Zamek cesarski. Poznaj Poznań - Janusz Pazder

100 lat istnienia Zamku cesarskiego w Poznaniu. Fascynująca opowieść o losach jednej z najbardziej charakterystycznych budowli Poznania. Książka wydana w serii Poznaj Poznań.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 48 godzin
Zamki na Kresach. Wersja polsko-angielska - Zbigniew Szczepanek (album w ETUI)

Album pokazuje wszystkie ważniejsze zamki na dawnych Kresach, z czego czterdzieści cztery na Ukrainie, po siedem na Litwie i Białorusi oraz jeden na Słowacji. Prawie 40% zamków doczekało się tu swych malarskich rekonstrukcji, podnoszących w znaczący sposób wartość albumu.
Dostępność: brak towaru
135,00 zł
Zamki, dwory i pałace - Mikołaj Gospodarek

Połączenie przewodnika i albumu
W tej publikacji zdjęciom towarzyszą opisy, lecz miejsce liczb i dat zajęły emocje i przeżycia. Znajdziesz tu minimum informacji potrzebnych, by lepiej zrozumieć niezwykłość tych budowli, i obraz, w którym zakląłem chwilę zachwytu.
Dostępność: brak towaru
89,00 zł
Zapomniane polskie uzdrowiska - Jarosław Kita

W połowie XIX wieku nastąpił rozkwit polskiej kultury uzdrowiskowej. Na ziemiach polskich obok kilku znanych już i szybko rozwijających się kurortów pojawiło się wiele miejscowości, w których „odkryto” źródła mineralne. Były to miejscowe słodkie wody czy też żętyca i kumys wykorzystywane w procesie leczenia pacjentów cierpiących na różne schorzenia. Przez lata prywatni właściciele lub przedstawiciele władz centralnych i lokalnych (głównie Galicja) intensywnie starali się rozwijać miejscowości lecznicze i uzdrowiskowe, by przyciągnąć do nich jak najwięcej kuracjuszy. Niestety, z biegiem lat nie zawsze udawało się realizować takie zamierzenia i utrzymać status uzdrowiska (zdrojowiska). Niektóre z nich upadały. Przyczyny kryzysu albo upadku bywały różnorodne: konkurencja nie tylko ze strony zagranicznych badów, ale także szybko rozwijających się pobliskich polskich kurortów; poszukiwania i eksploatacja ropy naftowej zanieczyszczające źródła mineralne; niedostatek kapitału i nieodpowiednie zarządzanie; brak dobrej reklamy i rekomendacji znanych i cenionych lekarzy balneologów; zniszczenia infrastruktury podczas powstań narodowych i kolejnych wojen światowych. Kto dzisiaj pamięta o takich uzdrowiskach, jak: Goździków, Sławinek, Nowe Miasto, Czerniewice, Latoszyn, Kulaszne i kilkanaście innych. W czasach świetności były one odwiedzane przez wielu kuracjuszy, bywali w nich znani ludzie, kwitła kultura uzdrowiskowa. Właśnie wydobyciu z niepamięci dawnych uzdrowisk została poświęcona monografia autorstwa Jarosława Kity. Książkę Zapomniane polskie uzdrowiska bogato ilustruje niepublikowany dotychczas materiał ikonograficzny.
Dostępność: brak towaru
49,90 zł
Ziemia mówiąca Bogu tak - Marian Grzybowski, Tomasz Lis

Przedstawiona publikacja to album o pięknie i wyjątkowości diecezji sandomierskiej.
Prace nad jego wydaniem trwały kilka lat i dziś z dumą prezentujemy gotową książkę. Kilkaset zdjęć architektury sakralnej, obrzędowych zwyczajów, wyjątkowych krajobrazów; tekst w języku polskim oraz angielskim, wstęp Księdza Biskupa Krzysztofa Nitkiewicza – to wszystko składa się na niezwykłość tej publikacji.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 48 godzin
Ziemianie. Pałace dwory i dworki nad Nidą Nidzicą i Szreniawą - M.Stanisław Przybyszewski

Książka opisuje historię rodów ziemiańskich a także kulturę materialną, którą stworzyli. Tematyka książki jest ograniczona geograficznie do obszaru powiatów: Proszowickiego, Kazimierskiego, Buskiego, Pińczowskiego, Miechowski i częściowo Powiat Krakowski. W sumie opisanych jest około 300 dworów, i drugie tyle miejscowości związanych z dworami.
Dostępność: brak towaru
185,00 zł
Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u - Filip Springer

Dworce w Warszawie i Katowicach, poznański okrąglak, obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce, warszawski Pawilon Chemii i Supersam... Ikony architektury modernistycznej czasów PRL-u. Zdaniem jednych - budynki zasługujące na podziw i uznanie, zdaniem innych - ohydne komunistyczne baraki, które należy zrównać z ziemią. Dlaczego budzą takie kontrowersje? Jakie były okoliczności ich powstania i dlaczego niektórych z nich już nie ma? Źle urodzone to fascynująca opowieść nie tylko o przedziwnych losach budynków, ale też o ich twórcach.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 3 dni
Żuławy Gdańskie na dawnej pocztówce - Piasek Dariusz

"Prezentowany zbiór pocztówek daje niemal pełny obraz bogatej kultury żuławskich wsi i może służyć jako specyficzny przewodnik. Spotykamy w nim portrety starych gotyckich kościołów, będących pamiątką po czasach panowania krzyżackiego (1308-1454), podczas którego powstała większość istniejących do dzisiaj wsi, dróg, sieć kanałów odwadniających i wałów przeciwpowodziowych (...). W całym albumie stosunkowo liczne są pocztówki przedstawiające rozmaite zakłady gastronomiczne. Wynika to zapewne z faktu, że stanowiły one swoiste druki reklamowe, których wydanie było zapewne sponsorowane przez właścicieli owych przybytków.(...)" - Ze wstępu
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 48 godzin
Chodząc po Lwowie - Tadeusz Riedl

Niniejsze opracowanie poświęcone jest pamięci Lwowa, miasta ściśle związanego z historią Polski, w latach 1945-1989 brutalnie eliminowanego z polskiej świadomości przez partyjne i państwowe struktury byłej PRL. Przeznaczone jest nie tylko dla lwowian, lecz również, a może przede wszystkim, dla młodego pokolenia Polaków, któremu miasto to wydaje się niezmiernie odległe i jest mu całkowicie nieznane.
Dostępność: brak towaru
47,50 zł
