Menu

Godzinki (album) - Iwona Józefiak OCD

Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 3 dni
Cena: 19,90 zł 19.90
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

ISBN: 978-83-8043-234-5
Okładka: twarda
Liczba stron: 60
Wymiary: 210 x 290 mm
Autor: Iwona Józefiak
Rok wydania:  2017

 

Ten bogato ilustrowany album rozpoczyna serię publikacji o pochodzeniu i znaczeniu popularnych modlitw.
Opisuje pochodzenie oraz historię rozwoju i zmian popularnych Godzinek. Centralną część książki stanowią obszerne wyjaśnienia poszczególnych wezwań i tytułów Maryi, użytych w tej modlitwie. Nie każdy bowiem ma świadomość, że za każdym z wezwań tej popularnej modlitwy kryje się bogata biblijna tradycja lub ślad teologicznych dysput w Kościele.
Jest to pierwsze tak szerokie omówienie Godzinek ku Czci Najświętszej Maryi Panny, przepięknie ilustrowane ikonografią i fotografiami.

Początkowo nazwa Godziny funkcjonowała na określenie zbioru hymnów, psalmów i modlitw, odmawianych w różnych porach dnia na wzór kapłańskich i zakonnych pacierzy. Był to więc popularny średniowieczny modlitewnik, którym od XI wieku coraz częściej posługiwali się laicy. Dzisiaj powiedzielibyśmy, że dawne Godziny to po prostu brewiarz dla świeckich. Istniały różne rodzaje tych ksiąg, ale najbardziej rozpowszechnione było oficjum ku czci Matki Bożej. (...) Maryjne oficjum stało się ulubioną, codzienną modlitwą króla Zygmunta III. Praktykowali je między innymi Władysław Warneńczyk i królowa Bona. Zamiłowanie świeckich do odmawiania brewiarza dowodzi, że nie jest to nowa praktyka w Kościele, a tylko bywa na nowo odkrywana i doceniana, jak to miało miejsce chociażby po Soborze Watykańskim II.

W polskich przekładach pojawił się tytuł Godzinki...

Iwona Józefiak OCV, absolwentka Papieskiego Wydziału Teologicznego UAM w Poznaniu, autorka artykułów i książek o tematyce religijnej m.in. Dar pomnażany, Pieśń dla Mamy, Dębowiecka Królowa, Różańcowe ziarenka. Na co dzień pracuje jako katechetka i przewodniczka w Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu.

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl