Przewodnik po Lwowie - dr Mieczysław Orłowicz (reprint wydania z 1925 r.)

Dostępność: brak towaru
Cena: 30,50 zł 30.50
Cena w innych sklepach: 36,90 zł
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Producent: Ruthenus
Kod produktu: 1DF8-890F5

Opis

Autor:  Orłowicz Mieczysław
Wydawnictwo:  Libra
Rok wydania: 2020
Oprawa: twarda
Liczba stron: 288
Format: 12.0 x 17.0 cm
Numer ISBN: 978-83-7530-126-7

 

Reprint wydania Książnicy Atlas, Lwów – Warszawa 1925 r.

W załączeniu schematyczny plan Lwowa. Blisko 100 fotografii – przeważnie ze zbiorów Ministerstwa Robót Publicznych.

Ekskluzywny reprint wydania z 1925 roku, w naturalnej płóciennej oprawie, stylizowanej na "bedekery" z przełomu XIX i XX wieku to wycieczka po przedwojennym Lwowie i jego okolicy, z dołączonym kolorowym planem miasta z 1932 roku (Książnica-Atlas E.Romera). Na niemal trzystu stronach tego bogato ilustrowanego, pięknymi fotografiami, przewodnika znajdziemy historię Lwowa oraz opisy wszystkich wspaniałych, nawet tych mniej znanych, zabytków Lwowa. Prowadzi on przez przedwojenne lwowskie ulice, wskazując czytelnikowi galerie, muzea, pomniki oraz parki, piękniejsze gmachy, kościoły i cerkwie. Przewodnik zawiera również zaplanowane przez Orłowicza, przed niemal wiekiem, propozycje bliższych i dalszych wycieczek za miasto, które do dziś nie tracą na swej aktualności. Prowadzą one między innymi do Czartowskiej Skały, zamku w Starym Siole, cerkwi w Gródku Jagiellońskim czy zamków w Olesku i Żółkwi.


Od Autora ...Przewodnik ten krótki i zwięzły ma za zadanie, nie wdając się w szczegóły i specjalizację, zaznajomić swoich i obcych, jakie i gdzie są we Lwowie najważniejsze zabytki sztuki i historji, piękniejsze gmachy, kościoły i cerkwie, pomniki i parki, galerje, muzea i zbiory, a wreszcie najpopularniejsze wycieczki w okolice. Materjał podzieliłem na dwie części; w części ogólnej dając wskazówki praktyczne i adresy, dzieje miasta, jego losy w czasie ostatniej wojny, znaczenie kulturalne, opis zabytków artystycznych, a wreszcie cyfry statystyczne i opis miejskich urządzeń technicznych. Część szczegółowa daje opis miasta ugrupowany wedle dzielnic, ulic i placów – przyczem muzea i zbiory wyłączyłem w ustęp osobny. Orjentację ułatwia zamieszczony na końcu indeks abecadłowy. Podobnie jak w innych mych przewodnikach większe osobliwości oznaczyłem gwiazdką, największe dwoma gwiazdkami...
(Mieczysław Orłowicz)

Część szczegółowa, o której wspomina Autor omówiona jest dzielnicami. Kolejno: Śródmieście, Halickie, Krakowskie i Nowy Świat, Żółkiewskie, Łyczakowskie. Muzea i zbiory wyodrębniono w osobny rozdział. Ostatni rozdział omawia przedmieścia Lwowa (Kulparków, Sokolniki, Biłohorszcze, Rzęsna, Kleparów, Zamarstynów, Zniesienie, Zboiska, Pohulanka), a także okolice bliższe i dalsze (Winniki, Brzuchowice, Janów, Wola Dobrostańska, Zimna Woda, Lubień, Pustomyty, Stare Sioło, Skniłów, Dublany). Proponowane są też wycieczki piesze w Roztocze i Gołogóry.

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
Nowości
Polska. Dwanaście wieków - Adam Bujak, Wojciech Polak
Polska. Dwanaście wieków - Adam Bujak, Wojciech Polak

115,00 zł

Cena regularna: 130,00 zł

szt.
Promocje
Polska. Dwanaście wieków - Adam Bujak, Wojciech Polak
Polska. Dwanaście wieków - Adam Bujak, Wojciech Polak

115,00 zł

Cena regularna: 130,00 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl