Opcje przeglądania
Producent

Literatura faktu, reportaż, wywiad, publicystyka, eseje

Medycy polskiego pogranicza II Rzeczypospolitej 1918-1939 - Bożena Urbanek

Medycy polskiego pogranicza II Rzeczypospolitej 1918-1939 - Bożena Urbanek
Medycy polskiego pogranicza II Rzeczypospolitej 1918-1939 - Bożena Urbanek

Medycy pogranicza II Rzeczypospolitej nie byli przedmiotem szerszych badań. Nie interesowano się zarówno stanem liczbowym zatrudnianych na obrzeżach ziem polskich: lekarzy, aptekarzy czy pielęgniarek, jak i warunkami ich pracy czy możliwościami zawodowego rozwoju.

Pozostają oni często, jak się wydaje, w niemej liczbie zamieszkałych czy osiedlonych tam w latach 20. czy 30. XX w. mieszkańców. Najczęściej są to już dziś osoby zapomniane czy nieznane kolejnym pokoleniom żyjącym na tych terenach, ale już w innych krajach z racji zmiany granic, jakie nastąpiły w wyniku II wojny światowej.

Myśląc o tych terenach, uwzględniamy w naszych badaniach Kresy Wschodnie, ale i zachodnie czy południowe krańce ziem polskich z lat 1918-1939. Ponadto tereny scalane, porozbiorowe, jako że obserwowane tam przekształcenia organizacyjne, prawne i mentalne warte są naszym zdaniem uwagi. W poszukiwaniach nasi Autorzy dotarli też do Wolnego Miasta Gdańska, ponieważ i tam polscy medycy praktykowali, podobnie jak do odległego od Polski Harbinowa i tamtejszej lekarskiej diaspory.

Większość zawartych w naszej publikacji opracowań dotyczy przedstawicieli już wymienionej grupy medyków, ale i ich podopiecznych, jak i schorzeń nękających tamtejszych mieszkańców. Ponadto część z nich jest próbą przedstawienia sposobów diagnozowania, prowadzonej terapii. Często specyficznej, a nieraz tylko „takiej” możliwej czy dostępnej. Zwłaszcza realizowanej wśród różnych grup mniejszości narodowych, w tym żydowskiej. Starano się także ukazać wszelakie uwarunkowania wynikające z rzeczywistości tamtego okresu, niejednokrotnie pokazując trudności praktyki lekarskiej: braki kadrowe oraz działania różnej „konkurencji” medycznej.

Dostępność: brak towaru

Cena:

67,50 zł

Ukradzione miasto. Kulisy afery reprywatyzacyjnej - Jan Śpiewak

Ukradzione miasto. Kulisy afery reprywatyzacyjnej - Jan Śpiewak
Ukradzione miasto. Kulisy afery reprywatyzacyjnej - Jan Śpiewak

"Ukradzione miasto" to historia wieloletniego śledztwa obywatelskiego ujawniającego kulisy afery reprywatyzacyjnej. Jan Śpiewak odpowiada na pytanie, jak to możliwe, że w stolicy europejskiego kraju - tuż pod nosem najważniejszych urzędników w kraju, dziennikarzy najważniejszych tytułów prasowych o stacji telewizyjnych - przez lata kwitł nielegalny, niezgodny z konstytucją i nierespektujący praw człowieka proceder przejmowania nieruchomości wartych fortunę. A zatem czy to prawda, że w urzędzie - jak twierdzi Hanna Gronkiewicz-Waltz - funkcjonowała "grupa przestępcza", czy też sama prezydent stolicy stworzyła w ratuszu warunki do działania systemowej nieodpowiedzialności? Książka to studium państwa z kartonu, w którym wąska elita bogaci się na krzywdzie najsłabszych. Czytelnik z pewnością wielokrotnie zada sobie pytanie o rzeczywisty stan naszego kraju. Czy winni działań niezgodnych z prawem poniosą jakąkolwiek odpowiedzialność?

Dostępność: na wyczerpaniu

Wysyłka w: 3 dni

Cena:

37,90 zł

szt.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
Sonda
Przy zakupie książki kieruję się przede wszystkim:
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl