Newsletter

Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Cytadela - KMP 4/2011

Tradycje, obyczaje, małe ojczyzny
37
PLN
Cytadela - KMP 4/2011
Cena: 37,00 zł
Cena netto: 35,24 zł
szt.
Autor: praca zbiorowa
Wydawnictwo: Miejskie
Kategorie: Historia
Typ: książka
Data wydania/premiery: 2011-12-19
Oprawa: miękka
Liczba stron: 396
Format: 176x250
Numer ISBN: 977-01-3735-521-2
   

dostępny na zamówienie - czas realizacji 7 dni


Cytadela to wyjątkowe miejsce. Najpierw powstała tu wieś, potem Prusacy zbudowali na jej miejscu największy w Europie fort, a dzisiaj jest największym w Poznaniu parkiem. W czasie wojny Niemcy planowali uczynienie ze Wzgórza „korony miasta” z gigantyczną budowlą na jego szczycie, a po wojnie władza ludowa chciała, by to eksponowane miejsce było poświęcone dozgonnej przyjaźni ze Związkiem Radzieckim. Wszystko, co robiono na Wzgórzu, było wielkie i monumentalne. I Cytadela taka jest – góruje nad miastem i o takie akcenty się prosi. Poświęciliśmy jej pokaźny tom.

Produkty powiązane

Poznań. Spacer w czasie - 50 lat minęło - Krzysztof Smura Poznań. Spacer w czasie - 50 lat minęło - Krzysztof Smura

Kolejny z serii albumów „Spacer w czasie” obejmuje tematyką lata 60-tew Poznaniu.
Znów przy pomocy kalek i porównań zdjęciowych staraliśmy się przedstawić zmiany jakie zaszły w polu naszego widzenia w okresie ostatnich pięćdziesięciu lat. Autorem zdjęć archiwalnych jest znany , poznański fotografik Janusz Korpal.
Zawartość merytoryczną albumu przygotował red. Krzysztof Smura, obficie okraszając fotografie ciekawostkami z życia miasta.

Cena: 89,00 zł

Winiary jakie pamiętamy. Dawny Poznań i jego mieszkańcy - E. Burchard, K. Stelmachowska Winiary jakie pamiętamy. Dawny Poznań i jego mieszkańcy - E. Burchard, K. Stelmachowska

Album "Winiary jakie pamiętamy" autorstwa dwóch historyczek - dawnych mieszkanek Winiar - Ewy Burchard i Katarzyny Stelmachowskiej to zaproszenie do podróży w przeszłość tej starej dzielnicy Poznania. Przeszłość przechowywaną zarówno w fotografiach jak i w pamięci jej mieszkańców. Przeszłość, którą w tym albumie dawni i obecni mieszkańcy dzielnicy się z nami dzielą. Pokazując życie społeczności winiarskiej w XX w. - zarówno to prywatne, jak i zawodowe - autorki zapraszają nas do świata, który często istnieje już tylko w naszej pamięci. To album pisany sercem - pełen ciepłych wspomnień. Pokazuje nam życie w formie, która powoli odchodzi w zapomnienie. Ale pokazuje też coś bardzo ważnego. Pokazuje, że historia pisana była przede wszystkim przez losy zwykłych ludzi...

Indeks nazwisk

Cena: 60,00 zł

Winiary KMP 4/2008 (wydanie bez płyty CD) Winiary KMP 4/2008 (wydanie bez płyty CD)

Średniowieczne Winiary pojawiają się jako wieś winiarzy, w dokumencie lokacyjnym miasta Poznania z 1253 roku. Prawdopodobnie istniały jednak już w państwie pierwszych Piastów. Wzgórze winiarskie oddzielone było od miasta dolinami Bogdanki i Wierzbaka, między nimi znajdowało się Wzgórze św. Wojciecha. Na dawnych planach Poznania widać wczesne Winiary składały się z dwóch części: regularnej ulicówki typowej dla dawnych wsi na prawie magdeburskim oraz nieregularnej zabudowy na rozdrożu dróg. W takim stanie Winiary przetrwały do rozbiorów, dopiero wojsko pruskie wyrugowały mieszkańców wsi z tego terenu. Działki wykupiono, a nowe Winiary powstały na skraju dawnych pól winiarskich...

Cena: 39,50 zł

Wzgórze św. Wojciecha Kronika Miasta Poznania 4/2012 Wzgórze św. Wojciecha Kronika Miasta Poznania 4/2012

Nie wiadomo, gdzie powstałby Poznań, gdyby biskup nie wszedł w układ z księciem. O zamianie terenów i o tym, co przez wieki działo się na Wzgórzu św. Wojciecha, opowiada Kronika Miasta Poznania 4/2012. W 1244 roku biskup Boguchwał zawarł  z księciem Przemysłem układ, na mocy którego za będącą własnością kościelną osadę św. Gotarga (leżała w okolicach obecnego kościoła Jezuitów przy ul. Szewskiej) dostał od księcia osadę Święty Wojciech i przeniósł tu parafię lewobrzeżną. Parafia była ogromna – sięgała terenów Piątkowa, Naramowic, Sołacza i Kiekrza. Prawdopodobnie wtedy powstał pierwszy kościół św. Wojciecha, a w XVI wieku na wzgórzu pojawili się różnowiercy. Katolikom pojawienie się luteran i barci czeskich przeszkadzało i zbory zburzyli. Na ruinach powstały kościół i klasztor Karmelitów Bosych.

Cena: 27,80 zł

Sołacz. Domy i ludzie - Piotr Korduba Sołacz. Domy i ludzie - Piotr Korduba

To książka o najpiękniejszej dzielnicy Poznania – willowym Sołaczu. O jego architekturze, ale przede wszystkim o jego mieszkańcach: inteligencji i ziemiaństwie, przemysłowcach i zamożnych kupcach. Odsłania barwne historie kilkudziesięciu domów i ich właścicieli, uwikłane w najważniejsze wydarzenia z dziejów miasta i kraju w 1. połowie XX wieku. Opowiada zarówno o najstarszych niemieckich mieszkańcach Sołacza, jak i o szczęśliwym życiu ich polskich następców w dwudziestoleciu międzywojennym oraz o ich wojennych i powojennych losach. Prezentujemy drugie wydanie albumu, nieznacznie zmienione.

Cena: 43,90 zł

Cmentarz i Krypta Zasłużonych w Poznaniu. Przewodnik - Renata Linette, Jarosław Matysiak Cmentarz i Krypta Zasłużonych w Poznaniu. Przewodnik - Renata Linette, Jarosław Matysiak

Najstarsza zachowana poznańska nekropolia położona jest w miejscu malowniczym i ustronnym, mimo że od ruchliwego centrum dzieli je zaledwie kilkaset metrów. Można ją zwiedzać oglądając zabytkowe nagrobki, wśród nich dzieła znanych rzeźbiarzy. Nazwiska na nagrobkach układają się w wątki z historii naszego miasta – niektóre nieco dziś zapomniane.
Od 1998 roku dostępna jest krypta pod kościołem św. Wojciecha, która kryje m.in. trumny autorów hymnu polskiego i Roty: Józefa Wybickiego i Feliksa Nowowiejskiego. 
Wszystko to sprawia, że miejsce mogłoby też nosić nazwę Wzgórza Zasłużonych. Warto je odwiedzić z przewodnikiem, który otwiera zapisane tu karty historii – nie tylko naszego miasta. 

Cena: 24,00 zł

Warta. Kronika Miasta Poznania 1/2014 Warta. Kronika Miasta Poznania 1/2014

Rzeka w mieście jest fenomenem. Właściwie wszystko od niej zależy. To, jak miasto się rozwija, jak funkcjonuje, jak żyje. W przeszłości broniła, dawała pracę, pożywienie, ułatwiała transport i umożliwiała wypoczynek, ale stanowiła barierę komunikacyjną, a kiedy wylewała, niosła śmierć i zniszczenie. Dzisiaj bardziej dzieli niż łączy, częściej bywa przeszkodą niż atrakcją, ale nieodmiennie fascynuje. Poznań i Warta przeszli razem wiele, losy miasta i rzeki są związane na zawsze, tylko rodzaj i intensywność tych związków ulega ciągłym zmianom.

Cena: 27,80 zł

Twierdza poligonalna - Przemysław Maćkowiak Twierdza poligonalna - Przemysław Maćkowiak

W wyniku swojej burzliwej historii Polska ma wiele zabytków militarnych, nazywana jest często "europejskim skansenem fortecznym". Autor książki zaprasza na spacer po wybudowanej w latach 1828-1869 przez Prusaków twierdzy poligonalnej, która składała się z fortu na Wzgórzu Winiarskim, nazywanego potocznie Cytadelą, prawobrzeżnych umocnień w rejonie m.in. Ostrowa Tumskiego i Śródki oraz tzw. rdzenia na lewym brzegu Warty.

Cena: 36,50 zł

Tajemnice wielkopolskich fortyfikacji - Zygmunt Rola Tajemnice wielkopolskich fortyfikacji - Zygmunt Rola

Polska jest największym na świecie skansenem fortyfikacji. Wielkopolska - największym w Polsce. W tym rdzennym, najstarszym regionie kraju zachowały się umocnienia budowane przez kilka tysięcy lat, m.in. w Bruszczewie, Grzybowie, Gieczu, Gnieźnie, na Ostrowie Lednickim i w Poznaniu. W Poznaniu z okresu średniowiecza przetrwały nieliczne pozostałości murów obronnych, głównie na Starym Mieście, a także z szesnastego wieku na Ostrowie Tumskim. Ocalały również niektóre dzieła fortyfikacyjne pruskiej twierdzy, budowanej w XIX wieku.

Czytelnik znajdzie tu także informacje o Wale Pomorskim oraz Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym - niemieckich liniach obronnych zbudowanych na rubieżach Wielkopolski, oraz o umocnieniach polskich powstałych przed drugą wojną światową w okolicach Kalisza, Koła, Piły, Gołańczy i Żnina.

Cena: 31,90 zł

Jeżyce KMP 2/2000 Jeżyce KMP 2/2000

Co jest takiego w poznańskich Jeżycach, że kuszą i przyciągają? Czym różnią się od pozostałych dzielnic miasta, że przez wielu z nas, poznaniaków - i to niekoniecznie tych, których los z Jeżycami związał - postrzegane są jako miejsce prawie mityczne? Czy zawdzięczają to wspaniałym, secesyjnym kamienicom, których nie ma w żadnym innym miejscu Poznania, czy atmosferze jeżyckiego rynku albo procesji w Boże Ciało z dziewczynkami w strojach bamberskich? A może magicznym właściwościom jedynych w swoim rodzaju obiektów i miejsc, takich jak stary Ogród Zoologiczny, wiekowa zajezdnia przy Gajowej, z której przez sto lat wczesnym rankiem wyjeżdżała na ulice Poznania skrzypiąca dwójka, czy piękny i dostojny cmentarz przy ul. Nowina albo wspaniały Ogród Botaniczny, będący jedną z najpiękniejszych tego typu enklaw w Polsce? A może wreszcie to zasługa szczególnego rodzaju ludzi, którzy tu mieszkali? 

Cena: 44,00 zł

Rataje i Żegrze KMP 3/2001 Rataje i Żegrze KMP 3/2001

Obie dawne wsie miejskie skończyły swój żywot nagle, nie mając czasu na ewolucyjne przekształcenia. Wielka płyta, która wkroczyła na te tereny zaledwie kilkadziesiąt lat po przyłączeniu wsi do Poznania, nie dała żadnych szans na przyjazne wejście w miasto. Domy wyburzono, ludzi wysiedlono, zrywając wielopokoleniowe więzi sąsiedzkie, sady wycięto, ogrody popadły w ruinę, nie liczono się z kształtowaną przez wieki siatką ulic, nawet ziemię, ponoć żyzną i urodzajną, po części wywieziono. Powstało gigantyczne blokowisko. Niby wszystko było w porządku. Urbaniści, włączając do miasta najpierw Rataje, a potem Żegrze, domknęli od wschodu krąg miejski, wprzęgając tym samym rzekę w organizm Poznania. Architekci mieli w końcu miejsce, gdzie mogli bezkarnie eksperymentować ze wspaniałym wynalazkiem ostatnich lat, czyli płytą betonową. 
Poznaniacy, którzy gnieździli się dotąd w ciasnych oficynach śródmiejskich kamienic, otrzymali równie ciasne, ale wyposażone w podstawowe wygody mieszkania. Jednak ominięto pewne etapy, dzięki którym tworzy się historia danego miejsca. 
Dlatego na Ratajach nie ma starych kamienic i kościołów, nie ma centrów, wokół których gromadzą się ludzie. Dlatego tak trudno pisać o miejscu, które ma swój początek w odległej przeszłości i teraźniejszość, ale w którym przez parę wieków tak naprawdę nic się nie działo, a przynajmniej nic o tym nie wiemy. Mimo wszystko udało się jednak autorom Kroniki zebrać materiał obszerny i ciekawy. 

Cena: 44,00 zł

Górczyn KMP 1/2002 Górczyn KMP 1/2002

Zdawałoby się, że Górczyn, dawna podmiejska wieś włączona w 1900 roku do Poznania razem z Łazarzem, Jeżycami i Wildą, nie wyróżnia się niczym szczególnym. Niewielu poznaniaków identyfikuje się z nim, jako miejscem swego dzieciństwa czy młodości. Pozostałym mieszkańcom miasta kojarzy się jedynie z cmentarzem Górczyńskim, jedną z trzech najstarszych poznańskich nekropoli, i z rodziną Palaczów. Nowe bloki, ustawione bez przemyślanej wizji urbanistycznej, brutalnie wtargnęły do serca dawnej osady i, podobnie jak na Ratajach, bezpowrotnie zniszczyły jej historyczny układ, dziś już zupełnie nieczytelny. Najbardziej rewolucyjne dla Górczyna okazały się ostatnie dziesięciolecia, gdy w sielski i wiejski krajobraz z krytymi wciąż jeszcze strzechą zabudowaniami gospodarczymi wkroczyła cywilizacja ze wszystkimi swymi dobrodziejstwami - kanalizacją, cieplikiem, asfaltem. Ale istnieje jeszcze stary Górczyn; wciśnięte między nowe budynki malutkie chałupki z resztkami obejść, szutrowe drogi, stare ogrody...

Cena: 44,00 zł

Poznańscy Żydzi. KMP 3/2006 Poznańscy Żydzi. KMP 3/2006

Historii przekreślić nie można. Pogardy i nienawiści wstydzić się trzeba. Dzieje poznańskich Żydów są częścią historii naszego miasta. Trzeba je poznać, by zrozumieć ślady pozostałe w naszym mieście. Trzeba nadal próbować zebrać rozproszone po świecie materiały historyczne po naszych Żydach, przełożyć je z dawnej hebrajszczyzny - niezrozumiałej dla współczesnych - na język polski, dotrzeć do dawnych pamiętników, zachwycić się wielkimi rodami Kantorowiczów, Jaffe, Kronthalów, Samterów, pochylić się nad ich zaradnością i uczonością, bo oni, tak jak my, byli poznaniakami. Przypomnieć Troplowitza, wynalazcę kremu Nivea, pochwalić się gwiazdą Hollywoodu Lily Palmer. Do zrobienia jest jeszcze mnóstwo, ale potem będziemy mądrzejsi i dumniejsi z Poznania.

Cena: 44,00 zł

Zawady i Główna KMP 2/2002 Zawady i Główna KMP 2/2002

Rozwój obu wsi w XIX wieku uwarunkowany był, podobnie jak wielu innych okalających Poznań osad, a później przedmieść, bliskością fortyfikacji. O ile jednak po zniesieniu umocnień zaczęła się intensywna urbanizacja dawnych osad, to o Zawadach i Głównej jakoś zapomniano. Nie włączono Głównej do Poznania ani w 1900 roku, wówczas gdy w granicach miasta znalazły się Wilda, Jeżyce i Łazarz, ani w 1904 roku, choć takie plany istniały. Inkorporowano Główną dopiero w 1925 roku, co spowodowało, że szybszy rozwój Głównej rozpoczął się tak naprawdę ćwierć wieku później. Jednocześnie uznano, że tereny te, położone daleko od centrum miasta i słabo skomunikowane, świetnie nadają się do zabudowy przemysłowej, a sprzyjające wiatry spowodują, że zanieczyszczenia przemysłowe nie będą zatruwały życia mieszkańcom Poznania. Obecność zakładów produkcyjnych nie zachęcała potencjalnych inwestorów do budowy okazałych kamienic, a poznaniaków do zamieszkania wśród dymiących kominów i warkotu maszyn. Zabudowa Zawad i Głównej jest chaotyczna, nieuporządkowana i, co tu ukrywać, niezbyt interesująca. Dominują osiedla robotnicze, baraki i niewielkie domu czynszowe. W 1 ćwierci XX wieku na Głównej stały jedynie cztery domy czteropiętrowe! 

Cena: 44,00 zł

Dębiec KMP 1/2004 Dębiec KMP 1/2004

Największym zaskoczeniem dla mieszkańców Dębca, któremu poświęcony jest numer Kroniki Miasta Poznania (1/2004), będzie zapewne fakt, że ich domy stoją na dawnych ziemiach lubońskich. W dawnych czasach bowiem role Lubonia, pradawnej wsi leżącej prawdopodobnie również w granicach obecnego Poznania, zajmowały znaczną część dzisiejszego Dębca. Osada Dębiec powstała najpewniej dopiero w XVIII wieku, gdy dzierżawiący od miasta Poznania folwark Michał Czenpiński, potrzebując rąk do pracy, sprowadził z okolic Bambergu tamtejszych rolników. I odtąd aż po wiek XX na mieszkańców Dębca mówiono bambrzy, nawet wówczas, gdy w połowie XX stulecia pobudowano tu socrealistyczne blokowiska, a ich mieszkańcy, najczęściej pracownicy pobliskich Zakładów im. H. Cegielskiego i ich rodziny, nie mieli z rolnikami bamberskimi nic wspólnego. 

Cena: 44,00 zł

Starołęka, Głuszyna, Krzesiny KMP 4/2009 Starołęka, Głuszyna, Krzesiny KMP 4/2009

Starołęka, Krzesiny, Głuszyna i Piotrowo to dawne podpoznańskie wsie włączone w latach 20. i 40. XX wieku do Poznania. W dużym stopniu, może z wyjątkiem Starołęki, w której ulokowano liczne zakłady przemysłowe, zachowały swój wiejski charakter do dziś. Fascynująca jest różnorodność tej rozległej dzielnicy, w której wśród dawnych pół i ogrodów znajdują się i historyczne kościoły, dawne cmentarze dworki, międzywojenne wille, budynki fabryk, ale i nowoczesne lotnisko z bazą samolotów F­16. To wszystko powoduje, że ta odległa i mało znana dzielnica powoli odkrywa przed czytelnikiem swe uroki.

Cena: 44,00 zł

Aleje Marcinkowskiego II KMP 4/2015 Aleje Marcinkowskiego II KMP 4/2015

Kronika o domach przy Alejach, ich funkcjach i mieszkańcach.

Cena: 27,90 zł

Bazar KMP 2/2008 Bazar KMP 2/2008

Bazar. Jedna z ikon Poznania, hotel-instytucja. Budynek związany z wielkimi nazwiskami i najważniejszymi wydarzeniami w dziejach miasta. Najstarsza spółka akcyjna w Polsce.
W gronie jej założycieli i pierwszych akcjonariuszy był Karol Marcinkowski, do historii przeszedł pamiętny pobyt w hotelu Ignacego Paderewskiego w dniach wybuchu powstania wielkopolskiego i jego słynne przemówienie wygłoszone z bazarowego balkonu. 

Ma szansę stać się kolejną wizytówką współczesnego Poznania, obok ratusza i Starego Browaru. Drugi numer Kroniki Miasta Poznania z 2008 roku w całości poświęcony jest historii bazaru. Tej najstarszej, ale przede wszystkim tej nowszej, powojennej, historii zmagań właścicieli najpierw o odzyskanie hotelu, a potem przywrócenia go Poznaniowi.

Cena: 18,00 zł

Półwiejska i okolice KMP 3/2007 Półwiejska i okolice KMP 3/2007

Ulica, niegdyś stary trakt prowadzący do podmiejskich gmin Górna i Dolna Wilda, a potem dalej na południe, aż na Śląsk, nigdy nie pretendowała, jak Święty Marcin, do miana reprezentacyjnej ulicy miasta. Długo pozostawała zwykłą, na wpół wiejską drogą zabudowaną parterowymi domkami położonymi wśród otaczających je ogródków, swoistym łącznikiem między centrum szybko rozwijającego się miasta a jego przedmieściami, jakby zawieszona w próżni, nie należała ani do jednego, ani do drugiego świata. Nawet później, kiedy pod koniec XIX wieku zabudowano ją nowymi domami, nie zyskała wielkomiejskiego charakteru. W latach 80. pojawił się pomysł na rewitalizację ulicy, ciekawy, śmiały, zakładający włączenie w obręb traktu okolicznych podwórzy i oficyn kamienic. Niestety, nie został zrealizowany. Dopiero ostatnie lata przyniosły ulicy powiew nowego.

Cena: 37,00 zł

Wielkie Garbary KMP 3/2017 Wielkie Garbary KMP 3/2017

Barwna opowieść o „wielkiej” ulicy – najstarszym rzemieślniczym przedmieściu Poznania, a także o ludziach, którzy na przestrzeni wieków tworzyli jej skomplikowaną historię. M.in. o średniowiecznych garbarzach, o Balbinie Mirskiej, pierwszej poznańskiej kobiecie-fotografce, o druhach z Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, o kupieckich rodzinach Leitgeberów i Czepczyńskich, o przedsiębiorcy budowlanym Ludwiku Frankiewiczu i przemysłowcu Antonim Krzyżanowskim. Kto chodził do szkoły przy ul. Estkowskiego, jak zapisała się w pamięci „Dąbrówka”, gdzie była ul. Wietrzna, dla kogo kawa byłą interesem życia, kim była królowa koksu? Odpowiedź na te i wiele innych pytań przynosi najnowszy tom KMP.

Cena: 32,50 zł

Cytadela 1945. Przewodnik po polu bitwy - Maciej Karalus Cytadela 1945. Przewodnik po polu bitwy - Maciej Karalus

Duża część Cytadeli została w wyniku walk niemal zrównana z ziemią. Cały jej obszar pokryły leje po bombach, wraki pojazdów, setki trupów i tony niewybuchów oraz zniszczonego sprzętu wojskowego. Teren Cytadeli, z podziemnymi chodnikami i kazamatami, stał się miejscem tajemniczym, placem niebezpiecznych zabaw, gdzie wiele osób, a zwłaszcza dzieci, postradało życie w pierwszych powojennych tygodniach, miesiącach, a nawet latach. Wkrótce zapadła decyzja o rozbiórce fortu i wykorzystaniu ogromnych ilości cegieł dla odbudowy zniszczonego miasta. W 1961 roku postanowiono zamienić dawny pruski fort w Park-Pomnik Braterstwa Broni i Przyjaźni Polsko-Radzieckiej, którą to nazwę w 1992 roku zmieniono na Park Cytadela.
Niniejszy przewodnik ma na celu przybliżenie wszystkim zainteresowanym tego wyjątkowego miejsca, w kontekście wydarzeń, które rozegrały się tu w dniach 18–23 lutego 1945 roku. Dzięki niemu spragniony wiedzy o tym niezwykłym polu bitwy turysta będzie mógł w szybki i przystępny sposób poznać miejsca najważniejszych epizodów, które przesądziły o finale największej w dziejach Poznania bitwy, oraz przenieść się w nie. Kto zdecyduje się puścić wodze wyobraźni, ten przeżyje dramatyczne i mrożące krew w żyłach chwile pośród bitewnego zgiełku, kanonady dział, nalotów bombowców szturmowych, świstu kul i okrzyków „hurra” z setek gardeł podrywanych do szturmu Cytadelowców.

Cena: 24,90 zł


Taki Poznań pamiętamy... Życie na Winiarach w XX wieku - Ewa Burchard, Katarzyna Stelmachowska Taki Poznań pamiętamy... Życie na Winiarach w XX wieku - Ewa Burchard, Katarzyna Stelmachowska

Historia miasta Poznania na przykładzie poznańskiej dzielnicy Winiary.

Album pełen wspomnień dotyczących życia społecznego i rodzinnego, muzycznego i sportowego.

Bogato ilustrowana historia miasta opowiedziana przez poznańskie rodziny uzupełniona ciekawymi, nieznanymi do tej pory zdjęciami, udostępnionymi przez dawnych i dzisiejszych Winiarczyków. Ciekawe źródło wiedzy o zwyczajach XX wieku i obraz społeczności Poznania.

Cena: 67,00 zł

 Cmentarz park podwórko. Poznańskie przestrzenie pamięci - Małgorzata Fabiszak, Anna Weronika Brzezińska Cmentarz park podwórko. Poznańskie przestrzenie pamięci - Małgorzata Fabiszak, Anna Weronika Brzezińska

Cmentarz, do którego trudno dojechać, bo zawalił się most do niego prowadzący. Park, przez który codziennie idzie się na skróty po zakupy, nie wiedząc, że kiedyś teren ten znajdował się za bramami miasta. Podwórko, odgrodzone od świata zamkniętą ażurową bramą, przez którą przechodnie mogą zobaczyć macewy. Cmentarze wojenne, na których spoczywają obok siebie dawni wrogowie. Wszystkie te przestrzenie - będące zarazem świadectwem pamięci, jak i niepamięci - stały się przedmiotem interdyscyplinarnych badań przeprowadzonych przez Autorki. W ich efekcie powstała książka - rodzaj przewodnika po mieście, które przez wieki budowali wspólnie katolicy, protestanci i Żydzi. O czym sami poznaniacy zdają się nie pamiętać?

Cena: 37,90 zł

Architektura i urbanistyka Poznania w XX wieku - red.  prof. Teresa Jakimowicz Architektura i urbanistyka Poznania w XX wieku - red. prof. Teresa Jakimowicz

Jaki jest i jak zmieniał się Poznań pozostawiony nam przez wiek XX?

Poszczególne części poświęcone zostały rozwojowi przestrzennemu miasta, architekturze I i II połowy stulecia, architekturze sakralnej oraz ochronie i odbudowie zespołów zabytkowych. Obraz jaki wyłania się z tej lektury nie jest zbyt optymistyczny, mimo że w ciągu stulecia pojawiło się tu wiele twórczych indywidualności i wartościowych pomysłów. Czy Poznań to "miasto straconych szans"? Wiele planów nie zostało zrealizowanych lub zrealizowano je w sposób odległy od zamierzeń projektantów. Wiele obiektów o świetnej architekturze, lecz zaniedbanych lub "brzydko się starzejących" z powodu użycia tandetnej jakości materiałów, jest niedostrzeganych.

Cena: 65,00 zł

Blubry Starego Marycha - Juliusz Kubel Blubry Starego Marycha - Juliusz Kubel

Źródłem tej książki są audycje radiowe, w których głosu Staremu Marychowi użyczał znakomity aktor, Marian Pogasz. Stary Marych - postać typowa dla Poznania - blubra tu o nas, o naszej codzienności, wzlotach, upadkach, zaletach i wadach, o przywarach i śmiesznostkach, o tym, co nas otacza, czym jesteśmy przesiąknięci (choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę). Nakreślone z dużym poczuciem humoru krótkie scenki rodzajowe, opowiedziane gwarą to znakomita zabawa, ale i swoista kronika mimionych lat.

Cena: 24,50 zł

KMP 2/2018 Plac Wiosny Ludów KMP 2/2018 Plac Wiosny Ludów
Cena: 32,50 zł

Poznań Fortyfikacje miejskie - przewodnik - Witold Gostyński, Zbigniew Pilarczyk Poznań Fortyfikacje miejskie - przewodnik - Witold Gostyński, Zbigniew Pilarczyk

Pragniemy, aby nasz przewodnik pozwolił Czytelnikowi odczytać pozostałe ślady obronności Poznania oraz ukazał, w jaki sposób miasto zapewniało bezpieczeństwo swoim mieszkańcom i jaki wpływ na współczesną topografię miasta wywarły dawne fortyfikacje" - ze wstępu do przewodnika.

Cena: 19,00 zł


Aleje Marcinkowskiego I KMP 3/2015 Aleje Marcinkowskiego I KMP 3/2015

W 1793 roku w Poznaniu pojawili się Prusacy i prawie natychmiast rozpoczęli rozbiórkę średniowiecznych murów miejskich i budowę Nowego Miasta. Pod nowy Poznań pruscy urbaniści wybrali atrakcyjne, bo wyżej położone i suche tereny na zachód od dawnych obwarowań. Powstała tu dzielnica dla masowo napływających niemieckich obywateli. Jej centralnym punktem stał się wielki plac i powiązana z nim piękna, szeroka promenada nazwana na cześć króla pruskiego ul. Wilhelmowską. Dzisiaj to Aleje Marcinkowskiego, o historii których jest ten numer Kroniki.

Cena: 27,90 zł

Święty Łazarz KMP 3/1998 Święty Łazarz KMP 3/1998

Do rąk Czytelników trafia zatem kolejny, po Chwaliszewie i Śródce, "dzielnicowy" numer kwartalnika. Warto go mieć, bo może służyć poznaniu wielu historii łazarskich, licznych zaułków, o których nie mieliśmy pojęcia, że istnieją, w końcu ludzi, którzy tu żyli i mieszkali przed nami.

Cena: 53,00 zł

Obraz bitwy o Poznań (1945) w świetle materiałów i dokumentów niemieckich - Michał Krzyżaniak Obraz bitwy o Poznań (1945) w świetle materiałów i dokumentów niemieckich - Michał Krzyżaniak

Walki o Poznań należą (…) do ważnych rozdziałów zmagań, toczonych przez niemiecki Wehrmacht z jednej, zaś Armię Czerwoną z drugiej strony na obszarze ziem polskich, a szczególnie samej Wielkopolski. Utrata Poznania przez obrońców stała się więc ważnym wojskowym aspektem historii zagłady niemieckiego Wschodu – zapewne wśród obrońców było wielu takich, którzy ginęli lub uciekali z Twierdzy Poznań w przeświadczeniu o ostatecznym i nieodwracalnym utraceniu „małej ojczyzny” nad Prosną, Wełną i Notecią. Dla sowieckich zdobywców z kolei zajęcie Poznania było jednym z istotnych triumfów armii Stalina w zachodnich częściach byłej II RP. Wreszcie, bynajmniej nie na końcu, było to istotne dla polskiego społeczeństwa Poznania i Wielkopolski, którego aktywna w walkach część okryła się chwałą, przechodząc do historii pod wciąż mało znanym poza Poznaniem i Wielkopolską pojęciem „Cytadelowców”.

Cena: 39,00 zł

Czterdziesty piąty. Kronika Miasta Poznania 1/2015 Czterdziesty piąty. Kronika Miasta Poznania 1/2015

W dziejach miasta 23 lutego 1945 roku był kresem pewnej epoki, końcem okrutnej niemieckiej okupacji, był dniem wyzwolenia, dlatego poznaniacy witali sowieckich żołnierzy z radością. Nie sposób jednak zamknąć oczu na inne doświadczenia ówczesnych mieszkańców Poznania, na sowieckich żołnierzy traktujących Poznań, jak podbite miasto, wywożących na wschód wyposażenie zakładów pracy, rabujących skromny dobytek ocalałych mieszkańców i gwałcących kobiety. A także na instalującą się nową władzę, która kreowała nowy porządek.

Pierwszy tom KMP w 2015 roku opowiada nie tylko o wielkiej bitwie, ale o wszystkim tym, co z sobą przyniosła i co działo się po niej, aż do końca tego znamiennego dla historii miasta roku.

Cena: 27,90 zł

Opinie o produkcie (0)

* - Pole wymagane

Koszyk

produktów: 0

wartość: 0,00 zł

przejdź do koszyka »

Zaloguj się

Sklep jest w trybie podglądu
Sklep internetowy od home.pl