Z otchłani - Płużański Tadeusz

Dostępność: brak informacji
Cena: 41,90 zł 41.90
Cena w innych sklepach: 45,00 zł
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Producent: 2 Kolory
Kod produktu: B67E-83405

Opis

Autor: Płużański Tadeusz
Wydawnictwo: 2 KOLORY
Kategorie: Biografie / Dzienniki / Wspomnienia / Pamiętniki & Listy
Typ: książka
Data wydania/premiery: 2014-03-17
Oprawa: miękka
Liczba stron: 416
Format: 14.5x20.5
Numer ISBN:

978-83-64649-01-1

Powieść autobiograficzna "Z otchłani" jest zapisem wspomnień jednego z Żołnierzy Wyklętych - Tadeusza Płużańskiego - więźnia dwóch systemów totalitarnych, które odcisnęły tragiczne piętno na losach Polaków w XX w. Dramatyczne wydarzenia okresu okupacji niemieckiej są w niej tylko wstępem do powojennego koszmaru, jakim był komunizm. Autor - kurier Witolda Pileckiego, sądzony i skazany na podwójną karę śmierci, zamienioną na dożywocie - próbuje rozliczyć się z demonami przeszłości, dokonać rachunku sumienia i zmusić nas do zastanowienia się nad najważniejszymi wartościami: wolnością, godnością, miłością i wreszcie uczciwością.

Słabość jest najstraszniejszą cechą charakteru.

Ludzie słabi są zdolni do każdej zbrodni

Nie jest to książka ani dla historyka, ani prokuratora. Przeznaczam ją szukającym w sobie i w innych odpowiedzi na pytania o wartości, które być może uszły kataklizmowi wojny, a których potrzebę odczuwamy także dziś. Wolność - ale jaka, za jaką cenę? Godność - lecz czy ona się ostała w męczarniach śledztwa, w dymach krematoriów? Miłość - ale ona, jak wiadomo "niejedno ma imię". Przyjaźń - lecz jak ją w skrajnych przypadkach zachować? Uczciwość wreszcie - wobec siebie, ludzi i Boga.

Z autorskiego wstępu

Tadeusz Płużański  urodził się w 1920 r. Maturę zdał w 1939 r. w Liceum im. T. Czackiego w Warszawie. Brał udział w wojnie 1939 r. jako ochotnik 77 Pułku Piechoty. 29 września został ciężko ranny w bitwie o Janów Lubelski. Działalność w ruchu oporu rozpoczął w grudniu 1939 r., najpierw w Polskiej Ludowej Akcji Niepodległościowej,  następnie w Tajnej Armii Polskiej. Aresztowany przez gestapo 11 listopada 1940 r. więziony w Alei Szucha, na Pawiaku, w obozie gestapo w Grudziądzu, wreszcie w obozie koncentracyjnym Stutthof.   

Uwolniony przez Armię Czerwoną 9 maja 1945 r. wrócił do konspiracji w Armii Krajowej. Po ujawnieniu AK pojechał jako kurier grupy rtm. Witolda Pileckiego do Włoch.

6 maja 1947 r. został aresztowany przez Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego. 15 marca 1948 r. komunistyczny sąd skazał go na dwukrotną karę śmierci, zamienioną na dożywotnie więzienie. Więzienie we Wronkach opuścił 10 czerwca 1956 r. na skutek amnestii.

Na wolności rozpoczął studia w Wyższej Szkole Handlowej w Poznaniu, na kierunku ekonomia polityczna, później studiował filozofię na Uniwersytecie Warszawskim , w 1979 r. uzyskał tytuł profesora.  Pracował w Instytucie Filozofii UW, następnie w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, w tym samym czasie wykładał w Instytucie Religioznawstwa UJ oraz Podyplomowym Studium Religioznawczym UW. Będąc już na emeryturze prowadził wykłady na UW, w SGH oraz w Prywatnej Wyższej Szkole Handlowej w Warszawie. Zmarł 16 sierpnia 2002 r. Pochowany jest na Starych Powązkach w Warszawie. 

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl