Encyklopedia Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 - Janusz Karwat

Dostępność: brak towaru
Cena: 148,00 zł 148.00
Cena w innych sklepach: 158,00 zł
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Autorzy: Janusz Karwat
Wydawnictwo: Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu
Format: 230 x 320 mm
Stron: 512
Oprawa: twarda

 

 

Zawartość:

  • Ponad 500 stron formatu albumowego 230 x 320 mm
  • 4 rozdziały, w tym największy z hasłami, biogramami i artykułami problemowymi
  • Ponad 700 haseł, biogramów i artykułów problemowych
  • Ponad 130 zdjęć i ilustracji
  • Ponad 50 map, szkiców i schematów
  • Tablice: znaki (chorągwie, kokardy, guziki mundurowe), oznaki (rodzaje broni, stopnie wojskowe), ubiory organizacyjne i mundury
  • Kalendarium Powstania Wielkopolskiego, Armii Wielkopolskiej i Frontu Wielkopolskiego 1918-1920

 

Szanowni Państwo,

my, Wielkopolanie, potrzebowaliśmy tej encyklopedii. Tak bardzo, jak cała Polska potrzebowała rzetelnej informacji o powstaniu wielkopolskim. Sto lat, które upływają od momentu, gdy w Poznaniu w grudniowe popołudnie 1918 roku padł pierwszy strzał, będący początkiem zbrojnej walki o polskość Wielkopolski, pozwoliły obejrzeć tę walkę z dystansu i z każdej strony. A przede wszystkim ocenić jej znaczenie dla narodu i państwa, jego kształtu, rozmiarów i pozycji na mapie Europy. Do tej pory informacje o wydarzeniach i ludzkich losach powstańczego czasu wracały w przestrzeni naukowej – od sesji do sesji, od sympozjum do sympozjum, od wykładu do wykładu; krążyły w mediach i okolicznościowych, rocznicowych publikacjach; stanowiły temat długich nocnych Polaków rozmów podczas rodzinnych spotkań, jubileuszy, wspomnień. Teraz otrzymujemy syntezę wszystkich faktów, ocen, a nawet emocji.

Encyklopedia Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 powstawała długo – praca nad nią trwała prawie pięć lat. Co to była za praca! Tysiące ludzi, zdarzeń, zdjęć, map, pamiątek, ciekawostek, opowieści, do których trzeba było dotrzeć, które wymagały sprawdzenia, także w archiwach Europy – dotąd rozproszone – znalazły się w jednej księdze, 500-stronicowym tomie. Niniejszy wszechstronny zbiór wiedzy o powstaniu wielkopolskim stanowi efekt żmudnej pracy kilkudziesięciu ludzi, którzy pokazują panoramę tamtych czasów – nie tylko historię działań militarnych, ale także ich tło – międzynarodowe, społeczne, ekonomiczne, a nawet kulturalne i obyczajowe. Cieszymy się, jako Wielkopolanie, że nareszcie mamy tę encyklopedię. Cieszymy się, że mogliśmy wspierać prace nad nią i jej wydanie. I cieszymy się, że wśród nas nie brakuje ludzi, którzy wiele zrobią, aby pamięć o naszych Powstańcach i ich czynach przetrwała i trwała. Dziękujemy.

Z wyrazami szacunku

Marek Woźniak
Marszałek Województwa Wielkopolskiego

Tadeusz Musiał
Prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl