Kto szuka Prawdy, szuka Boga . Edyta Stein a judaizm– ks. Wojciech Mueller (monografia naukowa)
Cena regularna:
towar niedostępny

Opis
Wydawnictwo: Kontekst
Rok wydania: 2021
Oprawa: miękka
Liczba stron: 126
Format: 120 x 200 mm
ISBN: 978-83-66476-23-3
Otwórzmy się na przesłanie, jakie nam niesie ta kobieta, pełna ducha i wiedzy, ta, która zrozumiała, że szczytem wszelkiej mądrości jest wiedza krzyża, wielka córa narodu żydowskiego i wierząca chrześcijanka, wśród milionów niewinnie pomordowanych bliźnich.
Jan Paweł II (1987)
Niniejsza publikacja stanowi próbę odczytania wpływu judaizmu na duchowość Edyty Stein, a także na jej decyzje, postawy i światopogląd. Przyjmując katolicyzm, pozostała Żydówką w podwójnym sensie: z racji pochodzenia i z racji łaski – wejścia w życie Jezusa Chrystusa. Konwersja w żadnym wypadku nie przekreśliła judaizmu, stanowiącego korzeń, z którego wyrastała i z którego przez całe życie czerpała jak ze źródła, warunkującego w bardzo dużym stopniu duchowość chrześcijańską. Błędem byłoby chcieć oddzielać jedno od drugiego. Chrzest, który przyjęła, nie oznaczał końca jej poszukiwań religijnych. Stanowił jeden z etapów drogi do świętości i prowadził do profesji zakonnej, kiedy ofiarowała swoje życie, przyjmując dobrowolnie nieuniknioną śmierć w komorze gazowej za własny naród i prawdziwy pokój.
Życie Edyty Stein to najtrudniejsza historia naszego wieku i sytuacji religijnej wielu ludzi: żydów, katolików, ateistów, poszukujących. Trudno byłoby mówić o jej męczeńskiej śmierci, gdyby za tym nie stała głęboka postawa duchowa, odzwierciedlona w świadomych decyzjach i przekonaniu, kim Edyta była i skąd się wywodziła. Była do końca wierna swojemu narodowi oraz całemu dorobkowi duchowemu swoich praojców, stając się bliską Bogu, bliską Żydom i bliską chrześcijanom.
Ks. Wojciech Mueller (fragment wprowadzenia do książki)
Fragment z recenzji
Ks. W. Mueller rysuje w swoim dziele – odważnie i z dużym znawstwem, wiedzą, co więcej „oszczędnymi”, acz głębokimi słowami – szkic duchowego „portretu” Edyty Stein, Żydówki i chrześcijanki jednocześnie, co więcej mniszki bosej z zakonu karmelitańskiego, zakorzenionego mocno (powtórzmy) – w swej genezie, powstaniu i rozwoju w Ziemi Świętej – Ziemi Izraela. Karmelitanka bosa, wychowana w domu żydowskim, wg tradycji i wartości kultury swoich przodków, podejmuje trud zgłębiania prawdy. Jej droga życia – od momentu narodzin, przez dzieciństwo i młodzieńczość po wiek dojrzały (kiedy powstają syntezy egzystencjalne – życiowe) ukierunkowana była ku prawdzie. Doskonale uwyraźnia to pierwsza cześć tytułu książki: Kto szuka prawdy, szuka Boga. Edyta Stein, wybitny filozof, co w przypadku niewiast było w ówczesnym czasie pewnym ewenementem, czy wręcz fenomenem (używając pojęcia szczególnie bliskiego Świętej), dokonała swojego życia w momencie męczeńskiej śmierci w niemieckim obozie Auschwitz-Birkenau. Trud szukania prawdy, całym swoim umysłem, wolą i sercem jest rodzajem „białego męczeństwa”. W przypadku Edyty Stein męczeństwo to przypieczętowane zostało krwią. W obliczu zbliżającej się śmierci z przekonaniem mówiła o jej wymiarze ofiarniczej. Umierała za swój naród, którego tradycja i pamięć o niej ją ukształtowała.
Prof. dr hab. Eugeniusz Sakowicz
Spis treści
Wprowadzenie
Rozdział I - Judaizm religią dzieciństwa Edyty Stein
Lud Izraela a doświadczenie wybrania i przymierza
Izrael jako doświadczenie wspólnoty wszystkich Żydów
Jedyny Bóg – fundament wiary Izraela
Mesjasz jako wyraz nadziei Izraela na przyjście Zbawiciela
Tora jako podstawowy element tożsamości Izraela
Ziemia jako wyraz Bożej obietnicy danej Izraelowi
Temporalny wymiar kultu izraelskiego
Dom rodzinny podstawą tradycji i kultury żydowskiej
Rozdział II - Trzy okresy z życia Edyty Stein
Okres ducha
Okres wody
Okres krwi
Rozdział III - Wpływ judaizmu na duchowość Edyty Stein
Modlitwa
Mesjasz
Życie paschalne
Wolność
Posłowie
Proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny
Upamiętnienie
Bibliografia
Opinie o produkcie (0)
