"Czata 49". Relacje i wspomnienia żołnierzy batalionu Armii Krajowej w zasobie Archiwum Akt Nowych - Bartosz Nowożycki

Dostępność: na wyczerpaniu
Cena: 38,00 zł 38.00
Cena w innych sklepach: 48,00 zł
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Autorzy: Bartosz Nowożycki
Wydawnictwo: Historyczna
ISBN: 9788393320417
Stron: 385
Oprawa: miękka


Na 388 stronach książki Czata 49... znajdujemy głównie relacje i wspomnienia żołnierzy batalionu. Ta część książki zajmuje około 350 stron publikacji. Ponadto na wstępie możemy przeczytać apel Mariusza Olczaka (Kierownika Archiwum Czynu Zbrojnego w Archiwum Akt Nowych), dotyczący zgromadzonych zbiorów oraz prośbę o przekazywanie do AAN archiwalnych dokumentów, zdjęć i relacji. W dalszej części książki znajdujemy wstęp autorstwa Bartosza Nowożyckiego. Kolejna część (ta największa) to wspomniane już wcześniej relacje żołnierzy. Na zakończenie otrzymujemy aneksy (dokumenty i Order de Bataille oddziału) i bibliografię.

Relacje i wspomnienia to naturalnie najważniejsza i najmocniejsza część książki. Oprócz przekazu znanych z historii Powstania Warszawskiego postaci: "Witolda" Tadeusza Runge, "Piotra" Zdzisława Zołocińskiego, "Motyla" Zbigniewa Ścibor-Rylskiego, "Jędrasa" Zygmunta Jędrzejewskiego, "Wapniaka" Romualda Średniawy-Szypiowskiego; możemy znaleźć nie mniej ciekawe wspomnienia np. "Łosia" Macieja Figla, "Ani" Anny Wyganowskiej-Ericksson, czy "Xeni" Ludwiki Wyszomirskiej-Trzaska.

Czytając relacje śledzimy dzieje batalionu, poszczególne postacie, kolejne walki... I tak w tekście znajdujemy wspomnienia dotyczące walki o cmentarze wolskie, natarcia w rejonie ul. Płockiej, obrony szpitala Św. Jana Bożego, walk o magazyny na Stawkach, natarcia na Dworzec Gdański, walk na Czerniakowie, czy też brawurowego kanałowego desantu na Plac Bankowy. Prócz tego, z relacji dowiedzieć się możemy sporo o całym zapleczu - o życiu "za barykadami" w powstańczej Warszawie: o stosunkach z cywilami, o zajęciach powstańców poza służbą, o szpitalach, ich personelu i rannych.

Tekst uzupełniają zdjęcia archiwalne z żołnierzami baonu "Czata 49" oraz z czasów Powstania Warszawskiego.

Wydanie książki wydaje się bez zastrzeżeń, kartki książki są klejone i oprawione w miękką okładkę. Na okładce umieszczono kilka zdjęć archiwalnych przedstawiających żołnierzy Czaty 49 podczas Powstania Warszawskiego. Ponadto motyw biało-czerwony i symbol "kotwiczki" – znaku Polski Walczącej (nawiązujące do wcześniejszej serii Wydawnictwa ZP Grupa[3]) - ukazują potencjalnemu Czytelnikowi temat woluminu oraz zachęcają do nabycia książki i zagłębienia się w jej treść.

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl