Menu

Kto szuka Prawdy, szuka Boga . Edyta Stein a judaizm– ks. Wojciech Mueller (monografia naukowa)

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 24 godziny
Cena: 20,90 zł 20.90
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Wydawnictwo: Kontekst
Rok wydania: 2021
Oprawa: miękka
Liczba stron: 126
Format: 120 x 200 mm
ISBN: 978-83-66476-23-3

 

Otwórzmy się na przesłanie, jakie nam niesie ta kobieta, pełna ducha i wiedzy, ta, która zrozumiała, że szczytem wszelkiej mądrości jest wiedza krzyża, wielka córa narodu żydowskiego i wierząca chrześcijanka, wśród milionów niewinnie pomordowanych bliźnich.

Jan Paweł II  (1987)

Niniejsza publikacja stanowi próbę odczytania wpływu judaizmu na duchowość Edyty Stein, a także na jej decyzje, postawy i światopogląd. Przyjmując katolicyzm, pozostała Żydówką w podwójnym sensie: z racji pochodzenia i z racji łaski – wejścia w życie Jezusa Chrystusa. Konwersja w żadnym wypadku nie przekreśliła judaizmu, stanowiącego korzeń, z którego wyrastała i z którego przez całe życie czerpała jak ze źródła, warunkującego w bardzo dużym stopniu duchowość chrześcijańską. Błędem byłoby chcieć oddzielać jedno od drugiego. Chrzest, który przyjęła, nie oznaczał końca jej poszukiwań religijnych. Stanowił jeden z etapów drogi do świętości i prowadził do profesji zakonnej, kiedy ofiarowała swoje życie, przyjmując dobrowolnie nieuniknioną śmierć w komorze gazowej za własny naród i prawdziwy pokój.
Życie Edyty Stein to najtrudniejsza historia naszego wieku i sytuacji religijnej wielu ludzi: żydów, katolików, ateistów, poszukujących. Trudno byłoby mówić o jej męczeńskiej śmierci, gdyby za tym nie stała głęboka postawa duchowa, odzwierciedlona w świadomych decyzjach i przekonaniu, kim Edyta była i skąd się wywodziła. Była do końca wierna swojemu narodowi oraz całemu dorobkowi duchowemu swoich praojców, stając się bliską Bogu, bliską Żydom i bliską chrześcijanom.

Ks. Wojciech Mueller (fragment wprowadzenia do książki)

 

Fragment z recenzji

Ks. W. Mueller rysuje w swoim dziele – odważnie i z dużym znawstwem, wiedzą, co więcej „oszczędnymi”, acz głębokimi słowami – szkic duchowego „portretu” Edyty Stein, Żydówki i chrześcijanki jednocześnie, co więcej mniszki bosej z zakonu karmelitańskiego, zakorzenionego mocno (powtórzmy) – w swej genezie, powstaniu i rozwoju w Ziemi Świętej – Ziemi Izraela. Karmelitanka bosa, wychowana w domu żydowskim, wg tradycji i wartości kultury swoich przodków, podejmuje trud zgłębiania prawdy. Jej droga życia – od momentu narodzin, przez dzieciństwo i młodzieńczość po wiek dojrzały (kiedy powstają syntezy egzystencjalne – życiowe) ukierunkowana była ku prawdzie. Doskonale uwyraźnia to pierwsza cześć tytułu książki: Kto szuka prawdy, szuka Boga. Edyta Stein, wybitny filozof, co w przypadku niewiast było w ówczesnym czasie pewnym ewenementem, czy wręcz fenomenem (używając pojęcia szczególnie bliskiego Świętej), dokonała swojego życia w momencie męczeńskiej śmierci w niemieckim obozie Auschwitz-Birkenau. Trud szukania prawdy, całym swoim umysłem, wolą i sercem jest rodzajem „białego męczeństwa”. W przypadku Edyty Stein męczeństwo to przypieczętowane zostało krwią. W obliczu zbliżającej się śmierci z przekonaniem mówiła o jej wymiarze ofiarniczej. Umierała za swój naród, którego tradycja i pamięć o niej ją ukształtowała.

Prof. dr hab. Eugeniusz Sakowicz

 

Spis treści

Wprowadzenie

Rozdział I - Judaizm religią dzieciństwa Edyty Stein

Lud Izraela a doświadczenie wybrania i przymierza

Izrael jako doświadczenie wspólnoty wszystkich Żydów

Jedyny Bóg – fundament wiary Izraela

Mesjasz jako wyraz nadziei Izraela na przyjście Zbawiciela

Tora jako podstawowy element tożsamości Izraela

Ziemia jako wyraz Bożej obietnicy danej Izraelowi

Temporalny wymiar kultu izraelskiego

Dom rodzinny podstawą tradycji i kultury żydowskiej

 

Rozdział II - Trzy okresy z życia Edyty Stein

Okres ducha

Okres wody

Okres krwi

 

Rozdział III - Wpływ judaizmu na duchowość Edyty Stein

Modlitwa

Mesjasz

Życie paschalne

Wolność

 

Posłowie

Proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny

Upamiętnienie

Bibliografia

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
Nowości
Polska. Dwanaście wieków - Adam Bujak, Wojciech Polak
Polska. Dwanaście wieków - Adam Bujak, Wojciech Polak

115,00 zł

Cena regularna: 130,00 zł

szt.
Promocje
Polska. Dwanaście wieków - Adam Bujak, Wojciech Polak
Polska. Dwanaście wieków - Adam Bujak, Wojciech Polak

115,00 zł

Cena regularna: 130,00 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl