Pakiet książek: Krzyżacy + Ballada o rycerzu Krzyża + Wyspa Marii + Wzgórze nad jeziorem - Kazimierz Trybulski

Dostępność: brak towaru
Cena: 89,90 zł 89.90
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Producent: Region
Kod produktu: 0CD0-707A7

Opis

Wzgórze nad jeziorem

Prezentowana powieść historyczna to opowieść o ważnych dla historii Polski wydarzeniach z XIII wieku. To interesujący tekst o ziemi chełmińskiej oraz o powstającym wyjątkowym państwie, jakim było w historii Europy Państwo Zakonu Krzyżackiego w Prusach. Książka odkrywa przed nami fascynujący świat średniowiecznej rzeczywistości.
Jedną z głównych bohaterek powieści jest postać bł. Juty. Jest ona godna przypomnienia, gdyż pobudza do życia wartościami chrześcijańskimi, w tym do oddania się posłudze ubogim. Przesłanie życia Błogosławionej jest nadal aktualne, potrzebuje jednak ciągle nowego świadectwa, czyli swoistego dopingu. Świadectwo życia zawsze buduje, zachęca i pociąga.
Książka może zaspokoić gusta zarówno młodych, jak i starszych czytelników, a przede wszystkim tych, którzy pasjonują się odkrywaniem historii. Jestem przekonany, że będzie ona inspirującą lekturą dla wszystkich zainteresowanych dziejami małych ojczyzn, których dzieje sięgają średniowiecza.

___________________________________________________

Wyspa Marii

Główną sceną najnowszej powieści Kazimierza Trybulskiego (emerytowanego polonisty z Grudziądza, pasjonata średniowiecza, popularyzatora wiedzy o Zakonie Szpitalu Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego oraz historii ziem wchodzących w skład jego państwa na terenach dawnych Prus) jest miasto Kwidzyn. Fabuła rozgrywa się pod koniec XIV wieku, a wśród bohaterów – obok postaci fikcyjnych – są również historyczne (np. Jan z Kwidzyna). Opowieść rozwija się dwutorowo, łącząc wątki świeckie z kwestiami sakralnymi.

Warstwa profanum to historia zakazanej namiętności, która prowadzi do zbrodni. Autor pokazuje, że średniowiecze nie było epoką, w której wyłącznie modlono się i pracowano, ale ludzie musieli także stawiać czoła porywom serca, które nie zawsze były zgodne z normami społecznymi.

Sfera sacrum związana jest z osobą błogosławionej Doroty z Mątów, stygmatyczki i rekluzy, która dożyła swych dni zamurowana w celi zbudowanej w pobliżu kwidzyńskiej katedry. Tę kontrowersyjną świętą (bo Kościół niemiecki za taką ją uważa, a jednym z jej najważniejszych czcicieli jest Benedykt XVI) nawet w jej czasach traktowano bardzo sceptycznie, a jej modlitewne i eucharystyczne zapamiętanie o mały włos nie zaprowadziło jej w Gdańsku przed kościelny sąd. Utrzymujący się jednak blisko 500 lat kult Doroty sprawił, że w roku 1976 papież Paweł VI podpisał dekret zatwierdzający jej kanonizację.

Autor umiejętnie przeplata oba wątki, tworząc interesującą i wciągającą opowieść. Zgodnie z zasadą „bawiąc, uczyć” – przemyca też liczne informacje na temat historii miasta, w którym rozgrywa się zasadnicza część fabuły, relacji polsko-krzyżackich z czasów poprzedzających wojnę roku 1410 oraz teologicznych konsekwencji działalności Doroty z Mątów. Dowiadujemy się też sporo o średniowiecznej obyczajowości, codziennym życiu w XIV-wiecznym Kwidzynie oraz organizacji krzyżackich rejz. Miłośnicy literatury przygodowej także nie poczują się rozczarowani, bo Trybulski dba o to, żeby czytelnika nie zanudzić. Zbliżająca się rocznica bitwy grunwaldzkiej to znakomita okazja, żeby sięgnąć po Wyspę Marii.

_____________________________________

Ballada o rycerzu Krzyża

Tematem książki jest działalność Zakonu Najświętszej Marii Panny, zwanego popularnie Zakonem Krzyżackim, na terenie Ziemi Chełmińskiej na przełomie XIII i XIV w.. W tym czasie nawracanie mieczem plemion pruskich na wiarę chrześcijańską jest już zakończone, a Zakon Krzyżacki rozpoczyna wyprawy krzyżowe na Litwę i Żmudź. Dla Polaków bracia Zakonu N.M.P. są sprzymierzeńcami aż do roku 1308, kiedy to zajmują Gdańsk, a następnie całe Pomorze Gdańskie. Tematyka  Zakonu Krzyżackiego jest znana czytelnikowi, a mam nadzieję, że mieszkańcom Ziemi Chełmińskiej w szczególności, wszak do dziś na jej terenach znajdują się materialne ślady kultury krzyżackiej, choćby w postaci ruin lub części  wspaniałych, murowanych zamków obronnych. Dotychczas w literaturze pięknej przedstawiano Zakon Krzyżacki jako siłę wyłącznie niszczycielską i uosobienie zła.

Opowieść o życiu pewnego zwykłego Krzyżaka, dla którego wstąpienie do Zakonu było marzeniem życia. Wyobrażenie autora na temat życia przeciętnych braci-rycerzy. Dzięki lekturze tej książki można poznać obyczaje krzyżackie, filozofię życia zakonników i motywy ich postępowania. Praca opatrzona została czarno-białymi ilustracjami.

_________________________________________________

Krzyżacy

Kolejna pozycja z serii A B C Wydawnictwa Region to książka poświęcona Zakonowi Szpitalowi Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie. Podana w popularnonaukowej formie i bogato ilustrowana zawiera podstawowe informacje o życiu codziennym rycerzy teutońskich, historii ich państwa oraz wpływowi, jaki wywierało ono na kraje ościenne.

 

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl