Barwa armii Królestwa Polskiego 1815-1830 oraz w wojnie polsko-rosyjskiej 1831 - Jan Czop

Album Jana Czopa ,,Barwa armii Królestwa Polskiego 1815-1830 oraz w wojnie polsko-rosyjskiej 1831" (526 sylwetek żołnierzy) jest ostatnim z cyklu trzech albumów przedstawiających żołnierza polskiego w okresie stu trzydziestu lat, od początków kształtowania się jego munduru w XVIII wieku po wojnę polsko-rosyjską w 1831 roku, która zamknęła pewien okres wojskowości polskiej.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 3 dni
Bieszczadzcy mocarze (okładka z niedźwiedziem) - Mateusz Matysiak

Album ten jest owocem wielu lat obserwacji i nauki rozumienia przyrody Bieszczadów, długich godzin wyczekiwania w dziczy na odpowiednie ujęcie. Tytułowi bieszczadzcy mocarze, których fotografie zostały ułożone zgodnie z cyklem pór roku, to prawdziwi władcy dzikich, leśnych Bieszczadów. To zwierzęta największe, najsilniejsze i najbardziej waleczne, ale też te niepozorne, co nie oznacza, że mniej piękne i fascynujące.
Dostępność: brak towaru
129,00 zł
Cerkwie Galicji Wschodniej - Paweł Kusal, Stanisław Kryciński

Drewniana architektura cerkiewna Wschodniej Galicji jest zjawiskiem, które nie ma sobie równych w skali Europy.
Różnorodność typów i bogactwo form wprawia w zdumienie każdego, kto zapozna się z tym tematem. Szczególnie zachwycają się nim przybysze z krajów, gdzie buduje się z kamienia, a drewno służy głównie jako opał. Zachwycają, a jednocześnie dziwią, że można budować takie cuda, z tak nietrwałego materiału.
Rzeczywiście, pożary były plagą dziesiątkującą drewnianą architekturę sakralną, ale mimo to, do początku XX w. dotrwały setki przepięknych cerkwi, z których najstarsze sięgały początku XVI w. Później na cerkwie drewniane spadły inne nieszczęścia. Wiele bezcennych budowli rozebrano w związku z budową nowych – murowanych. Obie wojny światowe również zebrały swoje żniwo. Ciężki czas nastał, gdy tereny Galicji znalazły się pod panowaniem sowieckim. Znów najwyższej klasy świątynie rozpadały się pozbawione opieki lub były rozbierane.
W albumie zaprezentowano również niemniej fascynujące cerkwie murowane, od tych najstarszych z XIII–XIV w., po budowle dwudziestowieczne. Ten niezwykły świat galicyjskich cerkwi został utrwalony na fotografiach z okresu od ostatniej ćwierci XIX w., po koniec czwartej dekady XX w. Wiele z tych zdjęć przepadło lub znajduje się w nieznanych nam miejscach, jednak sporą ich część zebrał Paweł Kusal, znany kolekcjoner z Leska, który od wielu lat, z wielkim zaangażowaniem gromadzi ten bezcenny zbiór. Dzięki jego pasji możemy przedstawić świat, który w dużej mierze jest już bezpowrotnie utracony – świat drewnianych cerkwi Galicji Wschodniej.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 3 dni
Cerkwie i ikony Łemkowszczyzny - Jarosław Giemza

Monumentalna, wyjątkowa, jedyna taka książka Jarosława Giemzy!
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 3 dni
Cerkwie w Polsce południowo-wschodniej - Kamil Paluszek, Jarosław Giemza, Damian Nowak

To książka o pięknie i misterium cerkwi. Zostały w niej zaprezentowane fotografie niemal dwustu obiektów z tej części historycznej eparchii przemyskiej, która po II wojnie światowej znalazła się w granicach Polski oraz kilka świątyń położonych na południowym krańcu diecezji chełmskiej.
Dostępność: brak towaru
129,00 zł
Góry wołają. Sentymentalna podróż łukiem Karpat od Olzy po Czeremosz - Rafał Malczewski (reprint z 1939 r.)

Reprint wydanego w 1939 r. albumu fotograficznego – wędrówki z obiektywem po polskich górach od Olzy po rzekę Czeremosz. Wspaniałe zdjęcia, z których spora część została wyłoniona na zimowym konkursie Ministerstwa Komunikacji, zostały okraszone ciekawymi, przenoszącymi czytelnika w epokę przedwojenną, podpisami. Zapierające dech w piersiach górskie krajobrazy przeplatane są nietuzinkowymi wizerunkami górali karpackich. Całość została poprzedzona wstępem literackim Rafała Malczewskiego – wybitnego felietonisty, pisarza, malarza i taternika.
Dostępność: brak towaru
39,90 zł
Huculszczyzna na dawnej pocztówce i fotografii

Ten przepiękny album, barwny jak strój huculski, zawiera ponad 200, często unikalnych, zdjęć i kart pocztowych. Znajdziemy na nich nie tylko ciekawe wizerunki Hucułów, sceny rodzajowe z ich codziennego życia, huculskie cerkwie, ale też różne przejawy turystycznej eksploatacji tych niegdyś południowo-wschodnich rubieży Polski, jak choćby schronisko PTT na Kostrzycy czy sanatorium Apolinarego Tarnawskiego w Kosowie. Równie ważne są tu góry, bez których trudno wyobrazić sobie Hucułów.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 48 godzin
Ilustrowany przewodnik po Lwowie - Mieczysław Orłowicz

Ekskluzywny reprint wydania z 1925 roku to wycieczka po przedwojennym Lwowie i jego okolicy, z dołączonym kolorowym planem miasta. Na niemal trzystu stronach tego bogato ilustrowanego, pięknymi fotografiami, przewodnika znajdziemy historię Lwowa oraz opisy wszystkich wspaniałych, nawet tych mniej znanych, zabytków Lwowa.
Dostępność: brak towaru
31,90 zł
Krajobrazy nieistniejących wsi - Stanisław Kłos

"Krajobrazy nieistniejących wsi" autorstwa Stanisława Kłosa to pasjonująca opowieść o ludnych niegdyś siołach, unicestwionych wskutek tragicznych powojennych wydarzeń na południowo-wschodnich rubieżach Polski. Po wielu z nich pozostały tylko nazwy na mapach, inne przetrwały zaledwie jako reliktowe osady.
Dostępność: brak towaru
39,90 zł
Łemkowszczyzna od Jaworek do Komańczy

Nostalgiczna wędrówka po Łemkowszczyźnie, od najbardziej wysuniętych na zachód Jaworek po Komańczę na wschodzie.
Cerkwie, skarby architektury sakralnej, słynne cmentarze wojenne, przyroda, także ta objęta ochroną w Magurskim Parku Narodowym, ale przede wszystkim ludzie i ich tradycja tworzą ten album. Znakomite zdjęcia Piotra Droździka, Kamila Paluszka, Agnieszki i Włodka Bilińskich, Agnieszki i Damiana Nowaków, Włodzimierza Stachonia, Bartłomieja Wadasa, Jarosława Mazura i innych zostały okraszone bardzo osobistym tekstem Andrzeja Potockiego, który pisze m.in. tak: „Nad Łemkowszczyzną znów świeci słońce. Łemkowie, niegdyś wypędzeni z Beskidu, odrodzili swoją ojcowiznę. Wbrew przeciwnościom losu trwa ona w ich mowie, w piśmie, w zwyczajach, w cerkwiach. Pozostała ich chlebem powszednim, o który codziennie modlą się do Pana. Łemkowszczyzna nie zginęła i nigdy nie zginie, bo jest przede wszystkim w ludziach, którzy ją umiłowali”.
Dostępność: brak towaru
57,00 zł
Nasze dzieje w XIX wieku. Reprint z 1901 r. - Hrabia Stanisław Tarnowski

Ekskluzywny reprint wydania z 1901 roku, uzupełniony 140 ilustracjami, wspaniałymi klasycznymi rycinami najważniejszych wydarzeń i najwybitniejszych postaci żyjących w XIX wieku.
Przedstawia dzieje Polski od czasów tuż po uchwaleniu Konstytucji Trzeciego Maja, poprzez epokę napoleońską, czasy Księstwa Warszawskiego, Królestwa Polskiego, powstanie listopadowe, rabację galicyjską, powstanie 1863 roku, po ważny dla Autora rok 1900 – jubileusz 500-lecia odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Dostępność: brak towaru
49,00 zł
Podkarpacie z lotu ptaka / Podkarpacie - A Bird’s Eye View - Adriana Pyszkowska

Podkarpacie to niezaprzeczalnie jeden z najpiękniejszych rejonów Polski, z licznymi cennymi zabytkami, bogatą kulturą i tyleż ciekawą, co burzliwą historią. W albumie "Podkarpacie z lotu ptaka" zaprezentowaliśmy spacer przez jego malownicze tereny począwszy od wideł Wisły i Sanu, przez Roztocze, historyczny szlak miast, po Beskid Niski i Bieszczady.
Jest to jedyna okazja żeby zobaczyć ten uroczy zakątek Polski w zupełnie nowym spektrum - z perspektywy lotu ptaka, zadziwiającej niedostrzeganymi z ziemi wzorami i układami przestrzennymi, stworzonymi przez matkę naturę i pracę ludzkich rąk.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 3 dni
Przedwojenna Polska w krajobrazie i zabytkach. Tom 1. Lwów i województwo lwowskie - Adriana Pyszkowska (red.)

Przedwojenne dzieło do dziś budzi zachwyt swoim rozmachem oraz odwagą stawianych opinii. Pokazuje nie tylko obraz Polski, której już nie ma, w jej przedwojennych granicach, ale także stan ówczesnej świadomości kulturowej Polaków. Wszelkie zmiany redakcyjne dokonane we współczesnym wydaniu nie ingerują w ogólny zamysł publikacji, mającej krajobraz polski wraz z zamieszkującym go ludem i znajdujące się na ziemi naszej zabytki budownictwa i sztuki odtworzyć w ilustracji możliwie wiernie i miłująco, ażeby tej ziemi syn mógł się z nimi bliżej poznać, bez trudu, u siebie w domu, w każdej chwili gdy zechce...
Dostępność: brak towaru
28,90 zł
Przewodnik po Polsce południowo-wschodniej z 28 mapami - red. Stanisław Lenartowicz

Ekskluzywny przewodnik retro z 1937 r. po południowo-wschodnich kresach II RP zabierze nas w podróż po Huculszczyźnie, Roztoczu Lwowskim, Ziemi Przemyskiej, Lubelszczyźnie, Wołyniu, Podolu, Pokuciu, zagłębiu naftowym z Drohobyczem i Stryjem oraz Beskidach Wschodnich. Znajdziemy w nim propozycje wycieczek krajoznawczych oraz opisy najważniejszych zabytków takich miast jak Lwów, Przemyśl, Jarosław, Przeworsk, Lublin, Zamość, Brody, Zbaraż, Łuck, Równe, Kowel, Tarnopol, Sambor, Kosów i Żabie. Ciekawe teksty zostały opatrzone pięknymi, niezwykle dokładnymi planami i mapami, które także dzisiaj mogą być pomocne w zwiedzaniu tych miejsc. Wspaniały prezent dla wszystkich miłośników Kresów.
Dostępność: brak towaru
42,50 zł
Przewodnik po Polsce. Polska północno-wschodnia

Ekskluzywny reprint przewodnika z 1935 r. z 20 planami i mapami dołożonymi w kieszonce na tyłach publikacji.
Znajdziemy w nim propozycje wycieczek krajoznawczych oraz opisy najważniejszych zabytków.
Zawiera informacje o następujących krainach:
- Wileńszczyzna
- Nowogródczyzna
- Grodzieńszczyzna
- Suwalszczyzna
- Kurpiowszczyzna
- Puszcze Białowieska i Świsłocka
- Podlasie
- Polesie
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 48 godzin
Rzeszów Rok 1915. 100 rocznica odbicia miasta z rąk Rosjan - Rudnicki Jacek

Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 3 dni
Stalowa Wola Architektura sztandarowej inwestycji COP-u - Stańkowski Marek A., Myśliwiec Marek

Stalowa Wola – serce i perła Centralnego Okręgu Przemysłowego, to obok Gdyni drugi symbol polskiego cudu gospodarczego oraz nowoczesnych rozwiązań urbanistycznych XX wieku. Album prezentuje zainteresowanym architekturę tego młodego przemysłowego miasta, zwłaszcza tę z drugiej połowy lat trzydziestych minionego stulecia, stanowiącą doskonały przykład awangardowego wówczas modernizmu. Modernistyczna zabudowa Stalowej Woli została przez jej twórców umiejętnie wzbogacona o elementy oryginalnego – zarówno w sztuce europejskiej, jak i polskiej – stylu art déco, który aspirował do rangi stylu państwowego II RP.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 3 dni
Świat Łemków. Etnograficzna podróż po Łemkowszczyźnie - dr Andrzej Karczmarzewski

Bogaty materiał źródłowy, z którego korzystał autor dr Andrzej Karczmarzewski, jak i niezwykły zbiór reprodukowanych fotografii, pozwalają wierzyć, że książka stanowi próbę podsumowania wiedzy etnograficznej na temat Łemków i Łemkowszczyzny.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 3 dni
