Camino Portugalskie Centralne. Poradnik pielgrzyma - Jolanta Grabowska-Markowska

Santiago de Compostela, gdzie mieści się grób głównego patrona Hiszpanii, jest jednym z trzech najbardziej zakorzenionych w historii chrześcijaństwa miejsc pielgrzymkowych na świecie obok Jerozolimy i Rzymu. Drogi do Santiago de Compostela prowadzą z różnych krajów europejskiego kontynentu, przede wszystkim z Francji, Hiszpanii i Portugalii. Już od średniowiecza pielgrzymi zdążali na spotkanie ze św. Jakubem pierwszym apostołem, który poniósł śmierć męczeńską w imię Chrystusa. Ruch pielgrzymkowy ożywia się z roku na rok, a motywy pielgrzymowania są bardzo różne: religijne, duchowe, turystyczne, kulturowe, często towarzyskie.
Poradnik jest zaproszeniem do wspólnego wędrowania. A zatem w drogę!
Dostępność: brak towaru
23,50 zł
Camino Portugués. Przewodnik dla pielgrzymów - Szymon Pilarz

Najdokładniejszy i najbardziej kompletny polski przewodnik po Camino Portugués.
Dostępność: brak towaru
45,90 zł
Camino Portugues. Przewodnik dla pielgrzymów - Szymon Pilarz

Najdokładniejszy i najbardziej kompletny polski przewodnik po Camino Portugués.
Zawiera wszystkie informacje potrzebne do zaplanowania i przejścia najchętniej wybieranej przez Polaków drogi do Santiago de Compostela, uwzględniając różne warianty trasy. Dodatkowo zawiera opis trasy z Fatimy do Tomaru, dzięki czemu wędrowanie można rozpocząć od miasta objawień maryjnych. W przewodniku znajduje się również opis szlaku z Santiago do Fisterry i Muxíi.
Dostępność: brak towaru
45,50 zł
Cerkwie drewniane dawnej Galicji Wschodniej - Wojciech Walanus

Książka "Cerkwie drewniane dawnej Galicji Wschodniej" jest pierwszym tomem serii, w której publikowane będą wybrane, najcenniejsze fotografie ze zbiorów Fototeki Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego, jednego z najstarszych archiwów fotograficznych o profilu historyczno-artystycznym na ziemiach polskich (rok założenia 1884). Tom zawiera dwa naukowe eseje, autorstwa Piotra Krasnego i Wojciecha Walanusa.
Albumowi towarzyszy katalog, w którym zostały podane najważniejsze fakty historyczne dotyczące poszczególnych budowli (wraz z podstawową bibliografią) oraz szczegółowe informacje o fotografiach (technika, wymiary, datowanie, autorstwo, inskrypcje, znaki własnościowe itd.)
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 48 godzin
Chorzów między wojnami Opowieść o życiu miasta 1922-1939 - Piotr Rygus

Zapraszamy do przeczytania książki Chorzów między wojnami. Opowieść o życiu miasta 1922–1939. Składa się ona z kilkudziesięciu rozdziałów dotyczących spraw ważnych dla miasta i jego mieszkańców. Publikację wzbogacają liczne zdjęcia, reklamy oraz dane adresowe ułatwiające poznanie dawnej lokalizacji wielu instytucji. Do książki dołączone są bezpłatne dodatki: - reprint planu miasta z lat 30. XX wieku - płyta DVD z fabularnym filmem Czarne diamenty z 1939 roku
Dostępność: brak informacji
Czarnomorze. Wzdłuż wybrzeża, w poprzek gór - Michał Kruszona

Bywając w Rumunii, wielokrotnie zadawałem sobie pytanie: a gdyby tak pojechać dalej? Myśl ta była niezwykle kusząca, ciekawość tego, co spotkam po drugiej stronie morza, ogromna.
Podróżować można w przestrzeni, ale też, co w moim przypadku jest odczuwalną koniecznością, w głąb czasu, a i to mało. Przyglądanie się ludziom, temu, co gra w ich duszach, w co wierzą, czego się boją, z jakiej tradycji utkali swoje życie, to dla mnie nieodłączne składniki podróżowania. Duchy zapomnianych bohaterów sprzed kilku lat i sprzed wieków towarzyszą mi podczas wszystkich wyjazdów, inspirują do opisywania tego, czego na pierwszy rzut oka nie sposób dostrzec. Spotykam je na starych podwórkach, w rzadko przez turystów odwiedzanych miastach, na zarośniętych cmentarzach. Przemawiają do mnie z pożółkłych fotografii wiszących na ścianach stuletnich domów. Tak powstała ta książka, rzeczywista i nierzeczywista.
Dostępność: brak informacji
Częstochowa między wojnami Opowieść o życiu miasta 1918-1939 - Zbisław Janikowski

Częstochowa między wojnami. Opowieść o życiu miasta 1918–1939. Przedstawiona w prawie 50 rozdziałach tematycznych opowieść toczy się wokół najważniejszych i najciekawszy sfer życia mieszkańców, m.in. handlu, przemysłu, komunikacji, oświaty, czasu wolnego.
Rozdziały zostały opatrzone unikatowymi fotografiami, licznymi ciekawostkami i danymi adresowymi, które ułatwią poznanie dawnej lokalizacji wielu instytucji.
Za całokształt działalności twórczej w dziedzinie literatury, ze szczególnym uwzględnieniem treści książki "Częstochowa między wojnami", Autor otrzymał Nagrodę Miasta Częstochowa za rok 2012 w kategorii literatura.
Dostępność: brak informacji
Dawny Poznań. Fotografie Romana Stefana Ulatowskiego

Poznań lat 20. i 30. XX wieku na zdjęciach Romana S. Ulatowskiego – swoista podróż w czasie. Teka zawiera 10 unikatowych reprodukcji w odcieniu sepii, oprawionych w passe-partout oraz biografię twórcy i opisy poszczególnych prac (jęz.: pol., ang., niem.). Ekskluzywne wydawnictwo nawiązuje do tradycji wydawania w wytwornej formie zbiorów dzieł plastycznych jednego artysty lub ilustrujących określony temat. Teka to doskonały i efektowny prezent lub pamiątka mającą zarówno walor poznawczy jak i estetyczny. Każda fotografia stanowi samodzielną wartość, umożliwiając jej oprawienie i eksponowanie.
Dostępność: brak towaru
149,00 zł
Do Santiago. O pielgrzymach, Maurach, pluskwach i czerwonym winie - Emilia Sokolik, Szymon Sokolik

Emilia i Szymon Sokolikowie postanowili na miesiąc przenieść swoje życie małżeńskie z Warszawy na górskie i polne ścieżki północnej Hiszpanii. Przeszli nimi osiemset kilometrów, podążając cały czas za żółtymi strzałkami w kierunku Atlantyku, do grobu jednego z trzech najbliższych uczniów Jezusa – świętego Jakuba Apostoła. W czasie wyprawy odkryli też coś ważnego dla siebie, podobnie jak miliony pielgrzymów z całego świata, którzy już od ponad tysiąca lat wyruszają na największy pieszy szlak pielgrzymkowy w dziejach chrześcijaństwa – Camino de Santiago.
Dostępność: brak towaru
38,90 zł
Dolina Dolnej Odry. Przewodnik Krajoznawczy Dla Aktywnych - Małgorzata i Tomasz Dudowie

"Dolina Dolnej Odry. Przewodnik Krajoznawczy Dla Aktywnych" autorstwa Małgorzaty i Tomasza Dudów to prawie 120-stronicowy przewodnik opisujący Dolinę Dolnej Odry po polskiej i niemieckiej stronie. Znajdują się w nim m.in.: położenie geograficzne, historia geologiczna, obszary chronione i walory przyrodnicze doliny, trasy rowerowe, propozycje wycieczek samochodowych, a także bogaty słownik krajoznawczy opisujący 70 miejscowości leżących w dolinie (np. Cedynia, Chojna, Gryfino, Rurka, Zatoń Dolna). To wszystko opatrzone mapkami, licznymi zdjęciami oraz informacjami praktycznymi.
Dostępność: brak towaru
22,00 zł
Dublin. Miasto nieodkryte - Karl Whitney

Opowieść o Dublinie, jego teraźniejszości i przeszłości żyjącej w dziełach wielkich pisarzy związanych z tym miastem. Autor, przemierzając główne ulice, zaułki i przedmieścia, opisuje tajemne miejsca, odwiedza domy, w których mieszkał James Joyce, opowiada historie, które rzadko może usłyszeć turysta. Pokazuje Dublin, którego sami nigdy byśmy nie zobaczyli. Jest to kolejna książka w serii wydawnictwa Magnum Miasta świata, po Jerozolimie Simona S. Montefiorego, Rzymie Roberta Hughesa, Amsterdamie Russella Shorto i Berlinie Rory MacLeana.
Dostępność: brak informacji
Dwory i pałace Wielkopolski. Styl narodowy - Jan Skuratowicz

Wiek XIX, wraz z gwałtownym rozwojem społecznym i gospodarczym, stworzył nieznane przedtem dziedziny sztuki czy architektury, dorabiając do nich własną i tylko sobie właściwą ideologię.
Wystarczy przypomnieć takie charakterystyczne tematy architektoniczne, jak „muzeum”, „bank”, „dom towarowy”, „dworzec”, „sąd”. Tematem takim był też, na nowo teraz przekształcany, stary temat „rezydencji”. Rezydencja królewska, książęca, szlachecka, bankierska lub fabrykancka stawała się najbardziej widocznym nośnikiem politycznych i społecznych poglądów i przekonań ich właścicieli.
Teren Wielkopolski nie różnił się pod tym względem od innych krain wchodzących w skład monarchii pruskiej. Poprzez specyfikę polityczną czy gospodarczą rozmaite działania mogły nabierać i nabierały własnych znaczeń czy podtekstów. Na przykładzie wielkopolskich realizacji z przełomu XVIII i XIX wieku, między innymi w Kórniku, Posadowie, Dębnie, Komierowie czy Smogulcu, autor omawia charakterystyczne cechy rodzącego się wówczas stylu narodowego.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 3 dni
Dwory, zamki i pałace Polski - Bartłomiej Kaczorowski

„Dwory, zamki i pałace Polski” to sto opisów dawnych siedzib pańskich.
Dostępność: brak towaru
159,00 zł
Echa dawnej Warszawy. Kościoły i kaplice - Piotr Otrębski

W każdym mieście kościoły odgrywają ważną rolę – tak społeczną, jak i przestrzenną.
XII-wieczny angielski filozof Jan z Salisbury porównywał miasto do ludzkiego ciała: pałac i katedra odpowiadały jego zdaniem głowie. Pozycję kościołów w dawnych miastach podkreślała ich dominacja wysokościowa. Sylweta miejska miała swój porządek, w którym najniżej rosły drewniane chaty, średnio wysoko domy murowane, dalej pałace, a najwyżej kościelne wieże. Ta hierarchia została z czasem zaburzona. Dla badacza miasta historia kościoła zawsze będzie historią przestrzeni, na której się on znajduje – dawnej jurydyki, obrębu parafii, czy nawet dzielnicy – oraz historią ludzi z nim związanych. Dzieje stołecznych świątyń splotły się z dziejami miasta i Polski. Kiedy płonęła Warszawa, płonęły kościoły, gdy była odbudowywana, one powstawały z gruzów. Są pamiątkami narodowymi – miejscami koronacji władców, wotami dziękczynnymi, ale także arenami krwawych walk. To wreszcie panteony wielkich Polaków, galerie rzeźby i malarstwa.
W założeniu teksty są przystępnie podanymi opowieściami o kościołach i miejscach na mapie stolicy. Opowieści te mają charakter gawęd – tak znakomicie zadomowionych w warszawskiej tradycji literackiej.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 48 godzin
Echa dawnej Warszawy. Zamki i pałace - Radosław Głowacki

Zanurzeni w zabieganej codzienności mijamy je niemal nieświadomie. Warszawskie pałace.
Stały element krajobrazu, budynki jak wiele innych. Dziś są siedzibami urzędów, muzeów czy uczelni. Obiektami użyteczności publicznej. Dziejowe burze i powojenna urawniłowka zmiotły nie tylko fizyczną tkankę miasta. Znikł barwny świat ich dawnych właścicieli – magnatów, hrabiów oraz znienawidzonej przez miniony system burżuazji. Wraz z arystokracją pałace opuściło nie tylko przebogate wyposażenie, ale przede wszystkim ożywiający je duch. Odeszły w niepamięć rodowe tradycje, obyczaje i uprzedzenia. Nikt już nie snuje przy kominku opowieści o dokonaniach i chwale przodków, koligacjach, mezaliansach i rodzinnych tragediach. Pozostała, często rekonstruowana, bezosobowa architektura. A przecież milczące dziś mury były świadkami wiekopomnych i chwalebnych wydarzeń. Porażających rodzinnych dramatów. Czynów głupich czy wręcz haniebnych. Romantycznych historii, które i dziś z niejednego oka wycisnęłyby łzę wzruszenia. Wystarczy zatrzymać się na chwilę i wsłuchać w opowieści starych murów...
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 48 godzin
El Camino, czyli hiszpańskie wędrowanie - Jan Gać

El Camino, czyli hiszpańskie wędrowanie to książka, która powstała z potrzeby serca podczas peregrynacji autora Szlakiem Francuskim do Santiago de Compostela.
Niniejsza książka pragnie być zachętą dla tych Czytelników, którzy poszukują wartości wyższych - również w drodze.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 3 dni
Europejskie szlaki trekkingowe - Darek Wylezol

Autor prezentuje 25 najpiękniejszych szlaków wędrownych w Europie.
Album jest więc skierowany nie tylko do początkujących wędrowców, lecz także do wszystkich obieżyświatów, dla których wskazówki autora mogą być prawdziwą inspiracją podczas planowania tras. Uzupełnieniem fantastycznych zdjęć są ciekawe opisy i mapy, profile tras i informacje dotyczące lokalnej infrastruktury.
Dostępność: brak towaru
66,00 zł
Fotografia w Gdańsku 1839-1862 - Ireneusz Dunajewski

Jest to pierwsza część historii gdańskich zakładów fotograficznych, w której opisano życie i twórczość pionierów fotografii pracujących w Gdańsku w latach 1839-1862. Zgromadzone informacje są owocem szczegółowych badań naukowych prowadzonych przez Autora przez ostatnich sześć lat i dotychczas nie były publikowane. Zostały przedstawione w sposób chronologiczny, rok po roku i miesiąc po miesiącu, a całość została osadzona na tle historii polskiej i światowej fotografii. Oprócz szczegółów z życia gdańskich pionierów fotografii, w albumie po raz pierwszy opublikowano najstarsze dagerotypy z zakładów Carla Damme, Eduarda Deplanque i Oskara Weissa, a także pierwsze portrety na papierze z zakładów Eduarda Flottwella i atelier Busse & Dorbritz. Największym atutem tej książki są wysokiej jakości reprodukcje pierwszych fotografii z widokami Gdańska, Malborka, Tczewa i Torunia, z których większośćjest publikowana po raz pierwszy od 150 lat. Prawdziwą ozdobą albumu jest rozkładana, blisko metrowa panorama Gdańska, wykonana przez Eduarda Flottwella jesienią 1853 roku.
Dostępność: brak towaru
139,00 zł
