24,50 zł
26,80 zł
269,00 zł
Cena regularna:
289,00 zł
Historia kaznodziejstwa - ks. Kazimierz Panuś
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalniOpis
Autorzy: Kazimierz Panuś
Wydawnictwo: Salwator Wydawnictwo
ISBN: 978-83-60703-51-9
Stron: 502
Oprawa: twarda, obwoluta
Podejmując lekturę tej książki, czytelnik ma możność popatrzeć na drogę, jaką przebyło kaznodziejstwo katolickie od posługi słowa Apostołów do nauczania Jana Pawła II.
Ten wspaniały pochód kaznodziejów otwierają Apostołowie i papieże, których mowy bądź dokumenty odegrały doniosłą rolę w kaznodziejstwie. Przesuwa się rytmicznym krokiem zastęp doktorów Kościoła, spośród których wielu to znakomici kaznodzieje jak święci: Ambroży, Augustyn, Hieronim, Leon Wielki, Hilary z Poitiers i Piotr Chryzolog z Ojców Kościoła Zachodniego; święci: Bazyli Wielki, Grzegorz z Nazjanzu, Jan Chryzostom, Atanazy Wielki, Cyryl Jerozolimski i Cyryl Aleksandryjski, Efrem i Jan z Damaszku z Ojców Kościoła Wschodniego; święci: Piotr Damiani, Bernard z Clairvaux, Antoni z Padwy, Albert Wielki i Tomasz z Akwinu oraz Bonawentura z okresu średniowiecza; święci Franciszek Salezy i Alfons Liguori, Piotr Kanizjusz i Wawrzyniec z Brindisi z czasów nowożytnych.
Przed oczami czytelnika kroczy świetny zastęp biskupów-kaznodziejów, a wiodą go (prócz kilku wyżej wymienionych) m.in.: św. Karol Boromeusz, św. Franciszek Salezy, św. Tomasz z Villanueva, Jacques-Bénigne Bossuet, Jean Baptiste Massillon, François Fénelon, Félix Antoine Dupanloup, Henri Marie Alfred Baudrillart, John Henry Newman, Paul W. Keppler, Ottokar Prohaška, Tihamer Toth, Michael Faulhaber i Fulton John Sheen.
Dalej idzie nieprzeliczony zastęp kapłanów i zakonników-kaznodziejów, wielka rzesza tych, co na zachodzie Europy przez prawie dwa tysiące lat służyli dobru, pięknu i prawdzie Bożej. Są wśród nich tacy mistrzowie ambony, jak: Bertold z Ratyzbony, św. Bernardyn ze Sieny, św. Jan Kapistran, św. Franciszek Borgiasz, św. Jan z Avili, Ludwik z Granady, Paweł Segneri, Abraham a Sancta Clara, Louis Bourdaloue, niestrudzony apostoł Bretanii św. Ludwik Maria Grignon de Montfort, św. Leonard z Porto Mauritio i słynny konferencjonista Henri Lacordaire.
Autor nie zapomina, że przez ponad tysiąc lat posługę głoszenia słowa Bożego podejmowali również kaznodzieje polscy. Poświęci im następny tom.
Książka zapoznaje z rozwojem form homiletycznych, wielkimi osobowościami kaznodziejskimi, ich czasami i dziełami; ukazuje, jak w swoich najwybitniejszych przedstawicielach Kościół realizował Chrystusowy nakaz misyjny: Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody (Mt 28,19).