Było takie miasto… Warszawa na starych zdjęciach i kartach pocztowych z kolekcji Rafała Bielskiego. Tom 2. 1905–1918
Rafał Bielski, właściciel jednej z największych kolekcji warszawskich zdjęć, pocztówek i planów, zaprasza Państwa na spacer ulicami Warszawy początku XX wieku! W albumie znajduje się też reprodukcja planu Warszawy z numeracją domów z 1909 roku, wykonanego w technice litografii w słynnym zakładzie F. Kasprzykiewicza.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 3 dni
Bytom przełomu wieków XIX/XX - Przemysław Nadolski
Muzycy, złodzieje, bogaci i biedni, młode dziewczęta i dystyngowane panie w strojach z niemieckich żurnali, modne kawiarnie i nowe kina, kopalnie, małe kamieniczki ‒ wszystko zatrzymane na pożółkłych fotografiach, skrupulatnie kreślonych planach, w listach do bliskich, artykułach w „Beuthener Zeitung”, „Oberschlesische Grenz-Zeitung” oraz na stronach polskiego „Katolika”. Każda osoba, miejsce, wydarzenie ożywa na stronach książki Bytom przełomu wieków XIX–XX. Opowieść o życiu miasta.
Dostępność: brak towaru
60,00 zł
Centralny Okręg Przemysłowy (COP) 1936-1939. Architektura i urbanistyka - Marcin Furtak
Centralny Okręg Przemysłowy (COP) 1936–1939. Architektura i urbanistyka to także hołd złożony pamięci polskich architektów i inżynierów międzywojnia, pracy budowniczych i tysięcy ludzi, bez których COP nigdy by nie powstał. O znaczeniu tego największego przedsięwzięcia inwestycyjnego II Rzeczypospolitej świadczą do dzisiaj obiekty, będące niezmiennym źródłem inspiracji.
Dostępność: brak informacji
Cerkwie drewniane dawnej Galicji Wschodniej - Wojciech Walanus
Książka "Cerkwie drewniane dawnej Galicji Wschodniej" jest pierwszym tomem serii, w której publikowane będą wybrane, najcenniejsze fotografie ze zbiorów Fototeki Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego, jednego z najstarszych archiwów fotograficznych o profilu historyczno-artystycznym na ziemiach polskich (rok założenia 1884). Tom zawiera dwa naukowe eseje, autorstwa Piotra Krasnego i Wojciecha Walanusa.
Albumowi towarzyszy katalog, w którym zostały podane najważniejsze fakty historyczne dotyczące poszczególnych budowli (wraz z podstawową bibliografią) oraz szczegółowe informacje o fotografiach (technika, wymiary, datowanie, autorstwo, inskrypcje, znaki własnościowe itd.)
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 48 godzin
Cerkwie Galicji Wschodniej - Paweł Kusal, Stanisław Kryciński
Drewniana architektura cerkiewna Wschodniej Galicji jest zjawiskiem, które nie ma sobie równych w skali Europy.
Różnorodność typów i bogactwo form wprawia w zdumienie każdego, kto zapozna się z tym tematem. Szczególnie zachwycają się nim przybysze z krajów, gdzie buduje się z kamienia, a drewno służy głównie jako opał. Zachwycają, a jednocześnie dziwią, że można budować takie cuda, z tak nietrwałego materiału.
Rzeczywiście, pożary były plagą dziesiątkującą drewnianą architekturę sakralną, ale mimo to, do początku XX w. dotrwały setki przepięknych cerkwi, z których najstarsze sięgały początku XVI w. Później na cerkwie drewniane spadły inne nieszczęścia. Wiele bezcennych budowli rozebrano w związku z budową nowych – murowanych. Obie wojny światowe również zebrały swoje żniwo. Ciężki czas nastał, gdy tereny Galicji znalazły się pod panowaniem sowieckim. Znów najwyższej klasy świątynie rozpadały się pozbawione opieki lub były rozbierane.
W albumie zaprezentowano również niemniej fascynujące cerkwie murowane, od tych najstarszych z XIII–XIV w., po budowle dwudziestowieczne. Ten niezwykły świat galicyjskich cerkwi został utrwalony na fotografiach z okresu od ostatniej ćwierci XIX w., po koniec czwartej dekady XX w. Wiele z tych zdjęć przepadło lub znajduje się w nieznanych nam miejscach, jednak sporą ich część zebrał Paweł Kusal, znany kolekcjoner z Leska, który od wielu lat, z wielkim zaangażowaniem gromadzi ten bezcenny zbiór. Dzięki jego pasji możemy przedstawić świat, który w dużej mierze jest już bezpowrotnie utracony – świat drewnianych cerkwi Galicji Wschodniej.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 3 dni
Cerkwie i ikony Łemkowszczyzny - Jarosław Giemza
Monumentalna, wyjątkowa, jedyna taka książka Jarosława Giemzy!
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 3 dni
Cerkwie w centralnej Polsce 1815-1915 - Kirył Sokoł, Aleksander Sosna
Książka ta opowiada o cerkwiach prawosławnych, wybudowanych w Polsce pod panowaniem Romanowów i ich dalszym losie w niepodległej Polsce. Większości opisywanych tu świątyń już nie ma (zostały zburzone, bowiem były postrzegane jako symbol "ruskiego" panowania w Polsce), niektóre przebudowano na kościoły, pozbawiając je wschodniego wyglądu (kopuł, wież, elementów wystroju), a tylko nielicznym udało się przetrwać jako świątynie prawosławne. Książka ta to bezcenne źródło wiedzy na temat architektury prawosławnej w Polsce.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 3 dni
Cerkwie w Polsce południowo-wschodniej - Kamil Paluszek, Jarosław Giemza, Damian Nowak
To książka o pięknie i misterium cerkwi. Zostały w niej zaprezentowane fotografie niemal dwustu obiektów z tej części historycznej eparchii przemyskiej, która po II wojnie światowej znalazła się w granicach Polski oraz kilka świątyń położonych na południowym krańcu diecezji chełmskiej.
Dostępność: brak towaru
129,00 zł
Charków. Księga Cmentarna Polskiego Cmentarza Wojennego - praca zbiorowa
Księga cmentarna... stanowi podsumowanie wieloaspektowych badań nad dziejami obozu specjalnego NKWD w Starobielsku. Jej zasadniczą część stanowią biogramy 3812 jeńców, w tym 1685 ze zdjęciami, rozstrzelanych w Charkowie wiosną 1940 r. Księgę cmentarną... poprzedzają obszerne teksty wprowadzające.
Dostępność: brak informacji
Chłopi, rolnicy, włościanie. Fotografie Jerzego Konrada Maciejewskiego z lat 40. i 50. XX w. - Karolina Andrzejewska-Batko, Joanna Łuba
Album towarzyszy wystawie „Chłopi, rolnicy, włościanie. Fotografie Jerzego Konrada Maciejewskiego z lat 40. i 50. XX w.” Galeria Kordegarda (ul. Krakowskie Przedmieście 15/17) 18.11-03.12.2016
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 3 dni
Chłopskie budownictwo zagrodowe Kujaw w XIX wieku i pierwszej połowie XX wieku - Jan Święch
Chłopskie budownictwo zagrodowe Kujaw w XIX wieku i pierwszej połowie XX wieku to monografia, poświęcona chłopskiemu budownictwu zagrodowemu Kujaw, prezentuje całą złożoność jednego z najtrwalszych elementów kultury wsi, mającego kapitalny udział w tworzeniu krajobrazu kulturowego regionu. Jest to obraz dynamiczny, rejestrujący przeobrażenia budownictwa w okresie stu pięćdziesięciu lat, dodajmy, w regionie o szczególnej specyfice, wynikającej z trwającego ponad sto lat podziału pomiędzy państwa zaborcze Rosję i Prusy.
Dostępność: brak towaru
42,00 zł
Chorzów między wojnami Opowieść o życiu miasta 1922-1939 - Piotr Rygus
Zapraszamy do przeczytania książki Chorzów między wojnami. Opowieść o życiu miasta 1922–1939. Składa się ona z kilkudziesięciu rozdziałów dotyczących spraw ważnych dla miasta i jego mieszkańców. Publikację wzbogacają liczne zdjęcia, reklamy oraz dane adresowe ułatwiające poznanie dawnej lokalizacji wielu instytucji. Do książki dołączone są bezpłatne dodatki: - reprint planu miasta z lat 30. XX wieku - płyta DVD z fabularnym filmem Czarne diamenty z 1939 roku
Dostępność: brak informacji
Ciała groby i ikony - Sulikowska Aleksandra
Książka stanowi próbę ukazania kultu świętych w tradycji prawosławnej przez pryzmat funkcjonowania w niej ikon i relikwii. Skonstruowana jest wokół kategorii cielesności i różnych sposobów jej rozumienia: ascezy świętych, odrzucenia przez nich zmysłowości i czci dla ciał zmarłych. Autorka opisuje ikonografię świętych jako rozpiętą pomiędzy wydarzeniami z ich narodzin i śmierci, a także odnoszącą się do pośmiertnych dziejów relikwii świętych, ukazując w ten sposób problemy związane z relacjami pomiędzy kultem ikon a relikwii.
Dostępność: brak towaru
64,00 zł
Ciesielstwo polskie - Franciszek Kopkowicz
W książce naszkicowano rozwój konstrukcji oraz form architektonicznych budowli drewnianych na ziemiach polskich, podano podstawowe wiadomości o drzewach i o drewnie, opisano sprzęt i narzędzia ręczne i zmechanizowane do obróbki drewna. Szerzej opisano złącza ciesielskie, konstrukcje ścian, stropów, dachów oraz schodów, a ponadto rozwój i charakterystyczne cechy dachów polskich, zdobnictwo ciesielskie oraz prace konserwatorskie w zakresie budowli drewnianych. Książka przeznaczona jest dla inżynierów architektów, inżynierów i techników budowlanych oraz mistrzów ciesielskich pragnących pogłębić swe wiadomości zawodowe.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 3 dni
Cześć, to ja! Mój album dźwiękowy
Ten niezwykły album dźwiękowy umożliwia nagranie ukochanego głosu dziecka.
Wbudowany dyktafon ma 6 ścieżek, z których każda może być wielokrotnie nagrywana i odsłuchiwana! Pierwsze dźwięki, nowe słówka, śmieszne powiedzonka i niezwykłe momenty możemy zachować na stronach tego albumu razem z fotografiami, rysunkami, notatkami o ważnych wydarzeniach.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 48 godzin
Dawny Poznań. Fotografie Romana Stefana Ulatowskiego
Poznań lat 20. i 30. XX wieku na zdjęciach Romana S. Ulatowskiego – swoista podróż w czasie. Teka zawiera 10 unikatowych reprodukcji w odcieniu sepii, oprawionych w passe-partout oraz biografię twórcy i opisy poszczególnych prac (jęz.: pol., ang., niem.). Ekskluzywne wydawnictwo nawiązuje do tradycji wydawania w wytwornej formie zbiorów dzieł plastycznych jednego artysty lub ilustrujących określony temat. Teka to doskonały i efektowny prezent lub pamiątka mającą zarówno walor poznawczy jak i estetyczny. Każda fotografia stanowi samodzielną wartość, umożliwiając jej oprawienie i eksponowanie.
Dostępność: brak towaru
149,00 zł
Dla malucha. Moja Biblia, Mój album, Moje modlitwy
Nie macie pomysłu, jak najlepiej uczcić narodzenie dziecka? Mamy dla was coś wyjątkowo uroczego i niepowtarzalnego.
Trzy książeczki zapakowane w ozdobne pudełko pod wspólną nazwą Dla malucha. To prezent najlepszy z możliwych, który będzie dziecku towarzyszył przez kilka pierwszych lat życia. W skład proponowanego przez nas zestawu wchodzą książeczki: Moja Biblia, dzięki której dziecko zapozna się z najbardziej rozpoznawalnymi opowieściami biblijnymi ze Starego i Nowego Testamentu; Mój album, w którym rodzice będą mogli upamiętnić najważniejsze momenty z pierwszych miesięcy życia swojej latorośli; Moje modlitwy – ucząca Modlitwy Pańskiej i modlitw płynących wprost z maleńkiego serca. Atuty wydawnictwa to piękna szata graficzna i przystępny dla dziecka język.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 3 dni
Dopalanie Kresów. kresowe rezydencje. Województwo białostockie (część wschodnia). Województwo poleske - Grzegorz Rąkowski
W trzecim tomie "Kresowych rezydencji" przedstawiono ponad 150 miejscowości z zespołami rezydencjalnymi położonych na terenie przedwojennych województw poleskiego i białostockiego - w jego wschodniej części, która po II wojnie światowej pozostała za wschodnią granicą Polski, czyli na Grodzieńszczyźnie. Jest to zaledwie około 15 procent dawnych siedzib ziemiańskich, które znajdowały się na tym terenie do II wojny światowej, ale warto pamiętać, że jedynie w połowie opisanych dawnych majątków zachowały się obiekty główne, czyli dwory, pałace czy zamki.
Dostępność: brak towaru
65,00 zł