Opcje przeglądania
Producent

Historia Polski

Kresy w oczach oficerów KOP - Jerzy Skwara

Kresy w oczach oficerów KOP - Jerzy Skwara
Kresy w oczach oficerów KOP - Jerzy Skwara

Niezwykły, dotąd niepublikowany, sporządzony w 1935 roku przez oficerów oświatowych poszczególnych batalionów Korpusu Ochrony Pogranicza, opis 18 gmin położonych przy wschodniej granicy II Rzeczypospolitej w województwach białostockim, wileńskim, nowogródzkim, poleskim, wołyńskim i tarnopolskim. Zawiera zarówno dane historyczne, jak i charakterystykę wsi kresowej, biednej i zacofanej, małych miasteczek niepołączonych siecią dróg z żadnym większym ośrodkiem, odległych nieraz o kilkanaście kilometrów od najbliższej stacji kolejowej. Przedstawia też poziom kultury mieszkańców, aktywności społecznej, statystykę narodowościową, wyznaniową, zawodową, stan szkolnictwa i opis sytuacji gospodarczej. KOP poza podstawowym zadaniem - ochroną granicy wschodniej i zapewnieniem bezpieczeństwa w pasie granicznym - podejmował działania społeczne, kulturalne i oświatowe nastawione na aktywizowanie ludności miejscowej, starając się choć w części usuwać skutki zaborów, poprawiać los ludności Kresów.

Dostępność: brak towaru

Cena:

25,00 zł

Walka o Morskie Oko w Tatrach 1811-1909 - Jerzy M. Roszkowski

Walka o Morskie Oko w Tatrach 1811-1909 - Jerzy M. Roszkowski
Walka o Morskie Oko w Tatrach 1811-1909 - Jerzy M. Roszkowski

"Spór o Morskie Oko był - z jednej strony - konfliktem granicznym między Węgrami a Galicją, a - z drugiej - między właścicielami sąsiednich dóbr prywatnych, położonych po obu stronach granicy. Szczególnie nabrzmiewał on pod koniec XIX i na początku następnego stulecia, ale został ostatecznie rozstrzygnięty w pierwszej dekadzie XX wieku. Jego zalążek tkwił bowiem w średniowiecznym dokumencie, na który powoływali się po wiekach węgierscy sąsiedzi (...)

Najstarszą, ale jednocześnie fundamentalną, gdyż przedstawiającą szeroki wachlarz polskich argumentów w tym sporze, jest praca Oswalda Balzera, wydana na początku XX stulecia. Balzer jednak szerzej nie zajął się w niej ważną kwestią, mianowicie - przeciwdziałaniem polskich czynników społecznych i osób prywatnych uzurpacyjnym poczynaniom węgierskim, a odegrała ona istotną rolę. Trwający bowiem dwadzieścia lat opór (1882-1902) stawiany początkowo głównie przez Towarzystwo Tatrzańskie, a następnie także przez dwór zakopiański, mobilizujący w tej sprawie coraz szersze kręg polskiej opinii publicznej, udaremniał, na ile było to w ówczesnej sytuacji możliwe, dokonywanie nieodwracalnych zmian w status quo spornego terenu".

Dostępność: brak towaru

Cena:

85,00 zł

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
Sonda
Przy zakupie książki kieruję się przede wszystkim:
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl