W cieniu Katynia - Stanisław Swianiewicz (oprawa twarda)

Autor niniejszej książki był jedynym ocalałym polskim oficerem, który w czasie dokonywania masowych egzekucji przez NKWD w 1940 r. znalazł się w pobliżu lasu katyńskiego, a także pierwszą osobą, która właściwie wskazała okolicę, gdzie urywał się ślad po polskich wojskowych. Opisuje on ciąg zdarzeń, które sprawiły, że trafił do obozu w Kozielsku, więzienia w Smoleńsku i Moskwie, a następnie do sowieckich łagrów. Z perspektywy trzydziestolecia podsumowuje stan wiedzy na temat Katynia, a także zastanawia się nad przyczynami podjęcia przez władze sowieckie tej dramatycznej decyzji.
Dostępność: brak informacji
W drużynie Komendanta - Jan Pudełek

Bogato ilustrowane fotografiami, wykonanymi przez samego autora, wspomnienia z czasów służby w VI baonie Legionów Piłsudskiego. Książka opisuje codzienne życie żołnierzy w okopach, podczas natarć i odwrotów, a także dalekich przemarszy, oraz ukazuje wiele po mistrzowsku zarysowanych sylwetek szeregowych legionistów. Nie brakuje tutaj też opisu służby autora na froncie włoskim i w Adiuntaturze Naczelnika Państwa. Książkę uzupełniają biogramy legionistów z Sokołowa opracowane przez Marka Ciska.
Dostępność: brak towaru
19,00 zł
Walka zbrojna o niepodległość Polski 1905-1918 - Wacław Lipiński

Wznawiana praca Wacława Lipińskiego prezentuje walor prekursorski, „klasyki gatunku”. Świetnie napisana, syntetycznie przedstawia przygotowania do walki zbrojnej i dzieje biorących w niej udział polskich formacji wojskowych w czasie wojny. To ich wysiłek uważał Lipiński za decydujący w dziele wybicia się Polski na niepodległość.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 3 dni
Warszawa'44 - Orłowski Mirosław

Warszawa’44 jest niezwykłą opowieścią o losach ogarniętego powstaniem miasta. Napisana żywym przystępnym językiem książka zawiera nie tylko dramatyczną historię powstańczego zrywu – przebieg działań bojowych w poszczególnych dzielnicach, operacje konkretnych jednostek, a także migawki z życia codziennego i kulturalnego w ogarniętym powstaniem mieście – lecz również mało wcześniej znane fakty, jak choćby te, o plutonie głuchoniemych czy oddziale słowackim. Warszawa’44 to także pierwsza w Polsce publikacja o tym heroicznym zrywie zilustrowana pełnymi dynamizmu scenami zrealizowanymi przez grupę rekonstrukcyjną. Dzięki temu wyruszamy w wyjątkową, niemalże filmową, podróż po powstańczych miejscach z bohaterami tamtych wydarzeń.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 3 dni
Wielka Wojna Ojczyźniana 1941-1945 - Hartmann Christian

Autor: | Hartmann Christian | |
Wydawnictwo: | POZNANSKIE | |
Kategorie: | Historia | |
Typ: | książka | |
Data wydania/premiery: | 2014-05-06 | |
Oprawa: | miękka | |
Liczba stron: | 236 | |
Format: | 14.5x20.5 | |
Numer ISBN: | 978-83-7177-902-2 | |
Christian Hartmann przybliżając czytelnikowi wojnę niemiecko-radziecką dokonał rzadkiej sztuki: przytaczając liczne relacje naocznych świadków, stworzył obraz nie tylko fascynujący, lecz także głęboko przejmujący, niemożliwy do przekazania w zwykłym opisie. Zwięzła, oparta na najnowszym stanie badań analiza pozwala czytelnikowi zachować orientację w teatrze działań wojennych prowadzonych nawet na taką skalę. |
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 3 dni
Wielkie mocarstwa wobec Polski 1919-1945. Od Wersalu do Jałty - Jan Karski

Dlaczego wielkie mocarstwa torpedowały starania Polaków do stworzenia koalicji państw Europy Środkowej i Wschodniej? Dlaczego ponieśliśmy klęskę, będąc w zwycięskim obozie koalicji antyhitlerowskiej? Co wpłynęło na ukształtowanie powojennej Polski?
Jan Karski w swojej książce szukał odpowiedzi na pytania, które dręczą Polaków do dzisiaj.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 3 dni
Wielkopolska poprzez wieki - Jerzy Topolski

Wielkopolska poprzez wieki to świetnie napisana historia Wielkopolski od czasów prehistorycznych po koniec XX wieku. Dzięki tej książce można zrozumieć, że ta najstarsza polska dzielnica położona w samym sercu naszego kraju w dużym stopniu kształtuje jego wizerunek.
To książka dla miłośników regionu, ale też dla wszystkich zainteresowanych dziejami Polski. Autor, Jerzy Topolski, należy do grona najwybitniejszych polskich historyków. Jego wiedza i umiejętność przystępnego jej przedstawiania stawiają książkę w szeregu najlepszych opracowań historii Wielkopolski. Po prostu znakomita lektura historyczna.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 48 godzin
Województwo poleskie 1921-1939. Z dziejów politycznych - Piotr Cichoracki

Książka omawia dzieje legalnego ruchu politycznego w międzywojennym województwie polskim, od jego utworzenia w 1921 r. do wybuchu II wojny światowej. Przedmiotem analizy są zarówno inicjatywy polskie, jak i te będące efektem aktywności środowisk ukraińskich i białoruskich. Nacisk położono na odtworzenie mechanizmów zyskiwania przez nie poparcia wyrażanego zwłaszcza w wyborach parlamentarnych i samorządowych, zaprezentowanie wzajemnych relacji stronnictw i grup politycznych, wreszcie zarysowanie - systematycznie rosnącej - roli administracji państwowej.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 3 dni
Wojna domowa w Hiszpanii 1936-1939 - Tadeusz Zubiński

Wojnę domową w Hiszpanii uważa się powszechnie za prolog II wojny światowej, głównie z powodu wykorzystania na polu walki nowych taktyk i typów broni. Półwysep Iberyjski stał się poligonem doświadczalnym dla wojsk faszystowskich i republikańskich. Po raz pierwszy strategia toczenia wojny oparta została na użyciu czołgów i lotnictwa, a bombardowania były wymierzone w ludność cywilną. Zbrodnie wojenne popełnione przez obie strony wstrząsnęły światową opinią publiczną. Wojna domowa w Hiszpanii podzieliła cały kontynent na wzajemnie zwalczające się obozy. Dla mocarstw europejskich Hiszpania stała się miejscem starcia dwóch totalitaryzmów: III Rzeszy i ZSRR, była także ostatnią próbą utrzymania pokoju na kontynencie. Koniec walk w Hiszpanii obwieścił nadejście nowego konfliktu, który całkowicie zmienił postrzeganie wojny w świadomości całego świata.
Dostępność: brak towaru
41,00 zł
Wojna i sezon - Michał K. Pawlikowski

Jak my, dziś, wciąż zaglądamy do Kitowicza, by się dowiedzieć, jak tam było w Polsce za Sasów, to za sto i dwieście lat będą czytali Pawlikowskiego, by mieć wyobrażenie jak żyło polskie ziemiaństwo w Mińszczyźnie przed ostateczną zagładą.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 3 dni
Wojna polsko-rosyjska w roku 1831 - Michał Sokolnicki

Reprint jednego z najlepszych opracowań powstania listopadowego i wojny polsko-rosyjskiej 1830-1831. Sokolnicki z niesamowitą wnikliwością przedstawia przyczyny, przebieg i skutki największego powstania narodu polskiego doby zaborów. Książka okraszona 153 ilustracjami w tym 7 kolorowymi oraz rozkładaną mapą.
Dostępność: brak informacji
Wojna polsko-sowiecka 1939 - Karol Liszewski

Kampania wrześniowa 1939 roku kojarzy się niemal u wszystkich Polaków wyłącznie z wojną z Niemcami. Ta walka doczekała się obszernej literatury zarówno w kraju jak i na emigracji. Natomiast stosunkowo niewielu z nas pamięta czy wie o walkach polsko-sowieckich od 17 września 1939, to jest od momentu agresji sowieckiej na Polskę owego dnia.
Walki miały miejsce od Wileńszczyzny i Grodzieńszczyzny przez Polesie, Podlasie, Lubelszczyznę, Wołyń, aż po Podole i Podkarpacie. Przedstawiono je na tle ogólnej sytuacji na wschodzie kraju, dzieląc je na trzy odcinki: północ, środek i południe.
Dostępność: brak towaru
27,90 zł
Wspomnienia 1870-1904 (1914) - Leon Wasilewski

Leon Wasilewski socjalista, pierwszy minister spraw zagranicznych odrodzonej Polski, należał bez wątpienia do ważnych postaci historii Polski ostatniej dekady XIX i pierwszych dziesięcioleci XX w. Udostępnione Czytelnikowi materiały zawierają: wspomnienia autora obejmujące okres od dzieciństwa do 1904 r., relację z udziału w wyprawie kieleckiej oddziałów dowodzonych przez Józefa Piłsudskiego latem 1914 r., krótkie fragmenty dziennika z lat 1916, 1918, 1922, 1925 i 1926, wreszcie diariusz podróży odbytej po województwach wschodnich II Rzeczypospolitej na początku 1927 r.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 48 godzin
Wśród lwowskich Orląt - Wacław Lipiński

Wśród lwowskich Orląt to napisane na podstawie dziennika wspomnienie o obronie Lwowa i jej bohaterach. Autor – uczestnik walk – ukazuje przed Czytelnikiem obraz zrazu spontanicznej, potem coraz bardziej uporządkowanej batalii o utrzymanie miasta, w której biorą udział i starzy, doświadczeni żołnierze frontów I wojny światowej, wracający już do domów, i młodzi ludzie, często mieszkańcy tych terenów, studenci, dzieci, nienawykłe do trudów boju.
Dostępność: brak informacji
Wywiad i kontrwywiad wojskowy II RP - tom I - Tadeusz Dubicki (red.)

Zagadnienie funkcjonowania wywiadu Wojska Polskiego stanowi już od kilku dziesiątków lat przedmiot badań polskich historyków. Mimo ukazania się szeregu cennych publikacji, nadal pozostaje duże pole dla badań nad tematami dotąd niepodjętymi lub wymagającymi poczynienia istotnych korekt w dotychczasowych ustaleniach. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt powolnego ujawniania materiałów "wywiadowczej" proweniencji, a więc tzw. "wrażliwych" i "zastrzeżonych" z różnych zresztą powodów, często politycznych. Stopniowe ujawnianie zawartości archiwów krajowych, co dotyczy np. zbiorów dostępnych obecnie w CAW (poprzednio przechowywanych w MSW, a także tych pochodzących z archiwów rosyjskich), a ostatnio również z IPN (Centrala i Oddziały) pozwala na dalsze prowadzenie badań znacznie pogłębionych i dotyczących różnych aspektów działalności polskiej "dwójki". Zamiarem niniejszej publikacji, która stanowi zbiór artykułów autorstwa badaczy wywodzących się z kilku ośrodków akademickich, archiwistów, pracowników IPN, Straży Granicznej, jest przybliżenie czytelnikowi tej tematyki z uwzględnieniem rezultatów ich najnowszych badań.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 3 dni
Wywiad i kontrwywiad wojskowy II RP - tom II - Tadeusz Dubicki (red.)

Kolejny tom pracy zbiorowej, która stanowi zbiór artykułów autorstwa badaczy wywodzących się z kilku ośrodków akademickich, archiwistów, pracowników IPN, jest przybliżeniem czytelnikowi tej tematyki z uwzględnieniem rezultatów ich najnowszych badań.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 3 dni
Wywiad i kontrwywiad wojskowy II RP - tom III - Tadeusz Dubicki (red.)

Kolejny tom pracy zbiorowej, która stanowi zbiór artykułów autorstwa badaczy wywodzących się z kilku ośrodków akademickich, archiwistów, pracowników IPN, jest przybliżeniem czytelnikowi tej tematyki z uwzględnieniem rezultatów ich najnowszych badań.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 3 dni
Wywiad i kontrwywiad wojskowy II RP. Z działalności Oddziału II SG WP. Tom 6 - Tadeusz Dubicki (red.)

Zagadnienie funkcjonowania wywiadu Wojska Polskiego (Oddział II w latach 1918–1945 kolejno: Sztabu Generalnego, Sztabu Głównego, Sztabu Naczelnego Wodza, Oddziału Informacyjno-Wywiadowczego Sztabu Naczelnego Wodza) stanowi już od kilku dziesiątków lat przedmiot badań polskich historyków. Mimo ukazania się szeregu cennych publikacji, nadal pozostaje duże pole dla badań nad tematami dotąd niepodjętymi lub wymagającymi poczynienia istotnych korekt w dotychczasowych ustaleniach.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 3 dni
