Newsletter

Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Poznań 1945 - Maciej Karalus, Krzyżaniak Michał

II wojna światowa
105
PLN
Poznań 1945 - Maciej Karalus, Krzyżaniak Michał
Cena: 105,00 zł
Cena netto: 100,00 zł
Cena w innych sklepach: 120,00 zł
szt.
Ocena:
(Ilość ocen: 0)
Kod produktu:

272E-39287

Producent:
Pomost

Autorzy: Maciej Karalus, Krzyżaniak Michał
Wydawnictwo: Pomost
Rok wydania: 2010

ISBN: 978-83-7731-018-2
Oprawa: twarda z obwolutą
Ilość stron: 334
Wymiary: 230 x 285

 

Album jest pierwszym tego typu opracowaniem, zawierającym niemal 400 zdjęć i materiałów ikonograficznych, często nigdy wcześniej nie publikowanych. Dodatkowo opatrzony przez autorów bogatym komentarzem tworzy unikatowy zbiór będący całościowym zapisem walk o Festung Posen w styczniu i lutym 1945r.

Książkę przygotowano w języku polskimniemieckim i angielskim.

Produkty powiązane

Ostatnia twierdza Hitlera. Breslau 1945 - Richard Hargreaves Ostatnia twierdza Hitlera. Breslau 1945 - Richard Hargreaves

Ostatnia twierdza Hitlera powstała na podstawie skrupulatnych badań ogromnej liczby oficjalnych dokumentów, gazet, listów i dzienników oraz wstrząsających relacji świadków.

Breslau bronił się cztery dni dłużej niż Berlin i skapitulował dopiero 6 maja 1945 roku, ale cena tej bitwy była przerażająca. Nadodrzańska metropolia została zniszczona niemal w 70 procentach, a 25 tysięcy niemieckich żołnierzy i cywilów zginęło. Zdobyte miasto czekał srogi odwet ze strony zwycięskich wojsk. To, co nie uległo zniszczeniu w czasie oblężenia, zostało zrabowane, kobiety były masowo gwałcone, a po zakończeniu wojny wszyscy niemieccy mieszkańcy zostali wysiedleni i na ich miejsce osiedlili się we Wrocławiu Polacy, głównie repatrianci z Kresów...          

Cena: 46,50 zł

Projekt - miasto. Wspomnienia poznańskich architektów 1945-2005 - Henryk Marcinkowski, Witold Milewski, Edmund Pawłowicz, Regina Pawuła-Piwowarczyk, Zygmunt Skupniewicz, Lidia Wejchert Projekt - miasto. Wspomnienia poznańskich architektów 1945-2005 - Henryk Marcinkowski, Witold Milewski, Edmund Pawłowicz, Regina Pawuła-Piwowarczyk, Zygmunt Skupniewicz, Lidia Wejchert

Wspomnienia poznańskich architektów, którzy budowali Poznań w czasach PRL. Są autorami dużej części obiektów użyteczności publicznej powstałych w tym okresie, przede wszystkim szkół, także wyższych, szpitali, kościołów i akademików. Pracowali w najważniejszych pracowniach architektonicznych w ówczesnym Poznaniu. 

Cena: 51,00 zł

Poznań. Posen (album) Poznań. Posen (album)

Album jest cennym źródłem informacji o jednym z najpiękniejszych miast Polski, o jego historii oraz zabytkach. Jest to doskonała pamiątka, dzięki której na dłużej zachowasz wspaniały klimat tego miasta.

Cena: 24,50 zł

Poligon. Sensacje z kraju Warty - Leszek Adamczewski Poligon. Sensacje z kraju Warty - Leszek Adamczewski

„Poligon” to kolejna książka Leszka Adamczewskiego o Kraju Warty. Z dziejów tego utworzonego jesienią 1939 roku z ziem polskich okręgu Rzeszy autor wybrał kilkadziesiąt sensacyjnych historii: od tragicznej śmierci syna Greisera pod Międzychodem, przez tajemniczą katastrofę Halifaksa nad Nowymi Skalmierzycami i amerykańskie bombardowania Poznania, po ostatnią defiladę w Posen. Autor przedstawia też nieznaną historię oddziału partyzanckiego na Pałukach i nie pomija najbardziej tragicznych epizodów z dziejów Kraju Warty, w tym zagłady Żydów.

Cena: 30,90 zł

Graudenz 1945. Ostatnie tchnienie - Krzysztof Drozdowski Graudenz 1945. Ostatnie tchnienie - Krzysztof Drozdowski

Około godziny 8:00 dnia 6 marca 1945 roku rosyjski generał, który wydał rozkaz oblężenia twierdzy i mówił płynnie po niemiecku, przybył wspólnie z generałem dywizji. W trakcie trwania rozmowy powiedział do naszego generała: „Panie generale, ma Pan szczęście, dzisiaj w nocy poinformowano mnie, że na północ od Grudziądza zostały ustawione dwa działa 420 mm, które miały dzisiaj o godzinie 8:00 ostrzelać twierdzę. Nie muszę mówić, co by to oznaczało dla Pana i Pana żołnierzy”.

Cena: 25,50 zł

Ostatnia krew na Pomorzu. Léon Degrelle i walońscy ochotnicy Waffen SS luty-maj 1945 - Tomasz Borowski Ostatnia krew na Pomorzu. Léon Degrelle i walońscy ochotnicy Waffen SS luty-maj 1945 - Tomasz Borowski

28. Ochotnicza Dywizja Grenadierów SS "Wallonien", składająca się w znakomitej większości z francuskojęzycznych obywateli Królestwa Belgii, od lutego do maja 1945 roku toczyła na Pomorzu Zachodnim u boku Niemców krwawe walki z Armią Czerwoną. Niniejsza praca, bazując na niepublikowanych wcześniej wspomnieniach uczestników tych wydarzeń, opowiada tragiczną historię walońskich ochotników, którzy za wszelką cenę starali się powstrzymać napór nieprzyjaciela stojącego u bram Trzeciej Rzeszy. Książka zilustrowana została również wieloma unikatowymi fotografiami znanymi do tej pory jedynie wąskiemu gronu odbiorców.

Cena: 36,30 zł

Festung Küstrin 1945 - Andrzej Toczewski Festung Küstrin 1945 - Andrzej Toczewski

Bitwa o Kostrzyn przybrała od początku niezwykle zażarty charakter i trwała dwa miesiące. Stała się częścią składową walk 1 Frontu Białoruskiego o przełamanie i zdobycie linii środkowej Odry. W hitlerowskich koncepcjach obrony doniosłą rolę odgrywały twierdze, które według goebbelsowskiej propagandy miały pełnić funkcję swego rodzaju "łamaczy fal". Zadaniem ich było związanie jak największej liczby nacierających wojsk radzieckich, a co za tym idzie zyskanie na czasie.

Cena: 27,90 zł

W powojennej Polsce 1945-1948 - Maja i Jan Łozińscy W powojennej Polsce 1945-1948 - Maja i Jan Łozińscy

Opowieść o życiu codziennym w niezwykłym okresie historii naszego kraju, jakim były pierwsze lata po zakończeniu drugiej wojny światowej. 

Barwną narrację przeplatają liczne fragmenty wspomnień, dzienników, listów i artykułów prasowych z okresu tuż po wojnie. Tekstowi towarzyszą ilustracje obrazujące atmosferę tamtych lat.

Cena: 49,90 zł

Okupacja I Kronika Miasta Poznania 2/2009 - praca zbiorowa Okupacja I Kronika Miasta Poznania 2/2009 - praca zbiorowa

Tragizm wojny, jej przejmujące okrucieństwo, terror, wrzesień 1939 roku, wysiedlenia i wywózki, obozy zagłady, ograniczenia wojenne dotyczące miejscowej ludności poddanej niespotykanej nigdzie wcześniej degradacji, której odmówiono elementarnych praw ludzkich, segregacja i eksterminacja, ale także wizja nowego, germańskiego Poznania pozbawionego wszelkich aspektów polskości i będącego po wojnie stolicą wzorcowego Okręgu Rzeszy oraz przerażający wykład ideologii nazistowskiej w wygłoszonej w ratuszu w 1943 roku mowie Himmlera. I wspomnienia ludzi, poznańskich Żydów i Polaków, którzy po prawie 70 latach mają wyrzuty sumienia, że żyją.

Cena: 38,90 zł

Armia Poznań 1939 - Waldemar Rezmer Armia Poznań 1939 - Waldemar Rezmer

Armia "Poznań", stacjonująca w Wielkopolskiej, była jednym z najsilniejszych zgrupowań operacyjnych wojska II Rzeczypospolitej. Dowodzona przez gen. Tadeusza Kutrzebę i zagrożona okrążeniem przez Niemców we wrześniu 1939 roku, podjęła wraz z armią "Pomorze" kontrofensywę nad Bzurą. Ta największa bitwa wojny obronnej Polski we wrześniu 1939 roku przebiegała w pierwszej fazie korzystnie dla strony polskiej, ale ostatecznie niemiecka przewaga liczebna i techniczna spowodowały, że tylko nieliczne jednostki polskie zdołały przebić się do Modlina lub Warszawy.

Cena: 51,50 zł

Poznań '45. Bastion nad Wartą. Tom I - Günther Baumann Poznań '45. Bastion nad Wartą. Tom I - Günther Baumann

Przez most (...) w czasie krótkiej przerwy w walkach popędziłem na drugą stronę. Już tam prawie byłem, gdy padł strzał. Za cokołem obejrzałem doznane szkody: na szczęście tylko lekki postrzał w łydkę, możliwy do opatrzenia przy użyciu opatrunku osobistego; po niekończących się minutach krwawienie ustało. Teraz zorientować się w sytuacji. Nie wyglądało to dobrze: leżałem w krzyżowym ogniu (na moście Teatralnym); na południe od dworca Poznań Główny wszędzie „Iwan”, przemykali tu i tam z domów. Z kierunku centrum dobiegają odgłosy pojazdów pancernych i ogień pocisków pancernych (krótki huk – uderzenie przed wystrzałem), to nie mogli być nasi. Powrót przez most nie wchodził w grę (ogień flankujący). Na zachodzie w okolicach ul. Jasnej, równolegle do ul. Mickiewicza staccato wystrzałów z karabinów; uczestnicy wcześniejszych wycofywań zostali widocznie już rozstrzelani. Żeby dostać się znów do oddziałów, trzeba było wycofać się na północ przez park w kierunku Opery.

Cena: 38,00 zł

Poznań '45. Bastion nad Wartą. Tom II - Günther Baumann Poznań '45. Bastion nad Wartą. Tom II - Günther Baumann

Następnego dnia rozpoczęły się walki miejskie i uliczne. Atakowały nas przeważające rosyjskie siły. Jako strzelec karabinu maszynowego broniłem się z okna parteru. "Ratsch-Bumm" lub pocisk pancerny uderzył dokładnie nade mną, na piętrze lub poddaszu. Instynkt podpowiadał mi, że w następnych paru sekundach kolejny strzał trafi we mnie. Porzuciłem MG i jednym skokiem wyskoczyłem przez okno na drugą stronę budynku...

Cena: 45,00 zł

Raport o stratach wojennych Poznania 1939-1945 - Andrzej Sakson, Andrzej Skarzyński Raport o stratach wojennych Poznania 1939-1945 - Andrzej Sakson, Andrzej Skarzyński

W albumie zaprezentowano ponad 150 ilustracji przedwojennego Poznania, a także szczegółowe wyliczenia dotyczące budynków, które zostały zniszczone w czasie II wojny światowej. Dokumentacja objęła straty: w architekturze zabytkowej, obiektach użyteczności publicznej, budynkach mieszkalnych, obiektach kultury i nauki oraz w zakładach i obiektach infrastruktury. Do publikacji dołączono przedwojenny plan stołecznego miasta Poznania z 1937 roku oraz plan śródmieścia z zaznaczonymi zniszczeniami zabudowy z 1945 roku.

Cena: 89,00 zł

Z kart historii Junikowa - waryst Czabański Z kart historii Junikowa - waryst Czabański

Wieczorem Niemcy ze stanowisk przy nasypie kolejowym przenieśli się do domów wzdłuż ul. Krośnieńskiej. Mieliśmy wtedy wizyty frontowych żołnierzy. Byli załamani, zmęczeni, zmarznięci i głodni. Mówili, że żywność zostawili w pośpiechu przy torach, skąd byli zmuszeni wycofać się. Posilali się ziemniakami z solą. Niektórzy z nich próbowali grać na pianinie. Wspominali swoje rodziny. Twierdzili, że jutro należy spodziewać się innych odwiedzin. Od czasu do czasu przybiegał do nich oficer. Mówił o pojawieniu się rosyjskich czołgów, o ataku którego spodziewają się w każdej chwili.

Cena: 32,90 zł

Wspomnienia mieszkańców Junikowa ze stycznia i lutego 1945 roku. Analiza socjologiczna - Czabański Adam Wspomnienia mieszkańców Junikowa ze stycznia i lutego 1945 roku. Analiza socjologiczna - Czabański Adam

Mieszkańcy Junikowa w trakcie walk frontowych zetknęli się z licznymi sytuacjami traumatycznymi. Byli świadkami śmierci współmieszkańców lub żołnierzy walczących stron. W umysłach dzieci i młodych ludzi pozostawiło to niezatarte piętno. Na obszarze Junikowa zabitych zostało według relacji świadków przynajmniej 44 Niemców (przede wszystkim żołnierzy), 8 żołnierzy sowieckich oraz 8 mieszkańców Junikowa, w tym jeden narodowości niemieckiej. Ofiar wśród żołnierzy obydwu stron było z pewnością więcej. Na tym obszarze trudno było nie natknąć się na ludzkie zwłoki. Do tych okropności dochodził też widok zabitych zwierząt, zwłaszcza koni (chociażby na ul. Junikowskiej). Wielu Junikowian zapamiętało także sceny z rannymi...

Cena: 33,50 zł

Poznaniacy przeciwko swastyce - Piotr Bojarski Poznaniacy przeciwko swastyce - Piotr Bojarski

Poznań nie miał szczęścia do wojennej legendy. Polski ruch oporu kojarzy się nam przede wszystkim z Warszawą, powstaniem w sierpniu 1944 r., wreszcie z akcją „Burza”. Poznań zdaje się pozostawać gdzieś na peryferiach tej heroicznej opowieści. Niesłusznie. Wcielone do III Rzeszy i bezlitośnie germanizowane miasto nie poddało się. Miało bohaterów, którzy wprawdzie rzadko strzelali do okupantów, ale walczyli z nimi na śmierć i życie. A śmierć pisana im była nawet częściej, niż w stolicy.

Reportaże o mieszkańcach Poznania i Wielkopolski, którzy podjęli konspiracyjną walkę z okupantem. To wstrząsające historie tych, którzy  ginęli na szubienicach, gilotynie, w masowych egzekucjach. W Forcie VII, w Domu Żołnierza, w niemieckich więzieniach, obozach koncentracyjnych i w do dziś nieznanych miejscach straceń. Ta książka przypomina czyny, twarze i losy niektórych z nich. Losy dramatyczne.

Cena: 32,30 zł

Poznań '45. Ostatni rok wojny i pierwszy rok odbudowy - Krzysztof Stryjkowski Poznań '45. Ostatni rok wojny i pierwszy rok odbudowy - Krzysztof Stryjkowski

Książka poświęcona jest problemom końca okupacji hitlerowskiej i początków budowy nowej rzeczywistości w Poznaniu w 1945 roku. Praca oparta została na obszernych materiałach źródłowych. Autor wprowadził w niej do obiegu naukowego nie funkcjonujące do tej pory, lub znane tylko w ograniczonym stopniu materiały dotyczące obozów jenieckich i cywilnych, skutków stacjonowania w mieście oddziałów Armii Czerwonej, spraw aprowizacji, bezpieczeństwa, planów urbanistycznych Poznania i innych zagadnień. Całość problemów politycznych, społeczno-gospodarczych i kulturalnych Poznania rok 1945 ujęta jest w 8 rozdziałach: 1. Walki o Poznań, 2. Poznań ?obozowy?, 3. Bezpieczeństwo i porządek publiczny, 4. Poznań jako ośrodek administracji i życia społeczno-politycznego, 5. Odbudowa miasta i plany jego rozbudowy, 6. Odbudowa życia gospodarczego, 7. Reaktywacja struktur oświaty i szkolnictwa wyższego i sportu, 8. Warunki życia mieszkańców.

Cena: 44,30 zł

Na dno szybu. Od Oberschlesien do Górnego Śląska - Leszek Adamczewski Na dno szybu. Od Oberschlesien do Górnego Śląska - Leszek Adamczewski

Leszek Adamczewski – poznański pisarz i dziennikarz – proponuje podróż do przeszłości Katowic, Gliwic, Bytomia, Oświęcimia, Raciborza, Kędzierzyna-Koźla, Opola, Nysy i Góry Świętej Anny. „Na dno szybu” to bowiem zbiór kilkunastu sensacyjnych reportaży historycznych z dziejów Górnego Śląska czasów drugiej wojny światowej. Autor zagląda za kulisy prowokacji gliwickiej i do wagonów stojącego koło Opola pociągu specjalnego Adolfa Hitlera, zastanawia się nad faktycznym przebiegiem obrony wieży spadochronowej w Katowicach, przedstawia historię człowieka, który ocalił świat przed hitlerowską bombą atomową, przygląda się „ceremonii pohańbienia” pary zakochanych: Polki i Ślązaka pochodzenia niemieckiego.

Cena: 29,90 zł

Stare Miasto w Poznaniu. Zniszczenia - odbudowa - konserwacja 1945-2016 - Stare Miasto w Poznaniu. Zniszczenia - odbudowa - konserwacja 1945-2016 -

Stare Miasto w Poznaniu jest bogato ilustrowaną (ponad 350 archiwalnych i współczesnych zdjęć, rysunków i planów) monografią, prawdziwą podróżą przez dzieje najważniejszego zespołu zabytkowego stolicy Wielkopolski.

Część pierwsza to uaktualnione wznowienie monumentalnej pracy (wydanej po raz pierwszy w 1971 roku), której autorem był Henryk Kondziela, wieloletni miejski konserwator zabytków w Poznaniu.

Część drugą stanowi alfabetyczny katalog śródmiejskich kamienic, od Starego Rynku po ulicę Żydowską, szczegółowo prezentujący ich odbudowę i prace konserwatorskie prowadzone w latach 1945–2016.

Cena: 49,90 zł

Kierunek Normandia (1944-2010). Wspomnienia żołnierza 12. Dywizji Pancernej SS „Hitlerjugend” - Erich Bissoir Kierunek Normandia (1944-2010). Wspomnienia żołnierza 12. Dywizji Pancernej SS „Hitlerjugend” - Erich Bissoir

Jest to pierwsza pozycja na polskim rynku ukazująca tę jednostkę oraz jej udział w walce na froncie inwazyjnym z punktu widzenia jej bezpośredniego uczestnika, szeregowego żołnierza. Książka wzbogacona jest o nigdy dotąd niepublikowane prywatne zdjęcia i dokumenty.

Cena: 35,00 zł

Skazani na klęskę. 33. Dywizja Grenadierów SS Charlemagne w bojach na Pomorzu (luty-marzec 1945 r.) - Łukasz Gładysiak Skazani na klęskę. 33. Dywizja Grenadierów SS Charlemagne w bojach na Pomorzu (luty-marzec 1945 r.) - Łukasz Gładysiak

Rozmieściwszy żołnierzy 33. Dywizji Grenadierów SS Charlemagne w dziesięciu lub dwunastu transportach kolejowych, przerzucono ich z Gryfic przez Miastko w okolice Czarnego, niespełna dwadzieścia kilometrów na zachód od Szczecinka. Pozycje obronne w rejonie wspomnianej miejscowości stanowiły jeden z kluczowych punktów oporu tak zwanego korytarza szczecineckiego, który rozciągał się na styku rejonów operacyjnych radzieckiego 1. i 2. Frontu Białoruskiego. Jego utrzymanie pozwalało na przemarsz pozostałych jednostek Wehrmachtu na tym odcinku frontu. Awangardę opisywanej formacji stanowił sztab SS-Oberführera Edgara Puauda. W jego składzie znalazł się niemiecki inspektor, późniejszy dowódca 33. Dywizji Grenadierów SS, oddelegowany z szeregów 7. Ochotniczej Dywizji Górskiej SS Prinz Eugen, SS-Standartenführer Walther Zimmermann, a także zespół niesformowanego do końca 33. Dywizjonu przeciwpancernego SS Waffen-Sturmbannführera Jeana Boudet-Gheusiego.

Cena: 34,90 zł

Garnizon Poznań w II Rzeczypospolitej.Wojsko w życiu miasta - Bartosz Kruszyński Garnizon Poznań w II Rzeczypospolitej.Wojsko w życiu miasta - Bartosz Kruszyński

Oddajemy do rąk czytelnika pierwszą książkę na temat garnizonu poznańskiego w II Rzeczypospolitej, efekt wieloletnich prac badawczych autora oraz jego naukowej pasji. Źródła, szczególnie te ikonograficzne, ale także informacje prasowe z epoki i zachowane pamiątki, są podstawą barwnej opowieści, uzupełnionej publikowanym po raz pierwszy kalendarium garnizonu w okresie 1921–1939. 

Cena: 100,00 zł

Cytadela 1945. Przewodnik po polu bitwy - Maciej Karalus Cytadela 1945. Przewodnik po polu bitwy - Maciej Karalus

Duża część Cytadeli została w wyniku walk niemal zrównana z ziemią. Cały jej obszar pokryły leje po bombach, wraki pojazdów, setki trupów i tony niewybuchów oraz zniszczonego sprzętu wojskowego. Teren Cytadeli, z podziemnymi chodnikami i kazamatami, stał się miejscem tajemniczym, placem niebezpiecznych zabaw, gdzie wiele osób, a zwłaszcza dzieci, postradało życie w pierwszych powojennych tygodniach, miesiącach, a nawet latach. Wkrótce zapadła decyzja o rozbiórce fortu i wykorzystaniu ogromnych ilości cegieł dla odbudowy zniszczonego miasta. W 1961 roku postanowiono zamienić dawny pruski fort w Park-Pomnik Braterstwa Broni i Przyjaźni Polsko-Radzieckiej, którą to nazwę w 1992 roku zmieniono na Park Cytadela.
Niniejszy przewodnik ma na celu przybliżenie wszystkim zainteresowanym tego wyjątkowego miejsca, w kontekście wydarzeń, które rozegrały się tu w dniach 18–23 lutego 1945 roku. Dzięki niemu spragniony wiedzy o tym niezwykłym polu bitwy turysta będzie mógł w szybki i przystępny sposób poznać miejsca najważniejszych epizodów, które przesądziły o finale największej w dziejach Poznania bitwy, oraz przenieść się w nie. Kto zdecyduje się puścić wodze wyobraźni, ten przeżyje dramatyczne i mrożące krew w żyłach chwile pośród bitewnego zgiełku, kanonady dział, nalotów bombowców szturmowych, świstu kul i okrzyków „hurra” z setek gardeł podrywanych do szturmu Cytadelowców.

Cena: 24,90 zł

Kalendarz 2018 "Poznań w ubiegłym wieku"  Kalendarz 2018 "Poznań w ubiegłym wieku"

NOWA EDYCJA KALENDARZA z serii Poznań w ubiegłym wieku na rok 2018

Limitowana seria (niski nakład)

Cena: 35,00 zł

Poznań 1944-1945. Fotomapa, 1:8500 Poznań 1944-1945. Fotomapa, 1:8500

W Waszyngtonie, w National Archives and Records Administration, czyli amerykańskim odpowiedniku Archiwum Państwowego, znaleziono nieznane wcześniej zdjęcia lotnicze Poznania, wykonane w kwietniu 1945 roku, niedługo po zakończeniu walk o miasto. Zdjęcia te są doskonałej jakości i pokazują zabudowania śródmieścia oraz północnych i południowych dzielnic. Jest to bardzo cenny materiał dla miłośników historii i architektury Poznania, zawiera liczne ślady wojennej infrastruktury miasta, a także stanowi obraz wojennych zniszczeń. Zdjęcia zostały opracowane i ułożone w fotomapę.

Cena: 15,00 zł

Czterdziesty piąty. Kronika Miasta Poznania 1/2015 Czterdziesty piąty. Kronika Miasta Poznania 1/2015

W dziejach miasta 23 lutego 1945 roku był kresem pewnej epoki, końcem okrutnej niemieckiej okupacji, był dniem wyzwolenia, dlatego poznaniacy witali sowieckich żołnierzy z radością. Nie sposób jednak zamknąć oczu na inne doświadczenia ówczesnych mieszkańców Poznania, na sowieckich żołnierzy traktujących Poznań, jak podbite miasto, wywożących na wschód wyposażenie zakładów pracy, rabujących skromny dobytek ocalałych mieszkańców i gwałcących kobiety. A także na instalującą się nową władzę, która kreowała nowy porządek.

Pierwszy tom KMP w 2015 roku opowiada nie tylko o wielkiej bitwie, ale o wszystkim tym, co z sobą przyniosła i co działo się po niej, aż do końca tego znamiennego dla historii miasta roku.

Cena: 27,90 zł

Obraz bitwy o Poznań (1945) w świetle materiałów i dokumentów niemieckich - Michał Krzyżaniak Obraz bitwy o Poznań (1945) w świetle materiałów i dokumentów niemieckich - Michał Krzyżaniak

Walki o Poznań należą (…) do ważnych rozdziałów zmagań, toczonych przez niemiecki Wehrmacht z jednej, zaś Armię Czerwoną z drugiej strony na obszarze ziem polskich, a szczególnie samej Wielkopolski. Utrata Poznania przez obrońców stała się więc ważnym wojskowym aspektem historii zagłady niemieckiego Wschodu – zapewne wśród obrońców było wielu takich, którzy ginęli lub uciekali z Twierdzy Poznań w przeświadczeniu o ostatecznym i nieodwracalnym utraceniu „małej ojczyzny” nad Prosną, Wełną i Notecią. Dla sowieckich zdobywców z kolei zajęcie Poznania było jednym z istotnych triumfów armii Stalina w zachodnich częściach byłej II RP. Wreszcie, bynajmniej nie na końcu, było to istotne dla polskiego społeczeństwa Poznania i Wielkopolski, którego aktywna w walkach część okryła się chwałą, przechodząc do historii pod wciąż mało znanym poza Poznaniem i Wielkopolską pojęciem „Cytadelowców”.

Cena: 39,00 zł


Okupacja II Kronika Miasta Poznania 3/2009 - praca zbiorowa Okupacja II Kronika Miasta Poznania 3/2009 - praca zbiorowa

Oba tomy Kroniki Miasta Poznania (2 i 3/2009) traktują o hitlerowskiej okupacji Poznania w latach 1939-45, a impulsem do ich przygotowania była 70. rocznica wybuchu najtragiczniejszej z wojen w dziejach współczesnej Europy i świata. Po raz pierwszy redakcja Kroniki zdecydowała o wydaniu dwóch numerów poświęconych jednemu tematowi i to obu jednocześnie. Ale też przygotowany materiał jest imponujący. 

Cena: 38,90 zł

Czekając na odbudowę. Warszawa 1945-1950 w obiektywie Karola Pęcherskiego - Jerzy Majewski Czekając na odbudowę. Warszawa 1945-1950 w obiektywie Karola Pęcherskiego - Jerzy Majewski

Czekając na odbudowę to tom zawierający ponad 150 fotografii Warszawy z lat 40. autorstwa Karola Pęcherskiego. Dziś zdjęcia te stanowią bezcenną dokumentację zniszczeń stołecznych zabytków. Publikacja zawiera również mapy dzielnic, a fotografie zostały uzupełnione o poszerzone komentarze znakomitego varsavianisty, Jerzego S. Majewskiego.

Ten niezwykły spacer po stolicy, jakiej już nie ma, zainteresuje nie tylko historyków sztuki, architektów i varsavianistów, ale także każdego mieszkańca tego miasta.

Cena: 81,50 zł

Miasto z wizją. Poznań w dwudziestoleciu międzywojennym - Danuta Książkiewicz-Bartkowiak , Jakub Skutecki Miasto z wizją. Poznań w dwudziestoleciu międzywojennym - Danuta Książkiewicz-Bartkowiak , Jakub Skutecki

Poznań miał wizjonera, może fantastę, człowieka zakochanego w swoim mieście, prezydenta, którego koncepcja miasta nie mieściła się w ówczesnych standardach. Oskarżano go o prześciganie doskonałych wzorów pruskiej dyscypliny, o trwonienie pieniędzy, budowanie na wyrost i realizowanie ambicji daleko wykraczających poza zwykłe zarządzanie miastem,. ale to za jego kadencji Poznań stał się nowoczesny. Ratajski był apodyktyczny i uparty, ale konsekwentny i z wizją. I dzięki temu uczynił Poznań wielkim.

Do publikacji dołączono także plany międzywojennego Poznania oraz obszaru Powszechnej Wystawy Krajowej.

Cena: 89,00 zł

Opinie o produkcie (0)

* - Pole wymagane

Koszyk

produktów: 0

wartość: 0,00 zł

przejdź do koszyka »

Zaloguj się

Sklep jest w trybie podglądu
Sklep internetowy od home.pl