Jeżyce KMP 2/2000

Dostępność: brak informacji
Wysyłka w: 7 dni
Cena: 44,00 zł 44.00
ilość szt.
dodaj do przechowalni

Opis

Autor zbiorowy
ISBN/ISSN 0137-3552
Rok wydania 2000
Wymiary 16,9 x 24 cm
Liczba stron 400
Oprawa miękka

druk na zamówienie - czas realizacji do 7 dni


Co jest takiego w poznańskich Jeżycach, że kuszą i przyciągają? Czym różnią się od pozostałych dzielnic miasta, że przez wielu z nas, poznaniaków - i to niekoniecznie tych, których los z Jeżycami związał - postrzegane są jako miejsce prawie mityczne? Czy zawdzięczają to wspaniałym, secesyjnym kamienicom, których nie ma w żadnym innym miejscu Poznania, czy atmosferze jeżyckiego rynku albo procesji w Boże Ciało z dziewczynkami w strojach bamberskich? A może magicznym właściwościom jedynych w swoim rodzaju obiektów i miejsc, takich jak stary Ogród Zoologiczny, wiekowa zajezdnia przy Gajowej, z której przez sto lat wczesnym rankiem wyjeżdżała na ulice Poznania skrzypiąca dwójka, czy piękny i dostojny cmentarz przy ul. Nowina albo wspaniały Ogród Botaniczny, będący jedną z najpiękniejszych tego typu enklaw w Polsce? A może wreszcie to zasługa szczególnego rodzaju ludzi, którzy tu mieszkali? 
Wszystko jest zrozumiałe, jeżeli te miejsca kojarzą się z urokami dzieciństwa, do których wraca się pamięcią, jak do utraconej Arkadii, czy z bliskimi, którzy tam żyli, a których już nie ma. Ale dlaczego kochają Jeżyce ci, dla których ta dzielnica nie wiąże się z żadnymi wspomnieniami? Może zawdzięcza to słynnej już w całej Polsce Jeżycjadzie Małgorzaty Musierowicz (tu się urodziła i tu mieszka), może Filipowi Bajonowi (tu się urodził, już nie mieszka, ale pamięta i chętnie wraca), który uwiecznił ją na taśmie filmowej, albo znanym w całym mieście brzdącom i najlepszym pączkom z Hanusi przy Żurawiej (podobno prawdziwego jeżyczanina rozpoznaje się po tym, jak odmienia nazwę tej ulicy - Żurawia czy Żurawiej), a może słynnym barom piwnym, ale to szczególny rodzaj wielbicieli (najczęściej miejscowi). Zresztą Szwejka już nie ma i niespecjalnie jest do czego wracać. 
Ten numer Kroniki Miasta Poznania w całości poświęcony jest Jeżycom i znanym jeżyczanom (zaprosiliśmy do współpracy Małgorzatę Musierowicz, Filipa Bajona, Izabellę Cywińską, ks. proboszcza Włodzimierza Okoniewskiego, Krzysztofa Skubiszewskiego). Spróbujmy odnaleźć w nim choć cząstkę prawdy o dzielnicy i odpowiedź na pytanie, co jest takiego w poznańskich Jeżycach, że kuszą...

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
Nowości
Droga Krzyżowa - Alicja Lenczewska
Droga Krzyżowa - Alicja Lenczewska
15,00 zł
szt.
Twoja Msza - Demetrius Manousos OFMCap
Twoja Msza - Demetrius Manousos OFMCap
25,50 zł
szt.
Grób rybaka - Paweł Lisicki
Grób rybaka - Paweł Lisicki
39,90 zł 36,00 zł
szt.
Dom Józefa - o. Augustyn Pelanowski
Dom Józefa - o. Augustyn Pelanowski
30,90 zł
szt.
Sonda
Przy zakupie książki kieruję się przede wszystkim:
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl