
- Kultura kontra Antykultura(111)
- Książki katolickie(3252)
- Książki o Poznaniu i Wielkopolsce(426)
- Książki o Kresach Wschodnich i Galicji(649)
- Reprinty(165)
- Albumy(492)
- Książki historyczne(2026)
- Tradycje, obyczaje, małe ojczyzny(779)
- Biografie, listy, dzienniki, pamiętniki, wspomnienia, GENEALOGIA(1657)
- Książki dla dzieci i młodzieży(433)
- Literatura, beletrystyka(359)
- Literatura faktu, reportaż, wywiad, publicystyka, eseje(554)
- Podróże i podróże retro(209)
- Przewodniki(339)
- Poradniki psychologiczne(379)
- Nauki społeczne(348)
- Filozofia i etyka(132)
- Kultura i sztuka(114)
- Kulinaria, książki kucharskie(76)
- Zdrowie i uroda(90)
- Słowniki, leksykony, encyklopedie(66)
- Podręczniki językowe(1)
- Książki popularnonaukowe(35)
- Kalendarze(1)
Nowości
Promocje
Klasycyzm w Wielkopolsce. Dwory i pałace





Opis
Wydawnictwo: Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu
ISBN: 9788360746318
Stron: 304
Album bogato ilustrowany współczesnymi i archiwalnymi fotografiami pałaców i dworów, zawiera opisy rezydencji i ich otoczenia, notatki o właścicielach, przebudowach, opisy wnętrz i detali architektonicznych.
Na 303 stronach i kilkuset fotografiach przedstawiono 54 obiekty. Rzec można wielkopolskie dwory i pałace klasycystyczne w pigułce, w bardzo eleganckim i atrakcyjnym opracowaniu.
Produkty powiązane
Dwór - polska tożsamość - Maciej Rydel

Książka stanowi kompendium wiedzy o ważnym dla polskiej tożsamości zjawisku, jakim są dwory, będące charakterystycznym elementem naszego krajobrazu, polskiej historii i kultury, a także ośrodkami ziemiańskiej kultury i obyczaju, kultywowania tradycji rodowych i narodowych oraz walki o polskość. Niemal od początków państwa budowano je najpierw jako obronne gniazda rycerskie, później, od połowy XVII wieku, jako skromne (w porównaniu do pałaców) rezydencje właścicieli ziemskich. W Polsce takich małych siedzib ziemiańskich było stosunkowo dużo w porównaniu z innymi krajami Europy.
Neogotyckie rezydencje w Wielkopolsce. Album polsko-angielski - praca zbiorowa

Jest to album prezentujący neogotyckie siedziby ziemiańskie w Wielkopolsce. Na blisko 500 fotografiach i ilustracjach archiwalnych przedstawiono 70 obiektów -głównie są to pałace i dwory, obok nich zamki, willa, domek, brama czy wieża bramna. Każdy obiekt został fachowo opisany zarówno pod względem architektonicznym, jak i historycznym.
Dwory i pałace wiejskie w Wielkopolsce - Marcin Libicki, Piotr Libicki

Książka ta jest poprawioną, uzupełnioną, znacznie poszerzoną i zaktualizowaną wersją przewodnika Marcina Libickiego Dwory i pałace wiejskie w Wielkopolsce z 1996 roku, uznawanego dziś za jedną z klasycznych pozycji poświęconych historii i architekturze ziemiańskich siedzib tego regionu. Zawiera opis i historię 925 obiektów - wszystkich zachowanych do dziś dworów i pałaców Wielkopolski. Każdy obiekt zilustrowany został fotografią, oddającą nie tylko jego charakter, lecz również dzisiejszy stan. Jest to jedyne w Polsce tak szerokie, katalogowe opracowanie tego zagadnienia.
Przedwojenne dwory. Najpiękniejsze fotografie - Jacek Reginia Zacharski

Szacuje się, że w 1939 roku na ziemiach Rzeczypospolitej istniało ponad dwadzieścia tysięcy dworów i pałaców. Pięćdziesiąt lat później było ich zaledwie dwieście, a i one z reguły przedstawiały widok godny pożałowania. Ogromna ilość siedzib rodowych znalazła się na ziemiach „skąd zabrano Polskę”, gdzie ich los dopełniał się szybciej i tragiczniej. A jednak dwór przetrwał – głównie w kulturze, tradycji i literaturze. W albumie znajdziemy zarówno świadectwa dawnej świetności dworów polskich, jak i interesujące historie i anegdoty związane z poszczególnymi miejscami i ich właścicielami.
Chwaliszewo. Poznańska Wenecja - Jan Kaczmarek

Album o Chwaliszewie, dzielnicy Poznania, dawnej wyspie oblanej wodami Warty zwanej poznańską Wenecją. 150 unikalnych fotografii odtwarza fantastyczną historię tego miejsca, ożywia legendę, budzi wspomnienia. Album kończy się wizjonerskimi projektami, których autorzy przywracają rzekę miastu, a Chwaliszewu dawny urok. Być może kiedyś tutejsi mieszkańcy doczekają się wody, a Chwaliszewo znowu stanie się poznańską Wenecją…
Poznań znany i nieznany - Jerzy Sobczak

W blisko osiemdziesięciu rozdziałach Czytelnik znajdzie– miejmy nadzieję wiele – ciekawych, niekiedy mało, bądź zupełnie nieznanych faktów i wydarzeń. Ilustrują je ryciny i zdjęcia, często rzadko publikowane, znane wąskiej grupie znawców poszczególnych zagadnień.
Autor jako Poznaniak z krwi i kości ma nadzieję, że zdoła zachęcić Czytelnika do zgłębiania wiedzy o grodzie Przemysła i że książka skłoni do dalszego poznawania przeszłości i teraźniejszości miasta, o którym jakże prawdziwie powiada się: „Poznań. Tu warto żyć”.
Fara poznańska - Piotr Skórnicki

Pierwszy album poświęcony w całości poznańskiej Farze - jednej z najpiękniejszych świątyń barokowych w Polsce!
Doskonałe zdjęcia Piotra Skórnickiego i niebanalny tekst Dainy Kolbuszewskiej w pełni oddają majestatyczne piękno odrestaurowanej świątyni. Fara ukazana została nie tylko jako niezwykle cenny zabytek, ale również ulubiony zakątek, chętnie odwiedzany przez poznaniaków i turystów - kościół zawsze wypełniony wiernymi, w którym odbywają się koncerty organowe, a letni festyn farny Warkocz Magdaleny przyciąga tłumy mieszkańców i gości. Opracowanie graficzne autorstwa prof. Władysława Pluty pozwala zachwycić się doskonałą formą albumu.
Album w języku polskim, angielskim i niemieckim.
Dwory i pałace na Kresach Wschodnich - Samusik K. Samusik J.

Album, który trzymacie Państwo w ręku jest pierwszą na rynku wydawniczym publikacją, w której tak szeroko omówione zostały dzieje dawnych rezydencji ziemiańskich, zachowanych do naszych czasów na obszarze między Niemnem a Bugiem. Obszar ten w okresie międzywojennym znajdował się na terenie województwa białostockiego, nowogródzkiego i poleskiego, a obecnie, kiedy jest on częścią terytorium Białorusi, wchodzi w skład obwodu brzeskiego i grodzieńskiego. W albumie znajdziecie Państwo opisy dworów, pałaców i zamków, należących niegdyś do tak znamienitych rodów, jak Radziwiłłowie, Sapiehowie, Chreptowiczowie, Sołtanowie, Pusłowscy, ale i mniej znanych, jak Szwykowscy czy Trębiccy.
Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu - Libicki Piotr, Libicki Marcin

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.
Dwory i pałace wiejskie w Małopolsce i na Podkarpaciu - Piotr Libicki

Po Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce oraz Dworach i pałacach wiejskich na Mazowszu oddajemy do Państwa rąk trzeci tom cieszącej się popularnością serii poświęconej ziemiańskim siedzibom i ich właścicielom. Jest to ekscytująca podróż do 543 obiektów w 527 miejscowościach południowo-wschodniej Polski.
Siedziby wielkich Polaków PAKIET - Barbara Wachowicz

Bogato ilustrowany pakiet dwóch tomów „Siedzib Wielkich Polaków” ukazujący urodę architektury dworów i pejzaży polskich, a także unikatową ikonografię z epoki.
Kościół Bożego Ciała w Poznaniu - Tomasz Ratajczak

Kolejna monografia z serii „Zabytki Poznania”, tym razem poświęcona kościołowi Bożego Ciała, którego historia zaczęła się od cudu eucharystycznego z końca XIV w. Książka przedstawia dzieje poznańskiego sanktuarium od czasów świetności w XV i XVI w. po lata współczesne. Autor –Tomasz Ratajczak – szczegółowo omawia legendę o trzech hostiach, która wiąże się z powstaniem kościoła i klasztoru Karmelitów Trzewiczkowych. Dużo miejsca poświęca na analizę architektury świątyni i opis zabytkowych elementów jej wyposażenia. Całość bogato ilustrują współczesne fotografie Piotra Skórnickiego i ikonografia historyczna.
Na szlaku kościołów drewnianych wokół Puszczy Zielonka - Kowalski Jacek

Podróż do 12 drewnianych kościółków: romantyczna aura, staropolskie legendy i najnowsze ustalenia nauki; wielkie i małe dzieła sztuki, niezwykli ludzie. Napisana barwnym językiem jest adresowana do wszystkich miłośników wielkopolskiej przeszłości ale stanowi też niezastąpiony przewodnik dla tych którzy chcieliby, jako pielgrzymi czy turyści, odwiedzić Długą Goślinę, Jabłkowo, Kicin, Kiszkowo, Łagiewniki Kościelne, Raczkowo, Rejowiec, Skoki, Sławno, Uzarzewo, Węglewo i Wierzenicę (na wyklejkach albumu zamieszczono kolorowe mapy krajoznawcze przydatne dla zwiedzających).
Nad dachami Poznania - Marek Kaczmarczyk

Pierwszy album pokazujący Poznań z lotu ptaka. Obejmuje nie tylko najczęściej pokazywane w albumach Stare Miasto, lecz także inne dzielnice: stare – Wildę, Jeżyce i Łazarz oraz nowe – Rataje, Winogrady i Piątkowo. Obszernie ujęta jest tematyka Warty i zieleni w Poznaniu. Album daje odbiorcy nowe, świeże spojrzenie na miasto. Dokumentuje także zmiany zachodzące w Poznaniu w latach 2006-2012. Wprowadzenie autorstwa Włodzimierza Łęckiego (także po angielsku i niemiecku).
Podpisy do zdjęć w językach polskim, angielskim i niemieckim.
Nadwarciański Park Krajobrazowy - Chwistek Marek

Nadwarciański Park Krajobrazowy to prawdziwa perełka Wielkopolski . Położony między autostradami A2 a Pyzdrami chroni unikatowy fragmenty malowniczej, rozległej doliny Środkowej Warty – mozaikę łąk zarośli, starorzeczy, szuwarów i wydm.
Rezydencje w starej fotografii - Karol Wit-Wojtowicz

Historia okrutnie obeszła się z tymi perłami architektury i skarbnicami kultury. Tym cenniejsze są archiwalne zdjęcia, które pozwalają wyobrazić sobie, jak kiedyś wyglądały arystokratyczne siedziby. Wybór takich zdjęć zamieszczony został w albumie Rezydencje, kolejnym z serii poświęconej dawnej fotografii.
Zamki, pałace, dwory w Polsce - Marek Gaworski

Publikacja przedstawia przeszło 400 obiektów, od szeroko znanych rezydencji możnych rodów po niemal zapomniane dworki szlacheckie, często położone z dala od głównych szlaków. Wielkim atutem są fotografie autora pokazujące aktualny stan tych zabytków. Poszczególnym opisom towarzyszą także zdjęcia archiwalne, historia powstawania budowli, informację o losach właścicieli i wiele innych ciekawostek.
Pałace i wille Warszawy - Kwiatkowski Marek

Autor temat przedstawił historycznie w widzeniu panoramicznym. Badając pałace i wille stolicy spotkał się z niezwykłą ilością form. Dostrzegł, że ten sam obiekt w rożnym czasie przybierał zupełnie odmienny wygląd, tak że można mówić kolejno o nowej budowli. Praca ta jest zatem między innymi przeglądem zabytków przeobrażających się w czasie. Znaczny ich procent zniknął na zawsze, pozostawiając jednak ślad w przekazach pisemnych i ikonograficznych.
Krasiczyn - Jakub Puchalski

Przez stulecia zamek w Krasiczynie wpisał się w pejzaż polskiej kultury i historii. Przechodząc kolejno w ręce Modrzewskich, Tarłów, Mniszchów, Pinińskich, stał się ostatecznie rezydencją Sapiehów, którzy przenieśli tutaj swoją siedzibę w 1835 roku. Rozpoczął się wielki renesans zamku, z którym wiąże się i fundacja słynnej biblioteki sapieżyńskiej, i gromadzenie wyposażenia, w dużej mierze zdobiącego dzisiaj wnętrza Wawelu i Pieskowej Skały, i założenie rozległego parku w stylu angielskim, z zabytkowym już dziś bogatym drzewostanem. W cieniu tych drzew i zamkowych baszt powstawały dzieła dla kultury polskiej wiekopomne, jak choćby szkice Jana Matejki do „Bitwy pod Grunwaldem”.
Piękno zamku i jego otoczenia pokazujemy w najnowszym albumie, zarówno na fotografiach współczesnych, jak i archiwalnych.
Klasycystyczne założenia pałacowo-ogrodowe na Wołyniu 1780-1831 - Brzezińska-Marjanowska Wioletta

Klasycystyczne założenia pałacowo-ogrodowe na Wołyniu ewoluowały od wielobudynkowych kompleksów o układzie palladiańskim poprzez wolnostojące rezydencje z oddzielnie ustawionymi oficynami aż do parterowych siedzib o niewielkich rozmiarach, przybierających wygląd dworu. Ich funkcja przeszła zatem przemianę od reprezentacyjnej rezydencji, która niekiedy nosiła znamiona baroku, do siedziby ziemiańskiej. Z okresem klasycyzmu łączy się świadome komponowanie natury. Przy pałacach projektowano zajmujące duży obszar parki krajobrazowe. Burzliwe wydarzenia historycznych, jakie przyniosły rozbiory Polski, nie przeszkodziły w ukształtowaniu na Wołyniu silnego ośrodka klasycystycznej architektury pałacowej, który pod względem artystycznej rangi, skali obiektów, jak również ich ilości, przodował zdecydowanie na tle pozostałych regionów dawnej Rzeczypospolitej, przewyższając m.in. klasycystyczne założenia pałacowo-ogrodowe Wielkopolski, Mazowsza i Wileńszczyzny.
Siedziby wielkich Polaków od Reja do Iwaszkiewicza. Gawędy - Barbara Wachowicz

Gawędy Barbary Wachowicz o siedzibach i życiu wielkich Polaków to fascynująca wędrówka.
Siedziby wielkich Polaków od Reja do Kraszewskiego. Gawędy - Barbara Wachowicz

Dzięki książce Siedziby wielkich Polaków będziemy mieli wyjątkową okazję odwiedzić miejsca zamieszkania sławnych Polaków, poznać ich życie i losy ich domostw - barwne, piękne, dramatyczne.
Bogato ilustrowana książka ukazuje urodę architektury dworów i pejzaży polskich, a także unikatową ikonografię z epoki.
Siedziby wielkich Polaków od Konopnickiej do Iwaszkiewicza. Gawędy - Barbara Wachowicz

Dzięki książce Siedziby wielkich Polaków będziemy mieli wyjątkową okazję odwiedzić miejsca zamieszkania sławnych Polaków, poznać ich życie i losy ich domostw – barwne, piękne, dramatyczne.
Bogato ilustrowana książka ukazuje urodę architektury dworów i pejzaży polskich, a także unikatową ikonografię z epoki.
Łańcut i Antoniny Polowania u Potockich - Aldona Cholewianka-Kruszyńska

Autorka barwnie opisuje dzieje dwu najważniejszych posiadłości rodu Potockich - Łańcuta i Antonin a pryzmat, przez który oglądamy historię tych miejsc, to myśliwska pasja i zamiłowanie do łowiectwa ich właścicieli - głównie dwóch braci Potockich - Romana, III ordynata łańcuckiego i Józefa, pana na Antoninach. Dowiadujemy się, że łowy to nie tylko styl dawnego trybu życia, ale może przede wszystkim, część dobrze prowadzonej gospodarki leśnej, która w olbrzymich dobrach łańcuckich i antonińskich miała bardzo ważne i znaczące miejsce. Większość zdjęć prezentowanych w książce pochodzi z prywatnych archiwów i kolekcji i po raz pierwszy będzie publikowana, stąd unikatowy wręcz charakter tej pozycji. Ikonografia ta stanowi niebagatelny element - to dzięki niej możemy poczuć atmosferę dawnych dni i przenieść się, jak w wehikule czasu, do epoki sprzed 100 lat.
Dwory i pałace Polski północno-wschodniej - Katarzyna i Jerzy Samusikowie

Dwory i pałace Polski północno-wschodniej Katarzyny i Jerzego Samusików, to świetny przewodnik dla tych wszystkich, którzy interesują się kulturą, historią, architekturą i śladami wielkiej przeszłości, jaka była udziałem tego skrawka Polski.
Autorzy w znakomitym eseju opisują ponad sto ocalałych z wojennych pożóg dworów i pałaców i losy ich właścicieli ? możnych rodów magnackich i szlacheckich (Branickich, Ossolińskich, Starzeńskich czy Lutosławskich), a także losy takich rodzin jak Józefa Piłsudskiego czy... Wojciecha Jaruzelskiego.
Leksykon zabytków architektury Kresów północno-wschodnich - Magda i Mirek Osip-Pokrywka

Zapraszamy w sentymentalną podróż po Kresach. Autorzy przedstawiają najcenniejsze zabytki i polskie pamiątki na terenie dawnych Kresów Wschodnich, znajdujących się obecnie w granicach Litwy i Białorusi. Są wśród nich: budowle sakralne, pałace i dwory, domy mieszkalne i zabudowania gospodarcze, mosty, bramy, cmentarze ? świadectwa polskiej kultury. Całość - ponad 500 obiektów - zilustrowana rzutami, planami oraz fotografiami z 2015 r. Album ten daje wspaniałą okazję do zapoznania się z obecnym stanem pozostawionego tam dziedzictwa polskiej kultury.
Dwory i pałace na Litwie - Jerzy Samusik, Katarzyna Samusik

Podczas wyjazdów na Litwę szukamy zawsze polskich śladów, którymi są najczęściej zabytkowe budowle. Znajdujemy je bez trudu w Wilnie i jego najbliższej okolicy. My też szukaliśmy tych śladów, ale poza głównymi szlakami turystycznymi i zaglądaliśmy tam, gdzie trudno jest podczas grupowej wycieczki dotrzeć. Efektem tych podróży są Dwory i pałace na Litwie, będące pierwszą publikacją na polskim rynku wydawniczym, w której tak szeroko przedstawione zostały dzieje dawnych rezydencji ziemiańskich, zachowanych do naszych czasów na obszarze dzisiejszej Litwy.
Ziemianie. Pałace dwory i dworki nad Nidą Nidzicą i Szreniawą - M.Stanisław Przybyszewski

Książka opisuje historię rodów ziemiańskich a także kulturę materialną, którą stworzyli. Tematyka książki jest ograniczona geograficznie do obszaru powiatów: Proszowickiego, Kazimierskiego, Buskiego, Pińczowskiego, Miechowski i częściowo Powiat Krakowski. W sumie opisanych jest około 300 dworów, i drugie tyle miejscowości związanych z dworami.
Włodzimierza Rulikowskiego albumy pamięci - Garbacz Krzysztof

"Włodzimierza Rulikowskiego albumy pamięci" to próba odtworzenia niektórych obrazów z życia przedstawicieli przedwojennego ziemiaństwa, m.in. Rulikowskich z Lubelszczyzny. Powodem zajęcia się tą problematyką było natrafienie przez autora książki około 2010 roku na zbiór archiwalnych fotografii. Jak pisze Krzysztof Garbacz we wstępie do książki, przeglądając rodzinne pamiątki, natrafił na album z licznymi oryginalnymi fotografiami prezentującymi m.in. wielkopolskie dwory oraz pałace i ich właścicieli z rodzinami. Na odbitkach widniały nazwiska osób i nazwy miejscowości, w których znajdowały się fotografowane obiekty. Natomiast brak było wzmianki o autorze zdjęć oraz o właścicielu albumu. W jego identyfikacji pomogło znalezienie dwóch luźnych kart z fotografiami i pismem wysłanym z Bukaresztu do Włodzimierza Rulikowskiego, mieszkającego w chateau de Poturzyn. Na jednym ze zdjęć widać go w towarzystwie uczestników bukaresztańskiej konferencji pszczelarzy. W 2016 roku w Celestynowie, na strychu domku, w którym mieszkała kuzynka autora książki, zostały znalezione trzy następne albumy ze stronami zaklejonymi różnymi pamiątkami, jak fotografie, pocztówki, wizytówki, pisma, bilety, reklamówki z hoteli itp. Wszystkie te albumy przed II wojną światową należały do Włodzimierza Rulikowskiego, właściciela majątku ziemskiego w Poturzynie, położonym w południowo-wschodniej Lubelszczyźnie.
Wielkopolska poprzez wieki - Jerzy Topolski

Wielkopolska poprzez wieki to świetnie napisana historia Wielkopolski od czasów prehistorycznych po koniec XX wieku. Dzięki tej książce można zrozumieć, że ta najstarsza polska dzielnica położona w samym sercu naszego kraju w dużym stopniu kształtuje jego wizerunek.
To książka dla miłośników regionu, ale też dla wszystkich zainteresowanych dziejami Polski. Autor, Jerzy Topolski, należy do grona najwybitniejszych polskich historyków. Jego wiedza i umiejętność przystępnego jej przedstawiania stawiają książkę w szeregu najlepszych opracowań historii Wielkopolski. Po prostu znakomita lektura historyczna.
Siedziba ziemiańska Korabitów Ostrowskich w Maluszynie - Karolina Studnicka-Mariańczyk

Prezentowana publikacja wpisuje się w szereg prac poświęconych historii polskiego ziemiaństwa oraz kulturze materialnej i symbolicznej dworów i pałaców. Monografia ukazuje genezę powstania w Maluszynie reprezentacyjnej siedziby Korabitów Ostrowskich, opisuje etapy budowy pałacu, rekonstruuje wygląd i wyposażenie rezydencji. Ważną częścią publikacji jest próba przedstawienia życia codziennego mieszkańców, ich zajęć, zainteresowań bądź pasji. Wśród dokumentów źródłowych przytaczanych w opracowaniu znalazły się także kulinaria - receptury, przepisy i kuchenne dyspozycje, co w połączeniu z żywą i jasną narracją oraz bezpośrednim, niemal przyjacielskim stosunkiem autorki do przedstawianych postaci sprawia, że tekst naukowy może zainteresować nie tylko historyków - specjalistów czy znawców epoki, ale też czytelników niedysponujących specjalistycznym przygotowaniem, a poszukujących ciekawej lektury, miłośników dziedzictwa przeszłości i pasjonatów historii.
Dwór Wiejski - Karolina z Potockich Nakwaska (3 tomy w 1 woluminie, reprint wydania z lat 1857-1860)

Reprint oryginału z lat 1857-1860. Trzy tomy w jednym woluminie.
Gotyckie kościoły w Wielkopolsce - pod red. Piotra Maluśkiewicza

Na album składają się teksty opisowe oraz blisko 600 kolorowych fotografii, na których przedstawiono istniejące w Wielkopolsce gotyckie budowle sakralne. Zdjęcia to głównie panoramy zewnętrzne, ale także interesujące ujęcia detalu, np. ołtarzy, witraży, sklepień, kropielnic.
Malarstwo ścienne drewnianych świątyń Wielkopolski 1795-1939 - Jankowski Aleksander

Książka podsumowuje badania prowadzone w latach 2012-2016 w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą "Narodowy Program Rozwoju Humanistyki". Jest pierwszą monografią malarskich dekoracji ściennych z lat 1795-1939 zachowanych w drewnianych świątyniach Wielkopolski. Kataloguje 77 zespołów malowideł. Atrybuuje i datuje dzieła, analizuje ich jakości artystyczno-stylistyczne, charakteryzuje ikonografie, programy dekoracyjne i systemy aranżacyjne; wskazuje związki z malarstwem monumentalnym, określa relacje z aktualnymi zjawiskami kultury religijnej.
Karniowice. Historia dworu - Elżbieta Pytlarz

Tematem niniejszej pracy jest historia dworu w Karniowicach. Słowo „dwór” ma dwojakie znaczenie. Po pierwsze jest to budowla mieszkalna właściciela posiadłości; po drugie – oznacza całą posiadłość ziemską wraz z gospodarstwem rolnym, najczęściej samowystarczalnym. Adam Mickiewicz w Panu Tadeuszu nadał określeniu „dwór polski” jeszcze szersze, symboliczne znaczenie. To nie tylko zespół budowli reprezentacyjnych i gospodarczych, sady, parki i ogrody, ale pojęcie, które zawiera w sobie kult tradycji i pamięć o przodkach, wspomnienie sarmackiej duszy, często niesfornej i zawadiackiej. Gdy zabrakło na mapie państwa polskiego, dwór stał się ostoją patriotyzmu.
Na kartach tej książki pokazujemy, jak zmieniały się nie tylko poszczególne budowle, ale i ludzie, którzy mieszkali we dworze i we wsi. Może ktoś z czytelników odnajdzie tutaj swoich przodków?
Dwory Małopolski w fotografii archiwalnej - Marzanna Raińska

Dzieje ponad 180 dworów, w tym wielu już nieistniejących, została opowiedziana nie tylko słowami i wspomnieniami ich niegdysiejszych mieszkańców, lecz głównie starymi fotografiami, zachowanymi w rodzinnych albumach, w muzealnych archiwach, a także przedwojennych wydawnictwach i czasopismach.
Budownictwo drzewne i wyroby z drzewa w dawnej Polsce

Książka opatrzona jest dwustronicowym wstępem napisanym przez autora. Tom pierwszy zawiera 383 strony. Tom drugi to tylko 192 strony, ponieważ śmierć autora zatrzymała pracę przy encyklopedii na literze "L". Oba tomy wydane są w jednym woluminie.
Praca ta jest alfabetycznym spisem licznych i wspaniałych przykładów budownictwa drewnianego w dawnej Polsce " na jej kartach prezentowane są obiekty z Podlasia, Mazowsza, Litwy, Żmudzi, z pogranicza Podola i Wołoszczyzny, z Galicji, z Czerwonej Rusi, Poznańskiego, Grodzieńszczyzny i innych regionów. Autor opisuje także nieistniejące już obiekty z terenów Litwy, Podlasia, Mazowsza, Lubelszczyzny, Ukrainy, Żmudzi, Ziemi Sandomierskiej, Opatowskiej, Radomskiej itd.
Z. Gloger przedstawia w swojej książce dawne cerkwie drewniane, stare domy, chaty, dwory szlacheckie, pałace, stare pomniki przyrody, dzwonnice, kościoły, lamusy, krzesła, krzyże, kufry etc. Łącznie księga zawiera około 550 zdjęć, rysunków i rycin (m.in. świetne rysunki Z. Glogera oraz ryciny wg Jana Matejki).
Jest to praca o wyjątkowej wartości naukowej (etnograficznej i historycznej) z uwagi na fakt, iż większość prezentowanych obiektów nie przetrwała do naszych czasów.
Świat polskiej szlachty. Dzieje ludzi i rodzin - Marcin Rosołowski, Arkadiusz Bińczyk

Świat polskiej szlachty. Dzieje ludzi i rodzin to unikatowe historie twórców nowoczesnej bankowości polskiej, pionierów niezależnej prasy, prekursorów organizacji pozarządowych, założycieli bibliotek i zbiorów fotograficznych, przemysłowców... Długa jest lista zasług przedstawicieli szlachty i ziemiaństwa dla cywilizacyjnego rozwoju Polski.
Książka zawiera sylwetki ludzi żyjących na przestrzeni ponad 400 lat, których dokonania godne są szczególnej uwagi. Nawet jeśli niektórzy z nich mierzyli zbyt wysoko, stawiali sobie zbyt ambitne cele i ostatecznie ponieśli porażkę – i tak zasłużyli na naszą pamięć. Bez nich i bez ich dzieła Polska nie byłaby tym, czym jest. Ani my nie bylibyśmy tymi ludźmi, którymi dziś jesteśmy.
Dwory na Suwalszczyźnie - Andrzej Matusiewicz

Dwory na Suwalszczyźnie to tytuł, który może zaskoczyć wielu Czytelników. Zdziwić może liczba opisanych miejsc, jak i objętość tej książki. Przecież w dzisiejszym krajobrazie Suwalszczyzny w ogóle nie widzimy dworków. Owszem, wielu zna ruiny pałacu gen. Ludwika Michała Paca w Dowspudzie lub pozostałości po dworze w Starej Hańczy nad jeziorem Hańcza, niektórzy – ze względu na funkcjonujący pensjonat – wiedzą o istnieniu folwarku Huta, i to wszystko.
Dlaczego więc ta książka? Otóż jest próbą wydobycia, przypomnienia i utrwalenia świata, który już nie istnieje (bez chęci jego idealizacji i mitologizacji). Zniknął zarówno w przestrzeni, jak i w pamięci. Stało się tak w wyniku naturalnych procesów, ale także planowanych działań, motywowanych ideologią i polityką.
Najpiękniejsze zamki pałace i dwory w Polsce - Marek Gaworski

Publikacja przedstawia 600 najpiękniejszych zamków i pałaców – rezydencji możnych polskich rodów. Wielkim atutem są fotografie pokazujące aktualny stan tych zabytków, a także niezwykle interesujące zdjęcia z lotu ptaka.
Poszczególnym opisom towarzyszą fotografie archiwalne, historia powstawania budowli, informacje o losach właścicieli i wiele innych ciekawostek.
Dwory polskie. Najpiękniejsze posiadłości ziemskie - Marcin Pielesz (wersja ekskluzywna)

Dwory to relikty budownictwa szlacheckiego. Dziś mieszczą się w nich instytucje kultury, muzea, ośrodki pracy twórczej. Wiele z nich zostało zaadaptowanych na hotele i restauracje. Niestety, są też takie, które pozostawione same sobie, po prostu niszczeją. Wszystkie jednak składają się na bogactwo kulturowe naszego kraju i są niebywałą atrakcją turystyczną. Książka „Dwory polskie” przybliża specyfikę najpiękniejszych posiadłości ziemskich. Opowiada dzieje obiektów oraz charakteryzuje architekturę poszczególnych budowli. Album został zilustrowany fotografiami współczesnymi i archiwalnymi.
Dwory - Łukasz Gaweł

Dwór ziemiański przez wieki był jednym z najważniejszych składników polskiego pejzażu kulturowego. To tutaj pielęgnowano rodzinną i narodową tradycję, przechowywano pamiątki, strzępy historii bliższej i dalszej okolicy, gromadzono dzieła sztuki i dawną broń, kompletowano pokaźne księgozbiory - wszystko, co określało i budowało polską tożsamość. Wpisany na trwałe do literackiej tradycji, obecny na płótnach największych polskich artystów, dwór stał się swoistym "rajem utraconym", symbolizując świat, który bezpowrotnie minął. Jego zagładę przyniosły rządy komunistów, począwszy od wydawanego we wrześniu 1944 roku dekretu o przeprowadzeniu reformy rolnej. Tysiące dworów stało się wówczas obiektem zaciekłego ataku prowadzonego zarówno przez funkcjonariuszy PRL-owskiego reżimu, jak i bohaterskiej Armii Czerwonej "wyzwalającej" Polskę spod okupacji. Z ziemiańskich siedzib wyrzucano na bruk prawowitych właścicieli, dwory zaś grabiono, niejednokrotnie puszczając z dymem. Niniejszy album prezentuje ponad sto spośród zachowanych zabytków tego typu, ukazując Czytelnikom ich nieprzemijające piękno.
Pałace Podlasia - Katarzyna i Jerzy Samusikowie

Podlasie to kraina stanowiąca niegdyś niewielki fragment Wielkiego Księstwa Litewskiego. Jego głównym, niejako stołecznym miastem był wówczas Drohiczyn leżący nad Bugiem. A Bug stanowi dzisiaj granicę między Podlasiem północnym, zaczynającym się gdzieś pod Augustowem i wchodzącym w całości w skład województwa podlaskiego, a Podlasiem południowym, będącym częścią województwa lubelskiego i mazowieckiego, kończącym się w okolicach Parczewa. Na obszarze tym zachowało się wiele obiektów zabytkowych, wśród których wyróżniają się budowle pałacowe, należące niegdyś do znakomitych rodów. Na terenie Podlasia północnego będą to rezydencje Branickich, Ossolińskich, Lubomirskich, Starzeńskich oraz miejskie pałace fabrykantów. W obrębie Podlasia południowego zostały zbudowane dla Radziwiłłów, Sapiehów, Kiszków, Ogińskich czy Krasińskich. Niektórzy z właścicieli pałacowych siedzib nie byli zbyt majętni, ale wyróżniali się wielkim patriotyzmem, uczestnicząc w insurekcji kościuszkowskiej, powstaniach – listopadowym, styczniowym i warszawskim. Wiele z ich rezydencji zostało bezpowrotnie zniszczonych podczas wojen przetaczających się przez polskie ziemie, ale te, które się zachowały, zostały przedstawione w tej książce i stanowią wspaniałą opowieść o historii tych ziem.
Michałkowice. Wieś i dwór na przestrzeni dziejów - Marcin Wądołowski

Publikacja stanowi rezultat badań archiwalno–bibliotecznych, podpartych wieloletnią pasją do poznawania lokalnej historii. Dzieje Michałkowic widziane przez pryzmat losów miejscowego dworu (wraz z zapleczem gospodarczym) stanowią innowacyjne podejście do prób ukazania przeszłości tego miejsca. Poznanie społeczno–kulturowych relacji dawnych michałkowickich dziedziców z mieszkańcami wsi, pozwala na nowo określić stosunek współczesnych wobec kilkuwiekowego dziedzictwa. Specyfika przemysłowej części Górnego Śląska, uwzględniająca wieloletnie procesy industrializacji i urbanizacji, odróżnia dzieje tutejszych dworów od ich odpowiedników z innych obszarów dzisiejszej Polski.
Informacje zawarte w książce stać się mogą bazą dla dalszych pogłębionych analiz funkcjonowania górnośląskich dworów, zaś dla społeczności stanowić mogą narzędzie, które umożliwi kształtowanie dojrzałej tożsamości lokalnej.
Dwór na wulkanie. Dziennik ziemianki z przełomu epok 1895-1920 - Janina Konarska

Dziennik Janiny Konarskiej to kolejna w tym roku, po bestsellerowej Amerykańskiej księżnej Virgilii Sapiehy, książka z serii „Świadectwa. XX wiek”, przedstawiająca ziemiański świat pierwszej połowy XX wieku z kobiecej perspektywy.
Burzliwa epoka przełomu na tle prywatnego życia Janiny z Fuldów Konarskiej. Jej dziennik ukazuje rzeczywistość ostatnich lat XX wieku w Królestwie Polskim z perspektywy młodej panny z Radomia, i lata pierwszej wojny, widziane już oczami mężatki 0 z majątku Kluczewsko koło Włoszczowy.
W realia salonu i dworu wkrada się świat zewnętrzny, przynoszący wielkie przemiany polityczne i społeczne: rewolucję 1905 roku, wybuch wojny, przetaczanie się przez ziemie polskie kolejnych frontów, formowanie się niepodległości. Notowane na bieżąco wrażenia autorki pozwalają poczuć codzienność tej niezwykłej epoki, a także poznać z bliska ją samą – trochę rozpuszczoną jedynaczkę z dobrego domu, trochę „piękny przykład kobiety polskiej”. A przy tym – rezolutną komentatorkę rozgrywających się na jej oczach wydarzeń.
Dwory i pałace Wielkopolski. Styl narodowy - Jan Skuratowicz

Wiek XIX, wraz z gwałtownym rozwojem społecznym i gospodarczym, stworzył nieznane przedtem dziedziny sztuki czy architektury, dorabiając do nich własną i tylko sobie właściwą ideologię.
Wystarczy przypomnieć takie charakterystyczne tematy architektoniczne, jak „muzeum”, „bank”, „dom towarowy”, „dworzec”, „sąd”. Tematem takim był też, na nowo teraz przekształcany, stary temat „rezydencji”. Rezydencja królewska, książęca, szlachecka, bankierska lub fabrykancka stawała się najbardziej widocznym nośnikiem politycznych i społecznych poglądów i przekonań ich właścicieli.
Teren Wielkopolski nie różnił się pod tym względem od innych krain wchodzących w skład monarchii pruskiej. Poprzez specyfikę polityczną czy gospodarczą rozmaite działania mogły nabierać i nabierały własnych znaczeń czy podtekstów. Na przykładzie wielkopolskich realizacji z przełomu XVIII i XIX wieku, między innymi w Kórniku, Posadowie, Dębnie, Komierowie czy Smogulcu, autor omawia charakterystyczne cechy rodzącego się wówczas stylu narodowego.
W ziemiańskim dworze. Codzienność, obyczaje, święta, zabawy - Maja Łozińska

Życie codzienne polskiego ziemiaństwa, zarówno w XIX wieku, jak i w ostatnich latach Drugiej Rzeczypospolitej, niezmiennie było związane z przyrodą i cyklem zmieniających się pór roku. Toczyło się wokół prac rolniczych, w rytmie dorocznych świąt.
Książka W ziemiańskim dworze podporządkowuje się temu rytmowi. Niczym gospodarski kalendarz podzielona na cztery części – Zimę, Wiosnę, Lato i Jesień – opowiada o zajęciach mieszkańców dworu: o dbałości o dom, sprzęty, ziemię i zwierzęta, o przygotowywaniu posiłków i zapasów na zimę, obyczajach świątecznych, rozrywkach, wizytach gości, zjazdach familijnych i polowaniach. Tekstowi towarzyszy bogaty wybór archiwalnych zdjęć oraz malarstwo z epoki.
365 zagadek o Wielkopolsce - Włodzimierz Łęcki

Wielkopolska to kraina wyjątkowa: o niepowtarzalnym uroku, wielowiekowej historii, tradycji, kulturze i niezwykłej energii. Każdego urzekają tutejsze krajobrazy i budowle – pałace, kościoły, fabryki. To raj dla turystów, przemierzających jej lądowe i wodne szlaki. Ale czy naprawdę taką Wielkopolskę znamy? Czym wsławił się wielkopolski Syzyf? Nad czyim grobem stoi piramida? Co to jest region kozła? Kim są Bambrzy? Odpowiedzi na te pytania udzieli Włodzimierz Łęcki – wybitny znawca i miłośnik regionu, autor wielu znakomitych przewodników turystycznych.
Pałace-instytucje dziewiętnastowiecznego Wrocławia. Znak patronatu obywatelskiego - Bożena Grzegorczyk

W niniejszej książce uwaga autorki koncentruje się na dwóch, ściśle ze sobą powiązanych, obszarach badawczych. Pierwszy z nich obejmuje znamienne dla XIX stulecia zjawisko kształtowania się patronatu obywatelskiego, które najpełniej zaznacza się w sferze budownictwa publicznego. Ponieważ architektura tych założeń nawiązuje do architektury pałacowej, dlatego określono je mianem „pałaców-instytucji”. Autorka, dokonując analizy poszczególnych założeń, starała się udowodnić, że elementy pałacowej architektury służyły wyeksponowaniu pewnych treści, a ich historyzujące formy nie są przypadkowe i nie wynikają ze względów jedynie estetycznych – nie były to tylko akcenty w panoramie miasta, ale znaki komunikujące o jego stanie ekonomicznym i poziomie zamożności obywateli, którzy preferowali określone wartości, jednym słowem stawały się znakami patronatu obywatelskiego.
Opinie o produkcie (0)








