Newsletter

Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Morderstwo w ratuszu. Poznań w latach 1894-1922 z Opalenicą w tle - Magdalena Mrugalska-Banaszak

Posnaniana - Książki o Wielkopolsce i Poznaniu
48.5
PLN
Morderstwo w ratuszu. Poznań w latach 1894-1922 z Opalenicą w tle - Magdalena Mrugalska-Banaszak
Morderstwo w ratuszu.  Poznań w latach 1894-1922 z Opalenicą w tle - Magdalena Mrugalska-Banaszak
Cena: 48,50 zł
Cena netto: 46,19 zł
Cena w innych sklepach: 55,00 zł
szt.

Autor: Magdalena Mrugalska-Banaszak

Liczba stron: 428

Format: 215x215

oprawa: miękka ze skrzydełkami

ISBN: 978-83-7768-138-1

Rok wydania: 2015

 

 

Andrzej Kaźmierczak, autentyczna postać żyjąca w latach 1873-1922, w 1894 r. przybywa z Opalenicy do podpoznańskich Jeżyc, by objąć posadę gminnego urzędnika. Po inkorporacji wsi do Poznania w 1900 r. rozpoczyna pracę w ratuszu. Jego losy – te potwierdzone w aktach notarialnych i te będące jedynie domysłem autorki, Magdaleny Mrugalskiej-Banaszak, na temat jego życia – są pretekstem do opisu wydarzeń historycznych. Lekkość narracji i dobór ikonografii archiwalnej sprawiają, że czytelnik staje się niejako świadkiem opisywanych wydarzeń.

W książce znalazły się unikatowe fotografie, mapy Poznania z przełomu XIX i XX w. i wycinki z ówczesnej prasy. Zamieszczony na końcu wykaz dawnych nazw ulic oraz indeks nazwisk ułatwiają korzystanie z publikacji.

Produkty powiązane

Twarz z lustra - Elżbieta Wichrowska Twarz z lustra - Elżbieta Wichrowska

Twarz z lustra to opowieść o pragnieniu powrotu do źródeł i lęku przed własną tożsamością; o próbach rekonstrukcji świata przodków, o pasjach, miłości i nienawiści, które mimo upływu stuleci nie zmieniają się, tak samo cieszą i podobnie przerażają. To wreszcie opowieść o dokumentach, zjawach nie z tego świata i śledztwie, które powinno wiele ujawnić. Ale, czy tak się stanie?

Cena: 36,50 zł

Ale jazda. Dzieje poznańskiej komunikacji miejskiej w rodzinnej fotografii Ale jazda. Dzieje poznańskiej komunikacji miejskiej w rodzinnej fotografii

Album zawiera blisko 200 fotografii ukazujących poznaniaków i pojazdy transportu miejskiego na tle pejzaży miasta. Dzięki chronologicznemu układowi rozdziałów czytelnik ma możliwość prześledzenia historii Poznania od początku XX wieku. Autorami i bohaterami „Ale jazda” są poznaniacy, którzy nadesłali swoje zdjęcia na konkurs ogłoszony przez MPK Sp. z o.o. w Poznaniu oraz redakcję „Głosu Wielkopolskiego”.

Cena: 62,00 zł

Ratusz KMP 2/2004 Ratusz KMP 2/2004

Renesansowy ratusz w Poznaniu, reprezentacyjny gmach miasta będący jego symbolem i dumą, wcale nie jest renesansowy. A przynajmniej nie cały. Przypomina trochę rosyjskie babuszki - po otwarciu jednej, ukazuje się druga, potem trzecia i kolejne. W ratuszu jest podobnie - spod współczesnej powłoki przeziera klasycystyczna wieża, renesansowa bryła Quadry, późnogotycki, a na końcu gotycki trzon, po części ukryty w przyziemiu, po części widoczny, ponieważ gotycki jest również czworokątny, ceglany trzon wieży. Niejednorodność stylistyczna widoczna jest także we wnętrzach, gdzie od piwnic aż po dach mieszają się style, epoki i gusta twórców. Nie odbiera to ratuszowi uroku. Wręcz przeciwnie - tajemnice, którymi jest okryty, wzbudzają zaciekawienie i fascynację, a przede wszystkim gorące dyskusje i nieustanną chęć jego poprawiania, kiedykolwiek nadarzy się okazja [...]

Cena: 35,00 zł

W cieniu wieży ratuszowej KMP 2/2003 W cieniu wieży ratuszowej KMP 2/2003

Tematem tego numeru jest wszystko to, co działo się i dzieje W cieniu wieży ratuszowej. A działo się na Rynku zawsze wiele - konie i powozy zastąpił tramwaj, chłostę pod pręgierzem - szacowne instytucje sądowe w dawnej Wadze, studzienki - wodociąg. Do historii przeszły już niestety zmiany wart przed Odwachem i tłumnie odwiedzane przez przyjezdnych słynne poznańskie jarmarki. I pewnie długo nic ich nie zastąpi. Mimo to na Rynek się wraca, by w cieniu wieży ratuszowej przypomnieć sobie, że tu wszystko się zaczęło, przynajmniej po tej stronie rzeki. I nie wiadomo, jak się skończy, bo z zabawy z przestrzenią Rynku, do której Redakcji Kroniki udało się zaprosić znanych poznańskich architektów, mogą zrodzić się rzeczy, o których najstarszym poznaniakom nawet się nie śniło.

Cena: 18,00 zł

Lata dwudzieste, lata trzydzieste KMP 4/1996 Lata dwudzieste, lata trzydzieste KMP 4/1996

Okres międzywojenny jest jednym z najgorzej poznanych okresów w dziejach Poznania. Zaważyły na tym ogromne zniszczenia materiałów archiwalnych oraz, niestety, brak chęci gromadzenia wspomnień w tym czasie. Informacje więc przetrwały w ulotnej pamięci ludzi, a gdy ich zabrakło, zabrakło i informacji. Gdyby nie przemiany por 1945 roku wiedzielibyśmy znacznie więcej. Upaństwowienie przemysłu i handlu zniszczyło pamięć o warsztatach pracy, zniszczyło archiwa i dawnych właścicieli. Trudno odtworzyć wygląd nie tylko domu towarowego, ale nawet wnętrze domu mieszkalnego. Wymuszona migracja do klitek w tzw. blokach niosła ze sobą zagładę. Zniknęły wielkie kredensy i gabinety, zniknęły naczynia i sztućce. Na to miejsce wepchnęła się meblościanka i pseudonowoczesne meble. Ten los spotkał wszystkie przejawy ówczesnej aktywności człowieka. Zebrane w tym tomie materiały są z tych właśnie względów niekompletne, tak jak niekompletna jest wiedza o tym okresie.

Cena: 43,00 zł

Antologia KMP 3-4/1990 Antologia KMP 3-4/1990

Jesienią 1990 roku Rada Miejska Poznania zdecydowała o przeprowadzeniu zmian w KMP i powołała nowy skład kolegium redakcyjnego. Nowe kolegium postanowiło zakończyć rok 1990 wydaniem podwójnego numeru będącego antologią artykułów z przedwojennej "Kroniki".

Do rąk czytelnika przekazujemy teksty tak jak były wydane w "Kronice", nie poprawiając pisowni czy stylu autorów, nie ujednolicając redakcyjnie przypisów. Teksty, które pisane były przez ludzi kochających Poznań, dumnych z niego i jego tradycji, starających się przekazać dalej swą wiedzę i swoje umiłowanie Miasta.

Cena: 28,00 zł

Przestępczość w Poznaniu KMP 1-2/1993 Przestępczość w Poznaniu KMP 1-2/1993

Kolegium KMP poświęca ten numer doktorowi Witoldowi Maislowi, profesorowi UAM, autorowi "Sądownictwa miasta Poznania","Poznańskiego prawa karnego" i kilkudziesięciu artykułów z tej dziedziny, wydawcy trzech tomów "Wilkierzy poznańskich","Poznańskiej księgi prawa magdeburskiego i miśnieńskiego" i wielu drobnych przyczynków źródłowych do dziejów naszego miasta. Bez Jego mrówczej pracy wiedzielibyśmy znacznie mniej o Poznaniu.

Cena: 23,00 zł

Kalendarz 2017 "Poznań w ubiegłym wieku"  Kalendarz 2017 "Poznań w ubiegłym wieku"

Kalendarz ścienny ilustrowany starymi fotografiami z lat 1906-1942 ukazuje ważne wydarzenia, którymi przed blisko stu laty żyli nasi Dziadkowie i Pradziadkowie. W tegorocznej edycji mamy wiele scenek rodzajowych, które z pewnością przyczynią się do bliższego poznania tamtych, już tak odległych lat. A jednak pewne wartości i postawy społeczne i wtedy, i dzisiaj stanowią o pozycji naszego Narodu w Europie i świecie...

Cena: 35,00 zł

Trzeba by jeszcze powiedzieć. Z Archiwum Społecznego Śródki Trzeba by jeszcze powiedzieć. Z Archiwum Społecznego Śródki

Wyjątkowa książka, dokument będący pokłosiem projektu realizowanego przez CTK Trakt. Sąsiedzi mieszkańców Śródki z nowoczesnego budynku Bramy Poznania postanowili porozmawiać z dawnymi i obecnymi śródczanami, spisać ich wspomnienia i opublikować wraz ze zdjęciami z domowych archiwów. Wszystko, by ocalić pamięć o dawnym miasteczku, specyficznej enklawie na peryferiach dawnego Poznania, która kiedyś była samowystarczalnym bytem, potem zapomnianą i zaniedbaną dzielnicą dużego miasta, a dzisiaj dzięki inicjatywom społecznym i działalności funkcjonujących tu instytucji odzyskuje dawny urok.

Cena: 31,50 zł

Dyskretny urok salonów. Życie towarzyskie w międzywojennym Poznaniu - Sławomir Leitgeber Dyskretny urok salonów. Życie towarzyskie w międzywojennym Poznaniu - Sławomir Leitgeber

Na arystokratycznych i mieszczańskich salonach w międzywojennym Poznaniu było barwnie i tłoczno, bawiono się z rozmachem, prawiono sobie komplementy, podziwiano wytworne toalety i dyskutowano zawzięcie o rzeczach ważnych i mniej ważnych, ale jakże zajmujących. Blichtr, szarm i magia wielkich nazwisk jak magnes przyciągały liczne towarzystwo z bliższej i dalszej okolicy. Klimat tamtych salonów nadal fascynuje i zaciekawia mimo upływu lat, a może właśnie dlatego, z tęsknoty za utraconym światem. Sławomir Leitgeber, niezrównany piewca i apologeta dawnego Poznania, znakomity gawędziarz, uważny obserwator i jeden z ostatnich świadków minionej epoki, z pasją i humorem opisał życie wyższych sfer. Życie towarzyskie w międzywojennym Poznaniu. Część tych wspomnień jest już znana, ale znakomita większość to plon ostatnich lat życia autora. Przywracają pamięci poznaniaków słynne rody, modne miejsca i ważne wydarzenia, o których należy pamiętać, aby zachować ciągłość naszych poznańskich dziejów. A czas, który minął, pozwala, wbrew przewrotnemu tytułowi, na pewne niedyskrecje, bo liczne ekscesy członków wyższych sfer, niegdyś wstydliwie ukrywane, będące powodem towarzyskich skandali, teraz zbladły i z dystansu raczej śmieszą niż trwożą.

Cena: 28,50 zł

Jeżyce II KMP 4/2016 Jeżyce II KMP 4/2016

Szesnaście lat temu ukazał się pierwszy tom KMP poświęcony Jeżycom. Teraz ponownie zapraszamy w ten rejon Poznania. Dlaczego wracamy na Jeżyce? Otwarcie pierwszego poznańskiego dworca kolejowego w 1843 roku zadecydowało o tym, że jeżycka wieś zaczęła zmieniać swoje oblicze. W szybkim tempie postępowała jej industrializacja, gwałtownie przybywało mieszkańców, od lat 80. XIX wieku przy nowo wytyczonych ulicach zaczęły powstawać kamienice, nierzadko o wielkomiejskim charakterze. Kiedy w 1900 roku Jeżyce zostały włączone w granice miasta, były niemal w pełni zurbanizowaną dzielnicą Poznania. Najnowszy tom "Kroniki" opowiada historię Jeżyc w przededniu tego wydarzenia.

Cena: 44,00 zł

Na szagę - Małgorzata Jańczak Na szagę - Małgorzata Jańczak

Na szagę… to po prostu historia wybranych wydarzeń z dziejów miasta, czasami niezwykłych, zazwyczaj na krótko poruszających opinię publiczną i szybko zapominanych. Zaczynamy lekturę od primaaprilisowej informacji „o miejskiej kolejce górskiej” i opowieść ta nadaje ton kolejnym przedstawionym historiom. Ton dowcipny, czasami sarkastyczny, i nic w tym złego, aby o sprawach mniej czy bardziej poważnych pisać z przymrużeniem oka, nawet o żebractwie. (…)
 
Wielką zaletą jest świetnie dobrany materiał ilustracyjny, który nie tylko uzupełnia tekst, ale jest jego integralną częścią. Nie należy się spieszyć podczas lektury książki, czytanie „na szagę” nie jest wskazane. Trzeba się nią niespiesznie delektować.

Cena: 24,50 zł

Śledztwo w sprawie króla smalcu - Magdalena Mrugalska-Banaszak (egz. przecenione) Śledztwo w sprawie króla smalcu - Magdalena Mrugalska-Banaszak (egz. przecenione)

Życie codzienne rodziny Jezierskich na początku XX wieku w Poznaniu. - Magdalena Mrugalska-Banaszak Tajemniczy zeszyt z pożółkłymi rachunkami….To on stał się początkiem fascynującego śledztwa" przeprowadzonego przez Autorkę. Tropiła ona ślady zamożnej rodziny Jezierskich, z której wywodził się ów tytułowy król smalcu" - właściciel dobrze prosperującej jak na owe czasy firmy. Urok sepiowych fotografii i bogactwo szczegółów historycznych zabierają czytelnika w niezwykle interesującą podróż w czasie. Jak potoczyły się losy rodziny Jezierskich? Przekonajcie się sami!

Cena: 15,00 zł

Poprawiajmy stosunki międzyludzkie. Wilda w czasach PRL - Magdalena Mrugalska-Banaszak Poprawiajmy stosunki międzyludzkie. Wilda w czasach PRL - Magdalena Mrugalska-Banaszak

Procesje, spotkania, prace budowlane, handel, wydarzenia ważne dla miasta i dzielnicy oraz prywatne, codzienne życie mieszkańców Wildy w latach 1945‒1989. Książka to interesująca opowieść o powojennych losach najbardziej „poznańskiej” dzielnicy Poznania zilustrowana fotografiami z domowych archiwów i uzupełniona wspomnieniami ludzi zamieszkujących Wildę. Publikacja powstała także dzięki wsparciu mieszkańców dzielnicy i jest efektem projektu społecznego, realizowanego przez wildecką Fundację SPOT. Nakład książki został zrealizowany przez Fundację SPOT. i Wydawnictwo Miejskie Posnania.

 

Cena: 40,50 zł

Kalendarz 2018 "Poznań w ubiegłym wieku"  Kalendarz 2018 "Poznań w ubiegłym wieku"

NOWA EDYCJA KALENDARZA z serii Poznań w ubiegłym wieku na rok 2018

Limitowana seria (niski nakład)

Cena: 35,00 zł

Wielkie Garbary KMP 3/2017 Wielkie Garbary KMP 3/2017

Barwna opowieść o „wielkiej” ulicy – najstarszym rzemieślniczym przedmieściu Poznania, a także o ludziach, którzy na przestrzeni wieków tworzyli jej skomplikowaną historię. M.in. o średniowiecznych garbarzach, o Balbinie Mirskiej, pierwszej poznańskiej kobiecie-fotografce, o druhach z Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, o kupieckich rodzinach Leitgeberów i Czepczyńskich, o przedsiębiorcy budowlanym Ludwiku Frankiewiczu i przemysłowcu Antonim Krzyżanowskim. Kto chodził do szkoły przy ul. Estkowskiego, jak zapisała się w pamięci „Dąbrówka”, gdzie była ul. Wietrzna, dla kogo kawa byłą interesem życia, kim była królowa koksu? Odpowiedź na te i wiele innych pytań przynosi najnowszy tom KMP.

Cena: 32,50 zł

Jak widze… czyli na szage bez Pyrlandie - Waldemar Kurowski Jak widze… czyli na szage bez Pyrlandie - Waldemar Kurowski

Książka ta jest zbiorem około 150 felietonów napisanych gwarą poznańską. Uważny i dowcipny obserwator codziennego życia, jakim jest W. Kurowski, w zwięzłej formie komentuje nie tylko naszą codzienność, zwyczaje, śmiesznostki, nowości, ale obchodzące nas dyskusje o różnych sprawach. Teksty, pisane od 1995 r., mimo upływu czasu nie straciły na aktualności. Lektura felietonów z pewnością ubarwi rodzinne i towarzyskie spotkania, skłoni do wspomnień, a z pewnością dostarczy dużo śmiechu i humoru... nie wiemy przecież, że mówimy gwarą, kiedy „zakluczamy” drzwi lub kupujemy „nabierkę” czy „kawiorek”

Cena: 39,50 zł

Stary Ogród Zoologiczny w Poznaniu - Stefan Anioła, Jan Śmiełowski Stary Ogród Zoologiczny w Poznaniu - Stefan Anioła, Jan Śmiełowski

Stary ogród zoologiczny w Poznaniu to szczególne miejsce dla tysięcy poznaniaków. Sentymentalne, bo często związane z ich dzieciństwem. Tam najczęściej pierwszy raz w życiu widzieli żywego tygrysa, hipopotama i słonia. Dzisiaj Stare Zoo jest parkiem z zabytkowymi pawilonami, ale mieszkają w nim liczne zwierzęta gospodarskie, a w pawilonach można obejrzeć m.in. warany. Po 40 latach ogród doczekał się kolejnej monografii. Długą historię zwierzyńca, opisaną w krótkiej formie, uzupełniają liczne fotografie archiwalne, na których Stare Zoo tętni egzotycznym życiem.

Cena: 23,90 zł

Wspomnienia poznańskiego pastora - Staemmler Johannes Wspomnienia poznańskiego pastora - Staemmler Johannes

Johannes Staemmler (1860-1946), jeden z najbardziej znanych i aktywnych duchownych ewangelickich w Wielkopolsce na przełomie XIX i XX wieku. Urodził się w miejscowości Duszniki, a podczas siedmiu lat nauki w gimnazjum w Sulechowie zetknął się z wieloma postaciami, które w kolejnych latach odegrały istotną rolę w dziejach Niemiec i Polski.

Cena: 37,00 zł

Taki Poznań pamiętamy... Życie na Winiarach w XX wieku - Ewa Burchard, Katarzyna Stelmachowska Taki Poznań pamiętamy... Życie na Winiarach w XX wieku - Ewa Burchard, Katarzyna Stelmachowska

Historia miasta Poznania na przykładzie poznańskiej dzielnicy Winiary.

Album pełen wspomnień dotyczących życia społecznego i rodzinnego, muzycznego i sportowego.

Bogato ilustrowana historia miasta opowiedziana przez poznańskie rodziny uzupełniona ciekawymi, nieznanymi do tej pory zdjęciami, udostępnionymi przez dawnych i dzisiejszych Winiarczyków. Ciekawe źródło wiedzy o zwyczajach XX wieku i obraz społeczności Poznania.

Cena: 67,00 zł

Śladami Edwarda hr. Raczyńskiego. Seria Bohaterowie najdłuższej wojny nowoczesnej Europy - Andrzej Mika Śladami Edwarda hr. Raczyńskiego. Seria Bohaterowie najdłuższej wojny nowoczesnej Europy - Andrzej Mika

Poznań i Wielkopolska trochę inaczej.

Cykl przewodników proponowanych przez nasze wydawnictwo przedstawia miejsca związane z postaciami z filmu Jerzego Szwiertni pt. "Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy". 

Cena: 19,00 zł

KMP 2/2018 Plac Wiosny Ludów KMP 2/2018 Plac Wiosny Ludów
Cena: 32,50 zł

Śledztwo w sprawie króla smalcu - Magdalena Mrugalska-Banaszak Śledztwo w sprawie króla smalcu - Magdalena Mrugalska-Banaszak

Życie codzienne rodziny Jezierskich na początku XX wieku w Poznaniu. Tajemniczy zeszyt z pożółkłymi rachunkami….To on stał się początkiem fascynującego „śledztwa” przeprowadzonego przez Autorkę. Tropiła ona ślady zamożnej rodziny Jezierskich, z której wywodził się ów tytułowy „król smalcu” – właściciel dobrze prosperującej jak na owe czasy firmy. Urok sepiowych fotografii i bogactwo szczegółów historycznych zabierają czytelnika w niezwykle interesującą podróż w czasie. Jak potoczyły się losy rodziny Jezierskich? Przekonajcie się sami!

Cena: 29,50 zł

Ratusz. Poznaj Poznań - Magdalena Mrugalska-Banaszak Ratusz. Poznaj Poznań - Magdalena Mrugalska-Banaszak

"Poznaj Poznań" to nowy cykl wydawniczy poświęcony szczególnie ważnym i ciekawym obiektom miasta. Ich historia łączy się z dziejami ludzi, z wydarzeniami utrwalonymi na zdjęciach, zatrzymujących ulotne chwile przeszłości.

Cykl rozpoczyna książka prezentującą ratusz - serce miasta. Ta perła renesansowej architektury w otoczeniu Starego Rynku jest najczęstszym tematem pocztówek rozsławiających Poznań w świecie. One właśnie stały się kanwą barwnej, fascynującej i bogatej poznawczo opowieści.

Cena: 27,90 zł

Przedwojenna Wilda. Najpiękniejsze fotografie - Magdalena Mrugalska-Banaszak Przedwojenna Wilda. Najpiękniejsze fotografie - Magdalena Mrugalska-Banaszak

Zapraszamy na Wildę – dzielnicę Poznania wyraźnie odmienioną od pozostałych, robotniczo-przemysłową i wielkomiejską zarazem. Wilda kształtowała się przez stulecia. Przeżywała lata rozkwitu i gwałtownych upadków. Przechodziła przekształcenia własnościowe, demograficzne, gospodarcze i przestrzenne. Proponujemy państwu magiczną podróz w czasie. Warto pospacerować ulicami dzielnicy i przyjrzeć się wildeckiej architekturze, poznać ówczesnych mieszkańców, zobaczyć jak rozbudowują się zakłady Cegielskiego i co słychać na miejskim stadionie, być świadkiem powstawania nowej parafii księży zmartwychwstańców czy wreszcie wybrać się na pełną atrakcji Drogę Dębińską.

Cena: 44,90 zł

Przedwojenny Poznań. Najpiękniejsze fotografie - Magdalena Mrugalska-Banaszak Przedwojenny Poznań. Najpiękniejsze fotografie - Magdalena Mrugalska-Banaszak

Dwudziestolecie międzywojenne to ważny okres w historii Poznania, który z miasta zamkniętego w murach pruskiej twierdzy przekształca się w nowoczesną metropolię. Otwarcie w 1919 r. Uniwersytetu Poznańskiego powoduje napływ uczonych z innych regionów Polski. W krótkim czasie Poznań staje się ważnym ośrodkiem akademickim, a także artystycznym i kulturalnym. Coroczna edycja Targu Poznańskiego (od 1921 r.), a od 1925 r. Międzynarodowych Targów Poznańskich powoduje, że miasto zajmuje ważna pozycję na gospodarczej mapie Polski, umacnia ją organizacja w 1929 r. Powszechnej Wystawy Krajowej. Lata 20. przynoszą intensywny rozwój przestrzenny, Poznań się buduje i rozbudowuje, przybywa nowych domów, szkół, fabryk, obiektów użyteczności publicznej. I o tym jest ten album. O mieście, które się zmienia. I o tym, jak się zmienia.

Cena: 43,90 zł

Opinie o produkcie (0)

* - Pole wymagane

Koszyk

produktów: 0

wartość: 0,00 zł

przejdź do koszyka »

Zaloguj się

Sklep jest w trybie podglądu
Sklep internetowy od home.pl