
- Kultura kontra Antykultura(111)
- Książki katolickie(3252)
- Książki o Poznaniu i Wielkopolsce(426)
- Książki o Kresach Wschodnich i Galicji(649)
- Reprinty(163)
- Historia(67)
- Etnografia i kultura(63)
- Architektura(42)
- Albumy(492)
- Książki historyczne(2026)
- Tradycje, obyczaje, małe ojczyzny(779)
- Biografie, listy, dzienniki, pamiętniki, wspomnienia, GENEALOGIA(1657)
- Książki dla dzieci i młodzieży(433)
- Literatura, beletrystyka(359)
- Literatura faktu, reportaż, wywiad, publicystyka, eseje(554)
- Podróże i podróże retro(209)
- Przewodniki(339)
- Poradniki psychologiczne(379)
- Nauki społeczne(348)
- Filozofia i etyka(132)
- Kultura i sztuka(114)
- Kulinaria, książki kucharskie(74)
- Zdrowie i uroda(90)
- Słowniki, leksykony, encyklopedie(66)
- Podręczniki językowe(1)
- Książki popularnonaukowe(35)
- Kalendarze(1)
Nowości
Promocje
Album Legionów Polskich z płytą DVD gratis - Reprint z 1933 r.
Opis
ISBN | 978-83-7595-802-7 |
Wymiary | 260 x 320 mm |
Ilość stron | 388 |
Okładka | twarda płócienna oprawa z tłoczeniami, papier kredowy |
zapytaj o dostępność!
Unikatowy reprint albumu z 1933 roku. To wyjątkowa i niepowtarzalna publikacja, zarówno pod względem historycznym, jak i edytorskim. Ukazuje wymarsz Pierwszej Kompanii Kadrowej z Krakowa. Zamieszczone zdjęcia, materiały dokumentalne i mapy odtwarzają klimat przedwojennych wydarzeń i oddają charakter epoki.
Do albumu gratis – DVD„Sztandar wolności”, film dokumentalny z 1937 roku.
Przygotowany z wyjątkową starannością album wydany jest z niezwykłym szacunkiem dla oryginału. Precyzyjnie odtworzono wszystkie oryginalne kolory, materiał okładki oraz tłoczenia. Dzięki specjalnej obróbce cyfrowej udało się poprawić jakość druku i jednocześnie zachować specyfikę oryginalnego wydania.
Autor tekstów, dr hab. Wacław Lipiński, to żołnierz Legionów Polskich i Polskiej Organizacji Wojskowej, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej i kampanii wrześniowej, współtwórca konspiracji w okupowanej Polsce, członek konspiracji niepodległościowej po 1945 roku. Zamordowany przez władze komunistyczne.
Do albumu dołączony jest film dokumentalny DVD „Sztandar wolności” z 1937 roku, przedstawiający życiorys marszałka Józefa Piłsudskiego oraz czasy powstania Legionów.
To pasjonująca lekcja historii i niewątpliwie przyczyni się do kształtowania pamięci historycznej Polaków. Album ten powinien znaleźć się w każdym polskim domu, gdzie żywe są wspomnienia szlachetnej przeszłości naszego narodu. To niezwykłe dzieło edytorskie jest hołdem Wydawcy dla tych, którzy w godzinie dziejowej próby uwierzyli w swoje marzenia i podarowali nam wolną Polskę.
„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku dla teraźniejszości, ani prawa do przyszłości (…)”
Józef Piłsudski
Produkty powiązane
Legiony Polskie. Dzieje bojowe i organizacyjne - Michał Klimecki, Krzysztof Filipow

Legioniści jako pierwsi wyruszyli w 1914 r. na wojnę w imię marzeń o niepodległości. Następnie jako jedyni, nieprzerwanie do późnej jesieni 1916 r. bili się przeważnie na ziemiach przed rozbiorami przynależnymi do Rzeczypospolitej, a po rozwiązaniu Legionów w 1917 r. znaleźli się w szeregach tajnej Polskiej Organizacji Wojskowej lub jawnej Polskiej Siły Zbrojnej, aby w październiku–listopadzie 1918 r. pokierować likwidacją administracji austriackiej w Galicji oraz okupacyjnych garnizonów w Królestwie Polskim.
Na szlaku bojowym z I Brygadą Legionów Polskich Pamiętnik Wilhelma Wilczyńskiego - Agnieszka Jędrzejewska, Przemysław Waingertner

Ramy czasowe prezentowanego pamiętnika obejmują okres od 1 sierpnia 1914 r. do 20 października 1918 r. Od początku swego udziału w kampanii legionowej W. Wilczyński sporządzał notatki, w których znalazły się relacje ze wszystkich wydarzeń, których był świadkiem. Ale nie mnie istotne pozostają tu wrażenia i refleksje młodego legionisty na temat trudnej, wojennej codzienności. Wielogodzinne marsze, niewygody, często głód i wszechobecne insekty to pierwsze doświadczenia, z jakimi się zetknął, a którego zapał i patriotyczne uniesienie nie raz zostały z tych powodów wystawione na ciężką próbę.
Niepodległością naznaczeni. Z dziejów powstania i walk III Brygady Legionów Polskich 1915-1917 - Marta Walak

Pani Walak opierając się na bogatym materiale źródłowym - często nieznanym szerszym kręgom historyków - kompetentnie przedstawiła i oceniła dzieje III Brygady Legionów Polskich (1915-1917) na tle zmieniających się uwarunkowań politycznych w Europie, w tym w Austro-Węgrzech, Niemczech i Rosji. Stąd recenzowana praca stanowiąca zamkniętą monografię tej Brygady - bezsprzecznie należy do tych prac historycznych, w których materiały archiwalne są podstawą konsekwentnych dociekań historycznych.
Szlak bojowy Legionów Polskich -Janusz Tadeusz Nowak

Wydana z okazji 100 rocznicy wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej i powstania Legionów Polskich publikacja, przypomina czyn zbrojny, który doprowadził do odzyskania przez Polskę niepodległości. Autor opracował kalendarium szlaku bojowego Legionów, przedstawiając najważniejsze miejsca walk i bitew I, II i III Brygady. Do spisu wydarzeń dołączył cytaty ze wspomnień uczestników walk, które spisywane na bieżąco, z osobistym zaangażowaniem żołnierzy, oddają klimat tamtych dni. Szczególną wartość dokumentacyjną mają dołączone do książki materiały zaczerpnięte z wielu źródeł: pomnikowej Ilustrowanej Kroniki Legionów Polskich, Kalendarza Naczelnego Komitetu Narodowego na rok 1916, a także Kroniki działań I i II Brygady od sierpnia 1914 do czerwca 1915 r. Książka jest hołdem oddanym wszystkim żołnierzom.
Szlakiem I Brygady. Dziennik żołnierski - Wacław Lipiński

"Żołnierze! Spotkał was ten zaszczyt niezmierny, że pierwsi pójdziecie do Królestwa i przestąpicie granice rosyjskiego zaboru, jako czołowa kolumna wojska polskiego, idącego walczyć za oswobodzenie ojczyzny" – mówił do szeregów I Kompanii Kadrowej Józef Piłsudski. Wkrótce potem utworzono słynną I Brygadę Legionów, a jej żołnierze mężnie walczyli na polach wielu bitew, m.in. pod Krzywopłotami, Konarami i Kostiuchnówką. Jednym z legionistów był Wacław Lipiński, który swe wojenne przeżycia zawarł w tomie zatytułowanym Szlakiem I Brygady. Dzięki tej książce dziś, sto lat po tych doniosłych wydarzeniach, przemierzamy wraz z Autorem bojowy szlak Legionów, nucąc w duchu znaną nam wszystkim melodię: My, Pierwsza Brygada…
Lodowa Ściana. Sekrety polityki Józefa Piłsudskiego 1904-1918 - Ryszard Świętek

"Nieliczne w gruncie rzeczy prace, traktujące rzeczowo o dziejach wywiadów na ogół budzą jedynie zaciekawienie, a jeżeli dotyczą współpracy z nimi Polaków-duże emocje. A cóż dopiero, gdy przedmiotem zainteresowań jest współpraca ze służbami wywiadowczymi jednej z postaci panteonu narodowego, o utrwalonej w ostatnich latach białej legendzie
Wartość poznawczą rozprawy podnosi duża rzetelność prezentowanych wyników badań. Sympatia, którą Autor żywi dla Piłsudskiego, nie odwodzi go ani od wskazania na złożony, daleki od jednoznaczności wymiar podjętej przez niego współpracy, ani od zwrócenia uwagi na dążenia swego bohatera do zatarcia śladów tej współpracy. Piłsudskiego ukazuje jako polityka, który, opowiadając się za koncepcją irredenty zbrojnej, jako środka umożliwiającego odzyskanie niepodległości, szuka różnych dróg i ścieżek umożliwiających podjęcie w bliższej lub dalszej przyszłości walki zbrojnej z Rosją, przez niego uznawaną za głównego wroga Polski. Współpraca z wywiadami, w latach 1904-1905 japońskim, później z austriackim i niemieckim
(najbardziej luźna), miała między innymi przynieść zwiększenie
zainteresowania tych państw kwestią polską".
Pamiętniki z wyborem dokumentów i zdjęć - Józef Haller

W Pamiętnikach Józef Haller – Błękitny Generał – zawarł opis swego niezwykle burzliwego życia, od patriotycznej i głęboko religijnej atmosfery domu rodzinnego aż po lata spędzone na emigracji. Jest to głos uczestnika doniosłych wydarzeń z historii odradzającego się państwa polskiego i II wojny światowej, dowódcy wielkich polskich formacji wojskowych, dzielnego żołnierza i znanego polityka, pozostającego w cieniu Marszałka. Głos człowieka dziś może nieco zapomnianego, ale jakże dla tej historii znaczącego.
Szabla i koń. Gawęda o Wieniawie - Tadeusz Wittlin

Szabla i koń to opowieść o życiu gen. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego - szwoleżera i adiutanta Marszałka Piłsudskiego. Zabawne przygody i tragiczne wydarzenia wiodły Wieniawę z lwowskich szkół przez artystyczny Paryż do międzywojennej Warszawy, a stamtąd na placówkę we Włoszech i do Nowego Jorku. Książka bogato ilustrowana.
O Piłsudskim i piłsudczykach - Konrad Wrzos

O Piłsudskim i piłsudczykach to zbiór tekstów poświęconych Marszałkowi oraz jego współpracownikom i podkomendnym. Wśród nich jest m.in. Ignacy Mościcki, Kazimierz Sosnkowski, Gustaw Orlicz-Dreszer, Józef Beck, Adam Koc czy Walery Sławek. Wielcy żołnierze i politycy Dwudziestolecia w rozmowie ze znanym i cenionym dziennikarzem opowiadają o Józefie Piłsudskim i o relacjach łączących ich z Marszałkiem.
W drużynie Komendanta - Jan Pudełek

Bogato ilustrowane fotografiami, wykonanymi przez samego autora, wspomnienia z czasów służby w VI baonie Legionów Piłsudskiego. Książka opisuje codzienne życie żołnierzy w okopach, podczas natarć i odwrotów, a także dalekich przemarszy, oraz ukazuje wiele po mistrzowsku zarysowanych sylwetek szeregowych legionistów. Nie brakuje tutaj też opisu służby autora na froncie włoskim i w Adiuntaturze Naczelnika Państwa. Książkę uzupełniają biogramy legionistów z Sokołowa opracowane przez Marka Ciska.
U boku Marszałka. Wspomnienia Szefa Gabinetu - Adam Ludwik Korwin-Sokołowski

Adam Ludwik Korwin-Sokołowski – jeden z adiutantów a od 1930 roku szef gabinetu Marszałka Piłsudskiego zgodnie z wolą i apelem Marszałka spisał jako uczestnik i świadek historii swoje wspomnienia. Wspomnienia Adama Ludwika Korwin-Sokołowskiego obejmują lata 1910-1945.
Materiały te mówią o wielu zupełnie nieznanych epizodach naszej historii nie tylko poszerzając naszą wiedzę o niej, ale również wspaniale oddają klimat tamtej epoki i mentalność ludzi w niej żyjącej, ludzi którym zawdzięczamy odzyskanie niepodległości, suwerenności i własnej państwowości. Publikacja zawiera dużo cytatów z wypowiedzi Marszałka. Pochodzą one z odręcznych notatek autora sporządzanych podczas odpraw, w których uczestniczył.
Dzieje oręża polskiego w epoce napoleońskiej - Marian Kukiel

Reprint drugiego wydania z 1912 r. książki Mariana Kukiela, która przybliża zmagania zbrojne polskich oddziałów u boku Napoleona. Wydawcy zachowali bogactwo szaty graficznej pierwodruku: reprodukcje obrazów, litografii, sztychów i szkiców - kolorowe i czarno-białe.
Husaria Rzeczpospolitej - Radosław Sikora, Radosław Śleszyński

Husaria Rzeczpospolitej to album wyjątkowy. Po raz pierwszy zebrano tak bogaty materiał ilustracyjny z XVI, XVII i XVIII wieku pokazujący husarzy i ich ekwipunek. Dzięki temu można zobaczyć, jak naprawdę wyglądali zanim dziewiętnastowieczni artyści zafałszowali ich wizerunek. Pozycję wzbogacono o liczne opisy tego rycerstwa, nigdy dotąd nie zebrane w jednej publikacji, a powstałe w epoce istnienia husarii. Dzięki temu poznajemy nie tylko wygląd husarzy, ale także ich obyczaje, taktykę, organizację. Ponadto dowiadujemy się, jak ich postrzegano. W Europie od końca XVI do końca XVII wieku widziano w husarii najlepszą i najpiękniejszą kawalerię świata.
2 Pułk Szwoleżerów Rokitniańskich - Wiesław Gogan

Niniejsza monografia jest bezcennym źródłem wiedzy o jednym z trzech szwoleżerskich pułków okresu międzywojennego, który w latach 1926 -1939 stacjonował w Starogardzie.
Ta książka jest hołdem dla bohaterskich żołnierzy Pułku, którzy wolność naszej Ojczyzny wyrąbywali szablami, niejednokrotnie płacąc za to swoim życiem. Lektura tej monografii przybliży Państwu historię okrytego chwałą spod Rokitny, Klekotowa, Komarowa, Świecia czy Ozorkowa 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich oraz sylwetki jego dowódców, oficerów i szeregowych. W imieniu Szwadronu Kawalerii im. 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich, kontynuującego tradycje pułku -elity elit polskiej kawalerii przedwrześniowej -z pełnym przekonaniem polecam Czytelnikom to mistrzowskie opracowanie pułkowych dziejów.
Front wschodni 1914-1920. Historia pierwszej wojny światowej - Michael S. Neiberg

Przewodnik po genezie i przebiegu konfliktu na froncie wschodnim - aż po wojnę domową w Rosji i wojnę polsko-bolszewicką
- Szczegółowy i przystępny opis tła i przebiegu konfliktu na froncie wschodnim, łącznie z wojną domową w Rosji i wojną polsko-bolszewicką.
- Ponad 200 niezwykłych fotografii i rysunków ukazujących żołnierzy, sprzęt, broń i dowódców obu stron.
- Ponad 20 kolorowych przejrzystych map głównych bitew i kampanii, od Tannenbergu i bitwy nad Jeziorami Mazurskimi po bitwę warszawską w wojnie polsko-bolszewickiej.
- Barwny opis początkowych sukcesów Niemców i Rosjan na froncie wschodnim, "wielkiego odwrotu" z 1915 roku, odrodzonego optymizmu 1916 roku, dwóch rewolucji 1917 roku oraz walki bolszewików z siłami "białej" Rosji oraz niepodległej Polski.
I i II Wojna światowa Polska i Polacy

Album I i II wojna światowa. Polska i Polacy to fotograficzny esej stworzony z unikatowych, archiwalnych zdjęć wybranych ze zbiorów prywatnych i agencyjnych. Wymarsz pierwszej kompanii kadrowej, wojna obronna Polski, bitwa o Anglię, powstanie warszawskie, życie codzienne pod okupacją… Na ponad 350 zdjęciach z epoki uwieczniono nie tylko chwile chwały czy porażki militarnej, ale także intymne życie cywilów i żołnierzy polskich walczących na wielu frontach. Fotografie wraz z krótkimi opisami tworzą wyjątkowy dokument oddający rzeczywistość tych, którzy walczyli, i tych, którzy dzięki swym aparatom stawali się pionierami fotoreportażu.
II Brygada Legionów Polskich - Stanisław Czerep

Książka poświęcona jest dziejom II Brygady Legionów Polskich - jedynej polskiej formacji wojskowej, która w czasie I wojny światowej walczyła z armiami wszystkich państw zaborczych.
Legenda Legionów Opowieść o Legionach oraz ludziach Józefa Piłsudskiego

Książka Legenda legionów jest barwną panoramą czynu legionowego czasów pierwszej wojny światowej. Opowiada nie tylko historię walki zbrojnej polskich żołnierzy, ale i drogę powstania tej niezwykłej formacji. Przeglądając spis treści, czytelnik może odnaleźć rozdziały dotyczące poglądów i autorytetów pokolenia Józefa Piłsudskiego, niezwykłych kobiet w Legionach, a także opisujące dzień powszedni legionistów. Kolejne dotyczące sztuki i literatury pozwalają lepiej zrozumieć fenomen idei legionów, ukazują zarazem znaczący dorobek kulturalny artystów-legionistów, bądź osób z legionami związanych. Tak szerokie spojrzenie ukazuje rolę jaką w świadomości ówczesnych Polaków odegrały legiony i skąd wzięła się ich szczególna sława w kraju i za granicą. Wydanie książki zaplanowano na czas obchodów 90. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości!
Cmentarze legionowe na Wołyniu - Adam Rafał Kaczyński

Dzieje żołnierskich nekropolii powstałych podczas kampanii wołyńskiej (1915-1916) Legionów Polskich, która zajmuje szczególne miejsce w legionowej epopei. Relacja o krwawych walkach toczonych w miejscach, których symbolem stała się Kostiuchnówka, na trwałe zapisana w panteonie żołnierskiej chwały, o polowych cmentarzach powstających w pobliżu okopów i pól bitewnych. Na podstawie wspomnień i dzienników uczestników walk autor pokazuje, w jaki sposób legioniści postrzegali walkę, zabijanie i śmierć. To temat dotąd nieobecny w piśmiennictwie militarnym.
Pamiętnik kapelana Legionów Polskich - Józef Panaś

Okopy I wojny światowej. Sam środek rozdzierającego dramatu. Świadectwo ceny, jaka została zapłacona za odrodzenie Polski w 1918 roku. Ksiądz Józef Panaś jako kapłan i uczestnik walk towarzyszył żołnierzom Legionów w ich męstwie, strachu i umieraniu.
Cmentarze I Wojny Światowej - Marcin Pielesz

Ogrom okrucieństw II wojny światowej zatarł w pamięci społeczeństw ślady Wielkiej Wojny 1914-1918. Na długie lata zapomniano też o śmiałym zamierzeniu zrealizowanym przez cesarstwo austro-węgierskie - rozsianych wśród pól i wzgórz Galicji Zachodniej cmentarzach wojskowych. Upamiętniają one ofiarę dziesiątek tysięcy żołnierzy poległych na frontach Galicji Zachodniej od jesieni 1914 roku po wielkie zwycięstwo w bitwie gorlickiej wiosną 1915. Dzięki zaangażowaniu licznej grupy artystów, architektów, inżynierów i wojskowych powstał liczący blisko czterysta cmentarzy, niepowtarzalny w skali Europy pomnik wojskowej sztuki cmentarnej, gdzie towarzysze broni - żołnierze armii austro-węgierskiej i niemieckiej, oraz ich wrogowie - żołnierze rosyjscy, spoczęli obok siebie.
I wojna światowa 1914-1918. Historia militarna - Peter Hart

Najlepsza jednotomowa historia Wielkiej Wojny!
W tym wielkim dziele słynny historyk Peter Hart analizuje ten konflikt, łącząc wyniki najnowszych badań historycznych z relacjami świadków wydarzeń. Cytowane wypowiedzi generałów i admirałów pozwalają zrozumieć przyczyny podejmowanych przez nich działań, a obrazowe relacje ich podwładnych ukazują straszliwe skutki zaciętych walk. Hart skupia się przede wszystkim na aspekcie strategicznym wojny i rozwoju taktyki wojennej oraz na wprowadzanych nowinkach technicznych, które miały decydujący wpływ na jej wynik.
Zapomniana wojna 1914–1918. Front wschodni

Album przywraca pamięć o milionach uchodźców i ofiarach gigantycznych zmagań, które naznaczyły tę część Europy. Autor przypomina całą historię ważnej dla Polaków wojny, choć nie była to polska wojna – to fragment wspólnej historii kilkunastu narodów.
Publikacja nie jest jedynie zbiorem suchych faktów historycznych, okraszonych przypadkową ikonografią. Oddaliśmy głos świadkom epoki, a setki niepublikowanych fotografii przybliżają czasy, w których śmierć milionów ludzi mieszała się z nadzieją na lepsze – lub chociaż inne – Jutro.
Legioniści Piłsudskiego - Adam Dylewski

Opracowana z dużą starannością edytorską publikacja opowiada o historii kształtowania się i działania Legionów od początku XX wieku (organizacje strzeleckie) po moment odzyskania niepodległości.
Szlak bojowy Legionów Polskich - Jan Tadeusz Nowak

Wydana z okazji 100 rocznicy wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej i powstania Legionów Polskich publikacja, przypomina czyn zbrojny, który doprowadził do odzyskania przez Polskę niepodległości.
Legiony Polskie 1914-1918 - Wiesław Wysocki, Wiktor Cygan, Jan Józef Kasprzyk

Ekskluzywne wydanie jednego z najpiękniejszych albumów o Legionach Polskich. Zawiera kilkaset zdjęć (w tym nigdy niepublikowanych) i noty biograficzne.
Ilustrowana Kronika Legionów Polskich 1914-1918

Jest to niezwykła książka, reprint księgi-legendy. Księgi o początku drogi wiodącej do niepodległości, o Legionach. Zaczyna ją prosty tekst Marszałka, a potem lecą inne, równie skrzydlate słowa. Ale, na szczęście jest ich niewiele. Jest za to wiele, bardzo wiele zdjęć, grafik i szkiców. Takiego zbioru nie zobaczycie nigdzie indziej. Ta bowiem książka to monumentalny, gigantyczny album o naszej przeszłości. Weźcie książkę do ręki i przekonajcie się sami o jej nieprzemijającej wartości.
Cmentarze z I Wojny Światowej w Beskidzie Niskim - Andrzej Piecuch

Autor przedstawił fakty historyczne dotyczące głównych frontów I wojny światowej, ze szczególnym uwzględnieniem działań prowadzonych w Beskidzie Niskim – bitew karpackich (styczeń – kwiecień 1915) i operacji gorlickiej (maj 1915). Okrucieństwo tej wojny opowiedziane zostało słowem i obrazem.
Opisom cmentarzy i analizie ich symboliki towarzyszy bogata dokumentacja ikonograficzna – fotografie archiwalne oraz nastrojowe zdjęcia współczesne.
Gdzież jest ta Galicja Panie Dowódco? Mehmecik w Europie. Turcy na froncie galicyjskim 1916-1917 - Mahmet Sevki Yazman

Kiedy w styczniu 1916 roku Ententa ewakuowała swoje wojska z Gallipoli, turecki minister Wojny Enver Pasza podjął decyzję o wsparciu armii Państw Centralnych na jednym z europejskich TDW osmańskim kontyngentem wojskowym. Wybór padł na front galicyjski, na który wysłano XV Korpus złożony z dwóch dywizji piechoty (19. i 20.). Po podróży przez Bałkany, Nizinę Węgierską i Karpaty żołnierze tureccy obsadzili odcinek frontu w rejonie Brzeżan. Tam oprócz nieprzyjaciela, przyszło im się zderzyć ze światem całkowicie nieznanym acz fascynującym pod względem kulturowym, językowym, klimatycznym i kulinarnym. W boju żołnierze osmańscy odznaczali się męstwem i wytrwałością, ponosząc jednak znaczne straty na skutek niedostatków wyposażenia i taktyki. Punktem kulminacyjnym ich obecności w Galicji był udział w odparciu rosyjskiej ofensywy letniej 1917 roku, tzw. ofensywy Kiereńskiego. Ostatnie pododdziały XV Korpusu powróciły nad Bosfor we wrześniu 1917 roku.
Wielka Wojna na Wschodzie 1914-1918. Od Bałtyku po Karpaty - Tomasz Kuba Kozłowski

Album przywołuje obrazy z frontu wschodniego, ukazując Wielką Wojnę na Kresach - dawnych ziemiach wschodnich Rzeczypospolitej, terenach współczesnej Litwy, Łotwy, Białorusi i Ukrainy. W ośmiu rozdziałach (Kordony, garnizony; Wymarsz; Na linii ognia; Ofiary; Życie na froncie; Sielanka na tyłach; Tryumfy; Krajobraz po bitwie) znalazły się oryginalne materiały ikonograficzne pochodzące z prywatnej kolekcji kresowianów Tomasza Kuby Kozłowskiego. Jednym z walorów albumu są niepublikowane dotąd zdjęcia i fragmenty korespondencji niemieckojęzycznych żołnierskich walczących na froncie wschodnim. Publikacja zawiera ponadto: kalendarium wydarzeń, mapy, cytaty oraz trzy indeksy: geograficzny, nazwisk, fotografów i nakładców pocztówek. Album zawiera teksty w języku polskim i angielskim.
Moje pierwsze boje - Józef Piłsudski

Moje pierwsze boje to spisane przez Józefa Piłsudskiego w czasie niewoli magdeburskiej wspomnienia wydarzeń z początków Legionów Polskich.
Bezcenne świadectwo pierwszych wojennych szlifów Komendanta Piłsudskiego i Legionów Polskich żołnierzy, którzy wywalczyli Niepodległość dla Polski. Naczelnik Państwa, Marszałek Piłsudski opowiada tu o swoich wojennych doświadczeniach, pierwszych potyczkach, trafnych i błędnych decyzjach, rozterkach, taktyce, trudach, znoju, odwadze i bohaterstwie żołnierzy. Dzięki tym wspomnieniom możemy poznać, jak kształtował się bojowy hart ducha człowieka, pod którego dowództwem polska armia w sierpniu 1920 roku ocaliła Polskę i Europę przed bolszewickim barbarzyństwem.
Legiony - droga do legendy. Nie tylko I Brygada. 1915-1916 - Marek A. Koprowski

Oto historia Legionów Polskich w całej okazałości.
Śladami I Brygady Legionów Polskich przez Beskidy, Podtatrze i Pieniny - Bartłomiej Grzegorz Sala

Publikacja to przewodnik turystyczno-historyczny, w którym został omówiony przebieg tzw. kampanii podhalańskiej Legionów Polskich i 75 związanych z nią miejsc – miast, wsi, szczytów i przełęczy, w których od listopada 1914 r. do lutego 1915 r. przebywali Józef Piłsudski i jego żołnierze.
Autor, historyk, etnolog i krajoznawca, członek m.in. Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego i Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, kreśli opowieść o górskich zakątkach, stanowiących scenerię mniej znanych epizodów legionowej epopei. Ukazuje ich historię, zabytki i inne atrakcje, znaczenie w dziejach Legionów Polskich oraz istniejące do dziś legionowe pamiątki.
Publikację ilustrują archiwalne i współczesne fotografie.
Kartki z dziennika oficera I Brygady - gen. Tadeusz Kasprzycki

Oferta dedykowana miłośnikom chwały polskiego oręża. Miłośnikom rekonstrukcyjnych grup wojskowych. Suchy i rzeczowy opis działań wojennych I Brygady umożliwia po latach orientację w konkretnych zadaniach bojowych, duchu patriotycznym, ofiarności tamtego pokolenia. Niezwykle bogate w szkice sytuacyjne i mapy (140) wydanie - możliwe na skutek odnalezienia sie po latach dzienników i torby polowej uczestnika tamtych wydarzeń. Dokładne opisy niemal umożliwiają samoszkolenie w taktyce.
Wojna 1920 - praca zbiorowa

Unikatowy, bogato ilustrowany album, który zawiera opis wszystkich najważniejszych problemów wojny polsko-bolszewickiej w latach 1919-1921. Oprócz szczegółowego opisu samych działań wojennych, album zawiera m.in. relacje z codziennego żołnierskiego życia, informacje o stosunku społeczeństwa do całej kampanii, opisuje bardzo dokładnie sytuację sowieckich jeńców wojennych w Polsce, próbę sowietyzacji Polski czy udział w wojnie naszych wschodnich sojuszników z Ukrainą na czele. Całość jest ubogacona wspaniałą szatą ikonograficzną i jako całość na pewno przybliża czytelnika do pełniejszej wiedzy o wydarzeniach sprzed stu lat.
Legiony polskie w czasie Wielkiej Wojny - red. Daszyńska Jolanta

Publikacja ukazuje żywy obraz historii Polski. Legiony zostały ujęte w sposób całościowy. Historycy przypomnieli losy I, II i III Brygady. Poruszyli tematykę zdrowotną, wspomnieli również o działalności instytucji i oddziałów Legionów Polskich w regionie łódzkim. W książce zaprezentowane zostały także materiały dotyczące wystawy, zorganizowanej w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, poświęconej Legionom i ukazujące tradycje wolnościowe oraz narodowo-wyzwoleńcze.
Niepodległa 1918. Legiony Piłsudskiego - Witold Sienkiewicz

Książka Niepodległa 1918. Legiony Piłsudskiego nie koncentruje się tylko na wątku wojskowym i militarnym. Ukazuje codzienne życie żołnierzy pochodzących ze wszystkich warstw społecznych i zajmujących się wieloma profesjami. Interesujący jest też wątek różnych postaw społeczeństwa wobec legionów, w tym zaangażowania kobiet. Są podane liczne przykłady pań, opuszczających mężów, wstępujących wbrew zakazom w legionowe szeregi i przywdziewających męskie przebranie. Atutem książki jest też jej przystępna forma, bardzo duża liczba różnorodnych ilustracji, dokumentów i map (ponad 500!) oraz osobny rozdział , poświęcony legionowym odznaczeniom i ubiorom.
Legiony. Droga do legendy. Przed wyruszeniem w pole 1906-1914 - Marek A. Koprowski

Historia Legionów Polskich jest mało znana, przekazy o nich, pokutujące w naszym społeczeństwie, zazwyczaj nie odpowiadają prawdzie. Stały się one klasycznymi mitami, mającymi się nijak do prawdy historycznej.
Niniejsza książka nie ma owych legionowych mitów obalać, gdyż z mitami narodowymi się nie walczy. Każda tego typu próba z góry skazana jest na klęskę. Tym bardziej że Józef Piłsudski ma dla Polski określone zasługi, których nikt pozbawić go nie może.
Ambicją tej publikacji jest ukazanie całej złożoności i wielobarwności ruchu legionowego z jego różnorodnymi korzeniami. Zaczyna się nie od wymarszu Pierwszej Kadrowej, ale od działalności Organizacji Bojowej PPS. Autor omawia działalność Związku Walki Czynnej, a następnie Związku Strzeleckiego. Przybliża proces kształtowania się związanego z nimi obozu politycznego, funkcjonującego w Galicji.
Legiony. Droga do legendy. Tom 3. Tworzyli Wojsko Polskie 1916-1918 - Marek A. Koprowski

Bogate dzieje Legionów Polskich opisane głosami wszystkich, którzy wnieśli istotny wkład w dzieło odzyskania niepodległości…
Tom Tworzyli Wojsko Polskie opiera się, podobnie jak poprzednie, na wspomnieniach, relacjach oraz dokumentach powstałych w latach 1917–1918. Autor ponownie udziela głosu zarówno piłsudczykom, jak i zwolennikom innych orientacji politycznych.
Tworzyli Wojsko Polskie jest trzecim tomem cyklu, który kompleksowo zarysowuje pełną, a często mało znaną historię Legionów Polskich.
Dzieje 1-go Pułku Piechoty Legjonów. Tom 1 - Józef Adam Borkiewicz (reprint wydania z 1923 r.)

Oryginał dzieła pochodzi z 1923 był w jednym tomie. Ze względu na wygodę Czytelników, podzieliliśmy go na dwa tomy.
Tom I opisuje wysiłek organizacyjny, wskrzeszenie I Pułku Polskich Legionów- powstanie, szkolenia i wyposażenie I batalionu, pracę oświatową i kulturalną w Pułku oraz działania wojenne od 1919 roku do 30.06.1920 roku. Tom ten zawiera szereg informacji o wyprawach np. Wileńskiej czy na Wilejkę, powstawaniu różnych grup wojskowych oraz charakterystyce terenu, działań bojowych, planów i rozkazów.
Legiony polskie 1914-1918 - Andrzej Chwalba

Kompletna legionowa historia i mitologia w jednym pasjonującym tomie
W roku jubileuszu stulecia odzyskania niepodległości Andrzej Chwalba proponuje książkę, jakiej przez dekady brakowało na polskim rynku: napisaną żywym językiem popularną syntezę dziejów Legionów Polskich i legionistów, którzy po 1918 roku stanowili istotną część elit politycznych II Rzeczypospolitej, współtworząc historię Polski.
Armja Polska we Francji. Dzieje wojsk generała Hallera na Obczyźnie

Reprint pracy Armja Polska we Francji. Dzieje wojsk generała Hallera na Obczyźnie, do której materiały zebrał i opracował Józef Sierociński, wydanej po raz pierwszy w Warszawie w 1929.
Nieoceniony materiał o charakterze źródłowym, zawierający tekst i unikalne zdjęcia z epoki, dokumentujący wydarzenia historyczne sprzed 100 lat, które doprowadziły do odzyskania i utrzymania niepodległości Polski.
Bojowo i lirycznie. Legiony Piłsudskiego - Witold Sienkiewicz

Album Bojowo i lirycznie. Legiony Piłsudskiego - to nie tylko barwna opowieść o szlaku bojowym Legionów. To również bogate i pięknie ilustrowane wątki ukazujące życie codzienne, twórczość samych legionistów i Legionom poświęconą, stosunek społeczeństwa do Józefa Piłsudskiego i jego formacji, w tym znanych przeciwników i oponentów Marszałka, zaangażowanie kobiet oraz umundurowanie i odznaczenia. Pomimo, a może właśnie z powodu, popularnego charakteru, książka zaskoczy niejednego czytelnika informacjami np. o szczegółowej niemieckiej instrukcji dla żołnierzy w celu zapobiegania chorobom wenerycznym czy przykładami pań, opuszczających mężów, wstępujących wbrew zakazom w legionowe szeregi i przywdziewających męskie przebranie oraz naprawdę bogatym materiałem ilustracyjnym, w tym dokumentami i mapami. Jest ich około 500! Tak szerokie spojrzenie pozwala lepiej zrozumieć, jaką rolę w świadomości wszystkich Polaków odegrały Legiony i skąd się wzięła ich szczególna sława w kraju i za granicą.
W służbie Polsce. Wspomnienia żołnierza i państwowca z lat 1914-1947 - Wiktor Tomir Drymmer

Wspomnienia W.T.DRYMMERA są pasjonującą lekturą nie tylko dlatego, że autor z racji pełnionych funkcji do elity II Rzeczypospolitej i przedstawia wiele spraw dotąd mało znanych, lecz również z powodu niewątpliwego talentu narracyjnego. Ciekawa barwna relacja W.T. DRYMMERA jest świadectwem życia całkowicie poświęconego Polsce
Historya jazdy polskiej - Konstanty Górski (reprint wydania z1894 r.)

Konstanty Górski był jednym z najbadziej uznanych historyków i znawców wojskowości. Można śmiało stwierdzić, że zawdzięczamy mu historię polskiej wojskowości. Swoje prace pisał sumienie, w oparciu o solidny materiał źródłowy. Aby odświeżyć jego wspaniałe prace - wykonaliśmy reprint Historii jazdy polskiej. Dzieło to napisał na podstawie aktów urzędowych, rachunków, rejestrów, oficjalnych materiałów drukowanych oraz ręcznych zapisków i korespondencji zgromadzonych w bibliotekach Ossolińskich, Krasińskich i Czartoryskich. Na podstawie zebranego materiału historyk odtwarza dzieje polskiej jazdy z podziałem na epoki. Opisuje szyki bojowe, uzbrojenie, musztrę, ćwiczenia, służbę zdrowia, sposób obozowania, a nawet dietę i pobory żołnierzy. Jest to niezwykłe i wyjątkowo ciekawe dzieło, które z pewnością przyciągnie uwagę każdego miłośnika militariów.
Opinie o produkcie (0)








