Archiwum parafialne w teorii i praktyce - ks. Robert Romuald Kufel

Celem opracowania jest przedstawienie duszpasterzom, którzy wcale nie muszą być archiwistami znającymi się biegle na archiwistyce, zebranych norm prawa kanonicznego i przepisów partykularnych w zakresie archiwum parafialnego.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 48 godzin
Biały kruk, czyli dzieje jednego życia między Prypecią a Odrą - Stefan Alwin

Biały kruk, czyli dzieje jednego życia między Prypecią a Odrą to autobiografia Stefana Alwina, poznańskiego przyrodnika, w czasie okupacji związanego z z podbiłgorajskim Nadrzeczem. Z pewnością długo jeszcze czekałaby na wydanie, gdyby jej wydawca, Krzysztof Garbacz, przypadkiem nie natrafił w Biłgoraju na zbiór zdjęć z czasów wojny, przedstawiających między innymi proces suszenia ziół oraz owoców leśnych. Na jednej z fotografii widać młodego mężczyznę dźwigającego wór z ziołami. Zaintrygowany tymi zdjęciami, wydawca postanowił rozwiązać zagadkę dotyczącą losów ich pierwszego właściciela, którym okazał się ów człowiek z worem. Odkrywając coraz to bardziej interesujące szczegóły z jego życia, dotarł ostatecznie do jego najbliższej rodziny, dysponującej rękopisem niniejszej autobiografii.
Dostępność: brak towaru
42,90 zł
Jak prowadzić kronikę parafialną? Poradnik - ks. Robert Romuald Kufel

To przewodnik odnoszący się do metody pisania oraz treści kroniki parafialnej, która traktowana jest wciąż jako główne źródło wiedzy o historii nie tylko samej parafii, co społeczności, z którą była związana. Autor daje wskazówki, ale również podejmuje zagadnienia przybliżające historię kronikopisarstwa. Pozycja ta będzie przydatna nie tylko dla kronikarzy kościelnych, ale również np.: miejskich.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 48 godzin
Jak prowadzić księgi parafialne? Poradnik - ks. Robert Romuald Kufel

Obszerne opracowanie systematyzujące wiedzę dotyczącą zasobów dokumentacji parafialnej. Autor ponadto zwraca uwagę na praktyczny aspekt prowadzenia kancelarii parafialnej, wskazuje na zasady sporządzania dokumentacji kancelaryjnej, jej prowadzenia i starannego przechowywania.
Dostępność: brak towaru
27,90 zł
Na szlaku biłgorajskich kapliczek i krzyży przydrożnych - Krzysztof Garbacz

Ziemia biłgorajska to moja kraina rodzinna, gdzie urodzili się i żyli moi przodkowie. To tutaj, w XIX i XX wieku Mysakowscy, Nowakowscy, Garbaczowie oraz Stępniowie wraz z innymi mieszkańcami tego regionu wzrastali w otoczeniu puszczańskiej przyrody, której nieodłącznym elementem były nie tylko obszary leśne i wydarte puszczy pola uprawne, lecz także kapliczki i krzyże przydrożne. Te „figury” na pewno były dla nich tymi elementami przestrzeni sakralnej, które, poza kościołem, wpływały na rytm życia codziennego i świątecznego. Przekonałem się o tym, prowadząc rozmowy z mieszkańcami kilku wiosek biłgorajskich, jak również ze stuletnią Jadwigą Karpińską, siostrą mojej babci – ostatnim „łącznikiem” między współczesnością a odległymi czasami początków XX wieku, korzeniami głęboko tkwiącymi jeszcze w poprzednim stuleciu.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 48 godzin
Spojrzenie w przeszłość rodzin Mysakowskich, Nowakowskich, Kucharskich i Gryblewskich - Krzysztof Garbacz

Ponad 100 lat temu na terenie leśnego regionu zwanego Biłgorajszczyzną, wówczas leżącego na zachodnim skraju Imperium Rosyjskiego, splotły się losy trzech rodzin. Byli to Mysakowscy, Nowakowscy i Gryblewscy, do których z czasem dołączyli Kucharscy. Niewiele bym wiedział o losach niektórych ich przedstawicieli, gdyby nie to, że szczęśliwie zachowały się do dziś archiwalia w mojej rodzinie po kądzieli, jak listy, kartki pocztowe, dokumenty urzędowe itp., wzbogacone nagraniami na taśmie magnetofonowej i dyktafonie ze wspomnieniami kuzynek: Jadwigi Karpińskiej z Mysakowskich i Hanny Dąbrowskiej z Gryblewskich, a także mojej mamy Aliny Garbacz z domu Kucharskiej.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 48 godzin
