Wołyń. Epopeja polskich losów 1939-2013. Akt I-III - PAKIET - Marek A. Koprowski

Dostępność: brak towaru
Cena: 85,00 zł 85.00
Cena w innych sklepach: 104,70 zł
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Producent: Replika
Kod produktu: 90AC-1329E

Opis

Akt I

ISBN 978-83-7674-219-9
Wydanie 1
Rok wydania: 2013
Wymiary: 145x205 mm
Liczba stron: 324
Oprawa: miękka + skrzydełka

Utworzone w 1921 r. województwo wołyńskie miało być Ziemią Obiecaną dla osiedlających się tam Polaków, w tym dla legionistów Józefa Piłsudskiego i bohaterów wojny polsko-bolszewickiej. II wojna światowa wymazała ten obszar z mapy Polski, a Rodacy z Wołynia przeszli przez piekło okupacji sowieckiej, niemieckiej i ukraińskich rzezi. 

Książka jest zbiorem osobistych relacji Polaków, którzy doświadczyli na Wołyniu gehenny trzech wrogów, podjęli z nimi walkę, a po wygranej wojnie musieli opuścić swoje domy, osiedlić się w Ojczyźnie o nowych granicach i znosić prześladowania ludowej władzy. 

Opowiadają: 
Zygmunt Maguza, Władysław Siemaszko, Halina Górka-Grabowska, Jan Lipiński, Adam Kownacki, Tadeusz Wolak, Florian Skarżyński, Roman Domański. 

Relacje zebrał i opracował niestrudzony tropiciel polskości na obszarach postsowieckich – pisarz, dziennikarz i reporter - Marek A. Koprowski. 

SPIS TREŚCI

Wstęp Marek Koprowski 
Uciekajcie, mordują! Zygmunt Maguza 
Nie dać się Ukraińcom. Władysław Siemaszko 
Piekło nad Prypecią. Halina Górka-Grabowska 
Dantejskie sceny nad Bugiem. Jan Lipiński 
Obrońcy Przebraża. Adam Kownacki 
My kijami walczyć nie będziemy. Tadeusz Wolak 
Brzdący wrócili. Florian Skarżyński 
Wsich Lachiw do odnoj jamy. Roman Domański

_____________________________

Akt II

ISBN 978-83-7674-225-0
Wydanie 1
Rok wydania: 2013
Wymiary: 145x205 mm
Liczba stron: 380
Oprawa: miękka + skrzydełka

W 2013 roku mija 70. rocznica niespotykanej i wstrząsającej rzezi Polaków na Wołyniu. Dla ostatnich żyjących świadków, dla potomków wszystkich Wołyniaków nie okrągła rocznica jest najważniejsza, bowiem traumatyczne przeżycia są obecne w ich codziennej egzystencji. Nie żywią nienawiści do oprawców z UPA i OUN, nie dążą do rozliczeń. Zależy im wyłącznie na pamięci o dziesiątkach tysięcy osób, które zginęły wówczas z rąk siepaczy i na prawdzie o tamtych wydarzeniach. 

Ostatni już świadkowie relacjonują okrutne zbrodnie, ale też cały kontekst wojennej rzeczywistości Wołynia, pełnej paradoksów, niespodziewanych ocaleń, różnych form konspiracji i walki zbrojnej, w której i sojusze były zaskakujące. 

Opowiadają: 
Irena Sandecka, Antoni Mariański, Eugenia Borkowska, Tadeusz Socha, Janina Wójcik, Władysław Tołysz, Mirosław Łoziński, Julian Jamróz. 

Relacje zebrał i opracował niestrudzony tropiciel polskości na obszarach postsowieckich – pisarz, dziennikarz i reporter - Marek A. Koprowski. 

Patronat medialny: Gość Niedzielny, Polska Zbrojna, Muzeum Niepodległości, TVP Historia 

SPIS TREŚCI

W cieniu ukraińskich noży. Irena Sandecka 
W batalionie „Siwego”. Antoni Mariański 
Między Wołyniem a Warszawą. Eugenia Borkowska 
Prosiłem go, by mnie zastrzelił. Tadeusz Socha 
Co po nas zostanie? Janina Wójcik 
Najłatwiejszy łup dla zbrodniarzy. Władysław Tołysz 
Strażnik pamięci Przebraża. Mirosław Łoziński 
„Skończyła się wasza zasrana Polska” Julian Jamróz

____________________________

Akt III

ISBN 978-83-7674-258-8
Wydanie 1
Rok wydania: 2013
Wymiary: 145 x 205 mm
Liczba stron: 400
Oprawa: miękka + skrzydełka

Epopeja opowiada o przełomowym okresie historii Polski kresowej w bardzo szczególnym jej miejscu – na Wołyniu, o tym, jak Polska przestała tam istnieć i w jak niezwykle dramatycznych okolicznościach. 

Obraz tragedii buduje się stopniowo z relacji konkretnych osób. Pojedyncze wątki są bardzo indywidualne, choć podlegają tym samym zwrotom akcji i splatają się w spójną fabułę, odtwarzając niewiarygodną wojenną i powojenną historię ludzi urodzonych w II Rzeczypospolitej na obszarze istniejącego wówczas województwa wołyńskiego, ludzi, którzy doświadczyli okrucieństwa sowieckiego, niemieckiego, bestialstwa ukraińskich nacjonalistów i prześladowań nowej polskiej władzy za to, że chwycili za broń, by najpierw „nie dać się Ukraińcom”, a potem walczyć z niemieckim okupantem w szeregach 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. 

Opowiadają: 
Tadeusz Opała, Leon Laskowski, ks. Zbigniew Jan Staszkiewicz, Kazimierz Danilewicz, Józef Czerwiński, Janina Świąder, Eugeniusz Pindych, Aniela Dębska, Roman Witwicki, Władysław Filar. 

Relacje zebrał i opracował niestrudzony tropiciel polskości na obszarach postsowieckich – pisarz, dziennikarz i reporter – Marek A. Koprowski. 

Tom III opatrzony jest wstępem dr. Tadeusza Skoczka, dyrektora Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl