Historia rodziny Leopoldów i wspomnienia Antoniego Leopolda - Antoni Leopold, Jan Leopold

Dostępność: brak towaru
Cena: 92,50 zł 92.50
Cena w innych sklepach: 121,00 zł
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Autor:  Antoni Leopold, Jan Leopold
Wydawnictwo:  Studio Blok
Rok wydania: 2016
Oprawa: miękka
Liczba stron: 220
Format: 17.0 x 24.0 cm
Numer ISBN: 978-83-938584-3-9

 

Autentyczna historia rodziny, która może zainteresować nie tylko genealogów i krewnych.

Literatura faktu w takim ujęciu, niezwykle sugestywna dzięki bezpośredniości opowieści i oszczędnemu, klarownemu stylowi, może okazać się bardziej wciągająca niż lektura niejednej sagi. Antoni i Jan Leopoldowie – ojciec i syn - opisują dzieje swojej rodziny oraz, fragmentarycznie, rodzin spokrewnionych – Mączyńskich, Romockich, Towarnickich, Kaczanowskich. W książce fakty z życia prywatnego przodków i potomków autorów przeplatają się z wydarzaniem dziejowymi w które się angażowali - perspektywa osobista miesza się z historyczną, przez co obie narracje zyskują szczególny koloryt. W pierwszej części informacje podano w porządku zapisu genealogicznego. Uzupełnione licznymi źródłami – fragmentami listów, reprintami, reprodukcjami obrazów i fotografii, odniesieniami do literatury przedmiotu, przytoczeniami dokumentów – są opracowaniem wzbogacającym czytelnika o wiedzę historyczną sięgającą 1807 roku. Osobną część stanowią wspomnienia Antoniego. Obejmują okres od 1919 roku do lat 60. XX w. Jest to subiektywny, nacechowany emocjonalnie zapis tamtych wydarzeń, obyczajów, świadectwo minionych czasów. We Wspomnieniach autor wychodzi poza konwencję kronikarskich notatek. W opisy bliskich mu osób i miejsc wplata detale i wrażenia. Dzieli się z czytelnikiem refleksjami o rzeczach i sprawach potocznych, osobistych (Radio, Ślub), pamięcią wydarzeń historycznych (Okres wojny i okupacji niemieckiej, Koniec wojny), zapisem ówczesnej świadomości społecznej (Stosunki społeczne, Żydzi).

Antoni Leopold, (ur. w 1916 roku w Dziektarzewie, zm. w 2009 roku w Warszawie), ostatni właściciel majątku Rzepiszew w gminie Szadek, dr nauk rolniczych, powszechnie tytułowany profesorem. W 1990 roku odznaczony Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski. Studia rolnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie ukończył w 1938 roku. Od 1936 roku zarządzał majątkiem Rzepiszewa otrzymanym w spadku od stryja. Odbudowę zadłużonej i zacofanej gospodarki Rzepiszewa przerwała wojna. Po wojnie, spędzonej na wygnaniu w Generalnej Guberni jako rządca w majątku w Radestowie, zamieszkał w Łodzi, a od 1961 roku w Warszawie. Pracował w Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, Instytucie Planowania i w Instytucie Nauk Ekonomicznych PAN. W 1971 roku obronił doktorat z ekonomiki rolnictwa na SGGW. Członek „stolika rolniczego” przy Okrągłym Stole. W rządzie Tadeusza Mazowieckiego członek zespołu doradców premiera, a od 1994 do 2006 roku członek Rady Strategii Społeczno-Gospodarczej przy prezesie Rady Ministrów. W latach 1990-1999 Przewodniczący Kościelnego Komitetu Rolniczego. Po przejściu na emeryturę 1991 roku, poświęcił się odtworzeniu historii rodziny i spisaniu wspomnień ze swojego życia i zapamiętanych opowiadań członków rodziny.

Jan Leopold (ur. w 1946 roku w Łodzi), syn Antoniego Leopolda. W 1971 roku ukończył studia na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej. W latach 1972-1975 pracował w wytwórni prefabrykatów betonowych Od 1975 roku do 1989 roku pracował w Zjednoczeniu Przemysłu Betonów, później w Zrzeszeniu Przedsiębiorstw Branży Betonów. W latach 1992-2016 prezes zarządu spółki produkującej prefabrykaty z betonu dla budownictwa infrastrukturalnego. Od 1992 roku do 2016 roku pracownik Fundacji Rolniczej później Fundacji Wspomagania Wsi. Członek Społecznego Komitetu Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionu „Zośka”. Po śmierci ojca kontynuował pracę nad historią rodziny.

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl