Newsletter

Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Plac Wolności Kronika Miasta Poznania 4/2014

Kronika Miasta Poznania
27.8
PLN
Plac Wolności Kronika Miasta Poznania 4/2014
Cena: 27,80 zł
Cena netto: 26,48 zł
Cena w innych sklepach: 29,00 zł
szt.
Autor praca zbiorowa
ISBN/ISSN ISSN 0137-3552
Rok wydania 2014
Wymiary B5
Liczba stron 328
Oprawa miękka


Plac Wolności jest atutem Poznania i kłopotem zarazem. Imponująca przestrzeń, ale tak pusta, że wręcz niezauważalna. Długo ścierały się różne koncepcje jego zagospodarowania, problem rozwiązał się sam, kiedy w zachodniej części placu wybudowano teatr. Od tej chwili plac pełnił rolę forum, wokół którego stanęły budynki służące kulturze i gmachy reprezentacyjne. Na początku XIX wieku na placu pobudowano okazałe domu handlowe i banki. Dzięki działającym w nich instytucjom i eleganckim kawiarniom okolice placu stały się centrum życia towarzyskiego. Po wojnie pusty plac usiłowano zagospodarować, rozpisując kolejne konkursy urbanistyczne, ale wszystkie pomysły ery propagandy sukcesu umarły śmiercią naturalną, a plac został, wielki i pusty, ożywając jedynie okazjonalnie jako lodowisko, sala koncertowa, kiermasz, stadion, salon wystawowy.

Pliki do pobrania:

Produkty powiązane

Warta. Kronika Miasta Poznania 1/2014 Warta. Kronika Miasta Poznania 1/2014

Rzeka w mieście jest fenomenem. Właściwie wszystko od niej zależy. To, jak miasto się rozwija, jak funkcjonuje, jak żyje. W przeszłości broniła, dawała pracę, pożywienie, ułatwiała transport i umożliwiała wypoczynek, ale stanowiła barierę komunikacyjną, a kiedy wylewała, niosła śmierć i zniszczenie. Dzisiaj bardziej dzieli niż łączy, częściej bywa przeszkodą niż atrakcją, ale nieodmiennie fascynuje. Poznań i Warta przeszli razem wiele, losy miasta i rzeki są związane na zawsze, tylko rodzaj i intensywność tych związków ulega ciągłym zmianom.

Cena: 27,80 zł

Wzgórze św. Wojciecha Kronika Miasta Poznania 4/2012 Wzgórze św. Wojciecha Kronika Miasta Poznania 4/2012

Nie wiadomo, gdzie powstałby Poznań, gdyby biskup nie wszedł w układ z księciem. O zamianie terenów i o tym, co przez wieki działo się na Wzgórzu św. Wojciecha, opowiada Kronika Miasta Poznania 4/2012. W 1244 roku biskup Boguchwał zawarł  z księciem Przemysłem układ, na mocy którego za będącą własnością kościelną osadę św. Gotarga (leżała w okolicach obecnego kościoła Jezuitów przy ul. Szewskiej) dostał od księcia osadę Święty Wojciech i przeniósł tu parafię lewobrzeżną. Parafia była ogromna – sięgała terenów Piątkowa, Naramowic, Sołacza i Kiekrza. Prawdopodobnie wtedy powstał pierwszy kościół św. Wojciecha, a w XVI wieku na wzgórzu pojawili się różnowiercy. Katolikom pojawienie się luteran i barci czeskich przeszkadzało i zbory zburzyli. Na ruinach powstały kościół i klasztor Karmelitów Bosych.

Cena: 27,80 zł

Winiary KMP 4/2008 (wydanie bez płyty CD) Winiary KMP 4/2008 (wydanie bez płyty CD)

Średniowieczne Winiary pojawiają się jako wieś winiarzy, w dokumencie lokacyjnym miasta Poznania z 1253 roku. Prawdopodobnie istniały jednak już w państwie pierwszych Piastów. Wzgórze winiarskie oddzielone było od miasta dolinami Bogdanki i Wierzbaka, między nimi znajdowało się Wzgórze św. Wojciecha. Na dawnych planach Poznania widać wczesne Winiary składały się z dwóch części: regularnej ulicówki typowej dla dawnych wsi na prawie magdeburskim oraz nieregularnej zabudowy na rozdrożu dróg. W takim stanie Winiary przetrwały do rozbiorów, dopiero wojsko pruskie wyrugowały mieszkańców wsi z tego terenu. Działki wykupiono, a nowe Winiary powstały na skraju dawnych pól winiarskich...

Cena: 39,50 zł

Przedwojenna Wilda. Najpiękniejsze fotografie - Magdalena Mrugalska-Banaszak Przedwojenna Wilda. Najpiękniejsze fotografie - Magdalena Mrugalska-Banaszak

Zapraszamy na Wildę – dzielnicę Poznania wyraźnie odmienioną od pozostałych, robotniczo-przemysłową i wielkomiejską zarazem. Wilda kształtowała się przez stulecia. Przeżywała lata rozkwitu i gwałtownych upadków. Przechodziła przekształcenia własnościowe, demograficzne, gospodarcze i przestrzenne. Proponujemy państwu magiczną podróz w czasie. Warto pospacerować ulicami dzielnicy i przyjrzeć się wildeckiej architekturze, poznać ówczesnych mieszkańców, zobaczyć jak rozbudowują się zakłady Cegielskiego i co słychać na miejskim stadionie, być świadkiem powstawania nowej parafii księży zmartwychwstańców czy wreszcie wybrać się na pełną atrakcji Drogę Dębińską.

Cena: 44,90 zł

Cmentarz i Krypta Zasłużonych w Poznaniu. Przewodnik - Renata Linette, Jarosław Matysiak Cmentarz i Krypta Zasłużonych w Poznaniu. Przewodnik - Renata Linette, Jarosław Matysiak

Najstarsza zachowana poznańska nekropolia położona jest w miejscu malowniczym i ustronnym, mimo że od ruchliwego centrum dzieli je zaledwie kilkaset metrów. Można ją zwiedzać oglądając zabytkowe nagrobki, wśród nich dzieła znanych rzeźbiarzy. Nazwiska na nagrobkach układają się w wątki z historii naszego miasta – niektóre nieco dziś zapomniane.
Od 1998 roku dostępna jest krypta pod kościołem św. Wojciecha, która kryje m.in. trumny autorów hymnu polskiego i Roty: Józefa Wybickiego i Feliksa Nowowiejskiego. 
Wszystko to sprawia, że miejsce mogłoby też nosić nazwę Wzgórza Zasłużonych. Warto je odwiedzić z przewodnikiem, który otwiera zapisane tu karty historii – nie tylko naszego miasta. 

Cena: 24,00 zł

Ratusz. Poznaj Poznań - Magdalena Mrugalska-Banaszak Ratusz. Poznaj Poznań - Magdalena Mrugalska-Banaszak

"Poznaj Poznań" to nowy cykl wydawniczy poświęcony szczególnie ważnym i ciekawym obiektom miasta. Ich historia łączy się z dziejami ludzi, z wydarzeniami utrwalonymi na zdjęciach, zatrzymujących ulotne chwile przeszłości.

Cykl rozpoczyna książka prezentującą ratusz - serce miasta. Ta perła renesansowej architektury w otoczeniu Starego Rynku jest najczęstszym tematem pocztówek rozsławiających Poznań w świecie. One właśnie stały się kanwą barwnej, fascynującej i bogatej poznawczo opowieści.

Cena: 27,90 zł

Poznań oczami Prusaka wzorowego - Arthur Kronthal Poznań oczami Prusaka wzorowego - Arthur Kronthal

Miłośnik Poznania i znawca jego historii w I dekadzie XX w. opisuje miasto, jakiego dziś już nie ma, wymieniając też często zabytki, które nie dotrwały do jego czasów. Stosowane przez siebie pojęcie "pomnika dziejowego" rozszerza na instytucje i stowarzyszenia artystyczne, naukowe i oświatowe.

Jednocześnie spojrzenie pruskiego urzędnika pozwala poznać stosunek tej władzy do polskich mieszkańców miasta i bardziej docenić rodzące się w tak trudnych warunkach dokonania Polaków z Poznańskiego, którym zaledwie kilka lat później udało się zmienić ten wydawałoby się niezniszczalny porządek.

Cena: 38,90 zł

Poznań pod panowaniem pruskim - Moritz Jaffe Poznań pod panowaniem pruskim - Moritz Jaffe

Jak Prusacy rządzili Poznaniem podczas zaborów, jaki był ich stosunek do Polaków?
Wydawnictwo Miejskie Posnania wydało w ramach serii Wznowienia Kroniki Miasta Poznania książkę Poznań pod panowaniem pruskim Maurycego Jaffé. Pierwsze wydanie ukazało się po niemiecku w 1909 roku. Jaffé pisze o mieście z punktu widzenia pruskiego zaborcy. Książka to nie tylko skarbnica wiedzy o tamtych czasach – przede wszystkim pokazuje, jak z powodu pruskich kompleksów, nikła była szansa wspólnej egzystencji Polaków i Niemców na równych prawach.

Cena: 33,50 zł

Aleje Marcinkowskiego II KMP 4/2015 Aleje Marcinkowskiego II KMP 4/2015

Kronika o domach przy Alejach, ich funkcjach i mieszkańcach.

Cena: 27,90 zł


Bazar KMP 2/2008 Bazar KMP 2/2008

Bazar. Jedna z ikon Poznania, hotel-instytucja. Budynek związany z wielkimi nazwiskami i najważniejszymi wydarzeniami w dziejach miasta. Najstarsza spółka akcyjna w Polsce.
W gronie jej założycieli i pierwszych akcjonariuszy był Karol Marcinkowski, do historii przeszedł pamiętny pobyt w hotelu Ignacego Paderewskiego w dniach wybuchu powstania wielkopolskiego i jego słynne przemówienie wygłoszone z bazarowego balkonu. 

Ma szansę stać się kolejną wizytówką współczesnego Poznania, obok ratusza i Starego Browaru. Drugi numer Kroniki Miasta Poznania z 2008 roku w całości poświęcony jest historii bazaru. Tej najstarszej, ale przede wszystkim tej nowszej, powojennej, historii zmagań właścicieli najpierw o odzyskanie hotelu, a potem przywrócenia go Poznaniowi.

Cena: 18,00 zł

Półwiejska i okolice KMP 3/2007 Półwiejska i okolice KMP 3/2007

Ulica, niegdyś stary trakt prowadzący do podmiejskich gmin Górna i Dolna Wilda, a potem dalej na południe, aż na Śląsk, nigdy nie pretendowała, jak Święty Marcin, do miana reprezentacyjnej ulicy miasta. Długo pozostawała zwykłą, na wpół wiejską drogą zabudowaną parterowymi domkami położonymi wśród otaczających je ogródków, swoistym łącznikiem między centrum szybko rozwijającego się miasta a jego przedmieściami, jakby zawieszona w próżni, nie należała ani do jednego, ani do drugiego świata. Nawet później, kiedy pod koniec XIX wieku zabudowano ją nowymi domami, nie zyskała wielkomiejskiego charakteru. W latach 80. pojawił się pomysł na rewitalizację ulicy, ciekawy, śmiały, zakładający włączenie w obręb traktu okolicznych podwórzy i oficyn kamienic. Niestety, nie został zrealizowany. Dopiero ostatnie lata przyniosły ulicy powiew nowego.

Cena: 37,00 zł

Święty Marcin KMP 1/2006 Święty Marcin KMP 1/2006

Choć poznańskich dzielnic zostało jeszcze sporo, w 2006 roku redakcja postanowiła rozpocząć nowy cykl Kronik opisujących miejskie ulice. Nie ulegało wątpliwości, że należy rozpocząć od Świętego Marcina, niegdyś głównej ulicy podmiejskiej osady, dziś reprezentacyjnej i najważniejszej ulicy w mieście. Jej miejska historia ma zaledwie 200 lat, ale doskonale odzwierciedla dzieje poznańskiego Śródmieścia.

Cena: 19,00 zł

Teatr Polski w Poznaniu - Jerzy Borwiński, Stefan Drajewski Teatr Polski w Poznaniu - Jerzy Borwiński, Stefan Drajewski

Książka z serii „Zabytki Poznania” poświęcona pierwszej stałej polskiej scenie w Poznaniu. Piękny zabytkowy gmach Teatru Polskiego, który był wznoszony w czasach zaborów, to duma miasta, symbol niezłomności i jedności mieszkańców, znak polskości. O niełatwych początkach obiektu, a także o jego architekturze, opowiada Jerzy Borwiński – wybitny znawca tematu, konserwator zabytków. Życie artystyczne teatru opisuje Stefan Drajewski – dziennikarz, autor i współautor wielu publikacji o tematyce teatralnej. Cenne materiały ikonograficzne oraz zdjęcia współczesne Piotra Skórnickiego ułatwią zrozumienie tekstu osobom niezwiązanym z historią sztuki czy architekturą.

Cena: 24,00 zł

Uśmiech Melpomeny KMP 3/2000 Uśmiech Melpomeny KMP 3/2000

Jesienią 2000 roku najstarsza, do dziś działająca w naszym mieście, stała scena świętowała swoje 125-lecie. Z tej okazji Kronika Miasta Poznania przygotowała dla poznaniaków jubileuszowy prezent, kolejny swój tom poświęcając tradycjom i życiu teatralnemu. Głównym bohaterem tej edycji Kroniki jest oczywiście Teatr Polski - pełna niezwykłych perypetii i anegdot geneza jego powstania, otwarcie i pierwsze spektakle, gościnne występy gwiazd i mistrzów sceny, architektura gmachu, a przede wszystkim działalność artystyczna (także operowa!) do czasów współczesnych. Teatromani będą mogli wrócić do takich, legendarnych już wydarzeń, jakimi stały się przedstawienia Hamleta z Adamem Hanuszkiewiczem w roli głównej czy Wesela z niezwykłą scenografią Piotra Potworowskiego, a także do spektakli Teatru Nowego. Przybliżamy też dawniejsze "miejsca teatralne" na mapie Poznania: scenę Kolegium Jezuickiego przy ul. Gołębiej, teatru niemieckiego przy placu Wolności, występy zespołów amatorskich i "żywe obrazy" w Pałacu Działyńskich, czy pasaż Apollo, gdzie niegdyś mieścił się goszczący artystów lekkiej muzy teatr variétés.
Nie zabraknie miejsca dla coraz silniej zaznaczającego swoją obecność i posiadającego już własną tradycję nurtu alternatywnego.

Cena: 22,00 zł

Aleje Marcinkowskiego I KMP 3/2015 Aleje Marcinkowskiego I KMP 3/2015

W 1793 roku w Poznaniu pojawili się Prusacy i prawie natychmiast rozpoczęli rozbiórkę średniowiecznych murów miejskich i budowę Nowego Miasta. Pod nowy Poznań pruscy urbaniści wybrali atrakcyjne, bo wyżej położone i suche tereny na zachód od dawnych obwarowań. Powstała tu dzielnica dla masowo napływających niemieckich obywateli. Jej centralnym punktem stał się wielki plac i powiązana z nim piękna, szeroka promenada nazwana na cześć króla pruskiego ul. Wilhelmowską. Dzisiaj to Aleje Marcinkowskiego, o historii których jest ten numer Kroniki.

Cena: 27,90 zł

Opinie o produkcie (0)

* - Pole wymagane

Koszyk

produktów: 0

wartość: 0,00 zł

przejdź do koszyka »

Zaloguj się

Sklep jest w trybie podglądu
Sklep internetowy od home.pl