10 dzielnych ludzi - Piotr Gontarczyk

Dostępność: brak informacji
Cena: 28,50 zł 28.50
Cena w innych sklepach: 29,90 zł
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

"Rok wydania: 2010
Stron: 240
Oprawa: broszurowa
Format: 145x205
ISBN: 978-83-7506-481-0

 

Kołakowskiego nie należy drukować, korzyść będzie dając ten papier na podręczniki dla dzieci szkolnych (...). 

Odpowiadając na pytanie Fourier, jak wyobraża sobie sytuację, gdyby Polska w 1945 r. znalazła się pod innymi rządami, Tyrmand stwierdził, że osiągnęłaby poziom gospodarczy dzisiejszej Danii i Norwegii (...).

J. Szpotański w obawie przed ewentualnym zatrzymaniem nie posiada przy sobie opracowanych paszkwili, a wyucza się ich na pamięć..."

(fragmenty książki)

 
Poeci, pisarze, bard opozycji i filozof. Ludzie z różnych pokoleń i różnych środowisk. Łączy ich jednak wspólny mianownik: w mrocznych czasach Polski Ludowej wszyscy zostali uznani za wrogów komunistycznego reżimu i znaleźli się w intensywnym zainteresowaniu Służby Bezpieczeństwa. Warto wiedzieć, jak na różne sposoby uprzykrzano im życie, utrudniano możliwości tworzenia, a niekiedy wręcz egzystencji. Niektórzy trafi li do więzienia, inni znaleźli się na emigracji. Ale żaden z nich się nie ugiął przed opisanymi w książce działaniami bezpieki. Pozostali arystokratami ducha.

Nie ma jednej prawdy o PRL-u. Podobnie jak nie ma jednego życiorysowego schematu. Jeśli uznać tamte czasy za swoiste piekło dla ludzkich charakterów, ogień, który jednych dewastował, innych hartował i uszlachetniał. Wobec ogromu pokus i stałego nacisku opresyjnego systemu, w którym metodą rządzenia było łamanie jednostek i całych zbiorowości, tak by tworzyli zatomizowaną masę, trudno było pozostać przyzwoitym i nieraz wymagało to heroicznych wysiłków. Było jednak możliwe. (...) Konsultantem i przewodnikiem po owych czasach pokus i znieprawień jest Piotr Gontarczyk, znakomity historyk, badacz wnikliwy i odważny, a jednocześnie obdarzony darem lekkiego pióra, co powoduje, że jego prace nie tylko poszerzają wiedzę czytelnika o epoce ciągle mało znanej i mocno zakłamanej, ale dostarczają także
przyjemności czytania. 10 szkiców Gontarczyka, które złożyły się na niniejszą publikację, mówi
o niebanalnych kolejach losu znanych twórców. (...) Jednak w dziełach, które tworzyli, byli zbyt dobrzy, żeby uniknąć zainteresowania Służby Bezpieczeństwa.

Marcin Wolski


Piotr Gontarczyk (ur. w 1970 r.) - historyk, politolog. Autor książek m.in. Pogrom? Zajścia polsko-żydowskie w Przytyku 9 marca 1936 r. (2000), Polska Partia Robotnicza.Droga do władzy (1941-1944) (2003), Tajny współpracownik "Święty". Dokumenty archiwalne sprawy Mariana Jurczyka(2005). Wspólnie ze Sławomirem Cenckiewiczem napisał głośną książkę SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii (2008). Jest też autorem ponad 150 artykułów, które publikował w czasopismach naukowych oraz w prasie, głównie w "Życiu", "Rzeczpospolitej", "Gazecie Polskiej".

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
Promocje
Katechizm Katolicki - Piotr kard. Gasparri
Katechizm Katolicki - Piotr kard. Gasparri

45,00 zł

Cena regularna: 55,00 zł

Polska. Dwanaście wieków - Adam Bujak, Wojciech Polak
Polska. Dwanaście wieków - Adam Bujak, Wojciech Polak

115,00 zł

Cena regularna: 130,00 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl