Czas strachu . Terroryzm. Europa. Polska - Artur Dmochowski

Dostępność: duża ilość
Cena: 31,00 zł 31.00
Cena w innych sklepach: 34,90 zł
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

AUTOR Artur Dmochowski
FORMAT A5
OBJĘTOŚĆ 160
OPRAWA Miękka
ISBN 978-83-63566-56-2
   

Chociaż korzenie terroryzmu sięgają jeszcze czasów starożytnych, to właśnie w XXI wieku stał się on jednym z największych problemów wielu krajów. Od zamachów, które miały miejsce 11 września 2001 r. w Stanach Zjednoczonych, poprzez ataki w Londynie czy Madrycie, aż po stworzenie terrorystycznego Państwa Islamskiego. Ogromna część świata żyje w ciągłym zagrożeniu. Wywoływanie strachu i poczucia nieustannej destabilizacji – to fundament wszelkich aktów terroru.

Polska  nie stanowiła do tej pory jednego z pierwszych celów terrorystów. Jednak ciągłe zawirowania polityczne na arenie międzynarodowej oraz fakt coraz śmielszego wkraczania terrorystów w kolejne rejony Europy mogą nagle wpłynąć na zmianę tej sytuacji. 

Terroryzm ma to do siebie, że jest fantomem. Nie można określić go geograficznie ani po prostu zamknąć w określonej grupie, zlokalizować. To jest w dużej mierze wirtualne zjawisko, które raz na jakiś czas przyjmuje bardzo realny kształt w postaci zamachów. 

Co więcej,  rozwijający się terroryzm – jak wskazują rozmówcy – będzie dążył do  wykorzystania zdobyczy najnowszych technologii, dających możliwość szybkiego
i  trudniejszego do wykrycia działania zamachowców.

O tym, czy jesteśmy rzeczywiście bezpieczni, jak będzie ewoluował światowy terroryzm i jak z nim walczyć, rozmawia z ekspertami ds. terroryzmu oraz spraw międzynarodowych Artur Dmochowski.

Ta książka nie jest podręcznikiem, lecz raczej próbą dotarcia do tego, co w zjawisku terroryzmu jest najważniejsze. Jest więc raczej przewodnikiem, który ma pomóc najpierw je zrozumieć, a następnie dawać sobie z nim radę – unikać go lub zwalczać.

Wstęp

Krzysztof Szczerski
Czy Polska jest bezpieczna?

Jacek Bartosiak
Asymetryczna strategia terroru

Witold Waszczykowski
Matka wszystkich konfliktów

Tomasz Aleksandrowicz
Media, terroryzm i przyszłość

Michał Chorośnicki
Kluczem jest kontrwywiad

Artur Dmochowski – dziennikarz prasowy i telewizyjny, dyplomata, historyk. Studiował na UJ w Krakowie i w USA. Stworzył kanał TVP Historia. Był redaktorem nowojorskiego „Nowego Dziennika”. Brał udział jako przedstawiciel Polski w misjach pokojowych podczas wojen w Gruzji i Bośni. Napisał m.in. bestsellerową historię wojny wietnamskiej Wojna bez zwycięzców . Za działalność dziennikarską w podziemiu w stanie wojennym otrzymał medal „Niezłomnym w Słowie”. W 2015 roku laureat honorowego wyróżnienia Nagrody Głównej SDP.

Rozmówcy (kolejność alfabetyczna)

Tomasz ALEKSANDROWICZ – doktor habilitowany, profesor Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora. Jest dziekanem Wydziału Administracji Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku, pracownikiem Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, wykładowcą Collegium Civitas w Warszawie, stałym współpracownikiem Instytutu Prawa Międzynarodowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, członkiem Rady Programowej Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas, przewodniczącym Rady Programowej Instytutu Analizy Informacji Collegium Civitas. W latach 2010-2012 był zastępcą Przewodniczącego Zespołu Koncepcji Działania Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego. Aktywność naukową przez wiele lat łączył z pracą w administracji, m.in. w pionach analitycznych służb specjalnych i Zespole Doradców Kancelarii Prezydenta RP. Zajmuje się problemami bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego, prawnomiędzynarodowymi  oraz politycznymi aspektami współczesnego terroryzmu, przemianami w koncepcjach suwerenności państwa narodowego w dobie globalizacji i integracji europejskiej, problemami służb specjalnych w stosunkach międzynarodowych, zagadnieniami związanymi z analizą informacji oraz walki informacyjnej. Jest autorem kilkudziesięciu pozycji książkowych i artykułów naukowych, m.in. Terroryzm międzynarodowy (Warszawa 2008), Bezpieczeństwo w Unii Europejskiej (Warszawa 2011), Analiza informacji w zarządzaniu bezpieczeństwem (wspólnie z K.Liedelem i P. Piasecką; Warszawa 2013), Świat w sieci: państwa – społeczeństwa – ludzie. W poszukiwaniu nowego paradygmatu bezpieczeństwa narodowego (Warszawa 2014).

Jacek BARTOSIAK jest analitykiem Narodowego Centrum Studiów Strategicznych, absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, adwokatem i partnerem zarządzającym w kancelarii adwokackiej zajmującej się obsługą biznesu. Współpracuje na stałe z miesięcznikiem „Nowa Konfederacja”, jest członkiem Rady Budowy Okrętów i ekspertem Fundacji Republikańskiej, współpracownikiem amerykańskich ośrodków analitycznych zajmujących się geopolityką, bezpieczeństwem oraz konfliktami zbrojnymi, w tym planowaniem przyszłości i przyszłych zamówień wojskowych. W NCSS zajmuje się analityką związaną z bezpieczeństwem narodowym oraz sprawami międzynarodowymi, a w pierwszym rzędzie geopolityką; na powyższe tematy publikuje i wypowiada się w mediach. W szczególności interesuje się polityką bezpieczeństwa USA oraz rywalizacji największych mocarstw, w tym kwestiami bezpieczeństwa na Zachodnim Pacyfiku i w Azji. 

Profesor dr hab. Michał CHOROŚNICKI kieruje Katedrą Teorii i Strategii Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Z wykształcenia jest prawnikiem. Jego zainteresowania naukowe ewoluowały od problemów państw Afryki i państw niezaangażowanych po politykę wojskową państw europejskich. W 1975 roku prof. Chorośnicki zapoczątkował swoje wyjazdy naukowe do USA. Pobyt w wielu uczelniach amerykańskich w charakterze profesora wizytującego – spędził tam ponad 6 lat – zaowocowały dla niego publikacjami dotyczącymi różnych aspektów polityki USA, a polityki wojskowej w szczególności. Od połowy lat 80. XX w. prof. Chorośnicki zainteresował się fenomenem terroryzmu. Oprócz szeregu artykułów napisał książkę Terroryzm – analizy i fakty, będącą w istocie podręcznikiem do wykładanego przedmiotu Prawne i polityczne aspekty terroryzmu międzynarodowego. Jest członkiem Instytutu Studiów Strategicznych w Londynie oraz kilku innych towarzystw naukowych w kraju i za granicą. Obecnie w ramach badań Katedry Teorii i Strategii Stosunków Międzynarodowych UJ prowadzony jest m.in. projekt badawczy razem z CUA w Waszyngtonie, wstępnie noszący tytuł Technologie i terroryzm. Profesor Chorośnicki kończy monografię Terroryzm – refleksje sceptyczne, będącą analizą ostatnich dwóch dekad terroryzmu międzynarodowego.

Krzysztof SZCZERSKI – jeden z najbardziej uzdolnionych młodych polityków, a jednocześnie naukowiec o uznanym autorytecie, ekspert w zakresie polityki zagranicznej i integracji europejskiej. Jest wykładowcą Uniwersytetu Jagiellońskiego i wicedyrektorem Instytutu Nauk Politycznych oraz Stosunków Międzynarodowych UJ. Wykłada też m.in. na Uniwersytecie Papieskim im. Jana Pawła II oraz w Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej „Ignatianum”. W latach 2007-2008 pełnił funkcję wiceministra spraw zagranicznych oraz wiceministra ds. Unii Europejskiej. Był też członkiem Rady Służby Cywilnej. W latach 2010-2011 był doradcą strategicznym PiS w Parlamencie Europejskim. Jest współtwórcą Ruchu Społecznego im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Od listopada 2011 roku poseł na Sejm RP. Jeden z najbliższych współpracowników prezydenta Andrzeja Dudy. Jest autorem licznych publikacji, w tym książek: Integracja europejska: cywilizacja i polityka, Wybór Europy. Katolik wobec procesu integracji europejskiej, Porządki biurokratyczne oraz Dynamika systemu europejskiego: rozważania o nowym kształcie polityki w Unii Europejskiej.

Witold WASZCZYKOWSKI – jeden z najbardziej doświadczonych polskich dyplomatów, który w swojej długiej karierze był m.in. ambasadorem RP w Iranie i kierował Biurem Łącznikowym przy NATO w Brukseli. Jest absolwentem Uniwersytetu Łódzkiego, Oregon State University oraz Graduate Institute of International Studies w Genewie. Był pracownikiem naukowym na UŁ, a od 1992 roku pracował w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. W rządach PiS pełnił funkcję wiceministra spraw zagranicznych i głównego negocjatora w rokowaniach dotyczących budowy tarczy antyrakietowej. W 2008 roku został odwołany przez Donalda Tuska ze wszystkich stanowisk, ponieważ publicznie skrytykował rząd za przedłużanie negocjacji w sprawie tarczy. Ujawnił wówczas, że Tusk i Sikorski nie chcieli podpisać gotowej już umowy z USA, aby ten fakt nie został przez opinię publiczną odebrany jako sukces prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Następnie rozpoczął pracę w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego Kancelarii Prezydenta. Gdy wybory prezydenckie w lipcu 2010 roku wygrał Bronisław Komorowski, został on wraz z innymi ministrami Lecha Kaczyńskiego odwołany ze stanowiska.  Od 2011 roku jest posłem z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl