W sercu Polski. Małe miasta, zamki, wsie - Rosa Bailly

Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 48 godzin
Cena: 37,00 zł 37.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Autor:  Rosa Bailly
Wydawnictwo:  Norbertinum
Rok wydania: 2018
Oprawa: miękka
Liczba stron: 171
Format: 14.7 x 20.8 cm
Numer ISBN: 978-83-7222-659-4

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

O książce

dr hab. Małgorzata Nossowska:

W sercu Polski jest zbiorem podróżniczych reportaży o lite­racko-historycznych kontekstach, będących połączeniem wykła­du z historii, historii sztuki, geografii, współczesnych obserwacji oraz osobistych wrażeń i przemyśleń, pokłosiem peregrynacji Rosy Bailly po Polsce. Wydana w 1936 roku, przyniosła jej rok później laury Akademii Francuskiej w dziedzinie litera­tu­ry oraz złoty medal Polskiej Akademii Literatury. W ulotce reklamującej książkę pisano: „[...] magiczne mokradła i nie­ogarnione aż po horyzont równiny [...], bastiony polskości na­przeciwko Azji, na granicy z ZSRR i naprzeciw Niemiec, na Górnym Śląsku, święte miejsca pielgrzymek, radosnych wycie­czek w góry, odkrywanie krypt, przepych strojów ludowych, pa­łace i magnaci, malownicze miasteczka i ich Żydzi: to Polska pełna barw i mało znana Francuzom, którą przywołała pani Rosa Bailly”.
Była to opowieść o Polsce prowincjonalnej, omijanej zwykle przez przyjezdnych podążających utartymi szlakami pomiędzy Warszawą, Krakowem a Lwowem i Wilnem. Jest to obraz Pol­ski nieco wyidealizowany, pełen emocji i romantycznych uniesień, pozbawiony ciemnych stron i rysów, obraz, w któ­rym nawet smród dzielnicy żydowskiej składa się na jej nie­po­wta­rzalny i urokliwy klimat. Obraz małych miasteczek, ukrytych skarbów architektury, uroków bezkresnych bagien wokół Piń­ska, tajemniczości Polesia i rozciągających się po horyzont ni­zin Podola. Polski, w której przetrwały nietknięte zachodnią cy­wi­lizacją wartości i codzienność, jakże różne od zepsutej, jak to czuła Rosa, dekadencją Francji, Polski, w której bryczka by­ła podstawowym środkiem lokomocji, a stroje chłopów trwa­ły w niezmienionej postaci od stuleci, Polski kresów, wschodnich i śląskich, miasteczek i wiosek ukrytych na ogół przed cie­kaw­skim okiem turystów. Książka była głęboko subiektywną opo­wieścią o jej poznawaniu Polski, o jej podróżach i wrażeniach, o ludziach, których na swojej polskiej drodze spotkała.
Prowincjonalna Polska jest w jej oczach malownicza, barw­na, fascynująca swoją innością i jakąś pierwotną czystością, jest to obraz piękny, ale jednak nieco powierzchowny. Jej oczy, to życzliwe oczy przybysza urzeczonego tym, co widzi, ale sku­pionego na zewnętrznych opisach i odczuciach, trochę protek­cjonalnego, trochę naiwnego, niedostrzegającego tego, co ukryte pod powierzchnią malowniczego obrazka. Dostrzegała wszel­kie niuanse koloru, kształtu, szczegółu przyrody i architektury, dostrzegała wiele, ale twarda realność życia prowincji, jej zło­żoność (szczególnie w odniesieniu do Kresów wschodnich), dra­maty, ukryte mechanizmy funkcjonowania albo umykały obser­wacji Rosy, albo też nie zdecydowała się na ich ukazanie w swojej opowieści. Nie zmienia to jednak faktu, że barwny arras utkany przez Rosę w Au coeur de la Pologne jest jedną z piękniejszych impresji na temat polskiej prowincji, jaką mo­żemy odnaleźć w opowieściach cudzoziemców o Polsce, im­pres­ją, która zamknęła w sobie świat już nieistniejący, ale cią­g­le dostępny czytelnikom dzięki jej słowom.


dr Łukasz Stefaniak:

„Nie pytaj, co Polska może zrobić dla ciebie, ale co ty mo­żesz zrobić dla Polski”.
Taka myśl przyświecała Rosie Bailly od chwili, kiedy przed ponad stu laty podjęła decyzję o wspieraniu naszej Oj­czyz­ny wszystkimi ta­lentami, które otrzymała. Efektów jej działal­ności doświadczali Po­lacy w odradzającej się II Rzeczypospolitej, jak również polscy jeńcy wojenni w czasie II wojny światowej we Francji. Pomoc Rosy dla na­szej Ojczyzny miała charakter wielo­wymiarowy, który oddaje jej wiel­ka spuścizna pisarska pozo­sta­wiona potomnym.
W stulecie odzyskania niepodległości, w życzliwe ręce czy­telni­ków mamy zaszczyt oddać polskie tłumaczenie książki Au coeur de la Pologne. Petites villes, châteaux, campagnes. Publi­ka­cja, pierwotnie wydana w Paryżu w 1936 roku, miała przy­bliżać Francuzom duszę Pol­ski, którą Rosa odkrywała w pro­win­cjo­nal­nych miasteczkach i wsiach Kresów wschodnich i zachod­nich. Zbiór reportaży podróżniczych Rosy w polskim tłumaczeniu mo­że mieć również wymiar edukacyjny dla współczesnych Pola­ków, gdyż wiele miejsc, które opisywała Rosa, zostało ode­rwa­nych od Ojczyzny i dla obecnego pokolenia stały się one obce i zapomniane.


Spis treści

Wstęp (Małgorzata Nossowska)

Przedmowa
Dworce i drogi w Polsce
Częstochowa
Lublin
Sandomierz
Kazimierz nad Wisłą
Dolina Ojcowska
Co widziałam na Górnym Śląsku?
Jak pojechałam do Augustowa
Drogi Polesia
Pałac na Polesiu
Stolica bagien
Niezwykłe bagna
Targ w Pińsku
Poleska wieś
Przeworsk
Lekcja z Leżajska
Jarosław
Spotkanie z Karaimami
Na modłę Szekspira
Czerwonogród albo dawna Polska
Przyjemności Czerwonogrodu
Borysław lub magia nafty
Skały Urycza
Kraina zielono-czerwona
Na zboczach Howerli
Furką do Burkutu
Równiny Podola

Podziękowania (Łukasz Stefaniak)
Biogramy tłumaczy

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
Nowości
Bohaterki Boga - Agnes Brot
Bohaterki Boga - Agnes Brot
33,50 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl