Pod rządami Franciszka Habsburga - cesarza Austrii. "Gazeta Krakowska 1796-1806" - Piotr Żbikowski

Dostępność: na wyczerpaniu
Cena: 36,90 zł 36.90
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Producent: Werset
Kod produktu: 80AF-72007

Opis

Autorzy: Andrzej Żbikowski
Wydawnictwo: Werset Wydawnictwo
ISBN: 9788363527068
Stron: 241
Format: B5
Oprawa: miękka

 

Praca niniejsza ma być, w założeniu autora, przyczynkiem do historii pierwszych lat po utracie niepodległości, które stanowią jeden z najbardziej dramatycznych okresów w dziejach Polski, tym samym więc przyczynkiem do historii polskości w tym czasie, a więc do historii upartych zmagań o przetrwanie, o zachowanie polskiej tożsamości i polskiej kultury po tragedii państwa i narodu. Ma przybliżyć te wszystkie uwarunkowania i wydarzenia polityczne, które pod każdym z trzech zaborów determinowały i określały prowadzoną nieprzerwanie przez wiele lat w niezwykle trudnej sytuacji walkę o ocalenie narodowej substancji.

fragment Przedmowy

 

Spis treści

 

Słowo wstępne (Lucyna Żbikowska) / 5

Przedmowa / 11

Wprowadzenie / 13

Rozdział I
W majestacie władzy absolutnej / 41

Rozdział II
Licytacje i przetargi, czyli wywłaszczanie polskości / 83

Rozdział III
Meandry austriackiej biurokracji / 119

Rozdział IV
Życie umysłowe polskiej zbiorowości / 137

Rozdział V
Wieści z Europy / 151

Rozdział VI
Budowanie mitu Aleksandra I / 187

Rozdział VII
Od historiozofii do wiadomości różnych / 195

Zakończenie / 227

Aneks (fotografie) / 229

 

Prof. dr hab. Piotr Żbikowski urodził się w 1935 roku we Włocławku, w rodzinie inteligenckiej. W 1951 roku ukończył tam szkołę średnią – Gimnazjum im. Ziemi Kujawskiej. Studia polonistyczne odbył w latach 1951–1955 w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim uzyskując tytuł magistra filologii polskiej. Studia doktoranckie Piotra Żbikowskiego zakończone zostały w roku 1972 obroną dysertacji pod tytułem Okolicznościowa poezja Kajetana Koźmiana i uzyskaniem stopnia doktora nauk humanistycznych. W tym samym roku w Wydawnictwie Ossolineum we Wrocławiu ukazała się pierwsza ważna w dorobku naukowym Piotra Żbikowskiego książka – Kajetan Koźmian. Poeta i obywatel 1797–1814. Za pracę doktorską Piotr Żbikowski otrzymał nagrodę indywidualną Ministra Szkolnictwa Wyższego i Techniki.
W 1979 roku złożył przed Radą Naukową IBL PAN w Warszawie kolokwium habilitacyjne przedkładając swoją dysertację zatytułowaną Doktryna estetyczno-literacka klasycyzmu postanisławowskiego. W październiku 1980 roku został powołany na stanowisko docenta przez Ministra Szkolnictwa Wyższego i Techniki, a w 1990 ro­­ku otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego. Pięć lat później został profesorem zwyczajnym.
Piotr Żbikowski jest autorem ponad 160 publikacji naukowych.
Za dwutomową monografię o ks. pod­kanclerzu Hugonie Kołłątaju otrzymał gratulacje i życzenia od papieża Jana Pawła II.
W 2006 roku został uhonorowany nagrodą indywidualną przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za „całokształt osiągnięć naukowych, dydaktycznych i organizacyjnych”.
Profesor Piotr Żbikowski zmarł 20 stycznia 2011 r. we Włocławku. Pochowany został na tamtejszym cmentarzu komunalnym przy ul. Fryderyka Chopina. 

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl