Z Oflagu do Tobruku i w nieznane. Diariusz 1939-1943 - Felicjan Pawlak

Dostępność: brak towaru
Cena: 45,00 zł 45.00
Cena w innych sklepach: 57,00 zł
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Autor:  Felicjan Pawlak
Wydawnictwo:  Infort Editions
Rok wydania: 2019
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 520
Format: 14.5 x 20.5 cm
Numer ISBN: 978-83-65982-36-0

 

Chociaż możemy spotkać dzienniki z czasów wojny w najróżniejszych kształtach i rozmiarach, to zapiski młodego polskiego oficera Felicjana Pawlaka są wyjątkowe zarówno pod względem formy jak i treści.

Dodatkowo okoliczności opisanych tam wydarzeń mogą wydać się egzotyczne z punktu widzenia brytyjskich czy amerykańskich czytelników. Historia Pawlaka zaczyna się we wschodniej Polsce podczas kampanii wrześniowej 1939 roku, obejmuje dwukrotne uwięzienie w charakterze jeńca wojennego, dwie brawurowe ucieczki z rąk Sowietów i Niemców, długą podróż przez Węgry i Bałkany na Bliski Wschód, dwa lata służby w Samodzielnej Brygadzie Strzelców Karpackich, wysłanej m.in. do Afryki Północnej i Tobruku, a następnie służbę w 2 Korpusie Polskim pod dowództwem gen. Andersa, w tym długie, ciężkie i bohaterskie walki we Włoszech.

Notatki Pawlaka nie skupiają się na szczegółach działań wojennych, a raczej pokazują, jaki wpływ ten konflikt zbrojny miał na ciało i umysł wrażliwego człowieka uwikłanego w wir historii. Często są krótkie i lakoniczne, przez co czytelnik musi zastanawiać się, gdzie autor się znajduje i co w tej chwili robi, ale niezwykle trafnie opisują następujące po sobie chwile rozpaczy i nadziei. Dodatkowym, elementem, który bardzo wzbogaca te zapiski, jest wyjątkowo szczegółowy i dogłębny komentarz Karola Łopateckiego – Norman Davies (fragment Przedmowy).

Spis treści:

Przedmowa (Norman Davies)

Wstęp (Karol Łopatecki)

Felicjan Pawlak. Z Oflagu do Tobruku i w nieznane. Diariusz 1939–1943

I Wojna obronna (17 IX 1939 – 5 X 1939)

II Niewola i pobyt w Oflagu II B Arnswalde (6 X 1939 – 5 II 1940)

III Próba ucieczki i przewiezienie do Oflagu VIII B Silberberg (6 II 1940 – 4 V 1940)

IV Ucieczka ku wolności (5 V 1940 – 31 V 1940)

V Budapeszt i obóz w Lenti (1 VI 1940 – 17 VI 1940)

VI W drodze na Bliski Wschód (18 VI 1940 – 18 VIII 1940)

VII W Samodzielnej Brygadzie Strzelców Karpackich (19 VIII 1940 – 6 I 1941)

VIII Obrona Tobruku (17 VIII 1941 – 9 XII)

IX Bitwa pod Gazalą (10 XII 1941 – 29 XII 1941)

X Kurs Middle East Tactical School w Heluan (30 XII 1941 – 13 II 1942)

XI Ponownie w Samodzielnej Brygadzie Strzelców Karpackich (14 II 1942 – 8 III 1942)

XII Szkoła Podchorążych w Centrum Wyszkolenia Armii (10 III 1942 – 14 VI 1942)

XIII Siódmy kurs Middle East Staff School Haifa (15 VI 1942 – 7 XI 1942)

XIV W oczekiwaniu na nowy przydział: podróż z Egiptu do Iraku (8 XI 1942 – 4 XII 1942)

XV W 3. Brygadzie Strzelców (5 XII 1942 – 11 III 1943)

XVI Służba w 5. Wileńskiej Brygadzie Piechoty (11 III 1943 – 26 VII 1943)

XVII 5. Kresowa Dywizja Piechoty – z Iraku do Palestyny (27 VII 1943 – 5 IX 1943)

Aneksy

Chronologia wydarzeń II wojny światowej

Bibliografia

Indeks osobowy

Abstract

Felicjan Pawlak (1914–2000), podpułkownik dyplomowany. Nauczyciel, w1934r. powołany do szkoły podchorążych piechoty. Jako podporucznik rozpoczął służbę w1937r. w44. Pułku Piechoty wRównem. Podczas kampanii obronnej 1939r. brał udział wwalkach pod Kamionką Strumiłową iPoizdowem. Dostał się do niewoli niemieckiej trafiając do Oflagu IIB Arnswalde, po nieudanej ucieczce przeniesiony do Oflagu VIIIB Silberberg. Zniewoli uciekł wraz zJanem Gerstelem iTadeuszem Wesołowskim docierając wVIII 1940r. do Hajfy. Wstąpił do Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, gdzie otrzymał awans na porucznika. Był zastępcą dowódcy 3. kompanii ckm i4.kompanii III Batalionu. Funkcję tę pełnił do V1942r. biorąc udział woblężeniu Tobruku ibitwie pod Gazalą. W1942r. został odkomenderowany do angielskiej Middle East Staff School wHajfie, anastępnie dostał przydział jako oficer operacyjny w5. Kresowej Dywizji Piechoty. Brał udział wbitwie pod Monte Cassino, następnie został szefem sztabu 6. Lwowskiej Brygady Piechoty. Jako kapitan uczestniczył wakcji zdobycia Ankony, Predapio iForli. Od Ido IV 1945r. dowodził 17. Lwowskim Batalionem Strzelców San Angelo, wtym czasie brał udział wzdobyciu Bolonii. WVI 1945r. otrzymał awans na majora dyplomowanego izostał szefem sztabu Rejonu Osiedli Polskich we Włoszech. Po wojnie wyemigrował do Wielkiej Brytanii iwraz zżoną Jolantą mieszkał aż do śmierci wLondynie.

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl