"Nas, Polaków, nie ma kto bronić..." Represje wobec Polaków w Zwiazku Sowiecim w latach 1935-1938 w materiałach MSZ i wywiadu wojskowego Drugiej Rzeczypospolitej -

Druga połowa lat trzydziestych XX w. w Związku Sowieckim to okres, kiedy reżim sowiecki przeprowadził szereg antypolskich akcji.
W latach 1935–1936 miały miejsce deportacje ludności polskiej, zamieszkałej na Ukrainie i Białorusi, z graniczących z Polską obwodów, na wschód Ukrainy lub w głąb ZSRS – do Kazachstanu albo Syberię. Kulminacją antypolskiej polityki była operacja polska (antypolska) NKWD z lat 1937–1938, w wyniku której represjonowano ponad 144 tys. osób, z czego 111 tys. zostało rozstrzelanych.
Zebrane dokumenty dają odpowiedź na pytanie jaką wiedzę polska służba dyplomatyczno-konsularna i wywiad wojskowy miały w sprawie sytuacji mniejszości polskiej w okresie bezprecedensowych represji reżimu z lat 1935–1938; jaki był stosunek rządu RP do Polaków w ZSRS; jak zachowywali się przedstawiciele Drugiej Rzeczypospolitej na terenie sowieckim w obliczu prześladowania Polaków; jak Polacy w ZSRS postrzegali stosunek do nich ze strony Warszawy.
Dostępność: brak towaru
28,50 zł
"Solidarność" na celowniku Wybrane operacje SB przeciwko związkowi i jego działaczom - Grzegorz Majchrzak

Grzegorz Majchrzak opisuje wybrane działania SB podejmowane w związku ze strajkami z lipca i sierpnia 1980 roku, I Krajowym Zjazdem Delegatów NSZZ "Solidarność", posiedzeniem Prezydium Komisji Krajowej i przewodniczących zarządów regionalnych NSZZ "Solidarność" w Radomiu, a także wobec poszczególnych działaczy związku (zwłaszcza Lecha Wałęsy, ale też Zbigniewa Bujaka, Eugeniusza Szumiejki, Mieczysława Wachowskiego, Marka Brunné czy Eligiusza Naszkowskiego). Te fragmenty naszej nieodległej historii zasługują na przypomnienie i opisanie. Stanowią one również odpowiedź na zadawane przez niektórych pytanie, czy warto grzebać w esbeckich dokumentach.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 3 dni
"W bezpiecznym żyjesz kraju”. Polskie książki, prasa i biblioteki Poznania lat Wielkiej Wojny - Artur Jazdon

Z publikacji dowiadujemy się o poznańskich edytorach i książkach będących w ich ofercie wydawniczej, wydawnictwach ciągłych, cenzurze, a także księgarzach, sprzedaży oraz o bibliotekach i czytelnictwie. Prasa z czasu Wielkiej Wojny przynosiła wiele szczegółowych i ciekawych wiadomości. Wycinki ubarwiają treść i pozwalają lepiej poznać codzienność tamtego czasu. Całości dopełniają publikowane wówczas sprawozdania, pamiętniki, współczesne opracowania dotyczące historii Poznania w latach wojny, a także bogaty materiał ikonograficzny.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 3 dni
"Zośka" - moja wielka miłość. Wspomnienia Hali Glińskiej - Dorota Majewska, Aleksandra Prykowska

Hala była sanitariuszką batalionu "Golski" i wielką miłością "Zośki" Tadeusza Zawadzkiego.
Poznajemy jej beztroskie dzieciństwo w zamożnej rodzinie właściciela fabryki środków chemicznych w przedwojennej Warszawie, piękny okres nauki w gimnazjum Królowej Jadwigi i zawarte wtedy przyjaźnie, wspólne zabawy, wyjazdy i harcerstwo. Do grona przyjaciół Hali należeli: Danka Zdanowiczówna, Hala Krauze, Maria Rabińska, Janek Bytnar „Rudy” i jego siostra Duśka, Alek Dawidowski i oczywiście Tadeusz Zawadzki "Zośka". I nagle, ci młodzi ludzie, tuż po maturze lub tuż przed maturą, stanęli wobec grozy wojny. Nie zastanawiając się zbytnio podjęli walkę, wielu z nich zginęło. Hala wraca myślami do tragicznych przeżyć wojennych. Wspomina też lata powojenne, męża Felicjana, dwie córki i sześcioro wnucząt. Zmarła w 2015 roku. Wspomnienia Haliny Sapalskiej z domu Glińskiej zostały spisane przez autorki w ostatnich latach życia bohaterki.
Dostępność: brak towaru
34,00 zł
„Fakir” Sergiusz Kościałkowski. Tom 1. Życie i wojna na Wileńszczyźnie - Tomasz Balbus

Biografia wywodzącego się z rodziny polsko-francuskiej, urodzonego na Litwie, wychowanego w polsko-żydowskim Wilnie Sergiusza Kościałkowskiego prezentuje losy i walkę pokolenia Polski niepodległej zniszczonego przez totalitaryzmy niemieckich nazistów i rosyjskich bolszewików.
Tom pierwszy pracy przedstawia struktury i działalność kontrwywiadu AK, funkcjonowanie podziemnego sądownictwa, wydawane wyroki na kolaborantów i agentów NKWD oraz gestapo. Omówione zostały też najgłośniejsze akcje likwidacyjne AK w Wilnie.
Autor przebadał dokumenty polskie, litewskie, niemieckie, rosyjskie, żydowskie; dotarł też do wielu świadków wydarzeń. Wykorzystał zachowane dokumenty AK, Abwehry, gestapo, policji litewskiej i sowieckich służb bezpieczeństwa.
Dostępność: brak towaru
45,00 zł
„Fakir” Sergiusz Kościałkowski. Tom 2. Wojna i śmierć na Wileńszczyźnie - Tomasz Balbus

Biografia wywodzącego się z rodziny polsko-francuskiej, urodzonego na Litwie, wychowanego w polsko-żydowskim Wilnie Sergiusza Kościałkowskiego prezentuje losy i walkę pokolenia Polski niepodległej zniszczonego przez totalitaryzmy niemieckich nazistów i rosyjskich bolszewików.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 48 godzin
„Fakir” Sergiusz Kościałkowski. Tom 3. Śmierć i zagłada na Wileńszczyźnie - Tomasz Balbus

Fascynująca biografia wywodzącego się z rodziny polsko-francuskiej, urodzonego na Litwie, wychowanego w polsko-żydowskim Wilnie Sergiusza Kościałkowskiego. Książka opisuje wnikliwie losy i walkę pokolenia Polski niepodległej zniszczonego przez totalitaryzmy niemieckich nazistów i rosyjskich bolszewików.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 48 godzin
„Paciorki pamięci. Ks. Czesław Cofta – droga do męczeństwa” - Zbigniew Cofta

Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 3 dni
„Pójdź, bądź moim światłem”. Prywatne pisma „Świętej z Kalkuty”

„Jeśli kiedykolwiek będę Świętą – na pewno będę Świętą od »ciemności«. Będę ciągle nieobecna w Niebie - aby zapalać światło tym, którzy są w ciemności na ziemi.”
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 3 dni
„Straszny dwór”, czyli sarmackie korzenie Niepodległej + płyta CD - Jacek Kowalski

Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 48 godzin
„Ukraiński Piemont”. Ruś Zakarpacka w okresie autonomii 1938-1939 - Michał Jarnecki, Piotr Kołakowski

Książka porządkuje i przedstawia historię Rusi Zakarpackiej. Podaje wiele nieznanych faktów dotyczących jej dziejów w okresie międzywojennym. Rozwiewa również pewną aurę tajemniczości i niewiedzy o tym regionie, szczególnie w latach 1938-1939, gdy Polska wykazywała nim spore zainteresowanie w swojej rozgrywce z Czechosłowacją.
Dostępność: brak towaru
37,90 zł
„Wolne miasto” Zakopane 1956-1970 - Jerzy Kochanowski

Zakopane w czasach Gomułki. Miasto, jakiego nie znacie.
Dostępność: brak towaru
49,50 zł
(Nie)nasza wojna. Zmierzch świata, jaki znamy - Wojciech Sumliński, Tomasz Budzyński

Historia, którą pokazujemy, jest nie tylko zapisem uzyskanej na Ukrainie, wstrząsającej, wiedzy, ale także opartą o realne podstawy i absolutnie unikalne źródła – między innymi wywiadu brytyjskiego – próbą odpowiedzi na pytania dotąd bez odpowiedzi, jakie w obliczu niszczącej teraźniejszość i zmieniającej wyobrażenie o przyszłości wojny, zadajemy sobie wszyscy.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 3 dni
1 Wileńska Brygada AK "Juranda" - Leszek Jan Malinowski

"Akcja pod Majerańcami była pierwsza większą potyczką 1. Wileńskiej Brygady AK ,,Juranda”. Została przeprowadzona 1 marca 1944 roku i podjęta była w celu zlikwidowania groźnej, dobrze uzbrojonej bandy rabunkowej, składającej się w większości z sowieckich kryminalistów, dowodzonych przez znanego z okrucieństwa i bezwzględności “Borodkę”
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 3 dni
1. Dywizja Pancerna - Zbigniew Wawer

Bogato ilustrowana publikacja o jednym z najlepszych związków operacyjnych Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.
Dostępność: brak towaru
72,00 zł
1. Dywizja Pancerna w walce. Czarna kawaleria gen. Maczka od Caen do Wilhelmshaven. Relacje dowódców i żołnierzy - Grzegorz Korczyński

Bitwa w rejonie Chambois–Mont Ormel jest największą i najsławniejszą bitwą dywizji w ciągu całej kampanii. Tydzień walk o niespotykanej zaciętości, zwłaszcza w ich okresie końcowym, był bitwą trwającą prawie bez przerwy.
Dostępność: brak towaru
34,90 zł
10 dzielnych ludzi - Piotr Gontarczyk

Poeci, pisarze, bard opozycji i filozof. Ludzie z różnych pokoleń i różnych środowisk. Łączy ich jednak wspólny mianownik: w mrocznych czasach Polski Ludowej wszyscy zostali uznani za wrogów komunistycznego reżimu i znaleźli się w intensywnym zainteresowaniu Służby Bezpieczeństwa. Warto wiedzieć, jak na różne sposoby uprzykrzano im życie, utrudniano możliwości tworzenia, a niekiedy wręcz egzystencji. Niektórzy trafi li do więzienia, inni znaleźli się na emigracji. Ale żaden z nich się nie ugiął przed opisanymi w książce działaniami bezpieki. Pozostali arystokratami ducha.
Dostępność: brak informacji
10. Pułk Ułanów Litewskich 1918-1939 - Jerzy S. Wojciechowski

Książka jest monografią 10.Pułku Ułanów Litewskich, która przedstawia historię tej jednostki związanej dziejami Kresów Wschodnich. Autor przedstawił proces formowania pułku, jego udział o granice wschodnie II Rzeczypospolitej, służbę garnizonową i walki w wojnie 1939 r.
Dostępność: brak towaru
65,00 zł
