
- Kultura kontra antykultura(155)
- Książki katolickie(3121)
- W obronie wiary i tradycji, apologetyka(300)
- Biblia(209)
- Wokół Biblii(149)
- Księgi liturgiczne(103)
- Brewiarz, Liturgia Godzin(29)
- Modlitewniki, modlitwa, rozważania(463)
- REPRINTY, FAKSYMILE, wznowienia tradycyjnych wydań(73)
- Najświętsza Maryja Panna(173)
- Książki dla dzieci, I Komunia Święta(136)
- Sakramenty(118)
- Duchowość(711)
- Zagrożenia duchowe(99)
- Wiara i psychologia (małżeństwo, rodzina, wychowanie, relacje)(308)
- Duszpasterstwo(135)
- Ks. Aleksander Woźny(38)
- Jan Paweł II - Karol Wojtyła(75)
- Benedykt XVI- Josef Ratzinger(48)
- Franciszek - Jorge Mario Bergoglio(29)
- o. Adam Szustak OP(2)
- Biografie, świadectwa, święci, mistycy, objawienia(914)
- Historia Kościoła(232)
- Dokumenty Kościoła(54)
- Teologia(114)
- Dla Kapłanów(139)
- Literatura, poezja, sztuka(111)
- Muzyka(35)
- Zeszyty Karmelitańskie(0)
- Biblioteka PASTORES(12)
- Audiobooki, płyty CD, DVD(62)
- Inne(334)
- Książki o Poznaniu i Wielkopolsce(244)
- Książki o Kresach Wschodnich i Galicji(634)
- Reprinty(117)
- Albumy pamiątkowe dla dzieci / kroniki rodzinne(43)
- Albumy(420)
- Książki historyczne(1976)
- Tradycje, obyczaje, małe ojczyzny(693)
- Biografie, listy, dzienniki, pamiętniki, wspomnienia, GENEALOGIA(1612)
- Książki dla dzieci i młodzieży(467)
- Literatura, beletrystyka, poezja(384)
- Literatura faktu, reportaż, wywiad, publicystyka, eseje(583)
- Podróże i podróże retro(214)
- Przewodniki(279)
- Nauki społeczne(533)
- Filozofia i etyka(133)
- Kultura i sztuka(119)
- Kulinaria, książki kucharskie(68)
- Hobby/poradniki(39)
- Zdrowie i uroda(78)
- Słowniki, leksykony, encyklopedie(66)
- Książki popularnonaukowe(39)
- Kalendarze(1)
Nowości
Promocje

Kryzys i destrukcja. Szkice o protestanckiej reformacji - Grzegorz Kucharczyk
Opis
Autor: | Grzegorz Kucharczyk | |
Wydawnictwo: | Prohibita | |
Rok wydania: | 2017 | |
Oprawa: | miękka | |
Liczba stron: | 154 | |
Format: | 12.5 x 19.5 cm | |
Numer ISBN: | 978-83-65546-18-0 |
„Pan Profesor Grzegorz Kucharczyk z fachowością, sumiennością i jasnością intelektualną historyka przedkłada czytelnikowi gruntowną i opartą na najnowszych badaniach naukowych analizę reformacji Marcina Lutra i jego zwolenników. Pozwala upewnić się, względnie – wyrobić sobie zdanie, nie tylko o teologiczno-religijnym i eklezjalnym dramacie reformacji, lecz także o istotnie negatywnych kulturowych, tzn. naukowych, prawno-moralnych, politycznych czy historycznych skutkach protestantyzacji ducha ludzkiego, które ujawniały się raz po raz w wiekach nowożytnych. (...)
Zamiast zaradzać temu kryzysowemu i destrukcyjnemu stanowi rzeczy (patrz: rozdział o życiu duchowym Niemiec w naszych czasach), świętuje się 500-lecie dramatu owej herezji, rozłamu jedności, zniszczenia tylu świętości na czele z wiecznie Świętym Bogiem jako Stwórcą i Zbawicielem wszechświata. Niech lektura tej książki przyczyni się do umocnienia naszej wiary katolickiej i miłości do Kościoła zbudowanego na św. Piotrze i Apostołach oraz do kontynuowania budowy prawdziwej kultury życia na ziemi, w oparciu o zasady katolickiego chrześcijaństwa”.
Z recenzji ks. prof. dr. hab. Tadeusza Guza.
Produkty powiązane
Nie mów fałszywego świadectwa. Odkłamywanie wieków antykatolickiej narracji - Rodney Stark

Amerykański historyk, sam baptysta, dla czystości badań historycznych postanowił wreszcie rozprawić się z forsowaną w historiografii, przede wszystkim protestanckiej i lewicowej, antykatolicką narracją nie mającą żadnego pokrycia w przekazie źródłowym, a będącą jedynie odpowiedzią na jakieś polityczne czy wręcz ideologiczne zapotrzebowanie. Nie sposób omawiać wszystkich aspektów tego zjawiska, zatem Rodney Stark wybrał tylko te najbardziej charakterystyczne, dotyczące całego przekroju dziejów od starożytności rzymskiej, przez odkrycia geograficzne, tzw. Oświecenie, aż do czasów II wojny światowej. Wykład swój prowadzi ściśle logicznie, tezy są starannie udokumentowane, a jednocześnie całość wykładu oddana wartkim językiem, co jest zasługą i autora i polskiego przekładu. Książka jest swoistym przełomem w myśleniu o podstawowych zjawiskach w dziejach ostatnich 2 tysięcy lat.
Szlachta polska wobec reformacji 1548-1607 - Gottfried Schramm

Studium Gottfrieda Schramma ukazało się 1965 r., ale nadal pozostaje aktualne. Poświęcone jest dziejom reformacji w Polsce od momentu jej rozkwitu w 1548 r. aż do pierwszych znamion upadku w 1607 r. Autor analizuje polską reformację jako zjawisko społeczne, umieszczając ją na szerokim tle porównawczym. Polska stanowi według niego przykład reformacji rozgrywającej się wbrew woli władcy. Mimo braku poparcia monarchy protestantów nigdy nie spotkały prześladowania. Autor stawia tezę, że brak konfliktów i prześladowań mógł się paradoksalnie przełożyć na słabość reformacji. Patrząc na panoramę europejską, dowodzi, że zbudowanie tożsamości i politycznego obozu protestantów było możliwe albo dzięki poparciu władcy, albo w wyniku doznanych prześladowań. W Polsce zabrakło obu tych elementów.
Kościół wczesnego średniowiecza - Daniel Rops

Kolejny tom historii Kościoła autorstwa jednego z najsłynniejszych i najchętniej do dziś czytanych pisarzy i historyków, Daniela-Ropsa, zaczyna się opisem życia i dzieła biskupa Hippony, którego myśl będzie przyświecać wiekom, a świętość pozostanie na zawsze wzorem. Kończy refleksją nad przełomowym okresem w połowie XI stulecia, kiedy to po sześciu wiekach wojen i podbojów zaczyna się kształtować w Europie wspólnota chrześcijańska (christaianitas). Kiedy to ludzie wierzący w Chrystusa uświadamiają sobie, że należą do jednej zbiorowości, jednocześnie nad przyrodzonej i ludzkiej. Okres ten to także początek niebywałego rozwoju kultury i kształtowania się zrębów ustroju feudalnego.
Historia Kościoła - Teodoret z Cyru

Historia Kościoła Teodoreta z Cyru opisuje lata 323–428, obejmujące okres walk z ariańską herezją.
Chrześcijanin na rozdrożu - Robert Skrzypczak

W zachodnioeuropejskich wspólnotach kościelnych mało kogo już dziwi odpust parafialny bez Eucharystii, konfesjonały bez kolejek czy konferencje na temat nieaktualności Humanae vitae. Nie dziwią księża czy świeccy katecheci, którzy nie lubią stuły i maryjnych procesji, za to uwielbiają dyskusje na temat wyrównywania nierówności społecznych, racji przemawiających za uznaniem eutanazji czy usprawiedliwiających pary "dorosłych dzieci" żyjących wspólnie bez ślubu.
Ksiądz Robert Skrzypczak pisze o trudnych sprawach z właściwą sobie wnikliwością i swadą. Przekonuje, że chociaż fundamenty się chwieją, a owczarnię ogarniają płomienie, ciągle istnieje możliwość odnowy. Bo kryzys to niebezpieczeństwo i szansa zarazem.
Ostatnie wołanie Maryi - ks. Piotr Glas

Ksiądz Stefano Gobbi, Sekretarz Matki Bożej, pisał, że Maryja jest straszna i potężna. Straszna dla wszystkiego, co demoniczne, i potężna, gdy roztacza nad nami swoją opiekę. Jak rozumieć wydarzenia ostatnich dekad? Co Maryja chce nam powiedzieć o czasach zamętu, w których żyjemy? Jaką nadzieję nam pozostawia?
Ksiądz Piotr Glas, który Maryi oddał całe swoje kapłańskie życie, prowadzi nas przez kolejne orędzia naszej Matki – w Fatimie, Akicie, Kibeho i La Salette – w których Maryja wzywała do przemiany serc. Jej wołania to odpowiedź na współczesny kryzys wiary. To także konkretne wskazówki, co mamy zrobić, by przygotować się na przyjście naszego Pana.
W chwili moralnej i duchowej tragedii Kościoła, dramatu wiary świeckich i kapłanów, głos z nieba, a właściwie krzyk Maryi, to jedyny ratunek, który nam zostaje.
Wandalizm rewolucji - Francois Souchal

Wandalizm był niewątpliwie jednym z najważniejszych przejawów rewolucji francuskiej, w znacznej mierze dokonywał się bowiem w zgodzie z nowym prawem. Biorąc pod uwagę ogrom strat wśród wybitnych i ważnych dzieł sztuki, wydarzenie to należy zaliczyć do największych katastrof kulturalnych w historii Europy.
Książka François Souchala jest niezbędną lekturą dla każdego, kto interesuje się europejską historią i sztuką, jest napisaną ze swadą opowieścią o jednym z aspektów rewolucji, a zarazem wywodem starannie usystematyzowanym i opartym na niepodważalnych faktach. Niemałą rolę odgrywają też oceny i interpretacje autora, schodzą one jednak na dalszy plan wobec przytłaczającej siły wstrząsających danych historycznych.
Kościół katolicki i jego wrogowie - Vittorio Messori

Książka Kościół katolicki i jego wrogowie to niezwykły zbiór tekstów przenikliwie analizujących ataki na Kościół inspirowane przez jego wrogów w różnych epokach, a zwłaszcza w ostatnich dwóch stuleciach. Publikacja przedstawia różne rodzaje zagrożeń, wobec których Kościół stawał przez wieki i którym także dziś stawia czoła. Messori odkrywa mało znane lub celowo przemilczane karty historii. Obala mity i nieprawdziwe stereotypy, demaskuje manipulacje i przekłamania. Dowodzi, jak bardzo fałszowano historię w celu zdyskredytowania Kościoła i chrześcijaństwa. W ogniu polemiki Messori przytacza wiele zaskakujących faktów historycznych oraz celnych argumentów odpierających zarzuty przeciwników. Czasem stawia kontrowersyjne tezy, gdy np. użala się nad losem Niemców sudeckich wygnanych po wojnie z Czechosłowacji decyzją zwycięskich mocarstw. Ale nie boi się stawiać trudnych pytań, aby ostatecznie dojść do prawdy historycznej, wolnej od fałszu i politycznej poprawności. Książka jest także świadectwem dojrzewania pisarza od agnostycyzmu do wiary. Pokazuje, w jaki sposób nieufający teoriom, alergiczny na rozmaite ideologie publicysta skonfrontował się z konkretnym życiem osób, które wszystko postawiły na Ewangelię. Messori jak zawsze odważny, odkrywczy i błyskotliwy zaskakuje i daje do myślenia, a dzięki sprawności pióra zapewnia czytelnikom fascynującą lekturę, od której nie sposób się oderwać.
Jak Kościół katolicki zbudował zachodnią cywilizację - Thomas E. Woods Jr.

Znakomita publikacja o fundamentalnym wkładzie Kościoła katolickiego w budowę podstaw zachodniej cywilizacji. Autor ukazuje, jak Kościół katolicki wpłynął na ocalenie skarbów kultury antycznej, tworzenie nowych dzieł sztuki, powstanie uniwersytetów i szpitali, początki rozwoju nauki i gospodarki wolnorynkowej, humanistyczny kształt zachodniego prawodawstwa oraz inne dobra, jakie dziś oferuje nam zachodnia cywilizacja.
Protestantyzm oczami Chestertona - Wojciech Golonka

Polski badacz, ceniony znawca i tłumacz dzieł Gilberta Chestertona, w zwięzłym, popularnonaukowym dziełku przedstawił obszerny, zarazem przystępny opis percepcji protestantyzmu oczami angielskiego pisarza.
Ograniczając się głównie do roli komentującego narratora, autor oddał przede wszystkim głos Gilbertowi Chestertonowi, którego zebrane tematycznie wypowiedzi, również z dzieł niedostępnych w języku polskim, stanowią zabawne jak i polemiczne sedno książki.
Uratował Polskę od protestantyzmu. Kardynał Stanisław Hozjusz - ks. Józef Umiński

Kardynała Hozjusza przemilczeć, Zygmunta III oczernić, a księdza Piotra Skargę sprowadzić do roli sejmowego mówcy — oto sposób na pozbawienie Polaków dumy z kontrreformacji, czyli zwycięstwa prawdziwej wiary nad herezjami. A przecież było to zwycięstwo większe niż wszystkie triumfy militarne dawnej Polski. Bo gdyby nie tacy ludzie jak Hozjusz, moglibyśmy już nie być katolikami. Bylibyśmy pewnie jednym z protestanckich narodów Europy, takimi Szwedami czy Holendrami Wschodu. I nie mielibyśmy najważniejszego: prawdziwej wiary i moralności. Zamknęlibyśmy więc sobie bramy do Nieba, a otworzyli „drogę ekspresową" do piekła. Po co więc wówczas miałaby istnieć Polska?
Chrystofobia. 500 lat nienawiści do Jezusa i Kościoła - Grzegorz Kucharczyk

Czy nazizm, komunizm i faszyzm są przyrodnim rodzeństwem liberalizmu? Czy korzenie XX-wiecznych obozów zagłady można wyprowadzać z francuskiej rewolucyjnej Wandei?
Atak na Jana Pawła II. Kto i dlaczego niszczy pamięć o Świętym Papieżu? - Tomasz P. Terlikowski

Odważna książka Tomasza P. Terlikowskiego! Autor podważa fałszywe oskarżenia pod adresem Jana Pawła II i demaskuje działania wymierzone w jego nauczanie. Przytacza wypowiedzi wpływowych hierarchów i teologów o konieczności zerwania (!) z nauczaniem Humanae vitae, a także z teologią ciała św. Jana Pawła II. Zwraca uwagę na konsekwentne forsowanie zmian w nauczaniu Kościoła m.in. w tak podstawowych sprawach jak Komunia dla osób żyjących związkach niesakramentalnych, celibat i tożsamość kapłańska, rola kobiet w Kościele czy decentralizacja. Wskazuje na demontaż ważnych instytucji akademickich powołanych przez Jana Pawła II: Papieskiej Akademii Życia oraz Papieskiego Instytutu Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną. Podsumowuje również obrady synodu amazońskiego i jego rewolucyjne tezy.
Trzeba ratować Kościół! - Abp Jan Paweł Lenga

Oto kolejna książka Arcybiskupa Jana Pawła Lengi. Zainspirowany ciepłym przyjęciem Przerywam zmowę milczenia, Abp. Lenga ponownie zasiada przed pisarskim pulpitem, aby jeszcze raz przypomnieć to, ku czemu każdy człowiek winien dążyć wszelkim wysiłkiem i przez całe swoje życie: Zbawienie. Oraz o tym, co owemu dążeniu wściekle stawać będzie na drodze...
„Mało kto z nas zdaje sobie do końca sprawę z tego, że diabeł dziś uzurpował już sobie wszystko i wkracza do najświętszego miejsca. Znajdujemy się w chwili wielkiej próby, nie tylko każdy z nas, ale całe dzieło Chrystusa, Jego Kościół. Ale Kościół nie będzie zwyciężony przez tego, który dawno już wszystko przegrał. Diabeł nie ma przyszłości i ci, którzy poszli za nim i psują ten świat i Kościół według jego wskazówek, oni też nie mają przyszłości”.
Christianitas między Niemcami i Rosją - Grzegorz Kucharczyk

Zbiór tekstów znakomitego historyka jest kontynuacją, ale i dopełnieniem poprzedniego zbioru zatytułowanego: Christianitas. Od rozwkitu do kryzysu. W tym wyborze rzecz dotyczy tego samego zagadnienia, ale w odniesieniu do Polski. Tysiąc pięćdziesiąta rocznica chrztu Polski w naturalny sposób skłania do refleksji nad znaczeniem tego wydarzenia dla dziejów narodu i państwa polskiego, ale również znaczenia pamięci o tym wydarzeniu i szerszej oceny stanu civitas christiana w naszej ojczyźnie.Jakie ciosy i skąd spadały na Christianitas w Polsce?
Dlaczego wykończenie Polski stało się celem nadrzędnym naszych sąsiadów?
Dlaczego Niemcy stały się akuszerem bolszewickiej Rosji i jaki to miało wpływ na nasze dzieje?Czy można uznawać Rosję za ostatnią nadzieję chrześcijańskiej cywilizacji w Gejeuropie? Skąd płyną zagrożenia dla cywilizacji Christiniatatis w Polsce od ponad 100 lat? Jakie zadziwiające paralele zachodzą między współczesnymi obrońcami laickości państwa a niemieckimi okupantami? Co łączy niemieckie dzieci kwiaty z narodowym socjalizmem, Zielonymi, a wreszcie z ogarniającym współczesny świat zaćmieniem rozumu?
Odpowiedź znajdą Państwo na kartach tej książki.
Kościół ma być przezroczysty - ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Tomasz P. Terlikowski.

Ostatnie miesiące pokazały wyraźnie, że potrzebny jest zupełnie inny sposób mówienia o Kościele – o jego słabościach, o sprawach, które wymagają wyjaśnienia, o trudnych momentach jego historii. W najnowszej książce ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski wraz z Tomaszem P. Terlikowskim starają się spojrzeć na rzeczywistość Kościoła XXI wieku obciążonego skandalami seksualnymi, finansowymi i moralnymi. Udowadniają, że można o tym wszystkim rozmawiać otwarcie i z szacunkiem – przede wszystkim z szacunkiem dla prawdy. I raz jeszcze przypominają, że tylko dzięki prawdzie i otwartemu dialogowi, będziemy mogli doświadczyć oczyszczenia.
Hohenzollernowie. Władcy Prus - Grzegorz Kucharczyk

Hohenzollernowie to niemiecka dynastia, która w krótkim czasie zrobiła niezwykłą karierę i jako ród władców Prus a potem zjednoczonych Niemiec w sposób niezwykle istotny zapisała się w historii Europy. Opowieść o tym rodzie rozpoczyna się od Wielkiego Elektora, który królem wprawdzie nie był, ale bez jego osiągnięć trudno sobie wyobrazić rozkwit tej dynastii, poprzez kolejne postaci władców XVIII i XIX wieku z Fryderykiem Wielkim na czele, a kończąc na ich współczesnych potomkach.
Hohenzollernowie to też ludzie. Nie żyli 24 godziny na dobę sprawami armii, urzędów i budowaniem misternych konstelacji politycznych. Z książki dowiemy się jak wyglądało ich życie rodzinne, czym się interesowali poza sprawami państwa, czy szeroko rozumiana sfera ducha odgrywała w ich życiu jakąś rolę?
Dzieje Hohenzollernów, dynastii europejskiej - to także spory kawał historii naszego kraju. Warto więc poznać ich losy.
Angielscy męczennicy reformacji - ks. Jan Badeni TJ

Żywot każdego z męczenników angielskich, jest otwartą księgą, uczącą nas najszczytniejszych cnót chrześcijańskich, zapalającą do wykonania tych cnót mimo i wbrew wszelkim trudnościom i przeszkodom. Da Bóg - i nasze walki i cierpienia nie pójdą na marne, jeżeli w walkach tych i w znoszeniu cierpień będziemy się starali wstępować choć z daleka w ślady błogosławionych męczenników angielskich, zapatrując się na ich gorącą wiarę, żelazną pracę, wytrwałość w przeciwnościach i niczym nie dającą się złamać ufność w miłosierdziu Bożym. I do nas, do całego katolickiego Kościoła, jakby proroczym duchem natchniony, papież Leon XIII wyrzekł o Anglii: "A ty Anglio, ze krwi tej męczeńskiej powstać masz, a próżną nie będzie tak droga śmierć dobrych synów twoich, gdy ci źli albo się nawrócą, albo je Bóg wytraci".
Fragment Wstępu
Prusy. Pięć wieków - Grzegorz Kucharczyk

Prusy, które wyrosły z Brandenburgii i ziem Zakonu Krzyżackiego, niegdyś odebranych pogańskiemu ludowi Prusów, w XVIII wieku stały się jednym z najważniejszych państw niemieckich. Umocniły swą potegę dzięki zwycięstwom w wojnach śląskich, udziałowi w rozbiorach Rzeczypospolitej oraz w XIX wieku pokonaniu Austrii i Francji. W 1871 r. pruska dynastia Hohenzollernów objęła tron nowo utworzonego Cesarstwa Niemieckiego. Prusy jako część Niemiec przetrwały do 1945 r., gdy w wyniku drugiej wojny światowej ich terytorium w znacznej części przypadło Polsce i ZSRR.
Przedhitlerowskie korzenie nazizmu, czyli dusza niemiecka w świetle filozofii i religioznawstwa - Bogumił Grott, Olgierd Grott

„ (...) ewolucja zachodząca w Niemczech burzyła wartości podstawowe. Dlatego też w latach międzywojennych pojawiło się przekonanie, iż kraj ten wychodzi z Europy. Obok tendencji do zreformowania chrześcijaństwa zgodnie z potrzebami nacjonalizmu niemieckiego, tj. przystosowania go do wyidealizowanego germańskiego ducha, w początku XX wieku pojawiają się ruchy o charakterze neopogańskim, głoszące potrzebę oparcia się o domniemane wartości germańskiej kultury przedchrześcijańskiej – kultury bezwzględnych wojowników, dla których pojęcia współczucia, litości, pokory, grzechu czy potrzeby zadośćuczynienia za popełnione winy były czymś niezrozumiałym i obcym” (z wprowadzenia).
Swąd Szatana w Kościele. Rewolucja '68 - Yves Chiron

Wielki ruch protestacyjny, który wstrząsnął Francją i Europą w maju i czerwcu 1968 r. nie oszczędził Kościoła. Niektórzy duchowni wspierali kontestacyjny zryw studencki i społeczny. Ale protest uderzył też w sam Kościół jako instytucję, stawiając pod znakiem zapytania rolę i wizerunek kapłana.
Europa i wiara - Hilaire Belloc

Słowo Europa jest dziś odmieniane przez wszystkie przypadki i pojawia się we wszystkich kontekstach życia społecznego, gospodarczego, a nawet duchowego czy religijnego. Czym jednak jest Europa i jej jedność?
Hilaire Belloc w tej książce daje odpowiedź zarówno zadziwiająco prostą, jak i niezwykle dziś kontrowersyjną: „Europa to wiara”. A potem powtarza to samo, ale w inny, bardziej dobitny sposób: „Europa to Kościół, Kościół to Europa”. Słowa Belloca są dziś dla wielu równie bulwersujące (a może nawet bardziej), jak w czasach publikacji tej książki – w roku 1920.
Książka Belloca tak zadziwiająco aktualna to wielkie, prorockie ostrzeżenie dla nas, którego spełnienie niestety możemy bez trudu stwierdzić. Obserwując z niepokojem takie zjawiska, jak rugowanie religii katolickiej ze sfery publicznej w wielu krajach europejskich czy unikanie nawiązań do Kościoła katolickiego i chrześcijaństwa w dokumentach Unii Europejskiej, nie sposób nie wspomnieć na słowa Belloca, że „wartości europejskie znikną wraz ze zniknięciem katolicyzmu”. Europa być może będzie wówczas wciąż nosić tę samą nazwę, ale będzie to już zupełnie inny byt. Zamieszkujący ją ludzie będą patrzeć na jej historię i kulturę, na pozostawione przez przodków dzieła sztuki, l
Katedra i Uniwersytet. O kryzysie i nadziei chrześcijańskiej cywilizacji - Grzegorz Kucharczyk

Kto nie wierzy w Boga, uwierzy we wszystko – ta myśl nigdy nie była bardziej prawdziwa niż w XXI wieku. Ileż to osób po odrzuceniu Boga gotowych jest zaakceptować każdy zabobon, najbardziej złudną utopię, z gruntu niewiarygodną manipulację. Dlatego coraz głośniej mówi się o wielkim kryzysie zachodniej, chrześcijańskiej cywilizacji – znanej kiedyś pod dumną nazwą Christianitas – albo zgoła o jej upadku. Znakiem najwyższego przejawu kultury zachodniej były dwa pojęcia stanowiące tytuł tej książki: katedra i uniwersytet. Czyli wiara i rozum. To symbioza katedry i uniwersytetu doprowadziła cywilizację zachodnią do swych największych osiągnięć. W rozdzieleniu wiary i rozumu upatruje Autor zasadniczą przyczynę obecnej degrengolady nauki, ale i słabości Kościoła. Opisuje ten proces na przestrzeni wieków, tak na przykładzie całej Europy, jak i Polski.
Kto wysoko zajdzie, ten może i boleśnie upaść. Taki upadek opisuje prof. Grzegorz Kucharczyk, jeden z najbardziej błyskotliwych polskich erudytów i publicystów, autor wielu głośnych książek. W dobie, gdy postnowocześni „naukowcy” demolują humanistykę, i to na czcigodnych uniwersytetach, Autor nie boi się powiedzieć, że mamy do czynienia z czystą głupotą. Rozjaśnia umysły i wykazuje marność fundamentów zgenderyzowanej nauki. Utopijny gmach budowany na takich fundamentach w pewnym momencie musi runąć z hukiem – oczywiście na nasze głowy.
Kościół czasu Antychrysta - Antonio Socci

Antonio Socci w swojej najnowszej książce przygląda się kondycji współczesnego świata i Kościoła. Europa, która dotąd była ziemią prawdziwie chrześcijańską, stała się miejscem powszechnej apostazji i dechrystianizacji. Światem rządzi Antychryst.
Antonio Socci, obserwując dzisiejszy świat, zadaje pytanie: Czy to nie spełnienie proroczych ostrzeżeń?
Zapowiadane w Piśmie Świętym przyjście Antychrysta jest zarazem intrygujące i przerażające. Socci wnikliwie kreśli obraz świata oraz pogrążonego w kryzysie Kościoła, który zamiast nauczaniem zajął się ekologią, ekumenicznym otwarciem na inne religie oraz sprawą migrantów, niepokojąco dryfując w nieokreślonym kierunku.
Antychrześcijańskie oszustwa. Od apokryfów do Dana Browna - o. Joseph-Marie Verlinde

O. Verlinde ujawnia antychrześcijańskie kłamstwa pojawiające się na przestrzeni wieków w wielu prądach myślowych. Analizuje negatywne trendy mające źródło w mitologii, ezoteryzmie, gnozie, praktykach okultystycznych oraz w niektórych koncepcjach filozoficznych (scjentyzm, panteizm, idealistyczna filozofia niemiecka, tezy Oświecenia).
Pod mieczem Allaha - Grzegorz Kucharczyk

Nowe prześladowania i męczeństwo chrześcijan.
Najnowsza książka cenionego historyka i publicysty o krwawych prześladowaniach chrześcijan w licznych krajach muzułmańskich, głównie w Arabii Saudyjskiej, Syrii, Algierii, Egipcie, Nigerii, Ziemi Świętej, Iraku, Iranie, Pakistanie, Indonezji i Wschodnim Timorze. Znajdziemy tu m.in. informacje o zbrodniach, które na naszych oczach dokonywane są w Iraku i Syrii przez bojowników Państwa Islamskiego oraz w Nigerii przez dżihadystów z Boko Haram.
Terrorowi ze strony religijnych fanatyków towarzyszy bierność Zachodu oraz demograficzna zapaść i samobójcza kultura konsumpcji i śmierci, która zawładnęła społeczeństwami niegdyś chrześcijańskich krajów europejskich. Wskutek dekadencji świata zachodniego pozostajemy coraz bardziej bezbronni w obliczu brutalnej ekspansji radykalnego islamu...
Opcja Maryi. Boża odpowiedź na kryzys cywilizacji - Carrie Gress

Współczesny świat jest przepełniony chaosem i strachem. Wokół nas trwa zaciekła wojna między dobrem a złem. W naszych sercach rodzą się pytania: Gdzie szukać ratunku? Kto wskaże nam drogę w czasach ciemności?
Carrie Gress proponuje czytelnikom podjęcie opcji Maryi, czyli katolicyzmu opartego na głębokiej relacji z Matką Bożą. Autorka pokazuje historię ludzkości w perspektywie cudownych interwencji Maryi, takich jak bitwa pod Lepanto czy objawienia w Fatimie, zwracając uwagę na niezawodną pomoc Matki Chrystusa. Tylko oparcie się na Maryi może uratować nasze serca.
Ruch oporu. Walka z szatanem we wnętrzu Kościoła - Michael Voris

Jak walczyć z diabłem wewnątrz Kościoła? Kościół katolicki znajduje się w stanie, jakiego zapewne nie doświadczył nigdy dotąd w ciągu dwóch tysięcy lat swojej historii. Czas nigdy nie ponaglał wiernych katolików tak bardzo, by powstali i stawili opór.
Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia. Tom 2. Od XVI do XXI wieku - Wojciech Roszkowski

Jednym z powodów powstania dwutomowej, bogato ilustrowanej historii chrześcijaństwa, zatytułowanej znamiennie „Świętości, upadki i nawrócenia”, był kryzys, jaki obecnie dotyka Kościół w świecie. Zwłaszcza ostatni rozdział tego tomu zajmuje się właśnie tym tematem. Książka rzetelna, napisana ze znawstwem przez wybitnego historyka prof. Wojciecha Roszkowskiego. Świetnie się czyta, niemal jak opowieść o niezwykłych przygodach. Jakież to bowiem przedziwne i dramatyczne były losy wielu świętych, pobożnych uczonych czy kapłanów, ale też ludzi wierzących, którzy pod naciskiem okoliczności lub za podszeptem szatana upadali, zaprzedawali się złu.
Odsiecz z nieba. Prymas Wyszyński wobec rewolucji - Grzegorz Kucharczyk

Książka demaskuje fałszywe hasła, utopijne założenia i okrucieństwo wszystkich rewolucji, obnaża ich brutalność, bezwzględność i bezbożność.
Historia chrześcijaństwa. Tom VI. Kryzys chrześcijaństwa - Warren H. Carroll

Dzięki lekturze Historii chrześcijaństwa czytelnik pozna nowe, ciekawe wątki z dziejów Kościoła i przekona się, że ostatecznie w świecie nic nie dzieje się przypadkowo, chaotycznie, lecz rządzi tym Ktoś, kto jest Panem Historii, a człowiek obdarzony wolną wolą może starać się świat ten albo budować, albo niszczyć.
Papież św. Pius X wobec kryzysu modernistycznego - Alicja Lewicka

Niniejsza publikacja przedstawia reakcję papieża Piusa X i Kościoła na teologiczne i filozoficzne poglądy nurtu „modernistów” w Kościele katolickim. Ma ona również za zadanie przedstawienie poglądów modernistycznych i ukazanie zagrożenia, jakie za sobą niosą również po śmierci Ojca Świętego Piusa X.
Ogień w Kościele. Nadzieja w czasach kryzysu - ks. Robert Skrzypczak, Paweł Chmielewski

Jaka jest przyszłość Kościoła? Czy z wiary pozostaną tylko zgliszcza i nostalgiczne wspomnienia? Czy ogień, który jest w Kościele, może jeszcze rozpalić serca wierzących? Ksiądz Robert Skrzypczak w rozmowie z Pawłem Chmielewskim odkrywa korzenie kryzysu wiary, który osłabia misję i powołanie Kościoła w świecie.
Katechizm o kryzysie w Kościele - ks. Matthias Gaudron

Ta książka to katechizm o panującym w Kościele kryzysie filozofii i teologii, kryzysie przekazywania i praktykowania wiary, kryzysie moralności, całego kościelnego życia (liturgii, życia kapłańskiego i zakonnego, powołań, pobożności eucharystycznej i maryjnej etc.), dyscypliny, upadku diecezji i parafii. To trzeźwa analiza nowej liturgii, ekumenizmu, wolności religijnej, kwestii winy po stronie papieży i biskupów w czasie i po Soborze Watykańskim II. Tutaj nie przedstawia się prywatnych poglądów ani śmiałych teorii. Tutaj wszelkie nowości są analizowane w świetle tradycyjnej nauki Kościoła. Wydanie zawiera dodatkowo m.in. encyklikę św. Piusa X Pascendi Dominici gregis — O zasadach modernistów.
Kościół w kryzysie. Ścieżki wyjścia - Martin Ralph

Ralph Martin ujawnia pogłębiający się kryzys prawdy oraz szkodliwe trendy w nauczaniu i kaznodziejstwie katolickim, które w połączeniu z atakami ze strony świeckiego społeczeństwa zagrażają misji i życiu Kościoła katolickiego. Kościół stoi dziś w obliczu w obliczu gigantycznych zagrożeń z zewnątrz i od wewnątrz.
Prawda. Raport o stanie Kościoła - kard. Gerhard Ludwig Muller

Chrześcijanom dzisiejszej doby potrzebne są hart ducha i męstwo w wierze. Bez wolnego od ograniczeń opowiedzenia się za życiem Europa umrze w kulturze śmierci – o czym wciąż na nowo przypominał św. Jan Paweł II. W czasach czterech rozbiorów Polsce, jako krajowi wolności i demokracji, tylko dzięki prawdzie wiary katolickiej udało się zachować narodową oraz kulturową tożsamość.
Sto lat modernizmu. Źródła II Soboru Watykańskiego - ks. Dominique Bourmaud

Współczesne doktryny społeczne i religijne ufundowano na podstępie. Można w nieskończoność czekać na nowy wspaniały świat, ale im kto częściej chodzi po rozum do głowy, tym skłonniejszy jest nie dowierzać propagandzie nowoczesności. Ile wieków możemy jeszcze łudzić się, że żyjemy u progu wiosny, jeśli stawia się nam przed oczami co najwyżej kolejną, rozwścieczoną na przeszłość rewolucję z podpalonym wiankiem na głowie?
Odwieczna Msza. Świadectwa - praca zbiorowa

Prezentujemy Państwu zbiór świadectw na temat tradycyjnej Mszy Świętej potocznie zwanej „trydencką”. To publikacja wyjątkowa, nie tylko dzięki statusowi samych autorów, ale także jej bezprecedensowości na polskim rynku wydawniczym.
Pandemia grzechu, czyli śmierć nauczycielką życia - Janusz Szewczak

Czy zdajemy sobie sprawę z tego, dokąd prowadzą nas najnowsze trendy światopoglądowe? Czy mamy świadomość tego, dokąd naprawdę zmierza obecny świat? – autor książki stawia Czytelnikom fundamentalne pytanie. Nie mając świadomości katastrofalnych zmian, które zachodzą, staniemy się, nie wiedząc kiedy, kolejnymi ofiarami na drodze do „krainy wiecznej szczęśliwości”.
Dzisiaj trzeba wybrać. O potędze Maryi, walce duchowej i czasach ostatecznych - Piotr Glas, Tomasz P. Terlikowski (wydanie 2)

Jeden z najbardziej znanych w Polsce rekolekcjonistów w szczerej rozmowie o wielkiej mocy Boga!
Niższość cywilizacyjna wrogiego narodu. Niemieckie dyskursy o Polsce i Polakach 1919-1945 - Marek Kornat

Autor poddaje wnikliwej analizie wypowiedzi niemieckich elit politycznych i umysłowych na temat Polski i Polaków, ukazując w ten sposób motywy i mechanizmy niemieckiej propagandy skierowanej przeciwko Polsce w okresie Republiki Weimarskiej i od przejęcia władzy przez Adolfa Hitlera do roku 1945.
Składająca się z trzech obszernych rozdziałów książka wykorzystuje liczne źródła, w tym przemówienia i dzienniki polityków i dyplomatów, zawiera także omówienie artykułów prasowych i niemieckiej kinematografii propagandowej.
Europa. Najpiękniejsza opowieść - Marcin Libicki

Europa, niewielki obszar w skali świata, stworzyła cywilizację, której kultura, nauka, gospodarka i polityka osiągnęły bogactwo nigdzie indziej niespotykane. Po dziś dzień wraz ze swą córką Ameryką wywiera dominujący wpływ na cały świat.
III Rzesza Niemiecka. Nowoczesność i nienawiść - Grzegorz Kucharczyk

Zbrodnicza ideologia nazistowska ani nie wzięła się znikąd, ani nie zrodziła się wraz z powstaniem III Rzeszy, ani nie zginęła do końca po klęsce wojennej Niemców. Rodowody rasizmu oraz nazizmu są znacznie wcześniejsze niż 1933 r. i obejmują nie tylko niemieckie terytoria. Nigdzie jednak te zbrodnicze koncepcje nie znalazły tak podatnego gruntu do rozwoju jak na gruzach II Rzeszy, czyli Cesarstwa Niemieckiego istniejącego w latach 1871–1918. Co sprzyjało zwycięstwu NSDAP i Hitlera, jakie postawy, jacy ludzie, jaka religia, jakie zachowania społeczne i jakie okoliczności międzynarodowe? To trzeba wiedzieć, jeśli nie chcemy, aby koszmary III Rzeszy odżyły w nowoczesnej formie.
Historia Polski 1914-2022 - Grzegorz Kucharczyk

Książka wybitnego polskiego historyka Grzegorza Kucharczyka stanowi uzupełnienie słynnych Dziejów Polski Feliksa Konecznego.
Obejmuje okres od momentu wybuchu Wielkiej Wojny, która odmieniła mapę Europy i przyniosła Polsce niepodległość, do roku 2022, który dobitnie pokazał, że historia wcale się nie skończyła, a wręcz przeciwnie – właśnie zaczyna przyśpieszać.
Polska. Dzieje państwa i narodu - Grzegorz Kucharczyk

Popularny zarys dziejów Polski od początków kształtowania się polskiej państwowości w X wieku po czasy współczesne. Autor ukazuje kształtowanie się narodu oraz to wszystko, co składa się na jego dziedzictwo i tożsamość, w tym zwłaszcza rolę chrześcijaństwa i Kościoła katolickiego. Przybliża władców i bohaterów, losy kultury i myśli, aktywności społecznej i gospodarczej.
Hohenzollernowie - Grzegorz Kucharczyk

Dzieje niemieckiej dynastii, która w krótkim czasie zrobiła niezwykłą karierę i w sposób niezwykle istotny zapisała się w historii Europy. Z książki dowiemy się także jak wyglądało ich życie rodzinne, czym się interesowali poza sprawami państwa, czy szeroko rozumiana sfera ducha odgrywała w ich życiu jakąś rolę? Warto więc poznać ich losy.
Benedykt XVI. Wielki papież czasu kryzysu - ks. Roberto Regoli

Uznany historyk, ks. Roberto Regoli odpowiada na wiele trudnych pytań, na które sam papież-emeryt dotąd nie udzielił odpowiedzi. Benedykt XVI, przyjaciel i bliski współpracownik św. Jana Pawła II, musiał stawić czoło licznym wyzwaniom współczesnego świata. Laicyzujący się Zachód, reformy wprowadzone przez Sobór Watykański II, ekumenizm oraz trudne relacje z islamem – to problemy, przed którymi stanął człowiek nazywany wcześniej „pancernym kardynałem”. Ta książka stanowi pierwszą poważną próbę spojrzenia na papieską posługę Benedykta XVI w szerszym kontekście historii Kościoła.
Turbopapiestwo. O dynamice pewnego kryzysu - Tomasz Rowiński

Tomasz Rowiński pokazuje w swojej książce, że papiestwo od dawna podcinało gałąź ewangelicznej i kościelnej tradycji, której zawdzięcza swój autorytet. Turbopapiestwo to także refleksyjna podróż przez czasy papieża Franciszka, której konkluzją jest próba zmierzenia się z pytaniem czym jest powołanie „Piotra naszych czasów” i jakie mechanizmy sprawiły, że rola papieża w Kościele stała się tak problematyczna.
Hejterzy. Stare Herezje w nowych szatach - Paweł Chmielewski

Żadna heretycka idea nie ginie. Stare herezje przebierają się tylko w nowe szaty. Trzeba przyznać, że ten ponawiany przez wieki, żmudny wysiłek, musi budzić zadumę nad wytrwałością i celowością działań wrogów Chrystusa. Zastanawia, jak zgodnie współpracują skrajnie różni od siebie innowatorzy.
Nowe moce Antychrysta - Paweł Chmielewski

Paweł Chmielewski z perspektywy dziennikarza i publicysty przedstawia panoramę kryzysu, który dotyka Kościół katolicki i całą cywilizację zachodnią. Skupia się na mało dostrzeganych problemach. Czym jest duchowa moc Antychrysta? Jak może wyglądać jego nowe oblicze? Jak sam Kościół odrzuca własną doktrynę? Autor zwraca uwagę na destrukcję sakramentów: kapłaństwa, małżeństwa i komunii świętej. Zastanawia się, jak współcześnie postrzega się Najświętszy Sakrament i co się stało z sacrum Mszy świętej. Porusza zagadnienie globalizmu i ekologizmu. Opisuje formy dialogu z innowiercami, zwłaszcza z protestantami, które zaczynają powoli uniemożliwiać zachowanie przez katolików autentycznie katolickiej substancji wiary. W książce znajdziemy odpowiedź na pytanie, czym grozi mentalność antykoncepcyjna, a także dowiemy się, jakie społeczne skutki przyniesie kryzys.
Tyrania postępu - ks. Paweł Bortkiewicz, ks. Waldemar Chrostowski, prof. Wojciech Roszkowski, prof. Andrzej Nowak, prof. Grzegorz Kucharczyk i inni.

Tyrania postępu to odważna i ważna lektura, którą świetnie się czyta. Jakimi mechanizmami tworzy się nowego człowieka dla antycywilizacji i w jaki sposób pomagają w tym instytucje Unii Europejskiej? Jakie zagrożenia płyną z nowych technologii, sztucznej inteligencji oraz ideologii transhumanizmu?
Czym różni się szczera troska o środowisko od szaleńczego ekologizmu? I czy Kościół ma jeszcze dość siły, aby odegrać rolę w tym dramacie zmagań cywilizacyjnych? Trzeba przeczytać tę książkę, aby znaleźć odpowiedź na te pytania.
Tak to widzę. O kościele i świecie w czasach niepewności i zamętu - Grzegorz Górny

Zbiór esejów i komentarzy do ważnych wydarzeń religijnych, społecznych i politycznych oraz współczesnych zjawisk i procesów cywilizacyjnych, kulturowych i obyczajowych, które rozpalały opinię publiczną w ciągu ostatnich lat. Znany publicysta nie waha się zadawać trudnych pytań ani udzielać na nie jasnych odpowiedzi.
Luter. Ciemna strona rewolucji - Paweł Lisicki

Kim był Marcin Luter? Reformatorem, który z miłości do prawdy wystąpił przeciw nadużyciom papiestwa? Czy rebeliantem, prekursorem późniejszych rewolucjonistów?
W ostatnich latach obraz Lutra uległ całkowitej przemianie. Za sprawą licznych wypowiedzi kardynałów Waltera Kaspera, Kurta Kocha czy Karla Lehmanna stał się z wolna nauczycielem wiary i wzorem do naśladowania dla katolików.
Co jest przyczyną tak całkowitej zmiany stanowiska Kościoła? Powody mogą być dwa. Albo odkrycie nieznanych pism reformatora, rzucających nowe światło na jego postawę, albo nowa interpretacja jego nauk.
Żadne nowe pisma Lutra się nie pojawiły...
Christianitas od rozkwitu do kryzysu - Kucharczyk Grzegorz

Niniejsza książka jest opowieścią o kryzysie. Tym najpoważniejszym, bo dotykającym sfery ducha, kryzysie naszego kręgu cywilizacyjnego ukształtowanego przez chrześcijaństwo przekazane ludom Europy przez Kościół rzymski.Jaka jest przyczyna tego kryzysu, alias kto lub co za tym stoi?
Herezja reformacji - Belloc Hilaire

Mija 500 lat od wystąpienia Marcina Lutra, które dało początek reformacji. Hilaire Belloc odsłania przed nami przyczyny i kulisy tego wielkiego dramatu początków reformacji, który wstrząsnął ówczesnym światem. Belloc ujawnia prawdziwe oblicze protestantyzmu. Reformację (zapoczątkowaną wystąpieniem Lutra w przeddzień Wszystkich Świętych roku 1517) przedstawia jako jedno z największych zagrożeń cywilizacji europejskiej.
Opinie o produkcie (0)






210,00 zł
Cena regularna:
229,00 zł

58,00 zł
Cena regularna:
64,00 zł

20,00 zł
Cena regularna:
33,00 zł

89,00 zł
Cena regularna:
99,00 zł

200,00 zł
Cena regularna:
225,00 zł

230,00 zł
Cena regularna:
250,00 zł

175,00 zł
Cena regularna:
185,00 zł

200,00 zł
Cena regularna:
225,00 zł