Fyrtle. Z życia poznańskich osiedli - praca zbiorowa

Dostępność: brak towaru
Cena: 36,50 zł 36.50
Cena w innych sklepach: 39,00 zł
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Autor: praca zbiorowa
ISBN: 978-83-7768-306-4
Rok wydania: 2022
Wymiary: 17,6 x 25 cm
Liczba stron: 224
Oprawa: miękka ze skrzydełkami

 

Książka ukazująca Poznań z perspektywy 42 „fyrtli” – osiedli. Do jej tworzenia zaproszono blisko trzydzieścioro autorów i autorek – są wśród nich dziennikarki, animatorzy kultury, działaczki społeczne, fotografowie. Część z nich pochodzi z Poznania, część dopiero odkrywała miasto. Ta książka nie jest typowym przewodnikiem, nie podpowiada, gdzie dobrze zjeść i tanio zanocować. Zamiast tego proponuje spojrzenie na każde z osiedli okiem turysty lub czujnego miejskiego obserwatora, gotowego dać się zaskoczyć w pozornie zwyczajnym otoczeniu. Taka jest idea mikrowypraw w znane-nieznane, po nieodległej okolicy.

 

Ze Wstępu

Pierwsi krajoznawcy uważali, że od podbijania świata ważniejsze i bardziej emocjonujące jest wnikliwe poznawanie własnego kraju. To podejście stanowiło dla nas punkt startowy w podróży przez Poznań, której efekt trzymacie Państwo w rękach. Podróż ta została rozpisana na szereg spotkań, rozmów, spacerów i wycieczek po poznańskich osiedlach. Każdemu poświęciliśmy jedną opowieść, od początku świadomi pewnej niesprawiedliwości dla historii, które nie zmieściły się na poniższych stronach. Mamy jednocześnie nadzieję – i to z kolei zadanie, które proponujemy Wam, Czytelnicy – że niedosyt wyciągnie Was w miasto. Zachęcamy, byście ruszyli śladem miejsc, bohaterów i opowieści, które opisujemy.

Do współtworzenia tej książki zaprosiliśmy blisko trzydzieścioro autorów i autorek – są wśród nich dziennikarki, animatorzy kultury, działaczki społeczne, fotografowie, badacze miejscy.

Część z nich pochodzi z Poznania, część odkrywała to miasto przy okazji pracy nad tekstem czy fotoreportażem. Niektórzy musieli spojrzeć na dobrze sobie znane ulice z nowej perspektywy, poczuć się turystą we własnym mieście, inni – dać się  wysadzić z turystyczno- -przyjezdnego siodła i zejść z głównych szlaków, które proponowały im turystyczne przewodniki.

Ta książka nie jest typowym przewodnikiem, nie podpowiada, gdzie dobrze zjeść i tanio zanocować. Zamiast tego proponujemy w niej Państwu – mieszkańcom Poznania – spojrzenie na każde z osiedli okiem turysty lub czujnego miejskiego obserwatora, gotowego dać się zaskoczyć w pozornie zwyczajnym otoczeniu. Taka jest idea mikrowypraw – lokalnych wycieczek w znane-nieznane, po nieodległej okolicy. W taki sposób patrzymy na 42 fyrtle, czyli poznańskie osiedla, których potoczna nazwa zaczerpnięta została z niemieckiego słowa Viertel, oznaczającego „ćwiartkę”. W historii, krajobrazie, architekturze i w ludzkich doświadczeniach szukamy tego, co stanowi ducha tych miejsc i mówi nam coś o ich tożsamości.

W wielu opowieściach poznanianek i poznaniaków, niezależnie od miejsca zamieszkania, przewijały się historie o sąsiedzkich relacjach, o poczuciu bliskości z miejscem, w którym się żyje, o sprawach – czasem zabawnych, czasem trudnych – które pomagają budować tożsamość na lokalnych fundamentach. Wierzymy, że ta książka będzie stanowiła dobry pretekst do międzyfyrtlowej turystyki miejskiej.

Książkę przygotowało  Towarzystwo Krajoznawcze Krajobraz na zlecenie i we współpracy z Miastem Poznań. 

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl