Menu

Tajemnica Graala. Śledztwo w sprawie Świętego Kielicha - Grzegorz Górny, Janusz Rosikoń

Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 3 dni
Cena: 99,00 zł 99.00
Cena w innych sklepach: 112,90 zł
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Producent: Rosikon
Kod produktu: 4394-8806F

Opis

Autor: Grzegorz Górny, Janusz Rosikoń
Wydawnictwo: ROSIKON PRESS
Kategorie: Nauki Humanistyczne / Religia
Historia
Typ: książka
Data wydania/premiery: 2014-04-03
Oprawa: twarda
Liczba stron: 296
Format: 20,5x26
Numer ISBN: 978-83-62981-68-7


Święty Graal odnaleziony. Grzegorz Górny i Janusz Rosikoń dotarli do Kielicha Pańskiego z Ostatniej Wieczerzy.

"Tajemnica Graala. Śledztwo w sprawie Świętego Kielicha" to trzecia bogato ilustrowana reporterska książka dziennikarza Grzegorza Górnego oraz fotografa Janusza Rosikonia, poświęcona naukowym badaniom chrześcijańskich relikwii. Tym razem przedmiotem ich dochodzenia jest przedmiot obrosły wieloma legendami, czyli Święty Graal – Kielich, którego miał użyć Chrystus podczas Ostatniej Wieczerzy. Autorzy rekonstruują dzieje owego naczynia, docierają do naukowców, którzy prowadzili badania na ten temat, cytują wyniki prac archeologów oraz historyków, by dojść do wniosku, że relikwia znajduje się obecnie w katedrze w Walencji.

"Tajemnica Graala. Śledztwo w sprawie Świętego Kielicha" to kolejna książka Grzegorza Górnego i Janusza Rosikonia z cyklu dziennikarskich dochodzeń tropami najważniejszych relikwii chrześcijaństwa. W trzecim tomie autorzy postanowili odnaleźć najbardziej poszukiwany przedmiot w dziejach świata, czyli Świętego Graala, a więc Kielich, którego miał użyć Jezus podczas Ostatniej Wieczerzy, gdy ustanawiał Eucharystię. Autorzy wyruszyli śladami owej relikwii, która wiodła od Jerozolimy, poprzez Rzym, do Hiszpanii. Na Półwyspie Iberyjskim dotarli do wielu tajemniczych miejsc, w których Kielich ukrywany był przez muzułmańskimi najeźdźcami. W Pirenejach zwiedzali niedostępne górskie klasztory, które dawały początek średniowiecznym opowieściom o Graalu i Rycerzach Okrągłego Stołu. Spotykali się z historykami, dzięki którym mogli zrekonstruować dzieje Świętego Kielicha ze wszystkimi perypetiami. Rozmawiali również z archeologami, którzy badali ów przedmiot, potwierdzając jego pochodzenie z ziem Bliskiego Wschodu i z czasów Jezusa. Dotarli też do wyników wielu badań na ten temat. W efekcie doszli do wniosku, że naczynie z jerozolimskiego Wieczernika znajduje się dziś w katedrze w Walencji. Wynikiem ich podróży do Europie i wielomiesięcznego śledztwa stała się niemal 300-stronicowa, bogato ilustrowana książka reporterska "Tajemnica Graala" – pierwsze na świecie tak obficie udokumentowane kompendium wiedzy na temat Kielicha z Ostatniej Wieczerzy. To publikacja oddzielająca rzeczywistość od mitów i legend oraz prezentująca prawdziwe dzieje Świętego Graala.

 

Premiera: 2 kwietnia 2014

 
ŚWIĘTY GRAAL TO KIELICH UŻYTY PRZEZ JEZUSA podczas ustanowienia Eucharystii. Jednak „graal” to także dawne hiszpańskie określenie naczynia na wino. Średniowieczne opowieści, które krążyły po całej Europie za pośrednictwem pielgrzymów do Santiago de Compostela, rozpowszechniły ten termin w innych językach, lecz miały one realną podstawę. Pochodzący z czasów Chrystusa kielich, o którym tradycja mówi, że został przywieziony z Jerozolimy do Rzymu przez św. Piotra, a później przesłany do Hiszpanii przez św. Wawrzyńca, został na skutek najazdu muzułmańskiego na Półwysep Iberyjski ukryty w Pirenejach Aragońskich. Dziś oglądać go można w katedrze w Walencji. Jeśli Graal z Wieczernika zachował się do naszych czasów, to znajduje się właśnie w tym mieście. 
Jorge Manuel Rodrígez Almenar, prezes Hiszpańskiego Centrum Syndonologii

OPOWIEŚĆ O NAJBARDZIEJ TAJEMNICZYM PRZEDMIOCIE naszego kręgu kultury i wiary: legenda i historia. Losy świętego kielicha – wiara i rozum obok zabobonu i mistyfikacji. Od Wieczernika do Walencji przez legendy o królu Arturze i okrągłym stole do maniakalnych poszukiwań Himmlera. Piękna plastycznie opowieść o jednej z najważniejszych relikwii chrześcijańskich. 
Krzysztof Zanussi, reżyser

TĘ KSIĄŻKĘ CZYTA SIĘ TAK, JAKBYŚMY OGLĄDALI FILM! Kolejna pozycja z serii przygotowanej przez duet Górny – Rosikoń to trochę jak „poszukiwacze zaginionej arki”, ale w wersji dla wierzących. Równie wciągające, ale za to prawdziwe! 
Krzysztof Ziemiec, TVP

POSZUKIWANY NA CAŁYM ŚWIECIE GRAAL stoi sobie spokojnie w gablocie w katedrze w Walencji? To przecież tego właśnie naczynia użył 8 listopada 1982 roku Jan Paweł II podczas mszy odprawianej w tym spalonym słońcem mieście. Wcześniej w czasie pobytu w katedrze zatrzymał się obok kielicha, pochylił się i odruchowo go ucałował... Czy obrosłe legendami naczynie z jerozolimskiej Sali na Górze, w którym po raz pierwszy w dziejach świata wino zamieniło się w krew, rzeczywiście znajduje się w Hiszpanii? Autorzy przeprowadzili dziesiątki rozmów i zjechali kawał świata, by dowieść prawdy.
Marcin Jakimowicz, „Gość Niedzielny”

KOLEJNA KSIĄŻKA GRZEGORZA GÓRNEGO I JANUSZA ROSIKONIA to, jak zawsze w przypadku tych autorów, kolejna uczta dla miłośników zagadek i pasjonatów historii. Ale nie dajmy się zwieść: autorów prowadzi wiara w Chrystusa, a nie tylko zwykła ciekawość. To połączenie daje mieszankę wręcz piorunującą. Nie wychodząc z domu, niczym dawni pielgrzymi, przemierzamy kontynenty i kraje, nie zważając na granice, na podziały, na języki. Odzyskujemy choć na chwilę wielką, uniwersalną kulturę chrześcijańską, którą najpierw poszatkowały współczesne państwa, a później zdemolowała tzw. nowoczesność. I zaczynamy zazdrościć przodkom sprzed wieków.
Jacek Karnowski, „W Sieci”

WYTRWALE TROPIĄ ŚLADY BOGA. Grzegorz Górny i Janusz Rosikoń znowu wkroczyli w przestrzeń pomiędzy ziemią a niebem. Właśnie zakończyli śledztwo w sprawie Świętego Kielicha, który był używany podczas Ostatniej Wieczerzy. A więc trzymał go w dłoniach Chrystus i jego krawędzi dotykał swoimi wargami, gdy dokonywał pierwszej konsekracji. To najstarsze naczynie eucharystyczne dwójka autorów odnalazła w Hiszpanii. Bóg również w naszych czasach przemawia przez konkrety, a Święty Kielich to materialny ślad ziemskiego życia Jezusa i wyjątkowy łącznik z wiecznością. 
Lidia Dutkiewicz, „Niedziela”

POSZUKIWANIE ŚWIĘTEGO GRAALA to w ujęciu Grzegorza Górnego nie tylko śledztwo dotyczące losów relikwii, ale przede wszystkim podróż duchowa. Zanurzenie w misterium Męki Pańskiej, uważne wsłuchanie się w tradycję Kościoła, lektura modlitw, żywotów świętych i poematów – to wszystko składa się na kolejny fascynujący tom opowieści o relikwiach Chrystusowych. 
Andrzej Horubała, „Do Rzeczy”

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl