Zdobywcy Monte Cassino. Generał Anders i jego żołnierze - Harvey Sarner

Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 48 godzin
Cena: 34,95 zł 34.95
Cena w innych sklepach: 39,90 zł
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Rok wydania: 2006
Stron: 296
Oprawa: twarda z obwolutą
Format: 150x222
ISBN: 83-7506-003-8

 

ostatnie egzemplarze - zapytaj o dostępność!

 

Niniejsza książka o wojennej drodze polskich żołnierzy z sowieckich łagrów przez Bliski Wschód i pola bitew we Włoszech jest pod wieloma względami niezwykła. Pisał ją człowiek, który o sprawach europejskich, a w szczególności o skomplikowanych problemach Europy Środkowej i Wschodniej wiedział tyle, ile wie przeciętny Amerykanin, czyli bardzo niewiele. Człowiek, który o istnieniu tytułowego bohatera dowiedział się przypadkiem, już po jego śmierci, a fakt pobytu II Korpusu na Bliskim Wschodzie był dla niego całkowitym zaskoczeniem; który znając jedynie język angielski, musiał w swej pracy polegać na kosztownych tłumaczeniach opublikowanych tekstów i dokumentów archiwalnych; który nie będąc zawodowym historykiem, przez lata penetrował archiwa - nie tylko te stosunkowo łatwo dostępne w Stanach Zjednoczonych i w Anglii, lecz także w Izraelu, a nawet w Rosji; który wreszcie, zafascynowany tematem, przeprowadził dziesiątki wywiadów z uczestnikami lub obserwatorami opisywanych wydarzeń.

Harvey Sarner (urodzony w 1934 roku), amerykański wnuk żydowskich imigrantów z Wołynia, wzięty niegdyś, a dziś emerytowany adwokat, mieszka obecnie w Palm Springs w Kalifornii. Nad książką pracował ponad dziesięć lat. Pisał ją z myślą o czytelniku amerykańskim, z którym chciał się podzielić swą świeżą i ciągle uzupełnianą wiedzą o tragicznych losach ludzi, którzy uniknąwszy śmierci w Archipelagu Gułag, szli do Polski bardzo okrężną drogą. I albo nigdy nie osiągnęli celu, ginąc w walkach kampanii włoskiej czy pozostając po wojnie na emigracji, albo też po powrocie do kraju stawali twarzą w twarz z gorzkim rozczarowaniem, którego dobitnym wyrazem było nierzadko więzienie lub ponowna wywózka na wschód. Głębokie zrozumienie tego dramatu i jego sugestywne przedstawienie anglojęzycznemu czytelnikowi jest, być może, największą zaletą książki Sarnera. (…)
Książka o generale Andersie i żołnierzach II Korpusu jest książką niezwykłą, podobnie jak niezwykłym człowiekiem jest także jej autor - Harvey Sarner.


Profesor Jan Dowgiałło
[Z przedmowy do wydania polskiego]

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl