Aparat centralny 1 Zarządu Głównego KGB jako instrument realizacji globalnej strategii Kremla 1954-1991 - Leszek Pawlikowicz

Dostępność: brak towaru
Cena: 49,90 zł 49.90
Cena w innych sklepach: 56,70 zł
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Producent: Rytm
Kod produktu: 41FD-6878C

Opis

Autor: Leszek Pawlikowicz
Wydawnictwo: RYTM
Kategorie: Historia
Typ: książka
Data wydania/premiery: 2013-12-06
Oprawa: twarda
Liczba stron: 416
Format: 17x24,5
Numer ISBN: 978-83-7399-588-8
   

 

„Wszyscy, którzy walczyli z KGB - lub wszyscy, którzy w niej służyli – zostaną zaskoczeni tą niezwykłą książką. Nikt nie przypuszczał, że kiedyś powstanie całościowe i fachowe przedstawienie tajnej centrali szpiegowskiej, szczególnie tej, która odegrała tak ważną rolę w okresie zimnej wojny. Jest to owoc żmudnych poszukiwań wszelkich dostępnych informacji oraz rygorystycznej weryfikacji źródeł pod kątem ich rzetelności i wiarygodności. Leszek Pawlikowicz wyświadczył nieocenioną przysługę historykom zimnej wojny. Jego książka już jest klasykiem. Będzie istotną pozycją każdego zbioru bibliotecznego poświęconemu szpiegostwu, nieocenionym narzędziem dla pisarzy i naukowców, oraz funkcjonariuszy kontrwywiadu, no i oczywistą zachętą do dalszych badań.”

Tennent H. Bagley, były szef Sekcji Kontrwywiadu w Wydziałe Rosji Radzieckiej/ 
Bloku Wschodniego CIA, kierujący operacjami przeciwko KGB


„…Jest to praca pionierska, nikt w polskiej literaturze przedmiotu nie podjął się, jak do tej pory, tak drobiazgowego odtworzenia struktury, zadań i funkcji realizowanych przez wywiad radziecki w ramach Pierwszego Zarządu Głównego KGB. Mógł się tego podjąć jedynie doktor Leszek Pawlikowicz, łączący zawodowy warsztat historyka z pasją badacza od lat oddającego się poszukiwaniom i dociekaniom, najpier hobbystycznym, a z czasem, za namową profesora Pawła Wieczorkiewicza, naukowym, rezultatem czego jest recenzowana przeze mnie praca, którą uważam za ambitną i nowatorską. […] Autor dokonał analizy porównawczej 900 różnorodnych materiałów obejmujących ponad 150 000 stron tekstu. Obraz wywiadu KGB odtwarzał z tysięcy, rozsypanych po świecie puzzli…”

dr hab. Zbigniew Siemiątkowski, Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych 
Uniwersytetu Warszawskiego, były minister spraw wewnętrznych, minister-koordynator 
służb specjalnych, szef Urzędu Ochrony Państwa oraz szef Agencji Wywiadu


„Skrupulatność opisu, szeroka baza źródłowa, jasna konstrukcja dają podstawy do uznania tej pracy za bardzo wartościową i wnosząca wiele nowego, a zwłaszcza porządkującego do dotychczasowego stanu badań na temat powojennej historii wywiadu radzieckiego. Będzie to pierwsza publikacja w języku polskim, tak obszerna, dotycząca organów centralnych jednego z najważniejszych ogniw w systemie bezpieczeństwa Związku Radzieckiego. […] Pod względem źródłowym praca ta stanowi dowód na ogromny wysiłek autora w celu zebrania i opracowania niezbędnych materiałów. Jest to wręcz tytaniczny, benedyktyński wysiłek. Robi to ogromne wrażenie. Niewątpliwie publikację […] możnaby uznać za przysłowiowy „krok milowy” w zakresie poznania zasad i schematów funkcjonowania komunistycznych (radzieckich) służb specjalnych…”

dr hab. Marek Ilnicki, Wydział Nauk Politycznych Akademii Humanistycznej 
im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl