Poznań znany i nieznany - Jerzy Sobczak

Dostępność: brak towaru
Cena: 85,00 zł 85.00
Cena w innych sklepach: 90,00 zł
ilość szt.
dodaj do przechowalni
Ocena: 5
Producent: Debiuty
Kod produktu: A9BE-239D3

Opis

Strony: 96

Format: 24x31 cm

ISBN: 978-83-928036-7-6
Rok wydania: 2013
Wydawnictwo: Debiuty
Oprawa: twarda oprawa w obwolucie


Poznań należy do najstarszych miast w Polsce. Przed wiekami był jednym z głównych ośrodków tworzącego się państwa. Tutaj, w grodzie na Ostrowie Tumskim powstała pierwsza siedziba polskiego władcy- palatium z kaplicą Mieszka I. Organizację kościelną tutaj właśnie rozpoczął budować biskup Jordan – gospodarz katedry, w której pochowano władców epoki wczesnopiastowskiej i ich następców – książąt wielkopolskich. Tu, w katedrze na Ostrowie Tumskim spoczął także Przemysł II, pierwszy koronowany władca odradzającego się państwa, budowniczy rezydencji monarszej, której relikty zachowały się na wzgórzu jego imienia. Restytucję zamku królewskiego – znów pierwszego takiego obiektu na ziemiach polskich rozpoczęto w końcu 2010 roku.

O atrakcyjności Poznania można by mówić w nieskończoność, tyle tu pięknych zabytków, urokliwych miejsc, pamiątek przeszłości wiążących się z najważniejszymi wydarzeniami w dziejach narodu. Jednak miasto nie jest w zadowalającym stopniu znane nie tylko mieszkańcom naszego kraju, ale nawet i samym Poznaniakom. W poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie dlaczego tak się dzieje, wskażmy na zbyt małą promocję grodu nad Wartą, standardowe i statyczne sposoby ukazywania walorów miasta, jego przeszłości, teraźniejszości i perspektyw rozwoju.

Książka, którą oddajemy do rąk Czytelników stara się, - przynajmniej po części, zmienić istniejący stan rzeczy. Zakochani w mieście jego kronikarze – by wymienić najbardziej znanych– Marcelego Mottego i Zbigniewa Zakrzewskiego – malowali jego portret słowem. Brak jednak albumu łączącego przystępną narrację z ikonografią i dokumentacją fotograficzną miejsc, ludzi i zdarzeń.

Zajmując się od lat tematyką wielkopolską, w tym także poznańską, autor postanowił przybliżyć wybrane fakty historyczne, zabytkowe budowle, niezwykłych ludzi, nie zapominając o akcentach współczesnych, także tych, które kształtują nowe oblicze Poznania.

Całość opracowania obejmuje kilka części odpowiadających podziałowi na dzielnice Poznania. Mimo obowiązującego do roku 1990 podziału na pięć wielkich dzielnic, autor zdecydował się na wyodrębnienie Ostrowa Tumskiego, poświęcając mu niezależną partię opowieści.

W blisko osiemdziesięciu rozdziałach Czytelnik znajdzie– miejmy nadzieję wiele – ciekawych, niekiedy mało, bądź zupełnie nieznanych faktów i wydarzeń. Ilustrują je ryciny i zdjęcia, często rzadko publikowane, znane wąskiej grupie znawców poszczególnych zagadnień.

Autor jako Poznaniak z krwi i kości ma nadzieję, że zdoła zachęcić Czytelnika do zgłębiania wiedzy o grodzie Przemysła i że książka skłoni do dalszego poznawania przeszłości i teraźniejszości miasta, o którym jakże prawdziwie powiada się: „Poznań. Tu warto żyć”.

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
Sonda
Przy zakupie książki kieruję się przede wszystkim:
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl