Warszawa '44 - praca zbiorowa

Dostępność: brak informacji
Cena: 85,00 zł 85.00
Cena w innych sklepach: 99,00 zł
ilość szt.
dodaj do przechowalni

Opis

Rok wydania: 2004
Stron: 104
Oprawa: twarda oprawa, obwoluta
Format: 380/286
ISBN: 83-7298-643-6

ostatnie egzemplarze!

 

Wydawnictwo EDIPRESSE Polska SA z Warszawy w koedycji z poznańskim wydawnictwem Zysk i S-ka przygotowało album poświęcony 60 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Album składa się z ponad 100 fotografii, z których duża część nigdy wcześniej w tej formie nie była publikowana. Autorem wstępu jest Władysław Bartoszewski, konsultacją historyczną zajął się zaś prof. Andrzej Krzysztof Kunert. Zaletą woluminu jest duży format, dzięki czemu zamieszczone w nim zdjęcia (znane i nieznane) są wielkie i starannie opisane.

Zawarte w nim materiały podzielono na części: miasto, ludzie, początek, akcja, koniec. Jest to świadectwo dramatyzmu, heroizmu i tragizmu – ale bez nadmiernego epatowania tymi cechami ówczesnych wydarzeń. Książka jest rzetelna historycznie i edytorsko, opracowując układ graficzny tomu zastosowano wprawdzie współczesną makieta, ale nie jest ona wymyślna czy udziwniona.

Patronat nad publikacją sprawuje Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Lech Kaczyński, który opatrzył też album autorską dedykacją.

Powstanie Warszawskie było jedynym w okupowanej przez Niemców Europie działaniem wojskowym ruchu oporu o tak wielkim natężeniu i zasięgu. Intencją ogółu uczestników Powstania było wzięcie udziału w akcji z bronią w ręku przeciwko okupantowi, oczekiwanej od pięciu lat, a podstawowym motywem moralnym uznanie konieczności podjęcia tej walki jako walki o wolność i suwerenność Polski.

W toku Powstania Warszawskiego solidarność ludzi osiągała częstokroć formy prawdziwego braterstwa. Po pięciu latach okupacji społeczeństwo dawało dobitny wyraz swemu demokratyzmowi i dojrzałości politycznej.

Powstanie zamierzone na 2-3 dni trwało faktycznie 63 dni. Ten fakt zdumiewający fachowców wojskowych i dostrzeżony przez sztabowców niemieckich przypisać trzeba przede wszystkim wyjątkowemu napięciu patriotyzmu, poświęceniu żołnierzy i ludności oraz solidarności działania dla sprawy zwycięstwa.

Walkę o wolność, o suwerenność państwa utożsamiano w okupowanej Warszawie z walką o prawa ludzkie, o godność każdego człowieka.

Ze wstępu Władysława Bartoszewskiego

 

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
Nowości
Pomniki Lwowa - Ryszard Jan Czarnowski
Pomniki Lwowa - Ryszard Jan Czarnowski
25,90 zł
szt.
Od „Jedności” do niepodległości
Od „Jedności” do niepodległości
56,60 zł
szt.
Historia antykultury - Krzysztof Karoń
Historia antykultury - Krzysztof Karoń
65,00 zł 58,00 zł
szt.
Stulecie Winnych - Ałbena Grabowska
Stulecie Winnych - Ałbena Grabowska
69,00 zł
szt.
Transhumanizm - ks.  Andrzej Zwoliński
Transhumanizm - ks. Andrzej Zwoliński
31,80 zł
szt.
Sonda
Przy zakupie książki kieruję się przede wszystkim:
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl