
Afera Joska Mitzenmachera. Tajemnice policji politycznej - Andrzej Zasieczny, Jacek Wilamowski

Relacja dokumentalna o jednej z najbardziej tajemniczych postaci polskiej lewicy. Był człowiekiem o wielu nazwiskach i pseudonimach. Umarł co najmniej dwa razy, a jego grób na cmentarzu w Warszawie jest pusty. Na początku lat 30. XX w. Josek Mitzenmacher był wysokiej rangi funkcjonariuszem Komunistycznej Partii Polski. Następnie tajemniczo zmarł" i odrodził się jako Jan Alfred Reguła, zostając ekspertem polskiej policji politycznej do spraw ruchu komunistycznego. Podczas II wojny światowej był agentem Gestapo i rozpracowywał podziemne ugrupowania lewicowe (i nie tylko) na zlecenie Niemców. Po 1945 r. działał we Wrocławiu w Związku Zawodowym Kolejarzy. Kolejny raz zmarł" w 1947 r. Później podobno był widziany w Izraelu.
Dostępność: brak informacji
Ametystowy Batalion - Piecuch Henryk

Autor w Ametystowym Batalionie opisuje walki z sojusznikami i bandami. Wspomina o grach wywiadów, werbowaniu szpiegów i podchodach oficerów WSW oraz KGB/GRU chcących zniewolić jego czystą socjalistyczną dusze. Piecuch, mieszkając w Sudetach Zachodnich, nie mógł pominąć niedanego zamachu na przywódców Partii Komunistycznych i Robotniczych w 1947 r. oraz na gen. W. Jaruzelskiego. Pisze o poszukiwaniu skarbów i zwalczaniu epidemii szabru, a także o interwencji wojsk Układy Warszawskiego w Czechosłowacji w sierpniu 1968 r. przypomina niektórych żołnierzy, swoich podwładnych, ale także przełożonych, z którymi pełnił służbę w Karkonoszach i w Górach Izerskich.
Dostępność: brak informacji
Hitler-Jugend na Dolnym Śląsku 1933-1945 - Wrzesiński Szymon,Urban Krzysztof

Książka S. Wrzesińskiego i K. Urbana jest wyjątkową publikacją, głównie ze względu na ukazanie rzeczywistego funkcjonowania najpopularniejszej niemieckiej organizacji młodzieżowej na Dolnym Śląsku w latach 1933-1945. Tekst wzbogaca wiele unikatowych ilustracji oraz informacji zaczerpniętych z gazet i publikacji wydanych w czasach Trzeciej Rzeszy. Pozwalają one być Czytelnikowi niejako bezpośrednim obserwatorem tamtej epoki. Autorzy ukazują cele i sposoby indoktrynacji kadry kierowniczej i szeregowych członków Hitler-Jugend, którzy, na co dzień korzystali z rozmaitych obiektów, organizowali i uczestniczyli w różnych zawodach szkoleniowych, brali udział w zawodach sportowych, defiladach, specjalnych szkoleniach, a nawet w działaniach militarnych. W aneksach ukazano powiązania byłych członków HJ w latach 40. XX wieku z działających na Dolnym Śląsku niemieckimi grupami dywersyjno-sabotażowymi, w tym z Werwolfem i Freies Deutschland.
Dostępność: brak informacji
Nieznane tajemnice III Rzeszy na Dolnym Śląsku - Wróbel Bogusław

W książce znany badacz II wojny światowej Bogusław Wróbel opowiada o wciąż podejmowanych próbach odnalezienia skarbów i dzieł sztuki ukrytych przez Niemców pod koniec wojny. Docieka sekretów związanych ze zbudowanymi przez hitlerowców podziemnymi fabrykami zbrojeniowymi pod Górą Wapienną, w Maślicach, w podziemiach twierdzy w Kłodzku i w Potoku.
Dostępność: brak informacji
Noc hieny i szakala. Hitler-Stalin kontrakt stulecia - Jacek Wilamowski

Jacek Wilamowski, znany dziennikarz i publicysta, w swojej nowej książce odsłania kulisy współpracy politycznej i gospodarczej Niemiec z Rosją Radziecką, a następnie z państwem Stalina. Początki tej współpracy sięgają ostatnich dni I wojny światowej, a jej apogenum przypada na przełom lat 20 i 30 tych.
Dostępność: brak towaru
35,00 zł
Pętla zdrady. Za kulisami Polski podziemnej 1939-1945 - Jacek Wilamowski

Autor omawia m. in. dramat silnie infiltrowanych przez NKWD struktur ZWZ we Lwowie w latach 1939-1941, rokosz rtm. Świdy, starcia partyzantki polskiej z podlegającymi NKWD oddziałami partyzantki sowieckiej oraz dramat oddziałów AK na Wileńszczyźnie latem 1944 roku.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 3 dni
Skarby Trzeciej Rzeszy. Tajemnice zamku Czocha - Skowroński Janusz

Zamek Czocha, położony nad spiętrzonymi wodami Kwisy, to jeden z najatrakcyjniejszych obiektów na Dolnym Śląsku, a może i w Polsce. Podziw budzi nie tylko architektura, lecz także pełne tajemnic dzieje zamku. Od lat krążą legendy o ukrytych w nim i przechowywanych podczas II wojny światowej skarbach, zrabowanych po jej zakończeniu w majestacie prawa polskiego Dzikiego Zachodu. Zadziwiająca jest przy tym atmosfera, jaka przez ostatnie pół wieku towarzyszyła zamkowym dziejom i sztuka dezinformacji, skutecznie blokująca poznanie prawdy. Od lat krążą legendy o ukrytych w śląskim zamku podczas II wojny światowej skarbach. Zadziwiająca jest przy tym atmosfera dezinformacji towarzysząca budowli. Książka uchyla rąbka skrywanej tajemnicy...
Dostępność: brak informacji



