografii. Najłatwiej można przedstawić życie człowieka w obrazach. Taki obraz ukazuje nam Pismo Święte w pierwszej księdze, opowiadając o Jakubie: „We śnie ujrzał drabinę opartą na ziemi, sięgającą swym wierzchołkiem nieba, oraz aniołów Bożych, którzy wchodzili w górę i schodzili na dół. A oto Pan stał na jej szczycie i mówił: «Ja jestem Pan, Bóg Abrahama i Bóg Izaaka… Ja jestem z Tobą i będę cię strzegł, gdziekolwiek się udasz; a potem sprowadzę cię do tego kraju. Bo nie opuszczę cię, dopóki nie spełnię tego, co ci obiecuję»” (Rdz 28, 12–15).
Dla Edyty Stein obraz przedstawiający wstępowanie w górę miał duże znaczenie. Swoje główne dzieło Byt skończony a byt wieczny nazywa „próbą wzniesienia się do sensu bytu”.
Zwróćmy uwagę na jej ostatnią, niedokończoną pracę – studium o św. Janie od Krzyża, doktorze Kościoła wywodzącym się z zakonu karmelitańskiego. Edyta Stein, jakby przeczuwając, co nadejdzie, poświęcała każdą minutę temu świętemu Bratu w zakonie, którego życie i nauka wyrażały się tylko w jednym dążeniu: „wzlocie na górę Karmel”, do celu, gdzie Bóg pozwala spotkać się ze Sobą. Strzeżmy się tu nieporozumienia! Z obrazami szczebli, drabiny, góry mogą kojarzyć pojęcia sprawności, działania, siły woli. I rzeczywiście są one potrzebne, ale nie decydujące. Nawet św. Jana od Krzyża, mistyka i poetę lirycznego, tego trubadura boskiej miłości, to nieporozumienie mogłoby zdegradować niemal do roli zmęczonego ascety.
A Edyta Stein? Często sławiono jej niezwykłą zdolność do bezwarunkowej konsekwencji. Jednak to nie konsekwencja jej logicznego myślenia, nie konsekwencja silnej woli przywiodły ją do doskonałości. Do celu doprowadziła ją konsekwencja jej niewzruszonej miłości. „Nie opuszczę cię, dopóki nie spełnię tego, co obiecałem” – tak powiada Pan (Rdz 28, 15).
Dlatego powróćmy do naszego biblijnego obrazu! Jakub śpi i przeżywa sen. „Gdyż słońce już zaszło” (Rdz 28, 12). Zatem w nocnych ciemnościach widzi posłańca Bożego na szczeblach drabiny. Są to szczeble jego wnętrza, jego rośnięcia i stawania się; tam dzieje się to, co widzi we śnie.
Kierownik duchowy Edyty Stein, przyjaciel przez wiele lat, dr Rafał Walzer, opat z Beuron, sięga po ten sam obraz, kiedy próbuje mówić o Edycie Stein. Odczuwa jej życie wewnętrzne jako nader proste, bardzo głębokie i spokojne. Równocześnie wyobraża sobie jej świat wewnętrzny pełen ruchu, porównuje go do drabiny Jakubowej, po której wędrują w górę i dół jej myśli, poglądy i pomysły, plany i życzenia, posłańcy między Bogiem a nią. I takiemu obrazowi wewnętrznemu odpowiadają wydarzenia zewnętrzne. Bowiem również życie zewnętrzne Edyty Stein przypomina drogę po szczeblach. To ma oznaczać, że zawsze jeden etap jej życia z wielką logiką przechodzi w następny, każdy odcinek drogi wywodzi się z głęboko przemyślanego poprzedniego etapu, aby znowu wydać z siebie następny prowadzący gdzie indziej. W uderzający sposób drogi życiowe Edyty Stein związane są – także geograficznie – z miejscami, w których przebywała i rosła, uczyła się i nauczała, gdzie znajdowała szczęście i cierpienie, a w końcu śmierć.

 

Maria Amata Neyer OCD urodziła się w 1922 r. w Kolonii. W 1944 roku przerwała studia medyczne i wstąpiła do klasztoru Karmelitanek Bosych w Kolonii. W kolońskim Karmelu zorganizowała i prowadziła Archiwum Edyty Stein, umożliwiając w ten sposób badania naukowe dotyczące duchowego dziedzictwa Świętej. Zgromadzony w książce bogaty archiwalny materiał zdjęciowy pozwala nam na pewnego rodzaju podróż w czasie, aby zobaczyć miejsca oraz ludzi, wśród których żyła św. Teresa Benedykta od Krzyża.

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
Nowości
Gość papieża - Vladimir Volkoff
Gość papieża - Vladimir Volkoff

47,90 zł

szt.
Kontrakt - Vladimir Volkoff
Kontrakt - Vladimir Volkoff

29,90 zł

szt.
Witaj, Karolciu! - Maria Kruger
Witaj, Karolciu! - Maria Kruger

24,90 zł

szt.
Promocje
Biblia Tysiąclecia z ilustracjami ze zbiorów Muzeum Watykańskiego (granatowa)
Biblia Tysiąclecia z ilustracjami ze zbiorów Muzeum Watykańskiego (granatowa)

200,00 zł

Cena regularna: 225,00 zł

szt.
12 życiowych zasad. Antidotum na chaos - Jordan B. Peterson
12 życiowych zasad. Antidotum na chaos - Jordan B. Peterson

58,00 zł

Cena regularna: 64,00 zł

szt.
Biblia Papieska (format A4) złocone brzegi, DUŻA CZCIONKA, ryciny
Biblia Papieska (format A4) złocone brzegi, DUŻA CZCIONKA, ryciny

230,00 zł

Cena regularna: 250,00 zł

szt.
Biblia Pielgrzyma (czarny futerał, złocone brzegi, format oazowy)
Biblia Pielgrzyma (czarny futerał, złocone brzegi, format oazowy)

210,00 zł

Cena regularna: 229,00 zł

szt.
Mapy sensu. Architektura przekonań - 	 Jordan B. Peterson
Mapy sensu. Architektura przekonań - Jordan B. Peterson

89,00 zł

Cena regularna: 99,00 zł

szt.
Biała kalia - Magda Mrugalska
Biała kalia - Magda Mrugalska

20,00 zł

Cena regularna: 33,00 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl